Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Re: Răspuns la: Re: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de Galaxy
    Sigur ca am deschis link-ul ca altfel nu intrebam. Nu ma refeream la puterea becului ci la instalatia complicata cu stecher si becul ingropat in silicon.
    Dispozitivul respectiv il port mereu in cutia cu scule, unde nu sunt intotdeauna foarte atent la strangerea sculelor sa nu le trantesc in cutie, deci o protectie a becului era mai mult decat necesara. In plus, este comod de utilizat deoarece il introduc direct in priza.

    Lasă un comentariu:


  • Galaxy
    a răspuns
    Re: Răspuns la: Re: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de Cherubino
    Daca ati fi deschis link-ul pus de mine mai sus, ati fi observat ca exact de un bec este vorba in el, dar nu este orice bec, ci este unul cu puterea de 7 W
    Sigur ca am deschis link-ul ca altfel nu intrebam. Nu ma refeream la puterea becului ci la instalatia complicata cu stecher si becul ingropat in silicon.

    Lasă un comentariu:


  • erossore
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    pentru ca dispun deja de mai multe...
    am probat unul, de declansat, declanseaza cat depasesc amperajul setat.Ca si inconvenient pe care il vad momentan ar fi doar gabaritul lui..de aceea intrebam daca ar mai fi si altceva ca si inconvenient.
    Multumesc

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de erossore
    daca as folosi ceva de genul asta : http://electroshops.ro/intreruptor-m...2me08/3445.htm in locul unei sigurante bipolare de aceeasi valoare sa zicem, exista vreo problema ?
    Nu vad de ce ar trebui sa va complicati cu un intreruptor pentru protectia motoarelor.

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Re: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de Galaxy
    Nu e mai simplu sa legi un bec la faza si la pamantare? (iei o dulie, legi 2 fire apoi introduci unul in priza si celalalt il atingi de masa... )
    Daca ati fi deschis link-ul pus de mine mai sus, ati fi observat ca exact de un bec este vorba in el, dar nu este orice bec, ci este unul cu puterea de 7 W, deoarece acest bec absoarbe in functionare normala un curent de cca. 33 mA, putandu-se astfel verifica mai exact functionarea disjunctorului diferential. Daca faceti proba cu un bec de 100 W, diferentialul va declansa, dar nu aveti cum sa stiti daca a declansat corect la atingerea pragului de 30 mA, sau daca o fi declansat la un curent mai mare.

    Lasă un comentariu:


  • Galaxy
    a răspuns
    Re: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de Cherubino
    Daca doriti sa verificati si faptul ca impamantarea locuintei "lucreaza" bine in tandem cu diferentialul, puteti sa va confectionati un dispozitiv artizanal pentru producerea unor curenti de defect intre faza si impamantare. Pe al meu l-am facut astfel :
    http://www.vysblog.ro/dispozitiv-verificare-sigurante/
    Nu e mai simplu sa legi un bec la faza si la pamantare? (iei o dulie, legi 2 fire apoi introduci unul in priza si celalalt il atingi de masa... )
    Ultima editare de Galaxy; 19.mar.2015, 18:59.

    Lasă un comentariu:


  • erossore
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    daca as folosi ceva de genul asta : http://electroshops.ro/intreruptor-m...2me08/3445.htm in locul unei sigurante bipolare de aceeasi valoare sa zicem, exista vreo problema ?

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Butonul verifica doar functionarea diferentialului in sine si aceasta este de fapt verificarea recomandata de producator. Cu ajutorul dispozitivului artizanal prezentat se poate face si o verificare aproximativa a functionarii diferentialului in cazul aparitiei curentului de defect fata de pamant, fiind de fapt si o verificare a starii de buna functionare a instalatiei de protectie prin legare la pamant din cladire. Am spus ca verificarea este aproximativa pentru a sublinia caracterul sau empiric. Verificarile "adevarate" se fac cu truse de curent profesionale si n-are rost sa discutam aici despre ele.

    Lasă un comentariu:


  • erossore
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    sincer care ca este mai de incredere dispozitivul decat butonul de pe siguranta.. e mai babeste asa

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Da, este indicat ca o data pe luna sa probati functionarea lor prin apasarea butonului de test pe care-l are fiecare diferential in partea frontala a carcasei. Daca disjunctorul declanseaza la apasarea butonului, atunci el este in stare de functionare.
    Daca doriti sa verificati si faptul ca impamantarea locuintei "lucreaza" bine in tandem cu diferentialul, puteti sa va confectionati un dispozitiv artizanal pentru producerea unor curenti de defect intre faza si impamantare. Pe al meu l-am facut astfel :
    Sigurantele sau disjunctoarele pot fi verificate. O solutie la indemana tuturor pentru verificarea disjunctoarelor.

    Lasă un comentariu:


  • erossore
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de Cherubino
    Dispozitivele diferentiale protejeaza instalatia (si implicit utilizatorii ei) impotriva curentilor diferentiali reziduali. Acestia sunt niste curenti de defect prea mici ca sa provoace declansarea protectiei impotriva supracurentilor, dar sunt suficient de mari ca sa produca socuri electrice fatale sau incendii.
    Pentru edificare va invit sa cititi articolul de mai jos (ca sa ma laud singur, va pot spune ca eu l-am scris in anul 2011 pentru blogul colegului nostru de forum Viorel Stanculescu), iar dupa ce l-ati parcurs in intregime, o sa va dati seama ca diferentialele nu creaza probleme decat in instalatiile electrice executate defectuos. Problemele sunt doar in creierele celor care v-au spus aceasta prostie:
    http://www.vysblog.ro/siguranta-diferentiala/
    foarte interesant articolul !
    deci sa inteleg ca dupa ce le cumpar este safe sa le si probez ? :P

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Cel mai frecvent defect cred ca este la aparate electrocasnice care sunt în spații umede ( fier de călcat cu aburi, mașina de spălat rufe sau vase, boiler, pompa apa, ...) dar și la circuite exterioare (iluminat exterior, pitici de grădină, pompa puț, motor acționare poarta, ...) iar în aceste cazuri identificarea defectului de obicei este foarte rapida pentru ca declanșarea apare exact atunci când e folosit aparatul defect respectiv.
    In rest diferențiala "creează probleme" numai la instalații prost făcute sau necorespunzătoare care oricum nu ar trebui lăsate așa.

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de erossore
    dar de fapt cam care ar fi acest "defect" care poate aparea? ma refer la cel mai comun sau des intalnit.Zic asta pentru ca pe cine am mai intrebat de siguranta diferentiala am primit aceelasi raspuns si anume ca ar creea probleme etc..
    Dispozitivele diferentiale protejeaza instalatia (si implicit utilizatorii ei) impotriva curentilor diferentiali reziduali. Acestia sunt niste curenti de defect prea mici ca sa provoace declansarea protectiei impotriva supracurentilor, dar sunt suficient de mari ca sa produca socuri electrice fatale sau incendii.
    Pentru edificare va invit sa cititi articolul de mai jos (ca sa ma laud singur, va pot spune ca eu l-am scris in anul 2011 pentru blogul colegului nostru de forum Viorel Stanculescu), iar dupa ce l-ati parcurs in intregime, o sa va dati seama ca diferentialele nu creaza probleme decat in instalatiile electrice executate defectuos. Problemele sunt doar in creierele celor care v-au spus aceasta prostie:
    Exista disjunctoare ce pot salva vieti si proteja aparatele, unul din acestea este disjunctorul diferential. Modul de functionare al acestuia.

    Lasă un comentariu:


  • erossore
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    dar de fapt cam care ar fi acest "defect" care poate aparea? ma refer la cel mai comun sau des intalnit.Zic asta pentru ca pe cine am mai intrebat de siguranta diferentiala am primit aceelasi raspuns si anume ca ar creea probleme etc..

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de erossore
    la cum o vad eu cred ca cel mai mare neajuns ar fi exact identificarea problemei care poate dura ceva timp.. timp pe intuneric
    deci revenind ar fi mai corect sa protejez doar masina de spalat , ambele banuiesc, vase si rufe, cu diferentiala si in rest sigurante automate bipolare dimensionate corect ?
    Pana la urma dacă gândim la rece nu e deranj așa mare dacă folosiți diferențiala generala (fie ea una trifazica sau 3 monofazice).
    Probabilitatea de aparitie a unui defect diferențial este poate mai mica decât odată la 2 ani. Și atunci identificarea circutului defect nu ar trebui sa dureze mai mult de 5 minute.
    Eu consider ca e un risc acceptabil (5 minute de întuneric la 2 ani) în condițiile în care obțin protecția maxima pe toate circuitele și costuri de realizare mult diminuate.

    Lasă un comentariu:

Procesare...