Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • tymotyman
    a răspuns
    Daca aceeasi clema prinde si litat si rigid nu cred ca sunt probleme.

    Lasă un comentariu:


  • kawasaki
    a răspuns
    Sectiunea a fost respectata, e vorba de conductor de 1,5 mm2 pt iluminat, la parter sunt litate toate, la mansarda o sa fie nul cu conductor plin , dar tot de 1,5 mm2.
    Cat despre conexiunile din doze eu am folosit peste tot cleme wago, nu ar trebui sa fie probleme cred.

    Lasă un comentariu:


  • tymotyman
    a răspuns
    [QUOTE=kawasaki;n670838]
    Are ceva daca o sa am instalatia mixta?
    Adica nulul cu fir rigid , si celelalte litate?
    Ma gandesc ca nu are nimic, dar am zis sa intreb totusi.

    Problema este la conectarile din doze legatura . Daca se cositoreste nu sunt probleme,dar la rasucire sau prindere in bride e mai dificil.

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Nu este nicio problemă dacă se folosește atât conductor unifilar, cât și multifilar. Importantă este respectarea secțiunilor.

    Lasă un comentariu:


  • kawasaki
    a răspuns
    Mai am o intrebare: la instalatia electrica folosesc fir litat, am cumparat in complectare din greseala si o rola cu fir rigid ( firul de nul).
    Nu mi-am dat seama numai dupa ce am taiat din el.
    Are ceva daca o sa am instalatia mixta?
    Adica nulul cu fir rigid , si celelalte litate?
    Ma gandesc ca nu are nimic, dar am zis sa intreb totusi.
    Oricum de la contor pana in casa la TEG merg cu fir rigid de 3x6 (aprox 20 metri), iar de aici pana sus la mansarda tot cu 3x6 (7 metri) pana la tabloul de la mansarda.
    Multumesc.
    Cu iluminatul la mansarda o sa procedez astfel: am gasit intr-o camera de la etaj o portiune unde centura e intrerupta (acolo acoperisul are o forma mai aparte), si am hotarat sa urc pe acolo cu cablurile, chiar daca traseele vor fi mai lungi.

    Lasă un comentariu:


  • tymotyman
    a răspuns
    Daca o sa tencuiti 2 cm nu sunt probleme ,mergeti direct pe centura cu copex de 13mm si apoi tencuiti . au lejer 2 fire loc,sau mai puteti folosi teava de 13 si o incalziti si inter 2 bucatie de lemn o turtiti un pic si o sa se prinda lejer in tencuiala. verificati si verticalitatea zidului cu un poloboc ,in anumite zone se incarca mai mult de 2 cm,treceti pe acolo.

    Lasă un comentariu:


  • kawasaki
    a răspuns
    Pai peretii vor fi acoperiti de tencuiala clasica, numai tavanul cu rigips.
    Tencuiala cred ca o sa aiba apox 2 cm.
    La parter am toate traseele de pe pereti ingropate, am facut santuri cu o masina de canelat.
    Merci pt raspuns.
    Ar mai fi varianta de a ocoli centura prin exteriorul zidului, ma gandesc.
    Ies de la bec in exterior, cobor sub centura prin exterior si intru inapoi sub centura.
    La exterior va fi izolat cu polistiren de 10 cm, deci va avea loc si copexul ala daca fac o scobitura in polistiren.

    Lasă un comentariu:


  • Mitipas
    a răspuns
    Cam asa ceva. Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Capture.JPG 
Afișări:	774 
Mărime:	93,5 KB 
ID:	670524

    Lasă un comentariu:


  • Mitipas
    a răspuns
    Pentru iluminat se pot baga firele de 1,5 prin copex de 13 care se acopera foarte usor la coltul unei camere.

    Lasă un comentariu:


  • Mitipas
    a răspuns
    Prin oricare colt de camera.Dupa placarea cu rigips copexul va fi acoperit de plasa si pasta de imbinare .

    Lasă un comentariu:


  • kawasaki
    a răspuns
    Sunt de acord cu dvs.
    Stalpii si grinzile le-am ocolit la parter, am facut perforatii numai in caramida sau planseu .
    Problema e la etaj unde centura e mai jos decat nivelul finit la care va fi tavanul de rigips.
    Traseele pt prize le realizez prin sapa si pereti, iar cele pt iluminat pe tavan si pereti, ambele cu doze de ramificatie, unele jos, celelalte sus.
    Pe unde cobor cu copexul de la becurile de la etaj?
    Il trag pe sub grinzile de lemn, pe sub Osb, nu prin pod, dar mai departe pe unde cobor cu el?
    Centura e peste tot in partea superioara a zidului de la etaj ( mansarda).
    Orice idee e binevenita.

    Lasă un comentariu:


  • Mitipas
    a răspuns
    In nici un caz nu se scobeste in structura de rezistenta ,cu atat mai mult in centuri sau stalpi. Eu am facut in asa fel incat sa vin cu copexul pe colturi sau prin pardoseala atunci cand a trebuit sa trec de stalpi.

    Lasă un comentariu:


  • kawasaki
    a răspuns
    Buna seara.
    Am inceput sa realizez instalatia electrica la o casa in rosu P+M, si am o dilema la instalatia de iluminat de la mansarda: canalul pt copex se intersecteaza cu centura din beton pe o anumita portiune, cum trag copexul metalic fara sa sectionez centura?
    Nu am planseu de beton la mansarda, e podit cu Osb.
    La parter am taiat canal in pereti si am pozat pe tavan, tavanul va fi din rigips.
    La mansarda tavanul tot din rigips, dar nu va cobori pana sub centura, din calculele mele.
    Sper ca m-am facut inteles, astept pareri.
    Va multumesc

    Lasă un comentariu:


  • Mitipas
    a răspuns
    Referitor la 0.01 cam asta am urmarit , intetionez sa montez un diferential de 10 mA pt.masina de spalat ,hidrofor si centrala. Pentru iluminatul exterior nu m-am gandit sa il leg la diferentialul de "umede". O sa iau in consideratie si asta . Pentru iluminatul etaj si parter , ce vor fi legate in "coada" , cred ca e suficient acelasi diferential.Mai concret , o sa leg diferentialul de 10 mA , 16 A de automatele de mas. spalat , hidrofor, iluminat exterior si prize exterior.Nu vad necesitatea diferentialelor de 20 A. Iar iluminatul parter si etaj nu pot fi legate de acelasi diferential de care ar fi legate si prizele. Nu stiu daca ar 'sari' un 16 A la un cablu de 1.5. Cum am citit pe aici, siguranta protejeaza cablul nu becul sau priza.

    Lasă un comentariu:


  • tymotyman
    a răspuns
    Eu dupa bipolarul general 25a(32a)as pleca cu 2 cicuite unul mansarda unul parter ,din general as lega 2 diferentiale 20a(25a) si din diferentiale merg mai departe in automate . Daca totusi se doreste o protectie si mai mare la consumatori care lucreaza cu apa gen masina spalat ,hidrofor ,prize ext ,as lega diferentiali cu sensibilitate crescuta. de 0,01

    Lasă un comentariu:

Procesare...