Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • pistruiatu32
    Incepator
    • 05.nov.2012
    • 10

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Buna!
    nu am diploma de electrician dar pot sati sugerez o idee,la bucatarie sa mergi cu fir de 4 la prize pt ca e consumul mai mare, o microunda, un cuptor electric etc,eu sunt deacord cu primul electrician dar tinand cont ca e dormitor poti sa mergi si din priza in priza(in germania tot asa merge din priza in priza dar legaturile se fac in spatele prizei adica locul se face mai adinc si-ti incape si legaturile acolo,sper sa-ti fie de ajutor

    Comentariu

    • poli_
      Incepator
      • 05.nov.2012
      • 4

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      astia da electricieni

      Comentariu

      • poli_
        Incepator
        • 05.nov.2012
        • 4

        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          Postat în original de pistruiatu32
          ...poti sa mergi si din priza in priza(in germania tot asa merge din priza in priza dar legaturile se fac in spatele prizei adica locul se face mai adinc si-ti incape si legaturile acolo,sper sa-ti fie de ajutor
          Ca sa mergi din priza in priza nu trebuie sa sapi mai adanc, ci trebuie ca doza de aparat sa fie suficient de adanca pentru a permite aceste legaturi in interiorul ei. CONEXIUNILE NU SE POT EXECUTA DECAT IN DOZE, NICIDECUM IN GOLURI DIN ZIDARIE AFLATE IN SPATELE ACESTORA.
          As avea si o rugaminte la dvs. : avand in vedere ca (dupa propria dvs. afirmatie) nu sunteti electrician, va rog abtineti-va sa dati sfaturi intr-un domeniu atat de delicat. Exista multe alte lucruri pe care le puteti face in acest forum ca sa nu va plictisiti (de exempu...sa invatati).

          Cu stima.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • pistruiatu32
            Incepator
            • 05.nov.2012
            • 10

            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            Sa presupunem ca aveti dreptate poate ca sunt eu de la tara si nu ma pot exprima corect dar in germania se face asa ceva dozele sunt mai lungi si in interiorul lor se face legatura,si foarte multi electricieni inca mai merg din priza-n priza,cunosc caci umblu zilnic din casan casa cu asemenea defectiuni multumesc

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              Postat în original de pistruiatu32
              Sa presupunem ca aveti dreptate poate ca sunt eu de la tara si nu ma pot exprima corect dar in germania se face asa ceva dozele sunt mai lungi si in interiorul lor se face legatura,si foarte multi electricieni inca mai merg din priza-n priza,cunosc caci umblu zilnic din casan casa cu asemenea defectiuni multumesc
              Eu n-am afirmat ca nu se poate face. Chiar saptamana asta lucrez la o instalatie la un apartament cu 2 camere unde am folosit acest mod de executie pentru a simplifica 2 trasee, dar am executat conexiunile prin cositorire in doza de aparat, care are un spatiu suficient ca sa-mi permita acest lucru. Din exprimarea dvs. anterioara se intelegea ca legaturile se fac undeva in spatele dozei, in perete.
              Acum cred ca s-a lamurit problema.
              Cu stima.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • raducu_ilie
                Living Legend
                • 10.apr.2008
                • 1043

                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                Procedeul prin care se fac conexiunile difera de la electrician la electrician. Totul e sa fie corect executat. In metoda descrisa de dvs se consuma mai putin conductor. Daca e dimensionat corect, nu e nicio problema.
                Sanatate maxima si efort minim!

                Comentariu

                • da_n
                  Banned
                  - Exclus de pe forum -
                  • 10.mai.2009
                  • 1226

                  Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  Postat în original de pistruiatu32
                  Sa presupunem ca aveti dreptate poate ca sunt eu de la tara si nu ma pot exprima corect dar in germania se face asa ceva dozele sunt mai lungi si in interiorul lor se face legatura,si foarte multi electricieni inca mai merg din priza-n priza,cunosc caci umblu zilnic din casan casa cu asemenea defectiuni multumesc
                  poze nu ai? esti sigur ca nu-i legatura pur si simplu la bornele prizei? doza normal ca este mai afunda, in ea fiind 6 conductori

                  Comentariu

                  • leon
                    Membru Marcant
                    • 19.sep.2006
                    • 905

                    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua


                    Kaiser - Programm 2012 Katalog :
                    Kaiser - Elektro-Installation 2024/2025 - bei Flipedia. 436 Seiten.

                    pag.16- 17- (Art.-Nr.1555-04 / 1556-04)
                    sau


                    Comentariu

                    • leon
                      Membru Marcant
                      • 19.sep.2006
                      • 905

                      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      obo bettermann & wago

                      Comentariu

                      • pistruiatu32
                        Incepator
                        • 05.nov.2012
                        • 10

                        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        Asa este cu stima si respect

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          Postat în original de raducu_ilie
                          Procedeul prin care se fac conexiunile difera de la electrician la electrician. Totul e sa fie corect executat. In metoda descrisa de dvs se consuma mai putin conductor. Daca e dimensionat corect, nu e nicio problema.
                          Aveti dreptate, si mai exista un avantaj : se reduce numarul dozelor de derivatie, care pentru multi cetateni reprezinta o problema majora de estetica a locuintei (personal chiar nu inteleg de ce, dar asta este realitatea).
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • raducu_ilie
                            Living Legend
                            • 10.apr.2008
                            • 1043

                            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            1. Asa cum ma asteptam, dl Leon a punctat din nou. Am cautat si eu in forum dozele respective dar nu am stiut dupa ce sa le caut. Din pacate, pentru a le folosi, trebui sa ai si zidul suficient de gros ptr a putea monta asa ceva.
                            2. Daca ati sti cate discutii am lunar cu "arhitectii" pe tema dozelor de derivatie inestetice si de cele mai multe ori clientul prefera sa "ascundem" dozele dupa obiecte de mobilier, marind lungimea traseelor doar doar sa nu se vada.
                            Sanatate maxima si efort minim!

                            Comentariu

                            • Skemosu
                              Incepator
                              • 12.mai.2012
                              • 9

                              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              La mine este sistemul "din priza in priza". Pt fiecare camera , am circuit separat de prize si cablul merge dintr-o priza in alta. Cablul este multifilar de 2.5mm2 . Folosesc "tuburi de capat" pe care le strang cu un cleste special pe fire. Este ok daca fac legatura direct in priza ? (leg faza care vine si faza care pleaca pe acelasi surub , la fel nulul si impamantarea - Folosesc prize Schneider Sedna). As vrea sa evit cositorirea sau diverse cleme care nu mi se par de incredere.

                              Am desfacut cateva prize legrand si schneider (Sedna, Unica, Suno,Valena) si era cam acelasi lucru la toate , nici una nu avea arcuri cum aveau prizele negre "comuniste"cu impamantare. Singurele la care am gasit ceva erau niste prize duble Suno care aveau niste "sigurante" din sarma care tineau clemele apropiate.Stiti de vreo marca de prize care sa aiba arcuri sau alte sisteme pentru imbunaatirea contactului lamelelor cu stecherul ?

                              Comentariu

                              • da_n
                                Banned
                                - Exclus de pe forum -
                                • 10.mai.2009
                                • 1226

                                Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                Postat în original de leon
                                obo bettermann & wago
                                la prizele legrand am vazut ca sunt prevazute pentru legatura din priza-n priza pur si simplu, fara alte legaturi in spatele prizei

                                Comentariu

                                Procesare...