Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Negulescu Corneliu
    Membru Marcant
    • 27.iun.2004
    • 850

    Nimic nu e vesnic pe pamant, nici chiar legaturile intr-o doza !
    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

    Comentariu

    • vimp
      Incepator
      • 29.mai.2007
      • 65

      @gerula : singurul impediment la ce ai facut acolo ar fi sa nu iti incapa in doze. Normativul nu specifica lungimi maxime pentru partea "torsadata" ci doar minime.
      Legat de cositorire : sa o faci pe toata partea de conductor dezizolat si sa cureti resturile de pasta decapanta.

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1688

        Postat în original de gerula2006
        Buna ziua!
        Astea sunt legaturile definitive. Urmeaza pasta decapanta si pipa cu cositor.
        Ziceti ca sunt cam lungi? Sa mai tai din ele?
        Dl Bassu dece spuneti sa le mai desfac? Ce rost ar mai avea?
        Va multumesc!
        Nu folositi pasta decapanta. Este coroziva in timp si daca nu curatati foarte bine locul lipiturii dupa efectuarea operatiunii, in cativa ani se va alege praful de lucrarea dvs. Folositi colofoniu simplu sau dizolvat in alcool.

        Cu stima.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • Negulescu Corneliu
          Membru Marcant
          • 27.iun.2004
          • 850

          Pai pasta aia decapanta nu e tot pe baza de colofoniu (sacaz) ?
          Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

          Comentariu

          • gerula2006
            Membru
            • 15.feb.2011
            • 183

            Eu stiam ca pasta decapanta ajuta cositorul. Cum este mai bine:cu pasta sau cu alt material?
            In ceea ce priveste lungimea legaturilor stiu ca este de 10 ori diametrul , minim 2 cm. Deci o lungime de 3 - 4 cm este super OK. Daca am loc le las asa ,daca nu le reduc la 3 -4 cm.
            Multumesc

            Comentariu

            • cosmin_sn
              Incepator
              • 19.mai.2010
              • 22

              Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni.Ma bucur ca nu se simte criza....pe Marte....pe Pamant e jale......
              Am dat anunt la ziar prin care solicitam oferte pt o instalatie electrica la o casa.Rezultatul: cam 150 de apeluri intr-o saptamana,anuntul a aparut de 3 ori in acea saptamana.
              Preturile variau intre 15 si 50 lei per priza de exemplu.....De mentionat faptul ca la 30 lei per priza era oferta mai multor firme cu factura si garantie.....
              Meseria e bratara de aur dar se pare ca lucrurile revin la normal....Daca trebuie sa platesc 2000 lei unui electrician pt 2 zile de munca cat va trebui sa plateasca electricianul unui neurochirurg pt 2 zile?

              Comentariu

              • bassu
                Membru Marcant
                • 25.nov.2008
                • 475

                La fel. Comparam mere cu pere. Credeti ca neurochirurgul care stie ce face a avut preturi de criza pe vremurile astea? Ma indoiesc. Eu ptr 4 zile de analize am dat 2900 lei. Si nu aveau piese de schimb asa ca o sa trebuiasca sa revin. Cine a avut de munca a pastrat aceleasi preturi care reflectau calitatea prestata de banii aia. Corecta. Nu umflata de nu stiu ce aeroplane. E bine ca ati avut de unde sa alegeti. Asta e economia de piata. Cerere si oferta. Bafta!

                Comentariu

                • electricman
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2009
                  • 691

                  30 roni cu factura?Vai de ei!
                  Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                  Comentariu

                  • Dan_Daniel
                    Living Legend
                    • 20.nov.2009
                    • 1131

                    Postat în original de electricman
                    30 roni cu factura?Vai de ei!
                    Aceasta afirmatie, e de rau sau e de bine?
                    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                    Comentariu

                    • electricman
                      Membru Marcant
                      • 26.iul.2009
                      • 691

                      Postat în original de Dan_Daniel
                      Postat în original de electricman
                      30 roni cu factura?Vai de ei!
                      Aceasta afirmatie, e de rau sau e de bine?
                      E de rau pt meseriasii lu peste!
                      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        Postat în original de cosmin_sn
                        Meseria e bratara de aur dar se pare ca lucrurile revin la normal....Daca trebuie sa platesc 2000 lei unui electrician pt 2 zile de munca cat va trebui sa plateasca electricianul unui neurochirurg pt 2 zile?
                        Nu asa se face socoteala si nu ajungeti nicaieri cu asa calcule . Nu va convine pretul faceti dvs . Asta este , fiecare munca prestata are pretul ei .
                        Firmele care lucreaza cu 30 lei ma indoiesc ca lucreaza corect sau cit de cit in normative . Garantia lor este ZERO , caci miine desfinteaza firma si dvs rideti cu mina pe priza ....
                        Despre criza .... eu ma bip pe ea de criza , eu pe ce muncesc cer pretul corect .
                        Un pret care sa-mi justifice scularea la ora 6 si plecarea la munca , un pret care sa-mi asigure existenta si ceva in plus . Asa cum este normal . Daca lucrez doar pt supravietuire inseamna ca m-am timpit si ies din rindul oamenilor normali . Ca mine judeca si altii .
                        Criza nu inseamna ca eu sa cistig mai putin si preturile sa creasca exponential .
                        Avind in vedere criza si evolutia preturilor , manopera ar trebui SA CREASCA .
                        In aceasta perioada , 50 lei per aparat este un pret mic . Extrem de mic .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          Postat în original de Negulescu Corneliu
                          Pai pasta aia decapanta nu e tot pe baza de colofoniu (sacaz) ?
                          Nu neaparat. Pe baza de colofoniu este doar amestecul de colofoniu in alcool, care se face intr-adevar ca o pasta, dar produsul existent pe piata sub denumirea de "pasta decapanta" nu este pe baza de colofoniu si este coroziv in timp. Sincer nu stiu ce compozitie are, dar de obicei are o culoare maronie deschis si un miros destul de neplacut.

                          cu stima.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • bogd
                            Membru Marcant
                            • 16.aug.2009
                            • 546

                            Instalatie electrica la o casa noua

                            Ma indoiesc ca un elctrician care stie ce face lucreaza cu 30 lei pe aparat.Poate daca are canalale executate inainte si el doar cableaza.Cat despre o firma ce se respecta cat de cat,pretul e imposibil,datorita costurilor de executie.Pe hartie iese in pierdere.
                            PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                            Comentariu

                            • electricman
                              Membru Marcant
                              • 26.iul.2009
                              • 691

                              Postat în original de Mircea G
                              Avind in vedere criza si evolutia preturilor , manopera ar trebui SA CREASCA .
                              In aceasta perioada , 50 lei per aparat este un pret mic . Extrem de mic .
                              Perfect de acord!Auzi numai motivatii
                              -Ecriza! Dar,pretul la carburanti a crescut,la fier la fel,la mancare, la conductori,etc!
                              Mai suna cate unul:alo,domnu nu-mi merge lumina,sare siguranta,nu functioneaza x.Din start il anunt ca-l costa 50 roni deplasarea.Unii revoltati intreaba da,de ce domne?
                              Pai electricianul vine cu masina,iti constata defectul si daca este posibil ti-l remediaza pe loc stabilind suma totala.
                              Unii spun ,lasati ca nu avem acum sa cumparam ce trebuie pt remediere,si va sunam noi.Foarte bine plateste-i elec tricianului care a venit,deplasarea,si daca mai suni la firma bine daca nu ,nu!
                              Altii si mai inteligenti,te cheama ,domne vreau aia si aia ,calculeaza-mi circuitele,fa-mi antemasuratorile si trimite-mi o oferta.Adica fa-mi proiect si DACA NU-MI CONVINE PRETUL,PA!
                              Doar ca chestiile astea nu merg la cei ce-si respecta pregatirea si munca!
                              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                              Comentariu

                              • bogd
                                Membru Marcant
                                • 16.aug.2009
                                • 546

                                Instalatie electrica la o casa noua

                                Pai se poate rezolva usor.Eu personal cunosc o firma la care vine inginerul,masoara ,stabileste locul apratajului cu propietarul,si cere platirea deplasarii. Dupa care executa proiectul ,face necesarul si_i comunica pretul clientului dar fara a oferi planul instalatiei.Accepta bine,nu sa caute alta firma.
                                PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                                Comentariu

                                Procesare...