Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • stefan1
    Membru Marcant
    • 20.sep.2009
    • 356

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    De la intreruptor la o plafoniera se poate merge si cu conductor sub 1,5 ?
    Plafoniera va avea trei becuri led a cate 6w fiecare, deci 18w, va multumesc.

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      Nu. Normativul I7 specifica faptul ca sectiunea minima a conductoarelor pentru circuite de iluminat este 1,5 mmp. Aceasta sectiune se refera la distributiile circuitelor, nu la conductoarele interioare ale corpurilor de iluminat.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • bubusan
        Incepator
        • 27.iul.2012
        • 51

        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        Va salut ,

        Sunt la faza instalarii tabloului electric , vreau sa pun generator electric pe o faza care cuprinde pompa de apa/iluminatul si un circuit de prize de la bucatarie . Generatorul va fi de 3kw , am cumparat un comutator elmark LW26 20N pentru a comuta de pe reteaua electrica (siguranta generala oprita ) pe alimentarea de la generator.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	EM492252.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	29,7 KB 
ID:	615588

        M-am uitat la el dar nu prea am idee cum se instaleaza. in partea de sus ar avea 2x3 cabluri pentru intrare iar in partea de jos 2 iesiri x2 cabluri.

        Daca ati instalat asa ceva dati-mi va rog o schema ca pentru oameni ce inteleg mai greu .
        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMAG2007.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	145,8 KB 
ID:	615589

        Am atasat si o poza cu schema primita impreuna cu dispozitivul.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMAG2008.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	264,2 KB 
ID:	615590

        Multumesc!

        Comentariu

        • Jan
          Membru
          • 06.iul.2006
          • 176

          Cred ca se poate adapta comutatorul dvs insa va trebui sa renuntati la doua din puntile existente...
          Pentru inspiratie:


          Daca alimentarea casei dvs este monofazica-(230V), comutatorul Elmark LW26 ... poate fi adaptat in urmatorul mod:
          Ultima editare de Consultant electrice; 06.apr.2014, 23:17.

          Comentariu

          • bubusan
            Incepator
            • 27.iul.2012
            • 51

            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            Salut Jan ,


            Multumesc pentru raspunsuri , in weekend pun in practica indicatiile.

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              Asteptam si detalii despre ce ati realizat.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • Jan
                Membru
                • 06.iul.2006
                • 176

                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                Postat în original de bubusan
                Salut Jan ,
                Multumesc pentru raspunsuri , in weekend pun in practica indicatiile.
                Cu placere si mult succes!

                Comentariu

                • cmanica
                  Incepator
                  • 08.mai.2012
                  • 63

                  Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  Salutare,

                  Casa este la rosu. Acum proiectez instalatia electrica (de fapt am cam terminat-o). Am facut-o, zic eu, dupa "sfintele normative".
                  Acum as vrea sa o optimizez putin.

                  Se da un circuit cap-scara, ale carui intrerupatoare sunt la o distanta mai mare unul fata de celalalt. As putea ca faza sa o conectez la o doza, iar nulul sa-l conectez la o alta doza? (cele 2 doze apartinand aceluiasi tablou, sau NU)
                  Pot considera nulul casei un "Nul MARE si BUN" , si sa ma conectez la el cam de oriunde?
                  Daca nu e permis, va rog sa-mi explicati si de ce. Sau sa indicati un normativ care trateaza cazul asta. Am cam rasfoit deja I7-le, dar nu am gasit un raspuns.

                  Multumesc,
                  Cristi

                  Comentariu

                  • RaspoElectric
                    Membru Marcant
                    • 17.feb.2009
                    • 707

                    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    Postat în original de cmanica
                    Salutare,

                    Casa este la rosu. Acum proiectez instalatia electrica (de fapt am cam terminat-o). Am facut-o, zic eu, dupa "sfintele normative".
                    Acum as vrea sa o optimizez putin.

                    Se da un circuit cap-scara, ale carui intrerupatoare sunt la o distanta mai mare unul fata de celalalt. As putea ca faza sa o conectez la o doza, iar nulul sa-l conectez la o alta doza? (cele 2 doze apartinand aceluiasi tablou, sau NU)
                    Pot considera nulul casei un "Nul MARE si BUN" , si sa ma conectez la el cam de oriunde?
                    Daca nu e permis, va rog sa-mi explicati si de ce. Sau sa indicati un normativ care trateaza cazul asta. Am cam rasfoit deja I7-le, dar nu am gasit un raspuns.

                    Multumesc,
                    Cristi
                    Faza si nulul sunt in acelasi circuit pe siguranta?
                    Sau aveti sigurante monopolare si e nul comun pe toate circuitele,fiind tratata doar faza in sigurante?
                    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                    Comentariu

                    • mbostangiu
                      Membru marcant
                      • 31.dec.2011
                      • 595

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      Daca ati proiectat instalatia acum, atunci trebuie ca aveti sigurante bipolare si protectie diferentiala. Nu stiu daca este mentionat explicit in I7 insa exista o impunere de separare a circuitelor (atat faza cat si nulul sunt conductoare active si trebuiesc separate pe circuite ca masura de securitate). In plus daca aveti diferentiala pe unul dintre circuite si amestecati nulurile, aceasta va declansa.
                      “Quality means doing it right when no one is looking.”

                      Comentariu

                      • cmanica
                        Incepator
                        • 08.mai.2012
                        • 63

                        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        @ RaspoElectric
                        @ mbostangiu
                        Am nul separat pe fiecare circuit, dus in tablou, deci sigurante bipolare.
                        Am protectie diferentiala in anumite locuri: bucatarie, bai. Iar acel circuit cap-scara e in bucatarie, unde am sig diferentiala.
                        Atasata o poza, pt claritate.
                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Screenshot 18_04_2014 00594.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	119,7 KB 
ID:	615850

                        Comentariu

                        • Galaxy
                          Membru
                          • 21.dec.2012
                          • 263

                          Re: Instalatie electrica la casa noua

                          Poate e cam tarziu acum, dar stii ca exista relee de schimbare de stare?
                          Pui unul de-ala in tablou (pentru un bec) si mai multe intrerupatoare legate la el. La un impuls i se schimba starea, deci becul se stinge sau se aprinde de la oricare din intrerupatoarele legate la releu.

                          Comentariu

                          • bogdan1
                            Membru
                            • 08.mai.2013
                            • 125

                            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            Relee FINDER,cu cuplare din mai multe puncte.iar in locul intrerupatorului cap scara se foloseste intrerupatoare cu revenire[ca cele de la sunerie.]

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1688

                              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              I7 interzice, din cate stiu, conductorul neutru comun pentru mai multe circuite.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • cmanica
                                Incepator
                                • 08.mai.2012
                                • 63

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                @ Galaxy
                                @ Bogdan
                                Multam de hint. Am "trecut" la un moment dat peste ele, dar nu m-am oprit indeajuns. Studiez daca ma avantajeaza (cred ca sunt mai ok decat clasica instalatie, daca as avea unul sau mai multe cap cruce). Nu e tarziu deloc, instalatia e doar pe plansa deocamdata

                                @ Cherubino
                                Din cate stiu, nu e interzis nulul comun in I7, atata timp cat e dimensionat corespunzator. Sa zic, pt iluminat, nulul comun sa aiba un 2.5 mmp, iar pt prize vreo 4 mmp. De-asta si intreb, in cazul meu cand am doar vreo cateva becuri (undeva la 150 W max, vor fi economice), as putea poate sa-mi permit o mica "aroganta", stiu si eu? (pastrand aceleasi sectiuni)

                                @ mbostangiu
                                Ai dreptate, diferentiala va declansa, dar doar in cazul in care ca ma leg cu nulul in alt tablou. Daca ma leg cu nulul in alta doza decat cea din care iau faza, dar ambele doze pleaca din acelasi tablou (si deci se presupune ca sunt pe aceeasi sig diferentiala), atunci nu cred ca mai declanseaza. O sa am diferenta de curenti doar pe cele 2 trasee de la doze la siguranta.
                                Dar chiar si asa, nu o sa am diferentiala pe iluminat, ci doar pe anumite circuite de priza.
                                Corect ce spun?

                                O alta problema:
                                In //, discut si cu diversi constructori pt tencuieli. As vrea tencuiala mecanizata, insa masinile alea sunt trifazate.
                                La momentul asta, eu am curent monofazic de santier. As putea sa fac cerere pt trifazat, dupa ce intabulez casa.
                                Spuneti-mi va rog, care ar fi plusurile si minusurile trifazatului fata de monofazat. De ex:
                                Ce putere maxima se aloca pt monofazic, dar pt trifazic?
                                Costuri in plus ale instalatiei trifazate fata de monofazata.
                                In cazul trifazatului, trebuie sa echilibrez fazele (dpdv al consumurilor) IN INTERIORUL casei?
                                Costul kWh e mai mare/la fel/mai mic?
                                Daca am proiectat acum instalatia pe curent monofazic, cum as putea sa o "trec" pe trifazic?
                                Etc.

                                Multumesc.

                                Comentariu

                                Procesare...