Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• m1
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

@ Temelye Da e vorba de placa de la parter , am fost putin neatent si am scris "planseu" . As putea face canalul cu un flex mic , nu e chiar cel mai tare beton , am mai taiat pentru fundatia unui hogeag interior si a mers f usor . Legat de umiditatea din sol nu ar fi nici o problema ? Multumesc de raspuns !!

Lasă un comentariu:

• Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

La prima vedere se pare ca vb de tavan dar dvs vb de placa de sub parter. Puteti face acel sant, de preferat taiat cu simt ( sa nu fie exagerar de profund) iar daca nu aveti, scule de taiat si mergeti pe spart folositi un burghiu de 8 sau 10 si o rotopercuranta pina in 3joule ca forta de impact pt a nu provoca fisuri profunde. In copex nu puneti fire ci cablu, in caz de o inundatie e mai eficient, find dublu izolat.

Lasă un comentariu:

• m1
    a răspuns

Ms de raspuns Coby , nu e greu deloc sa fac canal in caramida , dar am foarte multe treceri peste un geam unde am doar buiandruc si centura . As putea sa le trec pe sub geam de exemplu ? Nu vreau sa sparg sau sa tai deloc buiandrucii , stalpii la colturi , centura , unde ar fi foarte multe treceri . De spart in caz de nevoie la planseu nu ar fi atat de multa treaba pentru ca doar umplu cu putin ciment acel canal , deasupra lui e carton de hidroizolatie care poate fi tras de langa perete la nevoie , polistiren extrudat pentru izolatia termica si parchetul . Se pot feri usor zic eu in caz de nevoie , feresc plinta , scot un rand de parchet , tai izolatia , sparg sau tai acel strat mic de ciment si ajung unde ar fi nevoie . Ce credeti e bine si asa ori sa exclud varianta aceasta ? Multumesc !

Lasă un comentariu:

• coby
    a răspuns

Te complici inutil, in caz de " doamne fereste " spargi tot ... Ce e asa de greu sa faci canal in peretele de caramida ?!

Lasă un comentariu:

• m1
    a răspuns

Este cineva care mi poate da un raspuns ? Multumesc tuturor si forumului de asemenea pentru existenta sa !!

Lasă un comentariu:

• m1
    a răspuns

Buna va salut din nou cu respect ! O intrebare am : Daca sap un sant in planseul(placa de beton) de la parter pentru traseul copexului catre doze si prize pt a nu face santuri(canale) deloc in structura de rezistenta(centura , stalpi) si pentru a nu mai turna o sapa de egalizare uscata fiind materiale si costuri , zile de munca ... Ce ar putea sa nu fie bine ? Legat de umiditate , sau din alte motive ,placa respectiva nu este foarte groasa are undeva in jur de 5 sau 6 cm maxim 7 deci ar fi posibil pe anumite zone sa ajunga la stratul de balastru . Din cate stiu eu umezeala nu trece prin copexul de plastic . Atasez o poza exact cu casa la care fac referire si una luata de pe net cu cineva care a tras reteaua de cabluri dar care este obligat sa toarne si sapa uscata ulterior . Multumesc tuturor celor care mi vor raspunde !
    Fișiere atașate

Lasă un comentariu:

• Cherubino
    a răspuns

N-am pus în discuție aspectul instalației din exemplul atașat. Am vrut doar să arăt că se poate face ceea ce vrei tu să faci.

Lasă un comentariu:

• Caiusvlad
    a răspuns

Lasă un comentariu:

• Cherubino
    a răspuns

Bineînțeles că se poate. Uite și un exemplu în link-ul de mai jos (chiar dacă acolo a fost vorba doar de scafe, nu de placarea integrală a pereților și tavanelor, dar ideea este aceeași):
    http://www.vysblog.ro/category/elect...rica-in-scafa/

Lasă un comentariu:

• Caiusvlad
    a răspuns

Buna...am si eu o intrebare.Am facut o bucatarie noua langa casas si am ajuns cu ea in faza de instalatie electrica si rigips.
    Intrebarea ar fi daca se poate prima data sa trag instalatia electrica(ma grabesc sa o fac pe asta prima pentru ca acuma am gasit om BUN, si nu prea are timp pe urma)
    Multi au zis sa fac prima data scheletu din profile pt rigips,si pe urma sa trag cablurile pt prize si iluminat.Eu zic ca se poate sa puna profilele si dupa ce sunt trase cablurile,pentru ca eu roataintre profile am sa bag vata de 10-15 cm grosime.
    Deci profilele de rigips,nu am sa le lipesc de perete niciunde.Si petavan bag izolatie intre corni,iar pe urma peste mai bag un strat(undeva pe la 20 cm o sa ajunga pe tavan).
    Eu zic ca se pot trage cablurile,pe urma facut cadranu pt rigips la 10-15 cm de perete ,bagat vata si gata

Lasă un comentariu:

• Consultant electrice
    a răspuns

Generalul acela de 25A nu este cam mic? Dupa el ati montat o diferentiala de 40A pe anumite circuite. Care sunt consumatorii cei mai mari? Aveti aer conditionat? Aragazul banuiesc ca este cu gaz.
    Legaturile in panou le puteti face mult mai elegant cu piepten special de interconectare. Contactele fiind plate vor fi mai ferme.
    In loc de bobina MSU asociata intreruptorului general puteti folosi un modul electronic cu ceva mai multe functii, detalii in articolul de aici:
    http://www.misiuneacasa.ro/protejeaz...l-de-protectie
    Ultima editare de Consultant electrice; 26.iun.2017, 17:46.

Lasă un comentariu:

• ovi.vrs
    a răspuns

buna ziua si bine v-am gasit. dupa o lunga rasfoire a forumului vin si eu cu o prima intrebare.
    care dintre cele doua variante sunt mai ok pentru instalatia proprie la o casa nou. precizez ca acest tablou va deservi doar locuinta, partea de garaj este separat.

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	varianta 1 tablou sigurante.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	129,7 KB 
ID:	628652
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	varianta 2 tablou sigurante.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	135,5 KB 
ID:	628651

Lasă un comentariu:

• m1
    a răspuns

Multumesc de raspuns , BMP uri cu protectie stiu ca se gasesc si cu mai putin de 150 de lei , ce nu am inteles din tot ce scriu ei pe hartii e daca lucrarea si acesti bani se refera pana la contor sau pana la intrarea in casa ? Doamna de la EON mi a spus ca pana la casa nu doar pana la contor , firma spune altceva ca pana la contor . Nu mai inteleg nimic si nici nu stiu ce sa fac ...

Lasă un comentariu:

• mbostangiu
    a răspuns

Nu vad deviz insa din ce ati postat vad urmatoarele:
    1. Taxa verifixare instalatie si punere in functiune= 95 lei (ramane la EON)
    2. Taxa montare contor=145 lei (ramane la EON)
    Din cei 632 lei inclusiv TVA, firma care executa lucrarea trebuie sa cumpere materialele:
    - BMP= 300 lei
    - Coloana plus accesorii=100 lei
    Ramane manopera, alte cheltuieli si materiale marunte 230 lei.
    Acum eu stiu ca daca esti cel care plateste acesti bani pare mult iar daca esti patronul firmei care face lucrarea pare putin insa parerea mea e ca pretul este foarte bun. Iar daca iei in calcul banii care raman la EON (un sfert din suma pentru montare contor, verificare si pif)... multumiti Domnului ca nu face EON lucrarea ca v-ar fi costat 2000 lei. Deh, acolo se mai plateste si taxa de smecher.

Lasă un comentariu:

• m1
    a răspuns

stiti cumva ce rezulta din pozele cu actele atasate ? Multumesc !

Lasă un comentariu:

Procesare...
X