Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Eu am sigurante curba C , toate , nu am avut niciodata probleme .
    Disjunctor diferential general , obligatoriu.
    Intai specificati tipul de bransament , monofazic sau trifazic .
    Pe un diferential 32A pot fi mai multe circuite de 16A.
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

Comentariu

• Bransament monofazic.

Comentariu

• Postat în original de nick20 Vezi post
        3 circuite pentru lumini (2 interior + 1 exterior) - conductor cupru FY 1.5 mmp cu sigurante 10A
        4 circuite pentru prize (4 prize duble pe circuit, fara consumatori mari) - conductor cupru FY 2.5 mmp cu sigurante 16A
        2 circuite pentru prize (1 priza pe circuit) - conductor cupru FY 4 mmp cu sigurante 20A(25A???)
        Conductorii vor fi trasi prin copex PVC de 20 ingropat in perete din BCA iar tabloul electric va fi monofazic.
        !
        Poti folosi atat B cat si C. Gasesti mai greu disjunctoare curba B si sunt mai scumpe.
        Cred ca majoritatea avem disjunctoare tip C.
        Ai Vigi 32A/30mA, il poti pastra.
        Este suficient circuitul de 4mmp pentru priza exterioara,

VYS Blog - 100 % D I Y
        Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

Comentariu

• Pentru refacerea instalatiei la o casa mai veche din pamant se poate folosi cablu electric CYABY pozat prin podul casei unde exista elemente din lemn si pamant ?
          Ultima editare de Nelutzu77; 10.feb.2022, 09:16.

Comentariu

• Practic merge dar daca nu este locul expus la riscuri. Este preferabil montajul in tub protejat, metalic.
            VYS Blog - 100 % D I Y

Comentariu

• O alta intrebare catre cei care ma pot orienta: referitor la lungimea cablului care face legatura intre banda zincata(care duce lla barele ingropate in pamant) si TG (unde voi monta si un SPD_protectie la supratensiuni P+1): este vreo problema daca are o lungime de 6 m ? Sectiunea acestuia este de 16 mm2, cupru litat.
              vreau sa fac o casa !

Comentariu

• Cei 6 m lungime nu sunt o problema. Teoretic cat mai gros este cat mai bine la impamantare dar parca este prea mult 16mmp, 6 mmp cred ca este rezonabil.
                VYS Blog - 100 % D I Y

Comentariu

• Ok...multumesc frumos ! Oricum ...pt a face legatura la bara de impamantare ....am impartit fuiorul de fire litate in 3....altfel nu intra in orificiile barei de impamantare.
                  vreau sa fac o casa !

Comentariu

Procesare...
                  X