Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bassu
    Membru Marcant
    • 25.nov.2008
    • 475

    Postat în original de Paulorossi

    Stiu multi electricienti care s-au electrocutat mortal,toti au fost electricieni foarte buni care au avut prea mare incredere in ei crezand ca sunt inofensivi,dar curentul nu iarta.
    Mare adevar! Subscriu!

    Comentariu

    • vimp
      Incepator
      • 29.mai.2007
      • 65

      "In the United States, the National Electrical Code requires GFCI devices intended to protect people to interrupt the circuit if the leakage current exceeds a range of 4–6 mA of current (the trip setting is typically 5 mA) within 25 ms."
      en.wikipedia.org/wiki/Residual-current_device

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1683

        Postat în original de Highlander
        Postat în original de electricman
        Postat în original de komy
        Daca ar fi dupa mine, si clientii ar avea finante serioase doar de 10mA as monta.
        E o alegere buna.
        In principiu daca ai o impamantare serioasa diferentiala este un moft. Decat sa bagati clientilor pe gat solutii scumpe, mai bine ii verificati gratis impamantarea si ii oferiti 15 min de sfaturi despre cum sa o realizeze.
        Poate-mi explica si mie colegul de forum Highlander cum poate ajuta o impamantare buna in urmatoarea situatie : o priza cu impamantare in care este introdus un uscator de par cu stecar fara impamantare (asa cum sunt toate aparatele de acest fel), cablul de alimentare este "piscat" exact pe conductorul de faza iar utilizatorul atinge din intamplare exact acel punct al cablului de alimentare. Circuitul de priza este fara diferential. Repet intrebarea : ce-are-a face s..a cu prefectura?

        Cu stima.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • Highlander
          Incepator
          • 18.feb.2011
          • 91

          Asta doare, insa la o electrocutare declanseaza si sigurantele de 300mA la fel de bine. Tot asa, la un scurt declanseaza si siguranta de 6A si cea de 100A. Si tot in 25ms sau cat spuneti voi...
          Curentul care se scurge prin om pana declanseaza o siguranta este acelasi, indiferent de specificul protectie.

          Eu am comentat la obsesia unora fata de "protectii". M-am curentat la unu ca avea diferentiala si *pauza impamantare. Tot un electrician pricopsit. Si m-am curentat zdravan, ca nu stiam de ce ii tot sare siguranta si am izolat-o.

          Si daca-mi periteti un sfat. Puneti macar sigurante separate. Diferentiala diferentiala, scurtcircuit si suprasarcina diferite. In caz de defect sa poata fi identificat mai rapid.

          Comentariu

          • electricman
            Membru Marcant
            • 26.iul.2009
            • 689


            Hilar!
            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

            Comentariu

            • bassu
              Membru Marcant
              • 25.nov.2008
              • 475

              M-am curentat la unu ca avea diferentiala si *pauza impamantare.

              Comentariu

              • Paulorossi
                Membru
                • 24.aug.2010
                • 271

                Postat în original de Highlander
                Asta doare, insa la o electrocutare declanseaza si sigurantele de 300mA la fel de bine. Tot asa, la un scurt declanseaza si siguranta de 6A si cea de 100A. Si tot in 25ms sau cat spuneti voi...
                Curentul care se scurge prin om pana declanseaza o siguranta este acelasi, indiferent de specificul protectie.
                Opreste-te din vorbit prostii!!!
                De aia pui siguranta diferentiala ca sa declanseze cand e ceva defect inainte ca tu sa apuci sa te curentezi.
                Spre exemplu,la baie daca diferentialul sesizeaza la umiditatea cea mai mica scapare de curent va declansa inainte ca tu apuci sa te electrocutezi.Tu vei merge si vei rezolva defectul si nimeni nu mai e curentat.

                Comentariu

                • gerula2006
                  Membru
                  • 15.feb.2011
                  • 182

                  Salut!
                  Am inceput sa realizez legaturile in doze . Va arat citeva poze si astept criticile DVS. Va multumesc pentru sfaturile date. In doza din prima poza nulul din stinga era mic ( cred ca l-au tras muncitorii) asa ca am facut un sunt intre el si legatura principala. Cred ca nu este vreo problema!
                  Multumesc!
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • PowerMC
                    Administrator
                    • 02.mai.2007
                    • 2239

                    Gerula,
                    De aceasta data am redenumit eu pozele atasate de dvs.

                    Pe viitor va rog sa denumiti pozele conform regulii http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=31087
                    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                    Community Manager MC

                    Comentariu

                    • gerula2006
                      Membru
                      • 15.feb.2011
                      • 182

                      Imi cer scuze.Nu am stiut!

                      Comentariu

                      • bassu
                        Membru Marcant
                        • 25.nov.2008
                        • 475

                        Ati ales Fy dar nu inteleg de ce le-ati lasat asa de lungi.Aproape toate legaturile realizate de dvs ar putea fi la jumatate taiate. Ma refer la conductorii rasuciti. Banuiesc ca vreti sa le cositoriti,nu? Ar fi fost bine, daca ati ales aceasta varianta - sa va lasati o oarecare rezerva de conductor in doza. Daca doriti sa desfaceti si apoi sa cositoriti o sa cam ramaneti fara obiectul muncii. Bafta.

                        Comentariu

                        • electricman
                          Membru Marcant
                          • 26.iul.2009
                          • 689

                          Legaturile sunt bune,si daca lungimea legaturilor este o problema poate sa le indoaie.
                          Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                          Comentariu

                          • da_n
                            Living Legend
                            • 10.mai.2009
                            • 1228

                            Postat în original de bassu
                            Daca doriti sa desfaceti si apoi sa cositoriti o sa cam ramaneti fara obiectul muncii.
                            o sa refaca legatura prin alta metoda la fel de eficienta, mai rapida si mai usoara

                            Comentariu

                            • bassu
                              Membru Marcant
                              • 25.nov.2008
                              • 475

                              Comentariu

                              • gerula2006
                                Membru
                                • 15.feb.2011
                                • 182

                                Buna ziua!
                                Astea sunt legaturile definitive. Urmeaza pasta decapanta si pipa cu cositor.
                                Ziceti ca sunt cam lungi? Sa mai tai din ele?
                                Dl Bassu dece spuneti sa le mai desfac? Ce rost ar mai avea?
                                Va multumesc!

                                Comentariu

                                Procesare...