Conductor tip FY sau MYF?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • damo
    Incepator
    • 28.feb.2007
    • 4

    Conductor tip FY sau MYF?

    Buna tuturor,
    nu prea sunt in domeniu, dar imi renovez si eu apartamentul, dupa cum banuiti si instalatia electrica si imi pun si eu o intrebare (printre multe altele), ce cabluri considerati sa ar fi cele mai bune pentru iluminat si prize? Cele litzate sau cele pline? Ma astept si la o explicatie stiintifica. Repet, imi doresc o instalatie de calitate, unde pretul este pe locul 2. Ahh, si mai inca ceva, este neprofesional sa folosesc cablu cu izolatie si manta de PVC? Asta in loc de tuburi ce necesita shantzuri (mai mari) prin beton
    Va multumesc anticipat.
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #2
    Conductor MyF. Se pozeaza mai usor, rezistenta mai mare la solicitari mecanice. Capetele vor fi cositorite indiferent de modalitatea de conectare.
    Este mai bine sa folositi tuburi ingropate pentru traseele conductorilor.

    Comentariu

    • alex virtual
      Living Legend
      • 19.mai.2007
      • 1363

      #3
      de acord cu Domnul Traian! va salut!

      Comentariu

      • DanielF_67
        Membru marcant
        • 22.mar.2007
        • 336

        #4
        fy s-au myf

        De ce Alex recomanzi Myf si nu fy ca vreau sa schimb si eu instalatia si nu stiu care e mai bun.

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1363

          #5
          Pai ca e mai maleabil si mai rezistent la socurile mecanice!(si mai scump bineinteles)va salut!

          Comentariu

          • DanielF_67
            Membru marcant
            • 22.mar.2007
            • 336

            #6
            fy s-au myf

            cat costa myf metrul Alex?si unde gasesc ?

            Comentariu

            • DanielF_67
              Membru marcant
              • 22.mar.2007
              • 336

              #7
              Re: fy s-au myf

              Postat în original de DanielF_67
              cat costa myf metrul Alex?si unde gasesc ?
              Care socuri mecanice?

              Comentariu

              • alex virtual
                Living Legend
                • 19.mai.2007
                • 1363

                #8
                e ceva mai scump in jur de 10-20 bani pe metru!in general nu exista mari socuri mecanice dar totusi!eu nu prea am folosit mfy,am destula incredere in Fy daca e dimensionat corect(la grosime)in functie de puterea circuitului respectiv!te salut Daniele si sa auzim de bine!

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2348

                  #9
                  Si Fy si MyF sunt bune. Dar cine a incercat sa le traga prin tub ca era Bergman sau Copex, a observat diferenta de maleabilitate. Este adevarat ca in doze MyF nu are fermitate la contactul prin rasucire, nefiind recomandata aceasta metoda, trebuie cositorit sau prins in riglete dupa cositorirea capetelor. La solicitarea la oboseala MyF rezista mult mai mult decat Fy. Este adevarat ca fiecare face alegerea pe care o considera corecta din punctul lui de vedere, dar eu am mai multa incredere in MyF.

                  Comentariu

                  • DanielF_67
                    Membru marcant
                    • 22.mar.2007
                    • 336

                    #10
                    fy s-au myf

                    cati ani este garantat conducvtorul de cupru?Alex]

                    Comentariu

                    • alex virtual
                      Living Legend
                      • 19.mai.2007
                      • 1363

                      #11
                      pai din cate stiu eu conductorul(cuprul)are o garantie "pe viata"problema se pune doar la izolatie care poate tine intre 20-70 ani din cate stiu eu!(asta in conditii optime de utilizare a conductorului)te salut!

                      Comentariu

                      • dmugurel
                        Membru marcant
                        • 14.feb.2006
                        • 306

                        #12
                        Conductorul multifilar este net superior conductorului rigid, dintre avantaje amintesc:
                        - se monteaza mult mai usor aparatajul
                        - la tragere prin tuburi vine mult mai usor
                        - rezistenta mecanica mai mare
                        -la aceasi sectiune suporta mai mult curent datorita efectului pelicular
                        - rezistenta la solicitari mecanice mai mare
                        -pe conductorul rigid daca cumva apare un defect la trefilare, dar conducorul nu se rupe, dupa folosirea lui in instalatie poate ceda datorita unei solicitari mecanice sau electrice.
                        Dezavantajele ar fi:
                        -pret, cam cu 10-15 % mai mare
                        -trebuie sa ai mare atentie cu colacii de conductor pt ca se incalcesc f usor
                        -la desizolare se lucreaza mai incet
                        Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                        Comentariu

                        • Codex
                          Membru
                          • 12.mai.2006
                          • 253

                          #13
                          Re: Fy sau MyF?

                          Postat în original de damo
                          Buna tuturor,
                          nu prea sunt in domeniu, dar imi renovez si eu apartamentul, dupa cum banuiti si instalatia electrica si imi pun si eu o intrebare (printre multe altele), ce cabluri considerati sa ar fi cele mai bune pentru iluminat si prize? Cele litzate sau cele pline? Ma astept si la o explicatie stiintifica. Repet, imi doresc o instalatie de calitate, unde pretul este pe locul 2. Ahh, si mai inca ceva, este neprofesional sa folosesc cablu cu izolatie si manta de PVC? Asta in loc de tuburi ce necesita shantzuri (mai mari) prin beton
                          Va multumesc anticipat.
                          Stimate domn pentru instalatia electrica interioara cea pozata in perete se foloseste conductor monofilar (pentru CU este Fy ). Cel multifilar este folosit acolo unde apar mereu miscari ale capetelor traseului de conductor sau pe lungimea lui unde este necesar ca un grad de mobilitate sa fie prevazut la proiectare ca o conditie de lucru normala.

                          Cat priveste intrebarea daca poti folosi cablu astfel incat izolatia lui sa inlocuiasca COPEX-ul este o varianta nu tocmai corecta, deoarece in momentul in care apar defecte pe lungimea conductorului deja incastrat in perete va conduce la un nou set de lucrari pentru inlocurea lui. Asadar tragerea conductorului prin tub are avantajul ca la un astfel de defect se poate inlocui conductorul defect cu usurinta.

                          Cu respect
                          Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                          Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                          Electrician autorizat IIA + IIB

                          Comentariu

                          • DanielF_67
                            Membru marcant
                            • 22.mar.2007
                            • 336

                            #14
                            Re: fy s-au myf

                            De acord Codex cu Fy si eu tot fy folosesc ,[nu in toate cazurile se poate inlocui conductorul introdus in copex]Ce parere aveti/?

                            Comentariu

                            • dmugurel
                              Membru marcant
                              • 14.feb.2006
                              • 306

                              #15
                              Damo a specificat "imi doresc o instalatie de calitate, unde pretul este pe locul 2. " Nu a intrebat ce conductor folosim fiecare (si eu folosesc in 80 % di cazuri Fy). Rog argumentati de ce e mai bun Fy si (poate am o scapare) unde se interzice in normativ folosirea Myf.
                              Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                              Comentariu

                              Procesare...