Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • kelloo
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de erossore
    la cum o vad eu cred ca cel mai mare neajuns ar fi exact identificarea problemei care poate dura ceva timp.. timp pe intuneric
    deci revenind ar fi mai corect sa protejez doar masina de spalat , ambele banuiesc, vase si rufe, cu diferentiala si in rest sigurante automate bipolare dimensionate corect ?
    Instalatii electrice, generatoare de curent, tablouri electrice, prize si intrerupatoare, protectii, amplificatoare, corpuri de iluminat, electrocasnice

    vezi postarea cu tabloul....in acest caz ,daca o sa cada un FI o sa ramai cu tensiune pe al doilea deci nu ramai in ,,bezna''

    si pentru cei care vor sa afle valoarea sig generale de la contor este o tripolara de 63A
    RESPECT!

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    @erossore
    Va rog sa aveti in vedere faptul ca protectia diferentiala de mare sensibilitate (30 mA) este obligatorie pe toate circuitele de prize, indiferent de destinatia acestora, dar si pe circuitele de iluminat, daca corpurile de iluminat sunt montate la inaltimi mai mici de 2,5 m. Modul in care alegeti sa asigurati aceasta protectie (general sau cu dispozitive dedicate pe fiecare circuit) este problema dumneavoastra.
    Daca considerati ca s-ar putea sa fie neplacuta o decuplare generala in caz de defect pe un circuit, puteti opta pentru solutia unei tetrapolare magnetotermice ca generala, iar in aval sa puneti separat o diferentiala P+N pentru iluminat si o diferentiala tetrapolara principala pentru circuitele de prize.

    Lasă un comentariu:


  • erossore
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    la cum o vad eu cred ca cel mai mare neajuns ar fi exact identificarea problemei care poate dura ceva timp.. timp pe intuneric
    deci revenind ar fi mai corect sa protejez doar masina de spalat , ambele banuiesc, vase si rufe, cu diferentiala si in rest sigurante automate bipolare dimensionate corect ?

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    În trifazic diferențiala nu poate fi decât tetrapolara (cu unele mici excepții). Diferențiala generala este un compromis acceptabil pe care îl facem pentru reducerea costurilor rezultând o instalatie perfect funcțională și protejata corespunzător însă cu ceva dezavantaje la apariția unui defect, izolarea și identificarea acestuia.

    Lasă un comentariu:


  • erossore
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    faptul ca te lasa pe intuneric de tot nu cred ca ar fi o problema foarte mare, casa e mica, gasesc rep[ede tabloul.. problema este daca apare un defect si nu o mai pot cupla pana nu este descoperit defectul.. ma gandesc.
    deci in cazul acesta ar fi mai corect sa am o siguranta de intrare trifazata 25A cred si apoi pe circuitele de prize diferentiala? sau ajunge sa pun doar pe masina de spalat diferentiala fara prize?

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Isi face treaba insa te lasa in bezna complet oprind toate circuitele. Iar daca pui una de 300mA cum se foloseste in general, nu ai o protectie la fel de buna ca una dedicata pe circuit cu valoarea curentului de defect de 30mA; adica una mai sensibila care te protejeaza contra electrocutaii in principal.

    Lasă un comentariu:


  • erossore
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    ok, acum am inteles de ce circuite separate
    ideea este ca eu in casa o sa intru cu o alimentare trifazata si de acolo o sa impart fazele prin casa, daca pun o diferentiala tripolara, sau tetrapolara am mai vazut inainte de toate celelalte sigurante/circuite, aceasta isi mai face treaba?asta ca sa nu pun mai multe pe monofazat..

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Părerile sunt împărțite pe forum referitor la unificarea prizei de pământ de la casa cu cea de la rețea, eu sunt adeptul unificării.
    Pentru mașină de spălat se recomanda circuit separat protejat cu diferențiala pentru ca e un consumator care funcționează în mediu umed și cu risc crescut de defect de izolație. Pentru centrala se recomanda circuit separat pentru ca e un consumator vital pe care uneori e nevoie de UPS.

    Lasă un comentariu:


  • erossore
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Multumesc pentru raspunsuri,
    din cate am inteles si din postarea lui mbostangiu el zice cam aceelasi lucru, numai ca daca am inteles eu bine sa duc nulul de protectie de la retea il duc la priza de pamant pe care o fac si de acolo merg in casa la tabloul electric.Corect?
    si in legatura cu instalatia pe copex sau teava pvc?vad ca doar mbostangiu si-a spus punctul de vedere aici..
    Si as mai avea o nelamurire, am vazut pe aici pe forum si pe mai multe de fapt instalatii electrice cu circuid dedicat pentru masina de spalat rufe si centrala.Intrebarea ar fi : de ce sa faci circuit separat cand sunt consumatori destul de mici, din cate am vazut masini de spalat in jur d 800w centrala pe gaz mult mai putin banuiesc.. ?

    Lasă un comentariu:


  • electricman
    a răspuns
    Răspuns la: Alimentare cu energie casa noua

    Postat în original de erossore
    Buna seara,
    Am casa in constructie, cred ca mai dureaza cam 1,5 luni pana se va face instalatia electrica, dar pana atunci as vrea sa ma informez asupra unor aspecte generale pentru moment.
    Casa este situata la aproximativ 50 de metri de contor.Bransamentul va fi trifazat, de la contor la casa vrea sa merg cu un cablu 4X6 cyaby daca nu gresesc, sau 5X6..
    1. sa merg cu alimentare 4X6 si sa fac lanaga casa o priza de pamant sau sa vin cu nulul de protectie de la contor si sa vin cu 5X6?
    O data ajuns la casa vreau sa pun un tablou exterior, pe casa eventual, cu o siguranta trifazata pentru a avea ulterior tensiune afara ( poate un garaj, o poarta, iluminat etc ),din acest tablou merg in casa unde nu sunt sigur daca sa pun o siguranta generala diferentiala, unde am mai intrebat si eu, toti au zis ca tipul acesta creeaza probleme, declanseara des etc... ?Casa este una mica, aproximatic 115 mp, cam cate circuite ar fi recomandate pt prize si cate iluminat?
    Mentionez ca o sa pun si la etaj un tablou cu 2-3 sigurante eventual una 16A bipolara prize, una 10A bipolara iluminat si una pt pod unde probabil ca va fi doar un bec si o priza.
    Si inca ceva, prin casa, traseul cum este mai bine sa fie facut, teava sau copex?
    Cu siguranta o sa mai am si alte intrebari pe parcurs, dar momentan sa le lamuresc pe acestea..
    Va multumesc !
    Eu iti recomand sa bagi un cablu de 4x6 ,iar priza de pamant pt inst interioara a casei sa o faci separat.

    Lasă un comentariu:


  • kelloo
    a răspuns
    Răspuns la: Alimentare cu energie casa noua

    Postat în original de erossore
    buna seara,
    am casa in constructie, cred ca mai dureaza cam 1,5 luni pana se va face instalatia electrica, dar pana atunci as vrea sa ma informez asupra unor aspecte generale pentru moment.
    Casa este situata la aproximativ 50 de metri de contor.bransamentul va fi trifazat, de la contor la casa vrea sa merg cu un cablu 4x6 cyaby daca nu gresesc, sau 5x6..
    1. Sa merg cu alimentare 4x6 si sa fac lanaga casa o priza de pamant sau sa vin cu nulul de protectie de la contor si sa vin cu 5x6?
    O data ajuns la casa vreau sa pun un tablou exterior, pe casa eventual, cu o siguranta trifazata pentru a avea ulterior tensiune afara ( poate un garaj, o poarta, iluminat etc ),din acest tablou merg in casa unde nu sunt sigur daca sa pun o siguranta generala diferentiala, unde am mai intrebat si eu, toti au zis ca tipul acesta creeaza probleme, declanseara des etc... ?casa este una mica, aproximatic 115 mp, cam cate circuite ar fi recomandate pt prize si cate iluminat?
    Mentionez ca o sa pun si la etaj un tablou cu 2-3 sigurante eventual una 16a bipolara prize, una 10a bipolara iluminat si una pt pod unde probabil ca va fi doar un bec si o priza.
    Si inca ceva, prin casa, traseul cum este mai bine sa fie facut, teava sau copex?
    Cu siguranta o sa mai am si alte intrebari pe parcurs, dar momentan sa le lamuresc pe acestea..
    Va multumesc !
    ai mesaj privat!stima!

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: casa noua

    Părerea mea:
    Cablu cu 5 conductoare, conductorul de protecție conectat la priza de pământ și la contor și la casa.
    Diferențiala nu face probleme. Funcționează atunci când apare defect diferențial și va.poate salva viata. Nu excludeți aceasta protectie.
    La o casa mica un singur tablou e suficient, dimensionati conductoarele în funcție de consumatori și siguranțele de asemenea.
    Intre tub și conexiuni eu aleg tub.

    Lasă un comentariu:


  • erossore
    a răspuns
    Alimentare cu energie casa noua

    Buna seara,
    Am casa in constructie, cred ca mai dureaza cam 1,5 luni pana se va face instalatia electrica, dar pana atunci as vrea sa ma informez asupra unor aspecte generale pentru moment.
    Casa este situata la aproximativ 50 de metri de contor.Bransamentul va fi trifazat, de la contor la casa vrea sa merg cu un cablu 4X6 cyaby daca nu gresesc, sau 5X6..
    1. sa merg cu alimentare 4X6 si sa fac lanaga casa o priza de pamant sau sa vin cu nulul de protectie de la contor si sa vin cu 5X6?
    O data ajuns la casa vreau sa pun un tablou exterior, pe casa eventual, cu o siguranta trifazata pentru a avea ulterior tensiune afara ( poate un garaj, o poarta, iluminat etc ),din acest tablou merg in casa unde nu sunt sigur daca sa pun o siguranta generala diferentiala, unde am mai intrebat si eu, toti au zis ca tipul acesta creeaza probleme, declanseara des etc... ?Casa este una mica, aproximatic 115 mp, cam cate circuite ar fi recomandate pt prize si cate iluminat?
    Mentionez ca o sa pun si la etaj un tablou cu 2-3 sigurante eventual una 16A bipolara prize, una 10A bipolara iluminat si una pt pod unde probabil ca va fi doar un bec si o priza.
    Si inca ceva, prin casa, traseul cum este mai bine sa fie facut, teava sau copex?
    Cu siguranta o sa mai am si alte intrebari pe parcurs, dar momentan sa le lamuresc pe acestea..
    Va multumesc !

    Lasă un comentariu:


  • electricman
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Din punctul meu de vedere,fiecare proiectant, executant ,trebuie sa-si ia toate masurile sa predea lucrarea corect realizata,lucru certificat de toti cei in masura,atunci stii ca esti acoperit de acte,ca dupa aia modifica beneficiarul dupa capul lui.problema lui.

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Henry Ford spunea ceva de genul "Calitate inseamna sa faci treaba buna chiar daca nu se uita nimeni"
    Din pacate istoria a dovedit ca acest lucru este o utopie (chiar daca exista exceptii, acestea doar intaresc regula) si toata lumea ia masuri.
    E adevarat ca la noi exista legislatie, inspectori, diriginti de santier, responsabili tehnici cu executia, ... insa regulile disponibile nu se aplica coerent si consecvent iar fara pedepse facem treaba buna doar ca exceptie de la regula generala.
    Eu personal m-am convins de faptul ca daca vrei calitate trebuie sa impui acest lucru prin reguli, verificari si pedepse toate aplicate nemteste.

    Lasă un comentariu:

Procesare...