Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Jan
    Membru
    • 06.iul.2006
    • 176

    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de GeorgeTrisina
    Asa ceva am vazut si la Schneider (de la simple, pana la 5 locase)...
    Este posibil, Bticino are urmatoarele modele:

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru Marcant
      • 27.sep.2012
      • 747

      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      Postat în original de Jan
      Este posibil, Bticino are urmatoarele modele:

      [ATTACH=CONFIG]90916[/ATTACH]
      De la BTicino si Legrand nu se potrivesc suporti de Gewiss, Vimar sau Schneider nu pica suportii pe gaurile dozei

      Comentariu

      • Jan
        Membru
        • 06.iul.2006
        • 176

        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        Filmulet montare doze BTicino cu prindere in sistemul cleme de plastic tip "soricei" :

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12230

          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          Da , este BTicino ...dar cita diferenta intre ce este in filmulet si ce-am eu pe masa ...
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru Marcant
            • 27.sep.2012
            • 747

            Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            Postat în original de Jan
            Filmulet montare doze BTicino cu prindere in sistemul cleme de plastic tip "soricei" :

            https://www.youtube.com/watch?v=PdwfWleq6ko
            Eu n-am inteles pt ce a mai dat gauri in rigips, daca tot a decupat acea zona???
            Aha... gata m-am prins de poanta
            Ultima editare de GeorgeTrisina; 25.aug.2015, 11:53.

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12230

              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              Postat în original de Mircea G
              Intrebare pt cei experimentati .
              Dozele pt rigips care se prind doar cu niste cleme de plastic tip " soricei " , sint rezistente , stau bine fixate , sau trebuie bricolata un sistem mai teapan ?
              Ca idee , vor fi montate pe un perete care are placare osb+ rigips , deci pot sa inventez ceva daca este nevoie ....
              Rezultatul aici : http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...l=1#post599718
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • studio72
                Membru
                • 21.ian.2015
                • 105

                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                Buna,
                Am si eu o nevoie de un sfat.
                Am o casa in constructie si acum imi realizeaza instalatia electrica.
                La etaj am un tablou si la parter cel principal.
                Instalatia este realizata 2.5mm la prize si 1.5 la iluminat
                Bransamentul este trifazat.
                Intrebarile mele sunt:
                1. Ajunge daca fac legatura de la tabloul principal la cel de la etaj cu un cablu 5x2.5mm ?
                2. Ajunge daca pun o siguranta diferentiala de 16A/30mA la intrarea in tabloul de la etaj pentru a proteja prizele, avand in vedere ca sigurantele pentru priza sunt de 16A ?

                Multumesc anticipat

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  Depinde cat de extinsa este instalatia de la etaj. Daca aveti sigurante de 16! nu puteti pune o siguranta generala pentru ele de aceeasi valoare, este nevoie de una mai mare. Ideea e sa sara siguranta dupa circuitul cu probleme. Daca puneti aceeasi valoare va sari siguranta generala oprind toate circuitele.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1685

                    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    Postat în original de studio72
                    Buna,
                    Am si eu o nevoie de un sfat.
                    Am o casa in constructie si acum imi realizeaza instalatia electrica.
                    La etaj am un tablou si la parter cel principal.
                    Instalatia este realizata 2.5mm la prize si 1.5 la iluminat
                    Bransamentul este trifazat.
                    Intrebarile mele sunt:
                    1. Ajunge daca fac legatura de la tabloul principal la cel de la etaj cu un cablu 5x2.5mm ?
                    2. Ajunge daca pun o siguranta diferentiala de 16A/30mA la intrarea in tabloul de la etaj pentru a proteja prizele, avand in vedere ca sigurantele pentru priza sunt de 16A ?

                    Multumesc anticipat
                    La siguranta generala de 16A in trifazat este suficienta sectiunea de 2,5 mmp. Intrebarea este insa daca dumneavoastra va este suficienta la etaj o putere instalata de cca. 5,5 KW (cam atat inseamna 16 A in trifazat), putere care sa mai fie si impartita aproximativ egal pe cele trei faze? Eu ma cam indoiesc ca va ajunge.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • studio72
                      Membru
                      • 21.ian.2015
                      • 105

                      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      Multumesc pentru sfat.
                      Care ar fi sfatul dumneavoastra ?
                      Sa pun fir mai gros ?

                      Comentariu

                      • studio72
                        Membru
                        • 21.ian.2015
                        • 105

                        Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        Intrebarea mea de fapt este:
                        Sa pun o siguranta diferentiala mai mare in tabloul de la etaj si un fir mai gros de la tabloul principal la cel de la etaj, de exemplu de 5x4mm Cupru ?
                        Teoretic la etaj nu sunt asa mari consumatori, sunt 3 camere o baie si un hol.
                        In fiecare camera este cate un televizor, poate vreun player, poate un PC, etc si nu cred ca se poate depasi 1Kw pe camera consumul.
                        Acum din cele 3 faze, se va lega 2 camere la cate o faza si la ce-a de a 3 se va lega o camera baia si holul(nu exista radiatoare sau boilere la etaj)
                        .

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1685

                          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          In cazul in care sunteti sigur ca in viitor nu vor putea aparea consumatori mai mari la etaj, puteti lasa distributia asa cum este acum. Problema este insa ca in acest moment nu aveti nicio selectivitate a protectiei, astfel ca un scurtcircuit intr-unul din circuitele finale va duce la declansarea atat a disjunctorului magneto-termic care protejeaza circuitul respectiv, cat si a modulului magneto-termic al diferentialei principale de 16 A. Pentru remedierea acestei probleme, ar fi necesar ca disjunctoarele de pe circuitele de prize de la etaj sa fie de 10 A, iar diferentiala tetrapolara principala sa fie de 20 A, pentru a avea o diferenta de doua trepte intre curentii nominali ai acestor disjunctoare. Aceasta diferenta de doua trepte v-ar putea asigura, cel putin teoretic, o selectivitate a protectiei. Aceasta modificare ar implica insa si o crestere a sectiunii coloanei de alimentare a etajului de la 5*2,5 mmp la 5*4 mmp.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • studio72
                            Membru
                            • 21.ian.2015
                            • 105

                            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            Multumesc frumos pentru sfat.
                            Pun aceste intrebari deoarece am dubii mari asupra lucrarii meseriasului care executa lucrarea.
                            I-am, pus niste intrebari legate de sectiuni si cum imparte cele 3 faze la etaj, mi-a raspuns ca nu e nevoie sa urce cu cele 3 faze la etaj, ajunge una.
                            Atunci i-am zis, stai un pic, e casa mea sunt banii mei.
                            Cum adica, am trifazat si el foloseste o faza ?

                            I-ti mutumesc incaodata Cherubino

                            Atunci o sa fac asa,
                            o sa pun o diferentiala tripolara de 20A/30mA, voi conecta tabloul de la etaj la cel principal cu conductor 5x4mm.
                            Sigurantele de priza le voi monta de 10A iar cele de la iluminat de 6A

                            Nu cred ca este nevoie sa pun o diferentiala mai mare si pe prize de 16A
                            Ce parere ai ?

                            Cat cu impartirea consumului pe cele 3 faze,
                            o sa incerc in functie de posibili maximi consumatori pe ficare camera, hol, baie si pod sa o fac cat mai egal.

                            Oricum l-am concediat pe meserias, si in doze a facut legaturile cu un fel de cleme in care infigi firele.
                            Am pus mana pe cleme dupa ce a plecat si in trei sfret dintre ele juca firul.
                            Am zi "Asta imi da foc"
                            Am folosit o baie de cositor, am strans firele si le-am cositorit si izolat.

                            Multumesc incaodata pentru timpul acordat
                            Ultima editare de studio72; 14.sep.2015, 22:14.

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              Aveti o poza cu acei conectori ? Omul poate era bine intrentionat sa urce doar cu o faza sus daca nu aveti consumatori mari si sa imparta pe parter celelalte faze in ideea de a face economie de conductori. Referitor la cuple..se lucreaza si cu asa ceva, s-a mai discutat pe multe pagini prin forum insa cositorirea este sfanta.
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1685

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                @studio72
                                1.Cu placere.
                                2.Acele cleme in care se infig conductoarele s-ar putea sa fie conectori Wago. Sunt multi meseriasi care utilizeaza asa ceva, exista si o mare publicitate pro pe internet. Mie personal nu-mi inspira incredere (am mai scris asta si cu ocazia altor prilejuri si am fost catalogat drept demodat si ingust in gandire. Motivul pentru care nu-mi inspira incredere este suprafata mica de contact a respectivelor cleme, precum si faptul ca odata, manipuland un astfel de conector intr-o doza, am efectuat o miscare de torsiune a conductorului in clema si aceasta pur si simplu s-a deschis, ejectand conductorul afara. In opinia mea, nu exista o conexiune mai trainica decat cea prin cositorire, si-mi bazez aceasta afirmatie pe experienta proprie in domeniu de peste un sfert de veac, ca si pe observarea starii impecabile a conexiunilor cositorite la instalatii electrice vechi de la inceputul anilor '50. In afara cositoririi,care, ce-i drept, poate fi o operatiune periculoasa (asta o spun in calitatea mea oficiala de inspector de specialitate SSM), o metoda foarte buna de executare a conexiunilor in doze consider a fi cea prin asa-numitele "morsete" (sau reglete de capat cu surub).
                                3.Nu este nevoie de inca o diferentiala suplimentara pe prize. Tetrapolara de 20A/30 mA din tabloul de la etaj este suficienta pentru toate circuitele de acolo.
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...