Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • electricman
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Am citit si postul ala,si pot sa-ti spun ca si in Romania asiguratorul cere documente justificative ,prroiect,memoriu tehnic,proces verbal de verificare si receptie a lucrarilor ,cel putin la institutii publice, si ca un caz particular cunoscut de mine la o fabrica de mobila,iar in caz de incendii provocate de instalatiile electrice se fac verificari riguroase .

    Lasă un comentariu:


  • uceniculgica
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    probabil nu intelegi despre ce se vorbeste, reciteste postul 1082, aliniatul care incepe cu "in alte tari"

    Lasă un comentariu:


  • electricman
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Ai sa fii surprins dar exista destule lucrari care se fac in baza unui proiect si care sunt executate conform reglementarilor in vigoare.

    Lasă un comentariu:


  • uceniculgica
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    in alte tari, ca si in Ro de altfel, omul sfinteste locul, sunt reguli care se respecta si care se ocolesc, ca peste tot, depinde de om

    eu de cate ori vad un "asa nu" imi aduc aminte cum citesc aici si nu numai cum in alte parti asa si pe dincolo

    spre deosebire de voi eu scriu din vazute, nu din povestite

    nu contest ca in general nu se respecta regula, cum de altfel si-n Ro exista meseriasi care lucreaza ca la carte

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de uceniculgica
    in alte tari este la fel ca-n Ro, adica se face ca la carte si ca pe langa carte, ti-o spun pe baza experientei de viata din doua in alte tari din vestul Europei

    in alte tari tot natul, exceptie ala care nu vrea/nu stie, baga mana in orice, inclusiv curent, daca cauti pe net, peste tot gasesti forumuri de DIY unde se explica cum sa faci orice, chiar si la curent
    Suntem deja in afara subiectului de fata (si sper sa nu fiu apostrofat pentru asta), dar am si eu o parere in legatura cu afirmatiile de mai sus.
    N-am lucrat niciodata in afara tarii, dar am cunostinte si fosti colegi care sunt prin "tarile calde", si, punand cap la cap ceea ce-am mai aflat de la ei, indraznesc sa afirm ca in Romania domeniul acesta este (oare de ce nu ma mir?) suprareglementat fata de alte tari. Mai concret, procedura de autorizare ANRE este extrem de stufoasa, greoaie si costisitoare, ca sa nu mai punem la socoteala ca un electrician autorizat ANRE are un spectru limitat de lucrari pe care are voie sa le execute singur. Acesta, in mod sigur, este unul dintre motivele pentru care multi meseriasi care chiar cunosc bine domeniul ezita sa faca pasul catre autorizare. Bun, asta e pe partea de autorizare (adica pe partea "birocratica"). In "teren" insa, multe din lucrarile efectuate nu se verifica , sau se verifica "din stampila" din vreun birou, motiv pentru care chiar operatori autorizati fac greseli majore in proiectarea si executia instalatiilor electrice, ca sa nu mai vorbim de "electrodoreii" fara calificare, sau cu o terfeloaga de diploma de calificare luata pe bani, pe care nu-i verifica absolut nimeni, si care fac prapad pe cuprinsul patriei.
    Spre deosebire de situatia din Romania, am inteles de la cunoscutii mei "de dincolo", ca in vest este mult mai usor sa ti se permita sa executi instalatii electrice, daca dovedesti ca ai studii si esti calificat in domeniu, in schimb verificarile se fac "la sange". Un amic care lucreaza prin Belgia mi-a spus lucrurile astea, un altul de prin Italia mi-a zis ceva asemanator, iar un altul care lucreaza in Chicago de vreo 10 ani (da, e America, sunt alte conditii, alte tipuri de instalatii fata de Europa) imi spunea chiar in urma cu cateva saptamani ca el, pentru a executa instalatii electrice la case particulare nu are nevoie de nicio autorizare, ci doar de diploma de calificare pe care a obtinut-o acolo (cea din Romania nu i-a fost recunoscuta) si de o forma de organizare juridica legala pentru a plati taxele si impozitele aferente. Pe de alta parte, dupa ce executa lucrarea (pentru care nu-i trebuie nici proiect, daca e la o casa particulara), vine un "nene" de la primarie care-i verifica pana si lungimea capetelor conductoarelor din doze sau raza de curbura cu care au fost indoite tevile metalice. Si acolo se sustin examene de autorizare (cam la fel de grele ca cele de la noi), dar numai pentru cei care vor sa activeze in domeniul industrial.
    Mie unul mi-ar conveni sa pot obtine o autorizare in 2 zile, dar in schimb sa vina un inspector de la urbanism care sa-mi verifice lucrarile "pana la ultima virgula".

    Lasă un comentariu:


  • uceniculgica
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de mbostangiu
    In alte tari se fac asigurari conditionat de rezultatul verifcarii instalatiei electrice.
    in alte tari este la fel ca-n Ro, adica se face ca la carte si ca pe langa carte, ti-o spun pe baza experientei de viata din doua in alte tari din vestul Europei

    in alte tari tot natul, exceptie ala care nu vrea/nu stie, baga mana in orice, inclusiv curent, daca cauti pe net, peste tot gasesti forumuri de DIY unde se explica cum sa faci orice, chiar si la curent
    Ultima editare de uceniculgica; 08.feb.2015, 11:43.

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de sisica_si
    Nu mai comparati cu alte tari... traim in Romani si asta ne ocupa tot timpul.
    Aici toate sunt putin pe langa...
    Trăim în România - cu asta sunt de acord.
    În rest aș vrea sa-mi păstrez un orizont mai larg.

    Lasă un comentariu:


  • sisica_si
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Nu mai comparati cu alte tari... traim in Romani si asta ne ocupa tot timpul.
    Aici toate sunt putin pe langa...

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    studio72
    Un circuit monofazat de 2.5mmp e ok sa fie protejat cu siguranta de 16A si puteti "duce" pe el 3.68 kVA. Asta inseamna 3.38 kW daca consumatorii au un factor de putere de 0.92.
    @fanero
    In alte tari se fac asigurari conditionat de rezultatul verifcarii instalatiei electrice. Este evident faptul ca pentru instalatii proiectate si executate necorespunzator/de oameni neatestati, pentru modificari neautorizate, pentru instalatii neverificate samd compania de asigurari nu plateste daune in caz de Doamne fereste. Astfel toata lumea constientizeaza lucrurile putin diferit fata de noi dar vor veni si aici obiceiuri din acestea candva...

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de Negulescu Corneliu
    Multumesc ! Cred ca e suficient ce scrie in I7. Daca puteti, va rugam sa postati niste elemente care sa ne lamureasca. Ar fi util pentru multa lume preocupata. Sigur, se pot face multe "dupa ureche", dar intre muzicanti si muzicieni e o MARE deosebire !
    Puteti descarca din linkul de mai jos normativul I7-2011. Am vrut sa-l incarc eu direct aici, dar fisierul e prea mare:

    Lasă un comentariu:


  • Negulescu Corneliu
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Multumesc ! Cred ca e suficient ce scrie in I7. Daca puteti, va rugam sa postati niste elemente care sa ne lamureasca. Ar fi util pentru multa lume preocupata. Sigur, se pot face multe "dupa ureche", dar intre muzicanti si muzicieni e o MARE deosebire !

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de Negulescu Corneliu
    Exista un normative (document tehnic) conform caruia se face verificarea ?
    Pentru inceput exista un capitol dedicat verificarilor in I7. Daca nu va satisface exista standarde europene insa trebuie sa le cumparati. Daca vreti va pot spune detalii insa luni, sa ajung la calculator.

    Lasă un comentariu:


  • studio72
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Si eu imi cer scuze, fata de meseriasi, si chiar departe gandul de a supara pe cineva, sau a face pe desteptul.
    Pentru ca nu sunt un destept si tot timpul merg pe conceptul "este loc de invatat".
    Ceea ce vreau este, sa obtin sfaturi de la oameni cu experienta in domeniu, care au trecut prin ce trec si eu, pentru a evita greselile.
    Chiar vreau sa imi realizez instalatia electrica singur, nu voi plati pentru ceea ce pot face singur.

    Multumesc anticipat tuturor.

    @fanero, sincer scuze daca am supart cu ceva, si chiar te rog sa intervii daca ai o idee sau un sfat bun pe viitor la intrebarile pe care le voi mai pune.
    Sigur vor mai fi

    Ma gandesc cu putina matematica nu e greu.
    Stim ca daca punem o siguranta de 16A pe un circuit de priza, pe acel circuit nu putem depasi un consum maxim de 2.464kW si sectiunea minima a conductorului trebuie sa fie de 2,5 mm. Corect ?
    Ultima editare de studio72; 06.feb.2015, 13:52.

    Lasă un comentariu:


  • Negulescu Corneliu
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Exista un normative (document tehnic) conform caruia se face verificarea ?

    Lasă un comentariu:


  • fanero
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de studio72
    Multumesc pentru sarcasm.
    Dar daca nu poti da un sfat util @fanero la preocuparile mele, macar lasa pe alti care vor si pot, si iti multumesc ca ai grija sa nu patesc ceva. Respect
    Imi cer scuze daca am lasat impresia ca vreau sa fiu sarcastic.
    Nu am avut nici un moment intentia aceasta, iar cele scrise de mine s-au vrut a fi sfaturi de la cineva care abia si-a finalizat casa.
    Poate ca le-am pus intr-o forma mai "academica".

    Sunt de acord ca exista o gramada de meseriasi care cer cat nu face pentru o lucrare, indiferent de natura acesteia.
    Insa, in cazul instalatiei electrice, nu este bine sa ne jucam cu executia acesteia.
    Daca o tencuiala cade, daca o teava se sparge, daca un finisaj se cojeste este ceva,
    Dar daca o doza de legatura ia foc este altceva.
    Si ce este cel mai nasol este ca, de obicei, nu te avetizeaza in prealabil.

    Faceti foarte bine ca va documentati.
    Va v-a ajuta daca va veti implica in urmarirea si verificarea executiei instalatiei electrice.
    Insa de la documentare la executie este cale lunga.

    Si inca ceva off topic.
    Mie mi-a facut instalatia electrica un prieten autorizat ANRE.
    Eu am fost cel "care i-a dat vorba la mana", care l-a ajutat la pozitionarea circuitelor, la tragerea cablurilor, la cositorirea legaturilor si care a montat intrerupatoarele, prizele si lampile de iluminat. (Si asta pentru ca sunt unul care gandeste la fel ca dvs., care are incredere doar in ce face el.)
    Insa au fost o gramada de lucruri pe care nu ai de unde sa le sti.
    Plecad de la echilibrarea circuitelor, la lungimea legaturilor din doze, la modul de cositorire al legaturilor, la cum se fac legaturile in tabloul general si multe altele pe care le stie doar unul care a mai facut asa ceva in viata lui.

    Asa ca, cu scuzele de rigoare ca v-am poluat topicul, o sa las pe alti, care vor si pot, sa va dea sfaturi despre cum sa va faceti instalatia electrica a casei.

    Si, dupa finalizarea casei, nu uitati sa va faceti si o asigurarea facultativa, care sa includa si "Asigurarea aparatelor electrice, electronice şi electrocasnice pentru riscuri electrice".
    In rest numai de bine.
    Ultima editare de fanero; 06.feb.2015, 11:10.

    Lasă un comentariu:

Procesare...