Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Nu vad deviz insa din ce ati postat vad urmatoarele:
    1. Taxa verifixare instalatie si punere in functiune= 95 lei (ramane la EON)
    2. Taxa montare contor=145 lei (ramane la EON)
    Din cei 632 lei inclusiv TVA, firma care executa lucrarea trebuie sa cumpere materialele:
    - BMP= 300 lei
    - Coloana plus accesorii=100 lei
    Ramane manopera, alte cheltuieli si materiale marunte 230 lei.
    Acum eu stiu ca daca esti cel care plateste acesti bani pare mult iar daca esti patronul firmei care face lucrarea pare putin insa parerea mea e ca pretul este foarte bun. Iar daca iei in calcul banii care raman la EON (un sfert din suma pentru montare contor, verificare si pif)... multumiti Domnului ca nu face EON lucrarea ca v-ar fi costat 2000 lei. Deh, acolo se mai plateste si taxa de smecher.

    Lasă un comentariu:


  • m1
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    stiti cumva ce rezulta din pozele cu actele atasate ? Multumesc !

    Lasă un comentariu:


  • m1
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    @ mbostangiu Bunaziua mbostangiu , multumesc ca mi ati raspuns , ba da am acel deviz doar ca nu inteleg din el mare lucru , sunt niste termeni care nu stiu exact la ce se refera ! Atasez niste fotografii ale actelor date de E on . E posibil ca ele sa fie in ordine inversa .V as fi foarte recunoscator daca mi ati spune ce semnifica . Multumesc tare mult !
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de m1; 28.mai.2017, 16:22.

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Dar EON nu va dat un deviz pentru cei 870 lei?
    In deviz sunt detalii despre lucrarile si materialele incluse in cei 870 lei (si nu uitati TVA-ul). Uzual daca gasiti firma acreditata sa faca lucrarea mai ieftin puteti diminua costul cu pana la 20%, iar daca nu gasiti EON e obligata sa desemneze o firma care sa faca lucrarea in costurile respective.
    Aveti grija ca lucrarea trebuie controlata de EON si firma acreditata de ei, altfel nu va receptioneaza lucrarea si o faceti degeaba.

    Lasă un comentariu:


  • m1
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Eu am proiectul tehnic de racordare facut , am si avizul de amplasament eliberat la autorizarea casei , stalpul este in curte la 25 de m de casa . In cazul meu este vorba de o modernizare (adica mutarea contorului dintr o bucatarie de vara pe stalp sau gard , bransamentul actual fiind aerian iar toata modificarea referindu se ca bransamentul va fi facut subteran ) .Va intreb daca mi a fost stabilit costul bransamentului la 870 de lei de catre EON, de ce firma cu care am vorbit sa execute lucrarea mai cere bani in plus spunand ca este doar de pe stalp in jos pana la contorul care fa vi pus pe stalp sau gard ? ADICA DOAR VREO 6 METRI din varful stalpului pana undeva la 2 m la contor , cost calculat de EON la 870 de lei . Din calculele facute cu un alt electrician materialele necesare ajungeau undeva la 400 de lei cu tot cu cablu pana la casa . Nu sunt suficienti ceilalti 470 si ceva pentru manopera oare ? Stie cineva sau a mai trecut cineva prin asa ceva si a fost pacalit ? Eu unul incerc cu mai multe firme ca doar nu sunt idiot sa dau peste acel cost estimat cu materiale cu tot , imi mai e si vecin patronul respectivei firme ... Lacom din pacate !! Dar tot el pierde ca nu i dau lucrarea ... asta e !!

    Lasă un comentariu:


  • cata_melc
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Aaaaa. Am inteles acum. Va multumesc pentru raspuns!

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Aveti cablu de bransament 3x10+6. Asta inseamna 4 fire, 3 de 10 (fazele din aluminiu) si 1 de 6 (nulul din cupru). Impamantarea va fi al 5-lea fir (separat de nul in aval de BMPT).

    Lasă un comentariu:


  • cata_melc
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Cam asta e relevant din cele 5 pagini pe care mi le-au dat...
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Cum scrie exact in ATR? Puteti atasa o copie?

    Lasă un comentariu:


  • cata_melc
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Va salut,
    Ca sa nu mai deschid un alt topic am sa va rog sa imi permiteti sa intreb aici...
    long story short: casa noua, ENEL mi-a dat Pi 9Kw 3phase, insa in ATR mi se specifica faptul ca se va utiliza un cablu cu 3 fire (dupa mintea mea L1, L2 si L3). Zice ca priza de pamant este in responsabilitatea beneficiarului. Asta inseamna ca nulul de protectie va fi folosit si ca nul de lucru ? (PEN) ?

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Ce doriti sa alimentati in noua priza si ce alimentati uzual din priza din care ar putea trage noul circuit?

    Lasă un comentariu:


  • lucian_
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    La un apartament de bloc mai vreau sa pun o priza in bucatarie iar electricianul mi-a spus ca sunt 2 variante: 1) trage traseu de la o alta priza existenta in apropiere 2) trage un traseu nou direct din tabloul electric (asta ar insemna traseu mai lung, munca mai multa pt el si pret mai mare pt mine). Care din variante este mai buna si de ce?

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de Cipri1

    Pentru a muta un intrerupator de pe un perete pe altul ( e pozitionat in partea dreapta a usii si eu vreau in partea stanga sa-l mut ) si nu am doza in camera , cum se face legatura ?
    In mod normal conductoarele vin dintr-o doza din care ar trebui sa pleci si tu spre noua destinatie. Daca e prea complicat ar mai fi varianta sa cositoresti legaturi in intrerupator si sa pleci spre noua doza cu tubul si firele pe deasupra usii cel mai probabil

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Aveti doza pe fata cealalta a peretelui pe care doriti sa montati priza ? O gaura si ...

    Lasă un comentariu:


  • Cipri1
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    O sa las sa mai treaca o perioada pana cand voi amenaja camera si dupa o sa iau o decizie .

    Pentru a muta un intrerupator de pe un perete pe altul ( e pozitionat in partea dreapta a usii si eu vreau in partea stanga sa-l mut ) si nu am doza in camera , cum se face legatura ?

    Lasă un comentariu:

Procesare...