Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cezarc
    Incepator
    • 27.oct.2006
    • 13

    #76
    Multumesc!!!

    Comentariu

    • cezarc
      Incepator
      • 27.oct.2006
      • 13

      #77
      Un meserias a spus ca se poate folosi mai nou ca impamantare si nulul. Este recomandat???

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #78


        Sa isi puna el impamantarea prin nul
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Baboo
          Living Legend
          • 09.iul.2006
          • 1658

          #79
          Postat în original de cezarc
          Un meserias a spus ca se poate folosi mai nou ca impamantare si nulul. Este recomandat???
          Sub nicio form? NU! ?n felul acesta va poate apare tensiunea de 220V la carcasa unui aparat care nu functzioneaza!
          Sal'tare
          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

          Comentariu

          • cezarc
            Incepator
            • 27.oct.2006
            • 13

            #80
            Multumesc pentru atentionare. Puteti sa imi spuneti cum se realizeaza corect priza de pamant.

            Comentariu

            • Baboo
              Living Legend
              • 09.iul.2006
              • 1658

              #81
              Postat în original de cezarc
              Multumesc pentru atentionare. Puteti sa imi spuneti cum se realizeaza corect priza de pamant.
              Depinde de natura solului, care determina de citi electrozi (tarusi) e nevoie ptr a avea in final o rezistentza ohmica sub 4 ohmi. Daca nu iese rezistentza... se mai reface santzul si se mai bate un tzarus. Eu am facut dintr-o tzeava galvanizata de 2", ascutzita, cu lungimea de 2 m. Am sapat o groap? de 60-80 cm in care am b?tut aceasta tzeava pina la nivelul fundului gropii. De tzeava am sudat o platbanda galvanizata, iar celalalt capat al bezii, prevazut cu un surub M8, l-am dus pe zidul cladirii intr-o doza patrata de 100mm. Din aceasta doza se merge mai departe cu un conductor verde galben de 25mmp pina la BMP. Simplu... nu?

              Sal'tare!
              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

              Comentariu

              • cezarc
                Incepator
                • 27.oct.2006
                • 13

                #82
                Multumesc...
                Ce fel de fir este recomandat sa se foloseasca pentru instalatie.
                Unele persoane spun ca este bine de folosit firul din cupru masiv, altele recomand firul li?at.Si ce diametru?

                Comentariu

                • cezarc
                  Incepator
                  • 27.oct.2006
                  • 13

                  #83
                  Multumesc...
                  Ce fel de fir este recomandat sa se foloseasca pentru instalatie.
                  Unele persoane spun ca este bine de folosit firul din cupru masiv, altele recomand firul litat. Si ce diametru?

                  Comentariu

                  • Baboo
                    Living Legend
                    • 09.iul.2006
                    • 1658

                    #84
                    Postat în original de cezarc
                    Multumesc...
                    Ce fel de fir este recomandat sa se foloseasca pentru instalatie.
                    Unele persoane spun ca este bine de folosit firul din cupru masiv, altele recomand firul litat. Si ce diametru?
                    2,5mmp ptr prize si 2,5mmp ptr lumina PINA IN DOZE. Din doze , lumina ptr ficare corp de lampa si intrerupator se face cu 1,5mmp. Conductorul e bine sa fie masiv ptr ca e mai usor de lucrat la legaturile din doze si din aparate. In aparate legaturile se fac mai nou fara suruburi, cu asa numita ,,gura de lup", iar cu conductorul multi filar e mai greude realizat legatura, iar in doze e nevoie de conectori ptr realizarea contactului fest pe legaturi , ceea ce duce la cresterea pretzului de cost!
                    Deci: eu recomand conductor masiv.

                    Sal'tare!
                    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2348

                      #85
                      Baboo, sunt curios cum as fi reusit sa trag prin tub 9 conductori rigizi FY de la tablou la doza de distributie. Si la cei multifilari MYF am avut probleme cat timp ii trageam cate unul. Cel mai comod a fost sa-i trag pe toti deodata ceea ce ar fi fost imposibil cu cei rigizi.
                      Pentru legaturile din aparate este destul de usor sa se cositoreasca capetele pentru MYF care pot fi apoi prinse ferm prin oricare din metodele existente fara a fi afectata sectiunea sa in zona de prindere.
                      La legaturile din dozele de distributie este intradevar mai greu, dar in functie de numarul conductorilor care trebuie uniti, sectiunile lor, spatiul disponibil, se opteaza pentru una dintre metodele cunoscute.

                      Comentariu

                      • Baboo
                        Living Legend
                        • 09.iul.2006
                        • 1658

                        #86
                        Postat în original de Traian Dajma
                        Baboo, sunt curios cum as fi reusit sa trag prin tub 9 conductori rigizi FY de la tablou la doza de distributie. Si la cei multifilari MYF am avut probleme cat timp ii trageam cate unul. Cel mai comod a fost sa-i trag pe toti deodata ceea ce ar fi fost imposibil cu cei rigizi.
                        Pentru legaturile din aparate este destul de usor sa se cositoreasca capetele pentru MYF care pot fi apoi prinse ferm prin oricare din metodele existente fara a fi afectata sectiunea sa in zona de prindere.
                        La legaturile din dozele de distributie este intradevar mai greu, dar in functie de numarul conductorilor care trebuie uniti, sectiunile lor, spatiul disponibil, se opteaza pentru una dintre metodele cunoscute.
                        Cu tractorul! Trebuia sa ,,faci sculptur?" si sa pozezi o tzeava de 32, Simplu, nu ? Nu ai decit, ca inainte de a face legaturile, sa faci o cositoire la toate capetele din doze, si ai eliminat conectorii.
                        Exista scule adecvate (un fel de shufe) cu ajutorul carora se pot ushura acestre operatzii, dar desigur tzin e si de traseu! Cind voi avea acces la aparatul foto si scula va fi acasa voi posta niste fotografii cu ea. Ca experientza, incearca sa bagi un multifilar in ,,gura de lup"! E?

                        Sal'tare!
                        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                        Comentariu

                        • TDJ
                          Living Legend
                          • 10.apr.2006
                          • 2348

                          #87
                          Ca experienta, la mine toate intrerupatoarele au prindere in "gura de lup" adica acea piedica care lasa conectrul sa intre, dar pentru a-l extrage trebuie apasata o clapeta.
                          MYF (conductor multifilar) cositorit la capete este foarte compatibil cu aceasta prindere.

                          Comentariu

                          • Baboo
                            Living Legend
                            • 09.iul.2006
                            • 1658

                            #88
                            Postat în original de Traian Dajma
                            Ca experienta, la mine toate intrerupatoarele au prindere in "gura de lup" adica acea piedica care lasa conectrul sa intre, dar pentru a-l extrage trebuie apasata o clapeta.
                            MYF (conductor multifilar) cositorit la capete este foarte compatibil cu aceasta prindere.
                            Am zis multifilar in gura de lup si nu am pomenit nimic de cositorire. Cositorirea presupune operatzie in plus deci timp si nu te incadrezi in ,,manopera " ca atunci cind executzi cu FY, de acord? Iar daca e casa noua fara bransament nu ai tensiune ptr pistol sau letcon. Mai e un aspect: prin cositorire , e posibil ca multifilarul sa ,,se umfle" si sa nu mai poata fi introdus in orificiile aparatajului!
                            Si eu prefer sa lucrez cu multifilar, iar in doze dupa ce am facut legatura, peste fire aplic si un capat terminal mai mare fara izolatzie(nu conector); in felul acesta am rezolvat stringerea in legatura si este mai redus ca un conector!

                            Sal'tare!
                            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                            Comentariu

                            • ear1976
                              Living Legend
                              • 09.aug.2007
                              • 1008

                              #89
                              Cu multifilar cel mai simplu e sa sertizezi cose, asa te incadrezi si in timpul de manopera, si o rezolvi si cu lipsa de curent. Doar ca mai apare o scula in plus - cleste de sertizat...
                              ratzele se trag din camioane

                              Comentariu

                              • Baboo
                                Living Legend
                                • 09.iul.2006
                                • 1658

                                #90
                                Postat în original de ear1976
                                Cu multifilar cel mai simplu e sa sertizezi cose, asa te incadrezi si in timpul de manopera, si o rezolvi si cu lipsa de curent. Doar ca mai apare o scula in plus - cleste de sertizat...
                                Da' dar nu mai intra in aparatul cu ,,gura de lup" daca ai pus cap terminal(nu cose, asta au alta forma dupacum stiu eu). Acolo trebuie sa intre un conductor cu sectziunea de 1,5mmp si pe un contact sunt 2 fante(orificii ) in care se poate baga conductorul.

                                Sal'tare!
                                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                                Comentariu

                                Procesare...