Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Negulescu Corneliu
    Membru Marcant
    • 27.iun.2004
    • 850

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Obliga normativul ? Intreb pentru ca am vazut corpuri de iluminat cu parti metalice care nu pareau facaturi (e drept destinate suspendarii in tavan) care nu aveau conductor/borna de impamantare.
    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

    Comentariu

    • mbostangiu
      Membru marcant
      • 31.dec.2011
      • 595

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      Foarte corecta observatia cu impamantarea la corpurile de iluminat. Si chiar daca normativul nu ar obliga, utilitatea impamantarii la corpul de iluminat este evidenta si chiar daca pana acum nu am vazut borna de impamantare la corpurile de iluminat pe viitor eu voi tine cont de chestia asta.
      “Quality means doing it right when no one is looking.”

      Comentariu

      • Galaxy
        Membru
        • 21.dec.2012
        • 261

        Re: Instalatie electrica la casa noua

        Bun, lasand la o parte utilitatea care desigur s-a inteles, stie cineva daca e OBLIGATORIU sau nu?

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          Postat în original de Negulescu Corneliu
          Obliga normativul ? Intreb pentru ca am vazut corpuri de iluminat cu parti metalice care nu pareau facaturi (e drept destinate suspendarii in tavan) care nu aveau conductor/borna de impamantare.
          Iata ce spune Normativul I7-2011, la pagina 40, paragraful 4.1.1.1.:
          "Regula fundamentala (conform cu recomandarile din SR EN 61140)... a protectiei impotriva socurilor electrice consta in aceea ca:
          a. partile active periculoase nu trebuie sa fie accesibile in conditii normale de functionare.Aceasta se realizeaza prin protectia de baza (vechea denumire era "protectia la atingerea directa") si
          b. partile conductoare accesibile ce accidental ar ajunge sub tensiune sa nu devina parti active periculoase in caz de simplu defect. Aceasta se realizeaza prin protectia la defect (vechea denumire era "protectie la atingere indirecta")."

          Mai departe,la paragraful 4.1.3.2., pagina 42, gasim :
          "Protectia in caz de defect (protectia la atingere indirecta) se realizeaza numai prin masuri tehnice. Acestea sunt:
          ...
          -legarea la pamant a partilor conductoare accesibile (ce accidental ar putea fi puse sub tensiune)..."

          Dupa cum se observa, normativul nu face discriminari in ceea ce priveste protectia in caz de defect pentru circuite de prize si de iluminat. Protectia in caz de defect este una singura si obligatorie acolo unde exista "parti metalice accesibile" (inclusiv la candelabre, aplice, spoturi, etc.).
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            Răspuns la: Re: Instalatie electrica la casa noua

            Postat în original de Galaxy
            Bun, lasand la o parte utilitatea care desigur s-a inteles, stie cineva daca e OBLIGATORIU sau nu?
            Nu pricep de ce trebuie neaparat sa ne intereseze obligativitatea unei masuri, daca utilitatea ei este evidenta? Adica daca nu e obligatorie, nu o aplicam, chiar cu riscul producerii de accidente?
            Eu declar cu "toata gura" ca as impamanta corpurile de iluminat si daca (prin absurd!) normativul ar interzice asta.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • Jan
              Membru
              • 06.iul.2006
              • 176

              Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              Postat în original de helbet
              Salut! Sunt la faza de executie a instalatiei electrice la o casa nou in regim DIY....

              mai multe informatii la:

              Comentariu

              • helbet
                Incepator
                • 04.mai.2010
                • 43

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                Postat în original de Jan
                [ATTACH=CONFIG]82791[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]82792[/ATTACH]
                Multumesc Jan! Un raspuns de genul aceta asteptam de fapt!

                Nu am inteles de ce mi s-au cerut o gramada de informatii ca sa primesc un raspuns evaziv (vila 5 camere.. 32A dar merge si 25..).

                Oricum multumesc tuturor. Voi atasa si schema finala facuta de mine in regim DIY.

                Comentariu

                • adriann
                  Incepator
                  • 28.sep.2010
                  • 70

                  Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  Postat în original de Cherubino
                  Zona geografica
                  Cu scuzele de rigoare pentru intarziere: Zona este la aproximativ 30km de Bucuresti, pe directia Urziceni (DN2).

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 595

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    Postat în original de helbet
                    Multumesc Jan! Un raspuns de genul aceta asteptam de fapt!

                    Nu am inteles de ce mi s-au cerut o gramada de informatii ca sa primesc un raspuns evaziv (vila 5 camere.. 32A dar merge si 25..).

                    Oricum multumesc tuturor. Voi atasa si schema finala facuta de mine in regim DIY.
                    Informatiile solicitate au fost de bun simt si strictul necesar pentru ce aveati dvs. de facut. Am facut o estimare a necesarului de putere pe baza informatiilor trimise de dvs. si imi sustin afirmatiile. Chiar daca in cateva vorbe, de fapt v-am spus ce ar trebui sa faceti fara a fi evaziv si practic am schitat instalatia electrica asa cum o vad eu, insa imi pare rau pentru jumatatea de ora pierduta pentru postul respectiv. Nici dvs. nu stiti la acest moment ce consumatori veti avea, puterile lor, regimul de functionare si asa mai departe. Ce si cum faceti este doar alegerea dvs. dar macar nu dati cu pietre in cineva care incearca sa va ajute absolut dezinteresat, cel putin nu inainte de a citi cu atentie postul. Succes.
                    PS
                    Sincer sa fiu nu ma asteptam la multumiri dar nici la nemultumiri .
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      Postat în original de helbet

                      Nu am inteles de ce mi s-au cerut o gramada de informatii ca sa primesc un raspuns evaziv (vila 5 camere.. 32A dar merge si 25..).
                      @helbet
                      In "raspunsurile evazive" pe care le-ati primit exista cel putin 2 informatii de o importanta majora (recititi cu atentie toate raspunsurile pe care le-ati primit si veti vedea ca este asa), informatii care va pot ajuta sa evitati comiterea unor greseli majore in configurarea si executarea instalatiei, si anume:
                      - conductorul neutru (N) comun pentru mai multe circuite este interzis
                      - impamantarea este obligatorie pentru toate circuitele (lucru evidentiat de altfel si in cele 2 scheme din catalogul Legrand, scheme pe care le-ati considerat drept singurele informatii valoroase primite).
                      Eu unul am recitit toate mesajele pe care le-ati primit ca raspunsuri la solicitarea dvs. si sunt de parere ca au fost pertinente si la obiect, asa ca nu inteleg "marlania subliminala" strecurata in raspunsul dvs. de mai sus. Observ totodata ca aveti o atitudine care nu face cinste unui incepator intr-ale forumului care spera sa mai primeasca si in viitor sfaturi pe-aici.
                      Nu va obositi cu vreun raspuns, ca nu prezinta niciun interes pentru mine.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • helbet
                        Incepator
                        • 04.mai.2010
                        • 43

                        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        Buna.

                        Evaziv nu este un cuvant urat si nici nu are un sens subliminal rau.
                        Am apreciat intotdeauna orice fel de raspuns, bun sau rau, complet sau incomplet. Se pot trage invataminye in ambele variante. Am vrut doar sa spun ca ma asteptam si la alte informatii, pecum grosimea conductorilor. Nu se gasesc pe internet doua surse care sa prezinte aceleasi informatiilegate de puterea suportata in regim normal de functionae de un conductor cu o anumita sectiune..

                        In alta ordine de idei: ce insemna conductor neutru comun pentru mai multe circuite? Barele de nul ce rost au?

                        Impamantarea se foloseste intr-adevar in alte tari si la iluminat. Din pacate eu nu am facut asa.. poate la casa urmatoare.

                        Imi pare rau pentru disconfortul creat.

                        Cred ca voi ramane la schema urmatoare. Nu este perfecta, mai ales pentru ca intr-adevar era mai practic sa raman cu un singur panou mare la parter.
                        Fișiere Atașate
                        Ultima editare de helbet; 07.mai.2014, 21:54.

                        Comentariu

                        • mbostangiu
                          Membru marcant
                          • 31.dec.2011
                          • 595

                          Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          @Helbert
                          Postez pentru ca ma 'zgandare' orgoliul si nu pentru ca dvs. ati merita deranjul.
                          Ati primit sectiuni de conductoare, valori sigurante, configuratie instalatie (si in spate sunt niste socoteli si verificari).
                          Acum imi dau seama ca puteam pierde 1 zi sa va fac un proiect complet si tot nu erati multumit pentru ca nu era ce ati gandit dvs.
                          “Quality means doing it right when no one is looking.”

                          Comentariu

                          • helbet
                            Incepator
                            • 04.mai.2010
                            • 43

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            Postat în original de mbostangiu
                            @Helbert
                            Postez pentru ca ma 'zgandare' orgoliul si nu pentru ca dvs. ati merita deranjul.
                            Ati primit sectiuni de conductoare, valori sigurante, configuratie instalatie (si in spate sunt niste socoteli si verificari).
                            Acum imi dau seama ca puteam pierde 1 zi sa va fac un proiect complet si tot nu erati multumit pentru ca nu era ce ati gandit dvs.
                            Aveti dreptate.
                            Dar, dupa cum am precizat, toate copexurile sunt deja pozate prin pereti. Ideea era nu cum ar fi fost perfect ci cum se mai puteau regla unele lucruri.
                            Succes!

                            Comentariu

                            • raducu_ilie
                              Living Legend
                              • 10.apr.2008
                              • 1043

                              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              Exista lucruri bine facute si lucruri prost facute. Intre ele nu se poate. E apreciabil ca macar va dati osteneala sa vedeti ce ati gresit. Consecintele se vor vedea in timp.
                              Sanatate maxima si efort minim!

                              Comentariu

                              • helbet
                                Incepator
                                • 04.mai.2010
                                • 43

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                Postat în original de raducu_ilie
                                Exista lucruri bine facute si lucruri prost facute. Intre ele nu se poate. E apreciabil ca macar va dati osteneala sa vedeti ce ati gresit. Consecintele se vor vedea in timp.
                                Am mai facut cateva modificari. Cred ca ma apropii de ceea ce imi recomandau colegii in postarile anterioare. Ce parere aveti?
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...