Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Prin oricare colt de camera.Dupa placarea cu rigips copexul va fi acoperit de plasa si pasta de imbinare .

Comentariu

• Pentru iluminat se pot baga firele de 1,5 prin copex de 13 care se acopera foarte usor la coltul unei camere.

Comentariu

• Cam asa ceva. Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Capture.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	93,5 KB 
ID:	670524

Comentariu

• Pai peretii vor fi acoperiti de tencuiala clasica, numai tavanul cu rigips.
          Tencuiala cred ca o sa aiba apox 2 cm.
          La parter am toate traseele de pe pereti ingropate, am facut santuri cu o masina de canelat.
          Merci pt raspuns.
          Ar mai fi varianta de a ocoli centura prin exteriorul zidului, ma gandesc.
          Ies de la bec in exterior, cobor sub centura prin exterior si intru inapoi sub centura.
          La exterior va fi izolat cu polistiren de 10 cm, deci va avea loc si copexul ala daca fac o scobitura in polistiren.

Comentariu

• Daca o sa tencuiti 2 cm nu sunt probleme ,mergeti direct pe centura cu copex de 13mm si apoi tencuiti . au lejer 2 fire loc,sau mai puteti folosi teava de 13 si o incalziti si inter 2 bucatie de lemn o turtiti un pic si o sa se prinda lejer in tencuiala. verificati si verticalitatea zidului cu un poloboc ,in anumite zone se incarca mai mult de 2 cm,treceti pe acolo.

Comentariu

• Mai am o intrebare: la instalatia electrica folosesc fir litat, am cumparat in complectare din greseala si o rola cu fir rigid ( firul de nul).
              Nu mi-am dat seama numai dupa ce am taiat din el.
              Are ceva daca o sa am instalatia mixta?
              Adica nulul cu fir rigid , si celelalte litate?
              Ma gandesc ca nu are nimic, dar am zis sa intreb totusi.
              Oricum de la contor pana in casa la TEG merg cu fir rigid de 3x6 (aprox 20 metri), iar de aici pana sus la mansarda tot cu 3x6 (7 metri) pana la tabloul de la mansarda.
              Multumesc.
              Cu iluminatul la mansarda o sa procedez astfel: am gasit intr-o camera de la etaj o portiune unde centura e intrerupta (acolo acoperisul are o forma mai aparte), si am hotarat sa urc pe acolo cu cablurile, chiar daca traseele vor fi mai lungi.

Comentariu

• Nu este nicio problemă dacă se folosește atât conductor unifilar, cât și multifilar. Importantă este respectarea secțiunilor.
                LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

• [QUOTE=kawasaki;n670838]
                  Are ceva daca o sa am instalatia mixta?
                  Adica nulul cu fir rigid , si celelalte litate?
                  Ma gandesc ca nu are nimic, dar am zis sa intreb totusi.

Problema este la conectarile din doze legatura . Daca se cositoreste nu sunt probleme,dar la rasucire sau prindere in bride e mai dificil.

Comentariu

• Sectiunea a fost respectata, e vorba de conductor de 1,5 mm2 pt iluminat, la parter sunt litate toate, la mansarda o sa fie nul cu conductor plin , dar tot de 1,5 mm2.
                    Cat despre conexiunile din doze eu am folosit peste tot cleme wago, nu ar trebui sa fie probleme cred.

Comentariu

• Daca aceeasi clema prinde si litat si rigid nu cred ca sunt probleme.

Comentariu

• Inca o intrebare:
                        In zona pragurilor am tras copexul prin profile metalice de rigips, pt a le proteja.
                        Astea vin scoase la turnarea sapei?
                        Sau raman acolo?

Comentariu

Procesare...
                        X
                        sigla BRAT