Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • emanoil dumitrescu
    Membru
    • 10.iul.2010
    • 103

    In practica, incerci sa prevezi de regula ceea ce propietarul fie din nestiinta, din prostie, din zgarcenie nu a prevazut. Nu prea inteleg eu cum de ai cateva instalatii la activ daca nu esti electrician dar asta e alta poveste. Important este sa intelegi ca TU, ca si electrician autorizat care executa o instalatie electrica pentru care semnezi esti responsabil de tot ce se intampla in neregula la acea instalatie. Nu cred ca remarcile facute mai sus au fost cu intentia de a te ofensa in vreun fel. Toti am fost la inceput. Faza cu financiarul si siguranta nu se impaca.
    Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

    Comentariu

    • danny_el
      Incepator
      • 15.iul.2010
      • 34

      va mai deranjez si eu cu o intrebare. este OK daca aramjez sigurantele ca in poza 2, sau trebuie sa le pun ca in poza 1? In poze lipseste siguranta generala, care o sa fie de 25A. Sigurantele sunt urmatoarele:
      25A - generala
      20A - bucatarie
      16A dif - masina spalat
      10A - centrala termica
      16A - hol+ bucatarie
      16A - sufragerie
      16A - sufragerie AC
      16A - dormitor
      16A - dormitor AC
      10A - lumina
      10A - lumina.
      Si as mai avea o intrebare ... cum pun si diferentiala, trebuie, pot sa indoi "acele" pieptenelui ca sa imi intre mie in siguranta diferentiala (faza/nul)?
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • RaspoElectric
        Membru Marcant
        • 17.feb.2009
        • 707

        Nu o fost prost ala de la Merlin Gerin cand o conceput forma sigurantei diferentiale si o gandit-o si pt piaptan(bareta de distributie).
        La restul .... legaturi cu conductori,sau piaptan pt sigurante trifazice din care se scoate unul din poli,si se foloseste pt un rand intreg de diferentiale.
        Cu respect ... Ovi
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

        Comentariu

        • danny_el
          Incepator
          • 15.iul.2010
          • 34

          Postat în original de RaspoElectric
          Nu o fost prost ala de la Merlin Gerin cand o conceput forma sigurantei diferentiale si o gandit-o si pt piaptan(bareta de distributie).
          La restul .... legaturi cu conductori,sau piaptan pt sigurante trifazice din care se scoate unul din poli,si se foloseste pt un rand intreg de diferentiale.
          Cu respect ... Ovi
          Adica ... .
          Ma gandeam ca as putea indoi "dintii"pieptnelui sa imi intre in diferentiala. NU pot face asta?

          Comentariu

          • RaspoElectric
            Membru Marcant
            • 17.feb.2009
            • 707

            Daca se incadreaza o faza si un nul pe fantele sigurantei si sa mai ramana si suprafata de contact din pini .....
            Nu am incercat niciodata.
            Prefer varianta Merlin Gerin(Schneider) sau la celelalte modele de diferentiale,piaptan trifazic din care scot un pol(cu o mica distanta intre sigurante),sau punti cu conductori.
            Cu respect ... Ovi
            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

            Comentariu

            • adrcristinel
              Incepator
              • 28.iun.2010
              • 7

              Instalatie electrica la o casa noua

              BUna ziua,
              Am construit o casa ( de fap o suprainaltare a unei constructii), am facut singur impreuna cu familia tot. Acum am ajuns la faza de a face instalatia electrica si datorita lipsei fondurilor pentru manopera, am hotarat sa merg mai departe tot singur. Ma intereseaza daca poate cineva sa ma ajute cu o schita pentru intalatie, ce singurante trebuie sa pun, conductori necesari, etc. Va multumesc foarte mult

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                Dvs. ati pus o intrebare la care multi dintre noi v-am putea raspunde scriind cate o carte. Toate alegerile in instalatia electrica se fac in functie de marimea incaperilor, de consumurile de electricitate estimate, de numarul de lumini, prize etc Daca doriti sa va ajutam detaliati un pic si mai folositi si functia "cautare"deoarece multe dintre aceste aspecte s-au discutat deja in cateva locuri pe acest forum!
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • IULIAN COSMA
                  Incepator
                  • 13.mai.2010
                  • 4

                  instalatie in casa noua

                  sunt in acceasi situatie . am construit casa la rosu, am introdus instalatia din placa de peste parter, am stabilit unde si cum aduc curentul din cutia din curte ( aprx 50m), unde pozitionez cutia de distributie din casa , unde sunt itrerupatoare si pentru ce.
                  intrucit nu locuiesc in aceasta casa si nici nu mai am posibilitatea sa angajez pe cineva , voi face cea mai mare parte din lucrari singur.
                  ceea ce nu stiu ; cum duc firele din incapere in incapere ( gauresc peretii de caramida ) si marefer la prize . la coltul incapetii si la usi e beton!!!
                  IULIAN COSMA

                  Comentariu

                  • Negulescu Corneliu
                    Membru Marcant
                    • 27.iun.2004
                    • 850

                    Mai nou lumea a inceput sa renunte la sifonul de pardoseala ! Sa presupunem ca se produce o inundatie puternica si nu e nimeni acasa. Exista o valva actionta electric care sa poata opri apa, cam cum e la gaze ? Ma gandesc la un senzor (chiar simplu, doi electrozi !) care sa sesizeze ca e apa cu nivelul de 2-3 mm sau chiar mai putin, in baie de pilda, si sa comande electric o astfel de valva (ventil, robinet) montata pe circuitul de apa .
                    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                    Comentariu

                    • coretweaker
                      Membru Marcant
                      • 16.iul.2010
                      • 887

                      Postat în original de Negulescu Corneliu
                      Mai nou lumea a inceput sa renunte la sifonul de pardoseala
                      Numai ca ar trebui sa fie montati senzori si in bucatarie, acolo oricum lumea nu are sifon de pardoseala, in schimb exista tevi si robinete care pot ceda.
                      Cu valva respectiva nu stiu dar am pe cine sa intreb. Revin...

                      Comentariu

                      • Negulescu Corneliu
                        Membru Marcant
                        • 27.iun.2004
                        • 850

                        Astept, multumesc !
                        Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                        Comentariu

                        • Negulescu Corneliu
                          Membru Marcant
                          • 27.iun.2004
                          • 850

                          Te voi asteptaaa,
                          Voi veni pe strada taaaa...(IRIS)

                          Da'...nu stiu unde stai !
                          Vreo veste ?
                          Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                          Comentariu

                          • RaspoElectric
                            Membru Marcant
                            • 17.feb.2009
                            • 707

                            Am gasit ceva AICI
                            care cuplata la un detector lichid montat pe pardoseala, ar face fata cu brio la un evenimet neplacut.Ceva asemeanator dar fara comanda de oprire apa am facut mai demult cu avertizare acustica.
                            Cu respect ... Ovi
                            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                            Comentariu

                            • Negulescu Corneliu
                              Membru Marcant
                              • 27.iun.2004
                              • 850

                              Postat în original de coretweaker
                              Cu valva respectiva nu stiu dar am pe cine sa intreb. Revin...
                              Postat în original de Negulescu Corneliu
                              Te voi asteptaaa,
                              Voi veni pe strada taaaa...(IRIS)

                              Da'...nu stiu unde stai !
                              Vreo veste ?
                              Te asteept mereuuu,
                              Fara tine mi-e greuuu...(continuarea !)
                              Postat în original de RaspoElectric
                              Ceva asemeanator dar fara comanda de oprire apa am facut mai demult cu avertizare acustica.
                              Cu respect ... Ovi
                              Da, e jumate din idee,dar e cam scump, nu stiu daca merita. va rog sa detaliati conceptul cu semnalizare acustica.
                              Dupa ce ma inspir, il voi face asa incat sa se semnalizeze in aprtamentul meu si la vecina de jos. Chestia asta se va face utilizand o sonerie fara fir !
                              Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                              Comentariu

                              • RaspoElectric
                                Membru Marcant
                                • 17.feb.2009
                                • 707

                                Daca analizam eventualele pagube in urma unei inundatii care putea fi oprita in faza incipienta,o sa depaseasca cu muuuuult valoarea unei electrovalve pt apa.Acelasi lucru e valabil si la protejarea instalatiei electrice cu module de supratensiune si descarcatoare.
                                Cu respect ... Ovi
                                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                                Comentariu

                                Procesare...