Conductor tip FY sau MYF?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1343

    #76
    Răspuns la: Fy sau MyF?

    Sal. In mod normal la o instalatie bine facuta nu e nevoie sa schimbi conductoare dar mai apar situatii cind se schimba configuratia in spatiul de locuit si ai mai avea nevoie sa bagi un fir pe linga cele existente. si findca nu poti ori vine aparent cu pat sau daca nu se vrea aparent atunci iar spart,iar deranj, etc. Avind in vedere ca ai dat 1000 ron si bagat si manopera care poate costa inca atita parca nu merita sa dai jos si sa bagi din nou si daca totusi ai face-o nu e cazul sa cumperi alt conductor,deja il ai in cablu,trebuie decabalat
    In cazul meu chiar daca dureaza mai mult si e mai migalaos de montat prefer sa pun tub rigid cit mai mult in detrimentul copexului deoarece pe rigid mai poti manevra ceva pe copex de lungime maricica mai greu.Tubul rigid se pozeaza bine in canale taiate cu freza,in varianta spart find neuniform mai greu,marea parte pun flexibil
    In ultimul timp mi-am facut obiceiul ca la o instalatie noua la trasele principlale sa mai pun un tub gol in plus pe linga cele existente si nu putine au fost cazurile cind am primit multumiri sau mi-am multumit singur deoarce proprietarul si-a dat seama in ceasul al 12-lea ca ar mai vrea ceva
    Cit despre conductorul flexibil si masiv fiecare are avantaje si dezavantaje, se alege varianta care se potriveste mai bine. Eu lucrez predominant cu flexibil mai ales la sectiuni peste 2,5

    Spor la lucru de calitate
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru Marcant
      • 27.sep.2012
      • 747

      #77
      Răspuns la: fy s-au myf

      Postat în original de DanielF_67
      cati ani este garantat conducvtorul de cupru?Alex]
      Eu zic sa folositi FY pt ca la cositorirea in doze esti sigur ca nu s-a taiat din gresala vreo lita care sa diminueze sectiunea.

      Comentariu

      • electricman
        Membru Marcant
        • 26.iul.2009
        • 690

        #78
        Răspuns la: Conductor tip FY sau MYF?

        Foloseste fy.
        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

        Comentariu

        • emanuel.teodorescu
          Incepator
          • 22.mar.2015
          • 64

          #79
          Răspuns la: Conductor tip FY sau MYF?

          Am o intrebare care poate fi/parea tampita. De ce FY/MYF si nu CYYF/MYYM? Ma gandesc la o solutie care include o protectie copex.
          Din punctul de vedere al protectiei la incendiu si al vitezei de instalare, mie-mi pare mai avantajoasa folosirea CYYF/MYYM.
          Sa fie o problema faptul ca CYYF/MYYM sunt mai rigide si mai greu de manipulat ulterior in copex (daca se va dori schimbarea conductorilor)? Cineva spunea deasupra ca nu a mai putut scoate un MYYM dintr-un copex de 16.
          Ce parere aveti?

          Comentariu

          • mbostangiu
            Membru Marcant
            • 31.dec.2011
            • 594

            #80
            Răspuns la: Conductor tip FY sau MYF?

            Parerea mea:
            Avantaje conductor multifilar versus cablu conductoare masiv:
            - conductor multifilar se trage cel mai usor in tub (eu consider ca este foarte important sa poti inlocui conductoarele pozate in tuburi)
            - conductor multifilar "duce" cel mai mare curent la aceiasi sectiune si conditii de pozare
            - conductor multifilar poate fi pozat in tub in configuratie personalizata de culori si numar de conductoare
            - conductor multifilar poate fi asezat mai usor si mai bine in doze
            Dezavantaje multifilar:
            - conexiunile ceva mai pretentioase
            - putin mai scump
            “Quality means doing it right when no one is looking.”

            Comentariu

            • emanuel.teodorescu
              Incepator
              • 22.mar.2015
              • 64

              #81
              Răspuns la: Conductor tip FY sau MYF?

              Foarte clar expuse atat avanatajele, cat si dezavantajele MYF. Sa zicem ca aleg multifilarul. De ce as poza in copex conductori MYF individuali si nu ar fi mai simplu sa folosesc MYYM?

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Cablu-electric-MYYM-3-x-1-76.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	25,8 KB 
ID:	624796

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1343

                #82
                Răspuns la: Conductor tip FY sau MYF?

                Cablul ocupa mai mult spatiu, e mai scump si are nr prestabilit de conductoare. La legaturile de litat eu inserez citeva fire de masiv si rezulta legaturi robuste si demontabile la nevoie.
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1343

                  #83
                  Răspuns la: Conductor tip FY sau MYF?

                  Practic citeva u-ri de masiv numai in legatura. Sau pun coloanele din masiv si plecarile catre aparataj din litat.
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1685

                    #84
                    Răspuns la: Răspuns la: Conductor tip FY sau MYF?

                    Postat în original de mbostangiu

                    Dezavantaje multifilar:
                    - conexiunile ceva mai pretentioase
                    - putin mai scump
                    In ceea ce priveste ultimul dezavantaj enuntat de dumneavoastra, in zona mea el nu mai exista, intrucat dragii de comercianti au gasit o solutie avantajoasa (doar pentru ei, bineinteles): au egalat preturile celor doua tipuri de conductoare, bineinteles NU prin ieftinirea MYF-ului.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    Procesare...