Conductor tip FY sau MYF?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • DanielF_67
    Membru Marcant
    • 22.mar.2007
    • 335

    #31
    Re: fy s-au myf

    Postat în original de DanielF_67
    Nu este vorba ca suntem s-au nu de acord noi ,asa credem noi ,poate ne-am obisnuit sa lucram cu fy,dupa cum am mai spus asa scria in memoriul de instalatii electrice ,daca vrei Alex ne intalnim si-ti arat cateva memorii din astea ca le-am pastrat [sa vezi si tu]Sunt facute de oameni pregatiti in domeniu[noi executam si respectam planurile]Eu si Codex ne-am spus parerile,nu suntem noi in masura sa dam un verdict.Salut.
    Apropo am vazut la un magazin myf la oferta 15000 lei vechi metrul [

    Comentariu

    • dmugurel
      Membru marcant
      • 14.feb.2006
      • 306

      #32
      Re: fy s-au myf

      Postat în original de Codex
      Postat în original de DanielF_67
      De acord Codex cu Fy si eu tot fy folosesc ,[nu in toate cazurile se poate inlocui conductorul introdus in copex]Ce parere aveti/?
      argumentez: nu veti reusi tot timpul sa scoateti cablurile din copex deoarece aceasta actiune tine in mod direct de cel ce realizeaza instaltia electrica,. In mod normal cablurile in momentul in care se introduc in tub se cauta sa ramana cat mai paralele intre ele tocmai pentru a se putea inlocui unul atunci cand este necesar. ce-i drept nu este prevazut acest lucru specificat exclusiv in nici un normativ, dar citind "printre randuri" veti observa ca sunt impuse anumite limite de curent pentru conductori in diferite conditii de exploatare tocmai pentru "conductori paraleli";

      Cat priveste de ce sa se foloseasca Fy pentru instalatiile ingropate in pereti (iluminat priza), avantajele sunt urmaoarele:
      - rapiditate in expoatare si in instalarea aparatelor de comutatie pe ele (cele multifilare necesita un timp absolut necesar pentru cositorirea capetelor, altfel se risca a ramane "lite" nelegate si care sa realizeze scurturi)
      - rigiditate in mentinerea aparatelor in dozelel aferente dupa o perioada mai lunga de timp, chiar as putea spune o siguranta in exploatare(cati dintre dvs. nu ati vazut macar intrerupatoare sau prize care mai erau in doze doar pentru faptul ca erau tinute de fire? SOLIDE! Ce-i drept la cazuri de astea se impune reparatii urgente DAR pana se intervine ... ?!?!)
      - usurinte in realizarea legaturilor in doze si de ce nu in mentinerea clemelor de prindere in pozitii dorite in cazul in care exista interventii in instalatie
      - longevitate de viata pentru IZOLER BAND (cred ca asa se scrie) mai mare. Care banda va rezista mai mult cea intinsa pe un cablu rigid? sau una intinsa pe un cablu multifilar care are posibilitatea de a se indoia misca


      Cu respect
      De acord doar cu primul argument, cel cu rapiditatea montari aparatajului, (ar mai fi si pretul mai mic ) in rest argumentele mi se par fortate iar cel cu banda izolatore este ridicol, iar rapiditatea in exploatare nu o inteleg.
      Cositorirea poate fi eliminata prin folosirea pinilor terminali.
      Izolarea poate fi eliminata prin folosirea clemelor
      Siguranta in exploatare ? rezistenta la solicitari mecanice este net superioare la conductorul multifilar. Am vazut multe cazuri in care la conductorul Fy de 2,5 a fost slabit contactul electric sau a iesit partial sau total din conexiunea prizei doar ca urmare a operatiuni de introducere a prizei in doza de aparataj si fixare. Un conductor multifilar are un contact pe o suprafata mai buna decat Fy chiar si necositorit pe bornele unui aparataj de calitate.
      Cine a schimbat o coloana prin tub cu Fy de 6 stie cat de greu este, in schimb daca folosesty Myf este o joaca.
      Cat despre memori tehnice, marea majoritate se realizeaza doar cu copy/paste, am vazut anul acesta un memoriu tehnic facut dupa normativul vechi I7 (din 97 cred) proiectantul nici macar nu stia ca I7 sa actualizat.
      Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

      Comentariu

      • DanielF_67
        Membru Marcant
        • 22.mar.2007
        • 335

        #33
        Re: fy s-au myf

        Chiar toate memoriile se realizeaza cu copy/paste?Nu cred ,in legatura cu fy 6 la coloane am schimbat mai greu,dar nu am intalnit myf 6 la coloane pentru al schimba ci doar aluminiu si mai rar fy6

        Comentariu

        • dmugurel
          Membru marcant
          • 14.feb.2006
          • 306

          #34
          Re: fy s-au myf

          Postat în original de DanielF_67
          Chiar toate memoriile se realizeaza cu copy/paste?Nu cred ,in legatura cu fy 6 la coloane am schimbat mai greu,dar nu am intalnit myf 6 la coloane pentru al schimba ci doar aluminiu si mai rar fy6
          Am spus doar majoritatea memoriilor (peste 50 % )
          Ai inteles gresit, coloana de aluminiu se schimba mult mai usor daca folosesti Myf in loc de Fy
          Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

          Comentariu

          • Codex
            Membru
            • 12.mai.2006
            • 253

            #35
            domnule dmugurel eu am mentinut ideea de ce sa se foloseasca Fy si nu multifilar. ESTE CORECT SI MULTIFILAR. Nu zice nimieni sa nu folositi dar eu am spus DE CE?!?!

            Daca dumneavoastra doriti sa impuneti multifilar aveti libertatea de a o face
            Eu am dat niste exemple concrete din exploatare. Chiar si cea cu banda izoler este adevarata stimate domn. Probabil ca nu aveti experienta practicii ...
            Realitatea este ca tot ce am scris ca argument se intampla in exploatare
            E adevarat ca putem da cu securea si sa zicem la proiectare ca 50% sunt copy paste si datorita unor anumite persoane aceste lucruri se pot indrepta dar va intreb eu urmatorul lucru:
            Dvs. dupa ce ati realizat o instalatie electrica va uitati in doze, eventual la fiecare aparat, lunar macar sa vedeti starea contactelor? daca da ... atunci va felicit daca nu atunci argumentele mele sunt corecte!

            Cu respect
            Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

            Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

            Electrician autorizat IIA + IIB

            Comentariu

            • alex virtual
              Living Legend
              • 19.mai.2007
              • 1440

              #36
              Re: fy s-au myf

              Postat în original de DanielF_67
              Eu si Codex ne-am spus parerile,nu suntem noi in masura sa dam un verdict.Salut.
              stiu asta Daniele,eu nu v-am criticat !am intrebat de curiozitate sa vad ce aleg 2 electricieni profesionisti in astfel de cazuri(mfy sau fy)!te salut

              Comentariu

              • alex virtual
                Living Legend
                • 19.mai.2007
                • 1440

                #37
                pana la urma nu conteaza conductorul daca e dimensionat corect consumatoriilor,ca e fy sau mfy.! .......conteaza seriozitatea electricianului si experienta lui !va salut!

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2397

                  #38
                  Verificarea lucrarii pentru o perioada de timp de la darea in exploatare este foarte importanta indiferent de categoria acesteia, dar putin respectata.
                  Dupa enumerarea argumentelor pro si contra Fy sau MyF, din pacate discutia atinge alte aspecte abatandu-se de la tema topicului.

                  Comentariu

                  • alex virtual
                    Living Legend
                    • 19.mai.2007
                    • 1440

                    #39
                    Dupa enumerarea argumentelor pro si contra Fy sau MyF, din pacate discutia atinge alte aspecte abatandu-se de la tema topicului.[/quote]
                    presupun ca la mine va referiti !!!cat despre verificarea lucrari dupa o anumita perioada de timp,practic aceasta apare atunci cand apare o anumita problema la instalatia electrica[asta din cate stiu eu, in Romania]va salut!

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2397

                      #40
                      Nu Alex, nu ma refeream la tine cu precadere, dar acum spune si tu, cate mesaje au tangenta cu subiectul topicului si cate sunt colaterale?
                      Verificarea lucrarilor nu doar din domeniul electric ci si instalatia sanitara. Sa zicem ca faci circuitul pentru prize. Cati verifica dupa cateva zile daca conexiunile pe prize din doze, sunt in regula? Asta dupa ce ai folosit masina de spalat, fierul de calcat, aspiratorul...
                      Ideea este una practica. Aceea de a verifica daca conexiunile s-au comportat corect in sarcina. Daca o lucrare noua pe care o ai in casa este bine facuta.
                      Nu are rost sa despicam acum firul in patru.

                      Comentariu

                      • alex virtual
                        Living Legend
                        • 19.mai.2007
                        • 1440

                        #41
                        acum ce sa zic?!?fiecare a adus argumente pro si contra despre subiect,in mod direct dar si indirect!cel care a deschis topicul si-a facut o idee(cred!)despre respectivele conductoare!au fost si raspunsuri care au fost total paralele cu subiectul dar "padure fara uscaciuni nu exista"!despre verificare instalatiei electrice sau sanitare dupa ce s-a folosit o perioada de timp nu cred ca se realizeaza in Romania!poate o firma serioasa sa faca acest lucru,iar costurile sa fie incluse in manopera de executie a instalatiei!dar ca persoana fizica(sau la negru)functioneaza pe principiul:"merge acum,da-mi banii,pa si la gara" va salut!

                        Comentariu

                        • dmugurel
                          Membru marcant
                          • 14.feb.2006
                          • 306

                          #42
                          Nu vreau sa impun multifilarul, dar este superior celui rigid (parere personala) am adus argumentele mele, fiecare alege ce vrea. Am mai spus, lucrez in marea majoritate cu Fy, depinde de beneficiar ( totul depinde de costuri).Sa nu uitam intrebarea initiala de pe acest topic
                          "ce cabluri considerati sa ar fi cele mai bune pentru iluminat si prize? Cele litzate sau cele pline? Ma astept si la o explicatie stiintifica. Repet, imi doresc o instalatie de calitate, unde pretul este pe locul 2 "
                          Principalele argumente: conductorul multifilar conduce mai bine decat conductorul unifilar datorita efectului pelicular al curentului electric si rezistenta la solicitari mecanice mai mare.
                          Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                          Comentariu

                          • alex virtual
                            Living Legend
                            • 19.mai.2007
                            • 1440

                            #43
                            in concluzie poti folosi si mfy cat si fy!de exemplu mfy (faza-nul)si fy la alimentarile care pleaca din tablou si impamantare!asa impacam majoritatea conditiilor! ......apropo sa nu va luati dupa mine dar cam asa rezulta concluzia !va salut!

                            Comentariu

                            • DanielF_67
                              Membru Marcant
                              • 22.mar.2007
                              • 335

                              #44
                              Postat în original de alex virtual
                              in concluzie poti folosi si mfy cat si fy!de exemplu mfy (faza-nul)si fy la alimentarile care pleaca din tablou si impamantare!asa impacam majoritatea conditiilor! ......apropo sa nu va luati dupa mine dar cam asa rezulta concluzia !va salut!

                              Bineeee Alex Salut

                              Comentariu

                              • damo
                                Incepator
                                • 28.feb.2007
                                • 4

                                #45
                                Va multumesc pentru raspunsuri. Da, mi-am facut o idee. Multifilar mi se pare de calitate. Acesta era criteriul principal!!!

                                Comentariu

                                Procesare...