Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dan_Daniel
    Living Legend
    • 20.nov.2009
    • 1145

    Postat în original de Mircea G
    -Firmele care lucreaza cu 30 lei ma indoiesc ca lucreaza corect sau cit de cit in normative . Garantia lor este ZERO , caci miine desfinteaza firma si dvs rideti cu mina pe priza ...

    - In aceasta perioada , 50 lei per aparat este un pret mic . Extrem de mic .
    Nu ma adresez dv. personal, ci expun o nedumerire personala. Dupa ce criterii toata lumea considera ca cei care lucreaza ieftin lucreaza si prost, tot nu ma pot dumiri inca. Sau ce, la firmele care practica preturi mari lucreaza doar Supermani, si la celelalte, cu preturi mici, doar carpaci? Nu cred. Spun asta datorita faptului ca am vazut o multime de lucrari, in mai multe domenii, electricitate, instalatii sanitare etc, si pot sa spun ca de fooooarte multe ori lucrari scumpe au fost executate mult sub nivelul altor lucrari pentru care sa platit un pret mult mai mic. Ca sa nu mai spun ca au fost si cateva cazuri in care o mica firma, cu doi-trei angajati si practicand preturi mici, a fost adusa sa remedieze si sa puna la punct cate o lucrare executata de mari firme, cu renume, cu "pedigree" etc. si care a incasat o "capita" de bani. Si unde scrie ca o firma, sau ce o fi, care practica tarife exorbitante, nu poate pune lacatul pe usa la orice ora, si deci garantia este tot exact ZERO. Ca sa revenim la partea cu preturile, ar inseamna ca pentru a avea clienti cat mai multi, nu conteaza calitatea serviciului prestat, ci pretul cerut, care trebuie sa fie cat mai mare. Deci orice carpaci sau meserias dupa ureche de maine isi dubleaza tariful, ca sa aiba clienti, calitatea lucrarii bineanteles, ramanand aceeasi.
    - Si off topic, mai in gluma, mai in serios :
    - da, in aceasta perioada, si mie mi se pare ca pretul cartofilor, cepei, etc, este mic. Extrem de mic. Pentru cat este de lucru cu ele pana ajung pe masa cumparatorului.
    Hmm, oare o fi avand vreo legatura, sau nu?
    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

    Comentariu

    • Constructii-amenajari int
      Incepator
      • 25.feb.2011
      • 2

      Sfatul meu

      Eu va sfatuiesc sa nu folositi mai mult de 2 prize legate in linie,deoarece nu stiti ce consumatori veti avea(in timp se schimba planurile pe care le aveti pentru organizarea casei si daca aveti un consumator mai mare pe a treia priza puteti avea probleme)
      Totul despre constructii si amenajari interioare

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12198

        Domnul Dan , lucrurile sint clare pt mine . Daca fac ceva , ca este electrica sau alta chestie si stiu ca fac bine , cer un pret corect pt mine , asa cum am spus mai sus . Daca lucrez pe un pret mic , cistigul meu este zero , mai bine stau acasa .
        Eu nu pot sa prestez o munca la un pret care nu-mi acopera cheltuielile . Cine face asa ceva , are probleme cu capul sau lucreaza prost .
        Din pacate chiar in seara aceasta am avut o " sedinta " cu dirigintele de santier , seful de lucrare si ruda mea , toate intr-o singura persoana ! si mi-a facut socoteala cit cistig eu Acelasi lucru l-am spus : munca mea , la ce fac eu , atita valoreaza . Nu primesc acesti bani , pa , raminem doar rude ...
        Domnul Dan , viata este grea , inteleg sa sufar si eu alaturi de altii , caci asta este criza , dar sa sufar numai eu ...asta nu se poate .
        PS. cartofii si ceapa sint la preturi mici deoarece sint din import si fara plata taxelor legale . Stau pe linga un tirg de profil si stiu toata mafia . Produsele romanesti sint foarte putine deoarece sint proaste si taranii nostrii sint tepari ...
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • bogd
          Membru Marcant
          • 16.aug.2009
          • 546

          Re: Sfatul meu

          Postat în original de Constructii-amenajari int
          Eu va sfatuiesc sa nu folositi mai mult de 2 prize legate in linie,deoarece nu stiti ce consumatori veti avea(in timp se schimba planurile pe care le aveti pentru organizarea casei si daca aveti un consumator mai mare pe a treia priza puteti avea probleme)
          Numarul de prize pe un circuit se face in functie de puterea simultan absorbita,intensitate,lungimea circuitului,Pot avea un singur consumator pe o singura priza si daca nu este calculat corect pot avea mari neplaceri.STIMA.
          PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

          Comentariu

          • komy
            Membru Marcant
            • 22.iul.2008
            • 441

            150 de apeluri intr-o saptamana,anuntul a aparut de 3 ori in acea saptamana.
            O intrebare, nu am fost atent, dar unde locuiti???? caci nu stiu unde o sa gasiti 150 electricieni liber profesionisti care sa fie liberi in acelasi timp sa faca casa dumneavostra.
            Poate ati dat un anut pe net si a raspuns toata tara.
            Dati mai multe date de unde sunteti(sper ca ati remarcat gluma si nu a fost nimic rautacios).
            Acum daca casa e din BCA si e o lucrare MARE si e fara montaj final al aparatajelor(si se taxeaza separat tablourile si impamntarea), poate o sa gasiti asemenea preturi...

            Dar totusi.. 150 apeluri int-o saptamana... e cam mult.
            Imi place lumina!

            Comentariu

            • nicu78
              Living Legend
              • 25.mar.2010
              • 1191

              Re: Instalatie electrica la o casa noua

              Postat în original de bogd
              Pai se poate rezolva usor.Eu personal cunosc o firma la care vine inginerul,masoara ,stabileste locul apratajului cu propietarul,si cere platirea deplasarii. Dupa care executa proiectul ,face necesarul si_i comunica pretul clientului dar fara a oferi planul instalatiei.Accepta bine,nu sa caute alta firma.
              ....................................

              Scuze , dar eu nu sint de acord sa iti platesc deplasarea , e de datoria lor sa se impace , si sa mai lase din pret.
              Da, sint de acord sa se plateasca deplasarea la lucrari mici ,unde ai de schimbat o priza , sau alceva ....
              La mine de exemplu au venit 3 firme ,la timplarie, si tot asa miau facut calculul ,au masurat si au cerut exagerat de mult...
              La acoperis la fel ,de abia la 2 firma ma-m impacat cu ei ,...
              Unde sint lucrari mari ,trebuie sa negociezi, pentru ce sa iti platesc eu tie deplasarea , astai riscul tau...

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12198

                Re: Instalatie electrica la o casa noua

                Postat în original de nicu78
                La mine de exemplu au venit 3 firme ,la timplarie, si tot asa miau facut calculul ,au masurat si au cerut exagerat de mult...
                La acoperis la fel ,de abia la 2 firma ma-m impacat cu ei ,...
                Faza cu deplasarea este alta chestie nelamurita . In mod normal ar trebui platita indiferent de situatie , chiar si pentru o oferta . De ce ?
                Dvs vreti geamuri la casa . Daca va arde de misto , puteti sa chemati toate firmele din oras, judet sau chiar tara , doar sa va distrati si sa vedeti pe aia cum masoara ... Platind orice deplasare , distractia dispare .
                Corect ar fi ca in momentul cind doriti geamuri , sa mergeti dvs la fabricant cu planurile de timplarie . Ce sint alea ? Planurile de timplarie sint alea pe care nu le aveti caci ati platit mai putin la proiectant , iar golurile de montaj nu corespund caci ati platit mai putin la constructor si nu au respectat proiectul , care nici nu exista ...
                Concluzia este ca dvs ati facut economie de doua ori iar fraierii cu geamurile se deplaseaza moca ...
                Nu credeti ca ceva nu este ok ???? De ce dvs sa cistigati si altii sa piarda ?
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Paulorossi
                  Membru
                  • 24.aug.2010
                  • 271

                  Subscriu celor spuse de Mircea G

                  Comentariu

                  • da_n
                    Banned
                    - Exclus de pe forum -
                    • 10.mai.2009
                    • 1228

                    Re: Instalatie electrica la o casa noua

                    Postat în original de Mircea G
                    Faza cu deplasarea este alta chestie nelamurita . In mod normal ar trebui platita indiferent de situatie , chiar si pentru o oferta . De ce ?[...]Nu credeti ca ceva nu este ok ???? De ce dvs sa cistigati si altii sa piarda ?
                    pai sa faca o oferta ca sa castige ei

                    deplasarea se plateste cand ai solicitat serviciul(reparatia) si si atunci multi prestatori mascheaza asta (ca si deplasarile diverse de altfel) in pretul final

                    in alta ordine de idei, un caz imaginar, voi ca si prestatori de servicii, cand va prezentati cu o oferta la o licitatie organizata, sa spunem, de primaria x pentru iluminarea strazii z, va plateste cineva motorina arsa cu suv-ul, contabilul, proiectantul si tot ce implica realizarea unei oferte? am serioase indoieli

                    asa ca veti masca totul in pretul final si, datorita concurentei acerbe de pe piata, veti face un pret cat mai mic raportat la o calitate cat mai mare pentru a castiga lucrarea

                    Comentariu

                    • electricman
                      Membru Marcant
                      • 26.iul.2009
                      • 690

                      Re: Instalatie electrica la o casa noua

                      Postat în original de da_n
                      cu o oferta la o licitatie organizata, sa spunem, de primaria x pentru iluminarea strazii
                      Cand se organizeaza o licitatie,atunci ai totul la dispozitie,proiect,antemasuratori etc.
                      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                      Comentariu

                      • nicu78
                        Living Legend
                        • 25.mar.2010
                        • 1191

                        sfatul meu

                        Da asa este DAN , ai perfecta dreptate.
                        Cind am chemat meseriasii ,si au vazut casa la ROSU crezi ca iam chemat sa fac misto din ei,...MIRCEA hai sa fim seriosi,..
                        Pai prima firma care au venit au cerut 5200 de euro ....si de abia la 3 firma au cerut 3200 de euro..si de calitate , nu o spun eu ,chiar meseriasiii care au tencuit casa in exterior au zis: domnule ai o timplarie clasa 1.
                        Pai ce facem aici MIRCEA aruncam chiar cu mii de euro aiurea..Hai sa va zic una comica acum: eu cind vin acasa imi ascund masina sa nu o vada cu numere de ITALIA , altfel ma rup baietii.
                        Anul trecut cind am tencuit casa ,socrul meu s-a scapat la gura , si le au zis ca lucrez in italia ,bine eu ma impacasem cu ei,...dar iam auzit vorbind : bai ce prosti sintem trebuia sai luam mai mult...
                        Nu va mai spun ca se ofereau sa-mi faca si gardul ,si ce pret imi cereau , dar iam fugarit repede
                        Eiiiii acum trageti concluziile...

                        Comentariu

                        • da_n
                          Banned
                          - Exclus de pe forum -
                          • 10.mai.2009
                          • 1228

                          Re: Instalatie electrica la o casa noua

                          Postat în original de electricman
                          Postat în original de da_n
                          cu o oferta la o licitatie organizata, sa spunem, de primaria x pentru iluminarea strazii
                          Cand se organizeaza o licitatie,atunci ai totul la dispozitie,proiect,antemasuratori etc.
                          intrebarea era: iti plateste cineva deplasarea si cheltuiala aferenta in caz ca nu castigi? eu cred ca nu, inca mai tre sa depui si garantie

                          Comentariu

                          • electricman
                            Membru Marcant
                            • 26.iul.2009
                            • 690

                            Re: Instalatie electrica la o casa noua

                            [quote="da_n"intrebarea era: iti plateste cineva deplasarea si cheltuiala aferenta in caz ca nu castigi? eu cred ca nu, inca mai tre sa depui si garantie[/quote]
                            Cred ca nu ai sesizat nuanta.In momentul in care se scoate ceva la licitatie exista un caiet de sarcini,nu trebuie sa faci masuratori,etc,depui dosarul,eventual o garantie,castigi bine nu castigi aia e,iti iei garantia inapoi.
                            Sunt programe pentru alcatuirea unui deviz,deci efortul nu este considerabil.
                            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                            Comentariu

                            • bassu
                              Membru Marcant
                              • 25.nov.2008
                              • 475

                              Si una este sa te duci sa iei sau nu iei o lucrare la care ai totul mura in gura si alta e sa te duci sa calculezi tu totul. Apoi, te prezinti la beneficiar, ii arati totul, ii explici de ce ai ales fiecare solutie si ala aduce cu el pe un "nenea caisa" care vede ce si cum si apoi..gata. Munca aia cine o plateste? Tata? Nu cred.
                              La interventii aceiasi parere ca si electricman "ma deplasez la tine, rezolv. dar platesti deplasarea plus ce am facut acolo si apoi continuam daca mai este altceva de continuat". Nu fac excursii prin tara sau prin oras asa ca sa ma aflu in treaba.
                              Cat despre ce spune nicu78 este posibil sa fie adevarat la unii si faza cu "e la munca in italia, sa-l rupem pe micut" dar nu cred ca trebuie generalizat.
                              Eu iau si la bogat si la sarac acelasi pret. Cand ma duc sa iau paine, aia nu ma intreaba de adeverinta de venit. E acelasi pret pentru toti.

                              Comentariu

                              • da_n
                                Banned
                                - Exclus de pe forum -
                                • 10.mai.2009
                                • 1228

                                Re: Instalatie electrica la o casa noua

                                [quote=electricman]
                                Postat în original de "da_n"intrebarea era: iti plateste cineva deplasarea si cheltuiala aferenta in caz ca nu castigi? eu cred ca nu, inca mai tre sa depui si garantie[/quote
                                Cred ca nu ai sesizat nuanta.In momentul in care se scoate ceva la licitatie exista un caiet de sarcini,nu trebuie sa faci masuratori,etc,depui dosarul,eventual o garantie,castigi bine nu castigi aia e,iti iei garantia inapoi.
                                Sunt programe pentru alcatuirea unui deviz,deci efortul nu este considerabil.
                                eu am sesizat nuanta, problema e ca tu te agati de nuanta si uiti sau nu vrei sa vezi fondul problemei: iti plateste cineva deplasarea si cheltuiala aferenta in caz ca nu castigi?

                                sa nu-mi spui ca cine lucreaza cu "programe pentru alcatuirea unui deviz"
                                o face de pomana, sau ca sa mergi sa predai devizul ala nu cheltui cat ai cheltui sa mergi la xulescu sa-i vezi casa cu 3 camere pentru legarea a 5 prize si 10 becuri

                                Postat în original de bassu
                                La interventii aceiasi parere ca si electricman "ma deplasez la tine, rezolv. dar platesti deplasarea plus ce am facut acolo si apoi continuam daca mai este altceva de continuat".
                                in cazul asta de acord, asta am sustinut si eu in pagina anterioara

                                Comentariu

                                Procesare...