Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de Cipri1
    La un tavan din gips-carton pe profile metalice care are trase firele pentru bec/lustra , pot sa fac o mica arcada ( tot din gipsc-carton ) pe semirotund si sa pun 3 spoturi ? Sau sa pun doar acele 3 spoturi direct in tavanul de gips-carton .
    Spoturile dupa cate stiu nu se pot mula dupa arcada semirotunda si apare cam urat, dar daca tie iti place... aia e.

    Lasă un comentariu:


  • Cipri1
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    La un tavan din gips-carton pe profile metalice care are trase firele pentru bec/lustra , pot sa fac o mica arcada ( tot din gipsc-carton ) pe semirotund si sa pun 3 spoturi ? Sau sa pun doar acele 3 spoturi direct in tavanul de gips-carton .

    Lasă un comentariu:


  • uceniculgica
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de Ervin
    crede-ma ca nu iti arde sa bati drumul la un magazin de bricolaj pentru 4-8 suruburi,asa ca apelezi la cateva "negrese" si iti faci treaba.
    pai astea eu le consider consumabile ca si pe "negrese, dibluri+suruburi etc, intotdeauna am rezerva ca, vorba ta, doar nu mergi la magazin de fiecare data cind ai de agatat ceva pe perete

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Nu-i chiar asa. Cele de la Gewiss au suruburi cu un filet care nu este metric, dar sunt suruburi si au varful ascutit pentru a putea „prinde” gaura clemei de fixare chiar daca nu sunt perfect aliniate cu ea. Dar se pot inlocui fara probleme cu holtzsuruburi in caz de nevoie. In ceea ce priveste posibilitatea de demontare si remontare ulterioara, ea exista, dar hai sa fim seriosi, de cate ori ne apucam sa demontam si sa remontam o astfel de doza?

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Si de fapt nici nu se poate numi filet find de fapt o creasta de tabla inclinata care intre intre spirele hosurubului, cu igaduinta hai sa o numim o singura spira.

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Am pus sute de doze de modular dar inca nu am intlnit vreuna care sa aiba filet de surub, toate au pas gen holsurb

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Colega uceniculgica gresesti. Cele originale nu sunt suruburi cu pas metric ci tot holsuruburi o idee diferite ca pas dar mult mai apropiate de hosuruburile normale decit de suruburi. Cit despre demontat o poti face de cite ori vrei , nu se va strica filetul, e chestie probata.

    Lasă un comentariu:


  • Ervin
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Pai,nu din RO ai plecat? Daca intr-o bucatarie ai pus faianta in zona blatului si ai doua doze in care urmeaza sa montezi suportii si prizele respective,crede-ma ca nu iti arde sa bati drumul la un magazin de bricolaj pentru 4-8 suruburi,asa ca apelezi la cateva "negrese" si iti faci treaba.Crede-ma ca se pot demonta-remonta fara probleme,dar nu vad motivul pentru care ai face treaba asta intr-un viitor apropiat.

    Lasă un comentariu:


  • uceniculgica
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de Temelye
    Dar a fost f ok,am folosit holsuruburi 3,5x50 si a fost in regula.
    pai filetul nu este la fel, daca tre sa le demonteze si remonteze nu mai ramane filet in gaurile alea

    eu folosesc in cazurile de acestea suruburi normale, dar mai lungi, se gasesc la magazinele de bricolaj/sectia electrice special pentru aceste cazuri, in Ro nu este asa?

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de Cherubino
    ...UN INDIVID CARE SE PRETINDE ELECTRICIAN SI CARE SPUNE CA EL FACE DISTRIBUTIA INTRE DOZE CU 4 MMP SI COBORARILE CATRE PRIZE CU 2,5 MMP, NU ESTE ELECTRICIAN. EL ESTE UN ELECTRONEMERNIC JOSNIC SI TREBUIE TRATAT CU O FLEGMA CONSISTENTA INTRE OCHI SI CU O CONCEDIERE ULTRA-RAPIDA!!!...
    Initial am considerat ca reactia este cam vehementa insa dupa ce am chibzuit putin am ajuns la concluzia ca reactia dvs. este chiar potrivita pentru ca implicatiile actiunilor acestor "meseriasi" pot fi foarte grave, chiar fatale.
    Asa ca SUBSCRIU si eu la acest protest.

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Depinde si de conductoare, precum si de modalitatea aleasa pentru conexiuni. Daca se utilizeaza conductoare multifilare iar legaturile se fac prin cositorire, nu cu WAGO sau morsete, atunci spatiul din spatele aparatajului este suficient, de regula, chiar si daca sunt mai multe conductoare in doza. Dar e buna si ideea ta, am procedat si eu asa (fixare cu holtzsuruburi mai lungi) intr-o situatie, dar de nevoie, intrucat, dupa montarea dozei la nivel, beneficiarul s-a razgandit cu privire la finisarea peretelui si a hotarat sa-l placheze cu faianta, astfel ca marginea superioara a dozei a fost ingropata cu aproape 1,5 cm.

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Daca pui doze de modular si vrei sa faci legaturile in spate poti pune doza nu la nivel ci sa spunem cu cm sub nivel pt a-ti ramine spatiu lejer de legaturi in spatele apartajului. Atentie cine repara pe linga doze sa urmareasca conturul sa nu ramina sub cote de material care la urma apar inestetic. Punindu-le sub nivel nu o sa-ti mai ajunga suruburile dozelor dar le poti inlocui cu scuces cu holsuruburi de 3,5mm grosime si lungimea care ai nevoie in functie de cit de adinc bagi doza sub nivel. Eu am avut situatia la o bucatarie cind la inceput s-a mers pe ideea de simplu apoi s-a schimbat situatia,s-a pus polistiren de 3cm si fainta peste si dozele erau la 4 cm sub nivel. Dar a fost f ok,am folosit holsuruburi 3,5x50 si a fost in regula.

    Lasă un comentariu:


  • g0g0sh3ll
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Mersi pt raspuns. Nu o sa fac instalația cu el (are și preț destul de mare pt ce ofera), o sa mai caut și o sa mă folosesc și de informațiile de la dvs. Mulțumesc.

    Dacă mai aveți și alte sfaturi sunt bine venite.

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Daca folosesti aparataj modular, atunci nu mai ai nevoie de doze de derivatie. Toate derivatiile le faci in doza de aparat, acolo vii cu traseul din amonte si pleci cu el catre doza urmatoare.
    Era bine daca ai fi intrebat despre sectiuni inainte de a cumpara materialele. Conductor de 4 mmp = supradimensionare si cost suplimentar, ambele nejustificate. In plus, o sa-ti blestemi zilele când va trebui sa manipulezi in doze conductorul rigid de 4 mmp si, mai mult ca sigur, o sa i le blestemi si pe cele ale electricianului. Si a-propos de personajul mentionat, orice electrician (nu „electrician”, daca-ntelegi ce vreau sa spun) stie ca o schimbare de sectiune intr-un circuit nu se poate face decat in anumite conditii, pe care n-am sa le enumar, dar poate-l rogi pe „meseriasul” tau sa ti le spuna. Ceea ce vreau sa spun in continuare voi scrie cu majuscule, poate vad si altii in aceeasi situatie cu tine si vor lua aminte: UN INDIVID CARE SE PRETINDE ELECTRICIAN SI CARE SPUNE CA EL FACE DISTRIBUTIA INTRE DOZE CU 4 MMP SI COBORARILE CATRE PRIZE CU 2,5 MMP, NU ESTE ELECTRICIAN. EL ESTE UN ELECTRONEMERNIC JOSNIC SI TREBUIE TRATAT CU O FLEGMA CONSISTENTA INTRE OCHI SI CU O CONCEDIERE ULTRA-RAPIDA!!!
    Singura veste buna pe care ti-o dau este ca poti introduce in acelasi tub circuite de prize si de iluminat, dar exista si aici niste conditii de indeplinit, pe care o sa te rog sa-i ceri electrocetateanului respectiv sa ti le mentioneze.

    Lasă un comentariu:


  • g0g0sh3ll
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de GeorgeTrisina
    Sa cositoresti legaturile de 10 - 15 cm???? ... pfuaaai o sa iasa fix o "tiganie", ai doua posibilitati:
    Ori asculta de sfaturile lui Cherubino, ori pune un electrician adevarat ca sa fii sigur ca-ti face treaba buna.
    [QUOTE=Cherubino;607319]In primul rand, dozele nu se astupa cu nimic. Ele sunt parti vulnerabile ale instalatiei electrice si este obligatoriu sa existe acces la ele oricând. Daca va deranjeaza aspectul lor, puteti configura instalatia in asa fel incat sa le amplasati in locuri mai putin vizibile (holuri, debarale, etc.) sau puteti folosi aparataj modular, in dozele caruia veti face si conexiunile.
    Circuitele de prize pentru utilizare generale se executa cu conductor de cupru de 2,5 mmp pe toata lungimea. N-are ce sa caute conductor de 4 mmp acolo. In plus, la distributiile care sunt realizate cu cabluri sau conductoare de pana la 16 mmp, sectiunea conductorului PE trebuie obligatoriu sa fie egala cu sectiunea conductoarelor active. Adica, in cazul dvs., este interzis sa aveti o sectiune la conductoarele active si alta sectiune, mai mica, la conductorul PE.
    Pe un circuit de prize aveti voie sa montati MAXIMUM 8 prize, nu „8 sau 9”.
    Teava rigida de 18 mm pentru instalatii electrice nu exista. Exista de 16 sau de 20 mm. Aveti grija ce teava puneti, sa nu fie pentru apa, ca nu e admisa.

    o sa folosesc teava speciala pt iluminat, bergman sau cum ii zice. cred ca o sa folosesc atunci 16mm pt iluminat si 20mm pt prize.

    eu am deja cablu cumparat: fy 4mm, fy 2,5mm si fy 1,5mm. daca nu am voie sa folosesc sectiune mai mica atunci as putea sa fac tot circuitul pe fy 4mm nu?

    prizele o sa folosesc modulare, m-am gandit la cele gewiss.
    intr-o camera daca o sa fac 2 circuite cu cate 8 prize, ar veni grupate 3-3-2 si 3-3-2 asta ar insemna 6 doze de legatura intr-o camera care sunt cam inestetice. (coborarile vreau sa fie din 3 fire pe teava pt fiecare priza).

    zicea un coleg forumist mai jos ca ar iesi tiganie cu cositoritul cablurilor, ce metoda mai ok sa aleg ?

    am vb si cu un electrician el imi spusese ca el trage circuitul principal pe fy 4, coborarile pe 2.5, iar iluminatul 1.5. iar cablurile de prize si iluminat le baga prin aceleasi tevi, dar am citit pe net ca nu e indicat.
    Ultima editare de g0g0sh3ll; 03.mar.2016, 13:43. Motiv: edit

    Lasă un comentariu:

Procesare...