Conductor tip FY sau MYF?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1440

    #16
    pai mai bun e fy pentru ca e mai ieftin !alta afirmatie pro nu am!poate la puntile din tablou!va salut!

    Comentariu

    • DanielF_67
      Membru Marcant
      • 22.mar.2007
      • 335

      #17
      Re: fy s-au myf

      cine a zis ca ca este interzisa folosirea myf [eu lucrez cu fy ca din asta are beneficiarul in memoriul de instalatii electrice si trebui respectat` planul]nu pre am vazut cel putin eu la instalatiile pe care le-am facut [in memoriul instalatii electrice la capitolul descrierea instalatiilor electrice]sa recomande MYF doar fy

      Comentariu

      • dmugurel
        Membru marcant
        • 14.feb.2006
        • 306

        #18
        Postat în original de alex virtual
        pai mai bun e fy pentru ca e mai ieftin !alta afirmatie pro nu am!poate la puntile din tablou!va salut!
        Si la puntile din tablou recomand folosirea busbar.
        Fișiere Atașate
        Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

        Comentariu

        • DanielF_67
          Membru Marcant
          • 22.mar.2007
          • 335

          #19
          Re: fy s-au myf

          da dmugurel sunt foarte bune busbar s-au pieptan [cum le mai spun unii]decat sa pierzi timpul facand punti din FY de 4 ,merita busbar care costa in medie 20 lei si sunt sigure.

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1685

            #20
            Am lucrat atat cu FY cat si cu MYF si optez categoric pentru cel multifilar.Chiar daca a trebuit sa muncesc mai mult,deoarece am cositorit toate capetele pentru aparataje si conexiunile din doze,a meritat efortul.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • alex virtual
              Living Legend
              • 19.mai.2007
              • 1440

              #21
              Re: fy s-au myf

              Postat în original de DanielF_67
              da dmugurel sunt foarte bune busbar s-au pieptan [cum le mai spun unii]decat sa pierzi timpul facand punti din FY de 4 ,merita busbar care costa in medie 20 lei si sunt sigure.
              da merita asta ,daca nu il iei din bani tai .eu personal nu am folosit asa ceva!va salut!

              Comentariu

              • alex virtual
                Living Legend
                • 19.mai.2007
                • 1440

                #22
                Postat în original de florin muresan-grecu
                Am lucrat atat cu FY cat si cu MYF si optez categoric pentru cel multifilar.Chiar daca a trebuit sa muncesc mai mult,deoarece am cositorit toate capetele pentru aparataje si conexiunile din doze,a meritat efortul.
                pai oricum ti-a scutit mult din timp folosirea de mfy!nu dureaza asa mult cositorirea la capete pentru aparate!va salut!

                Comentariu

                • DanielF_67
                  Membru Marcant
                  • 22.mar.2007
                  • 335

                  #23
                  Re: fy s-au myf

                  Postat în original de alex virtual
                  Postat în original de DanielF_67
                  da dmugurel sunt foarte bune busbar s-au pieptan [cum le mai spun unii]decat sa pierzi timpul facand punti din FY de 4 ,merita busbar care costa in medie 20 lei si sunt sigure.
                  da merita asta ,daca nu il iei din bani tai .eu personal nu am folosit asa ceva!va salut!
                  Stiu ca tu nu ai folosit asa ceva [ai timp esti junior]bineinteles ca nu le cumpar din banii mei tu asa faci?

                  Comentariu

                  • alex virtual
                    Living Legend
                    • 19.mai.2007
                    • 1440

                    #24
                    pai nu....... dar daca propietarul locuintei unde fac instalatia nu vrea sa ia asa ceva,eu nu am de gand sa il iau din banii mei!bine ca nici nu am cerut da ma rog...!va salut!

                    Comentariu

                    • DanielF_67
                      Membru Marcant
                      • 22.mar.2007
                      • 335

                      #25
                      Re: fy s-au myf

                      Postat în original de alex virtual
                      pai nu....... dar daca propietarul locuintei unde fac instalatia nu vrea sa ia asa ceva,eu nu am de gand sa il iau din banii mei!bine ca nici nu am cerut da ma rog...!va salut!

                      o.k am inteles .

                      Comentariu

                      • Codex
                        Membru
                        • 12.mai.2006
                        • 253

                        #26
                        Re: fy s-au myf

                        Postat în original de DanielF_67
                        De acord Codex cu Fy si eu tot fy folosesc ,[nu in toate cazurile se poate inlocui conductorul introdus in copex]Ce parere aveti/?
                        argumentez: nu veti reusi tot timpul sa scoateti cablurile din copex deoarece aceasta actiune tine in mod direct de cel ce realizeaza instaltia electrica,. In mod normal cablurile in momentul in care se introduc in tub se cauta sa ramana cat mai paralele intre ele tocmai pentru a se putea inlocui unul atunci cand este necesar. ce-i drept nu este prevazut acest lucru specificat exclusiv in nici un normativ, dar citind "printre randuri" veti observa ca sunt impuse anumite limite de curent pentru conductori in diferite conditii de exploatare tocmai pentru "conductori paraleli";

                        Cat priveste de ce sa se foloseasca Fy pentru instalatiile ingropate in pereti (iluminat priza), avantajele sunt urmaoarele:
                        - rapiditate in expoatare si in instalarea aparatelor de comutatie pe ele (cele multifilare necesita un timp absolut necesar pentru cositorirea capetelor, altfel se risca a ramane "lite" nelegate si care sa realizeze scurturi)
                        - rigiditate in mentinerea aparatelor in dozelel aferente dupa o perioada mai lunga de timp, chiar as putea spune o siguranta in exploatare(cati dintre dvs. nu ati vazut macar intrerupatoare sau prize care mai erau in doze doar pentru faptul ca erau tinute de fire? SOLIDE! Ce-i drept la cazuri de astea se impune reparatii urgente DAR pana se intervine ... ?!?!)
                        - usurinte in realizarea legaturilor in doze si de ce nu in mentinerea clemelor de prindere in pozitii dorite in cazul in care exista interventii in instalatie
                        - longevitate de viata pentru IZOLER BAND (cred ca asa se scrie) mai mare. Care banda va rezista mai mult cea intinsa pe un cablu rigid? sau una intinsa pe un cablu multifilar care are posibilitatea de a se indoia misca


                        Cu respect
                        Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                        Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                        Electrician autorizat IIA + IIB

                        Comentariu

                        • DanielF_67
                          Membru Marcant
                          • 22.mar.2007
                          • 335

                          #27
                          Re: fy s-au myf

                          Postat în original de Codex
                          Postat în original de DanielF_67
                          De acord Codex cu Fy si eu tot fy folosesc ,[nu in toate cazurile se poate inlocui conductorul introdus in copex]Ce parere aveti/?
                          argumentez: nu veti reusi tot timpul sa scoateti cablurile din copex deoarece aceasta actiune tine in mod direct de cel ce realizeaza instaltia electrica,. In mod normal cablurile in momentul in care se introduc in tub se cauta sa ramana cat mai paralele intre ele tocmai pentru a se putea inlocui unul atunci cand este necesar. ce-i drept nu este prevazut acest lucru specificat exclusiv in nici un normativ, dar citind "printre randuri" veti observa ca sunt impuse anumite limite de curent pentru conductori in diferite conditii de exploatare tocmai pentru "conductori paraleli";

                          Cat priveste de ce sa se foloseasca Fy pentru instalatiile ingropate in pereti (iluminat priza), avantajele sunt urmaoarele:
                          - rapiditate in expoatare si in instalarea aparatelor de comutatie pe ele (cele multifilare necesita un timp absolut necesar pentru cositorirea capetelor, altfel se risca a ramane "lite" nelegate si care sa realizeze scurturi)
                          - rigiditate in mentinerea aparatelor in dozelel aferente dupa o perioada mai lunga de timp, chiar as putea spune o siguranta in exploatare(cati dintre dvs. nu ati vazut macar intrerupatoare sau prize care mai erau in doze doar pentru faptul ca erau tinute de fire? SOLIDE! Ce-i drept la cazuri de astea se impune reparatii urgente DAR pana se intervine ... ?!?!)
                          - usurinte in realizarea legaturilor in doze si de ce nu in mentinerea clemelor de prindere in pozitii dorite in cazul in care exista interventii in instalatie
                          - longevitate de viata pentru IZOLER BAND (cred ca asa se scrie) mai mare. Care banda va rezista mai mult cea intinsa pe un cablu rigid? sau una intinsa pe un cablu multifilar care are posibilitatea de a se indoia misca


                          Cu respect
                          Corect Codex .Tot respectul.

                          Comentariu

                          • alex virtual
                            Living Legend
                            • 19.mai.2007
                            • 1440

                            #28
                            vad ca a-ti ajuns amandoi de acord ca e mai bun fy!!!!domniile voastre folositi atat fy cat si mfy in functie de ce vrea clientul dvs.dar daca a-ti avea un client care sa foloseasca conductorul pe care il preferati care ar fi acesta?!?va salut!

                            Comentariu

                            • DanielF_67
                              Membru Marcant
                              • 22.mar.2007
                              • 335

                              #29
                              Postat în original de alex virtual
                              vad ca a-ti ajuns amandoi de acord ca e mai bun fy!!!!domniile voastre folositi atat fy cat si mfy in functie de ce vrea clientul dvs.dar daca a-ti avea un client care sa foloseasca conductorul pe care il preferati care ar fi acesta?!?va salut!

                              FY ar fi Alex.

                              Comentariu

                              • DanielF_67
                                Membru Marcant
                                • 22.mar.2007
                                • 335

                                #30
                                Re: fy s-au myf

                                Nu este vorba ca suntem s-au nu de acord noi ,asa credem noi ,poate ne-am obisnuit sa lucram cu fy,dupa cum am mai spus asa scria in memoriul de instalatii electrice ,daca vrei Alex ne intalnim si-ti arat cateva memorii din astea ca le-am pastrat [sa vezi si tu]Sunt facute de oameni pregatiti in domeniu[noi executam si respectam planurile]Eu si Codex ne-am spus parerile,nu suntem noi in masura sa dam un verdict.Salut.

                                Comentariu

                                Procesare...