Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    Postat în original de Negulescu Corneliu
    ...va rog sa detaliati conceptul cu semnalizare acustica. ......
    Dupa ce ma inspir, il voi face asa incat sa se semnalizeze in aprtamentul meu si la vecina de jos. Chestia asta se va face utilizand o sonerie fara fir !
    Simplu de tot.Un detector lichid montat unde nu ajungi cu mopul( sa nu dea alarma falsa) si un modul de alarma(sirena,generator de ton,buzer etc),releu care actioneaza electrovalva,samd.Variante de automatizari sunt nenumarate cu diverse montaje/kituri electronice.Trebuie doar imaginatie si ceva cunostinte de electronica.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • Negulescu Corneliu
      Membru Marcant
      • 27.iun.2004
      • 850

      Postat în original de RaspoElectric
      Trebuie doar imaginatie...
      Oho, aproape de nebunie !

      Postat în original de RaspoElectric
      ... si ceva cunostinte de electronica.
      Oho, sunt inginer de-asta, facut pe vremea cand scoala era scoala !
      Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

      Comentariu

      • Negulescu Corneliu
        Membru Marcant
        • 27.iun.2004
        • 850

        Sa dezbatem o tema de interes general, nu doar pentru catgoria mea, cetateanul de la bloc, tai balconu-n loc de porc ! Cei ce-aveti vila (vile) sau, mai ales, vreti sa va faceti, atentie !
        Stiu ca normativele interzic montarea prizelor in baie. Nu-mi explic de ce, ca apa are potentialul pamantului, nu ai cum te curenta daca sa zicem jetul ajunge pe faza. Ar trebui sa sara siguranta. Dar poate sunt eu naiv si ignorant, o iau cam usor, poate sunt considerente tehnice pe care nu le stiu.
        1.S-a schimbat ceva ? Adica:
        1.1 Au fost inventate prize "sigure" in astfel de medii care se pot monta oriunde in baie
        1.2 Se admite montarea prizei in baie la o anumita distanta de dus/cada ?
        2.Daca e interzis, exista prize/fise speciale pentru baie care se pot monta pe fir ?
        3.Interdictia e valabila si daca vin in baie cu tensiune mica, 12-24 v ?
        4.Exista elemente de conectica speciale (mediu umed) la aceasta tensiune ?
        5.Daca da, sunt si pe fir si pentru fixare in/pe perete ?
        6.Daca se lucreaza cu tensiuni foarte mici, cativa volti, fire pentru boxe de pilda,(tara arde si io ma pieptan, nu mai pot fara muzica in baie !), se admite montarea unor conductori uzuali sub faianta, in adeziv adica, atunci cand se pune faianta ?
        7. Intenc-ul, cablul special pentru montare in tencuiala, este de diverse tipuri, pentru pentru diverse tensiuni ?
        Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

        Comentariu

        • bogd
          Membru Marcant
          • 16.aug.2009
          • 546

          .
          1.S-a schimbat ceva ? Adica:
          1.1 Au fost inventate prize "sigure" in astfel de medii care se pot monta oriunde in baie
          1.2 Se admite montarea prizei in baie la o anumita distanta de dus/cada ?
          2.Daca e interzis, exista prize/fise speciale pentru baie care se pot monta pe fir ?
          3.Interdictia e valabila si daca vin in baie cu tensiune mica, 12-24 v ?
          4.Exista elemente de conectica speciale (mediu umed) la aceasta tensiune ?
          5.Daca da, sunt si pe fir si pentru fixare in/pe perete ?
          6.Daca se lucreaza cu tensiuni foarte mici, cativa volti, fire pentru boxe de pilda,(tara arde si io ma pieptan, nu mai pot fara muzica in baie !), se admite montarea unor conductori uzuali sub faianta, in adeziv adica, atunci cand se pune faianta ?
          7. Intenc-ul, cablul special pentru montare in tencuiala, este de diverse tipuri, pentru pentru diverse tensiuni ? 1.Da. In normative sant prevazute distantele minime fata de mediul umed.2 sint prize cu protectie pt a evita accidentele ,diferentiale foarte recomandate,transformatoare de separatie,e.t.c.,intrerupatoare cu protectie la mediul umed,
          _________________
          PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

          Comentariu

          • raducu_ilie
            Living Legend
            • 10.apr.2008
            • 1043

            1.1 Au fost inventate prize "sigure" in astfel de medii care se pot monta oriunde in baie

            Prizele sunt IP 65, pot fi montate in medii in care umiditatea este mai mare dar I7, normativul dupa care ar trebui sa se ghideze electricienii, recomanda in care din volumele din baie nu este voie sa se monteze prizele indiferent de IP-ul lor.

            1.2 Se admite montarea prizei in baie la o anumita distanta de dus/cada ?

            Da. Pentru edificarea dvs si a altor forumisti postez aici extrasul exact din I7:

            7.2. Instalaţii electrice pentru încăperi cu băi sau duşuri şi pentru piscine.
            7.2.1. Încadrarea încăperilor pentru băi, duşuri şi piscine în clasele de influenţe externe corespunzătoare se face conform anexei 2 şi anexei 4 din prezentul normativ.
            7.2.2. La proiectarea şi executarea instalaţiilor electrice din grupuri sanitare şi piscine se respectă, pe lângă prevederile din acest normativ şi prevederile din GP 052 - şi SR CEI 60364-7-702.
            7.2.3. Pentru încăperi care conţin băi sau duşuri (vezi fig. 7.2.1.) se respectă, la proiectarea şi executarea instalaţiilor electrice, volumele de protecţie definite în SR CEI 60364-7-701 astfel:
            - volumul 0, este volumul interior al căzii de baie sau de duş;
            - volumul 1, este situat desupra căzii de baie sau de duş şi este limitat de:
            suprafaţa cilindrică cu generatoarea verticală circumscrisă căzii de baie sau de duş (în cazul unui duş cu tija fixă sau flexibilă şi fără cadă se consideră o suprafaţă cilindrică verticală cu raza de 1,2 m, a cărei axă trece prin tija duşului);
            pardoseală şi planul orizontal situat la 2,25 m înălţime faţă de aceasta, iar în cazul în care fundul căzii de baie sau de duş este la mai mult de 0,15 m deasupra pardoselii, planul orizontal luat în considerare este cel situat la 2,25 m deasupra fundului căzii sau duşului;
            În cazul în care cada de baie este încastrată în pardoseală, volumul 1 este limitat de suprafaţa verticală circumscrisă marginilor exterioare ale acesteia (figura 7.2.1.);
            - volumul 2, este volumul limitat de:
            suprafaţa exterioară a volumului 1 şi o surpafaţă paralelă situată la 0,6 m de aceasta;
            pardoseală şi planul orizontal situat la 2,25 m înălţime deasupra acestuia.
            - volumul 3, este volumul limitat de:
            suprafaţa verticală exterioară a volumului 2 şi o suprafaţă paralelă situată la 2,40 m de aceasta;
            pardoseală şi planul orizontal situat la 2,25 m deasupra ei.
            Pentru încăperi de baie de suprafeţe mici, volumul 3 este limitat la elementele de construcţie despărţitoare.
            Pentru piscine (fig. 7.2.2.), se respectă la proiectare şi executarea instalaţiilor electrice volumele de protecţie definite în SR CEI 60364-7-702, astfel:
            - volumul 0, este volumul interior al bazinului incluzând deschiderile în pereţii sau fundul acestuia şi care sunt accesibile persoanelor care se află în bazin.
            - volumul 1, este volumul limitat pe de o parte de suprafaţa verticală situată la 2 m de marginile bazinului şi pe de altă parte, de pardoseală (sau suprafaţa pe care se află persoanele) şi planul situat la 2,5 m deasupra pardoselii (sau a acestei suprafeţe).
            În cazul în care piscina are trambuline, bloc-start-uri sau tobogan, volumul 1 este limitat de suprafaţa verticală situată la 1,5 m în jurul acestora şi de planul orizontal situat la 2,5 m deasupra suprafeţei celei mai înalte pe care se pot găsi persoane.
            - volumul 2, este volumul limitat pe de o parte, de suprafaţa verticală exterioară a volumului 1 şi suprafaţa paralelă situată la 1,5 m de aceasta şi de pardoseală şi suprafaţa situată la 2,5 m deasupra solului, pe de altă parte.
            Încăperi cu băi sau duşuri
            7.2.4. Toate elementele conductoare din volumele de protecţie 1, 2, 3 se unesc printr-o legătură echipotenţială suplimentară, legată la conductoarele de protecţie ale tuturor maselor situate în aceste volume. Nu se admit nici un fel de legături echipotenţiale nelegate la pământ.
            7.2.5. Echipamentele şi aparatele electrice trebuie să aibă cel puţin următoarele grade de protecţie:
            - în volumul 0: IP X7;
            - în volumul 1: IP X4;
            - în volumul 2: IP X3 (IP X5, în băi publice);
            - în volumul 3: IP X1.
            7.2.6. În volumele 0, 1 şi 2 se montează numai distribuţiile electrice necesare alimentării echipamentelor electrice situate în aceste volume.
            7.2.7. În volumele 0, 1 şi 2 nu este permisă amplasarea dozelor de legături.
            7.2.8. În volumul 2 se admite montarea receptoarelor dacă sunt de clasă II de protecţie (corpurilor de iluminat, corpuri de încălzire electrice) sau dacă circuitele sunt protejate cu un dispozitiv diferenţial de cel mult 30 mA.
            7.2.9. În volumul 3 se admite instalarea prizelor numai în una din următoarele variante:
            - alimentate individual printr-un transformator de separare;
            - alimentate cu tensiune foarte joasă de protecţie;
            - protejate printr-un dispozitiv de protecţie la curent diferenţial rezidual de cel mult 30 mA.
            În volumul 3 se admite montarea corpurilor de iluminat dacă au clasa I de protecţie.
            7.2.10. Nici un întrerupător şi nici o priză nu trebuie să se găsească la mai puţin de 0,60 m de uşa deschisă a unei cabine de duş.
            7.2.11. În volumul 1 şi 2 se admite instalarea încălzitoarelor instantanee de apă numai dacă:
            - alimentarea cu apă rece este executată numai în distribuţie metalică fixă;
            - circuitul electric este direct, fără priză;
            - circuitul este protejat printr-un dispozitiv diferenţial de cel mult 30 mA;
            - este legat de legătura de egalizare a potenţialelor dacă este de clasă I de protecţie, sau este de clasă II de protecţie.
            7.2.12. Se admite instalarea elementelor electrice de încălzire înglobate în pardoseală care pot fi instalate în oricare din volumele 1, 2 sau 3 cu condiţia ca ele să fie acoperite cu o plasă metalică sau un înveliş metalic conectat la legătura echipotenţială a încăperii.
            7.2.13. Circuitele pentru alimentarea instalaţiilor jacuzzi trebuie prevăzute cu protecţie diferenţială de cel mult 30 mA.
            Piscine
            7.2.14. Toate elementele conductoare ale volumelor 0, 1 şi 2 se conectează printr-o legătură echipotenţială suplimentară locală racordată la conductoarele de protecţie ale tuturor maselor situate în aceste volume.
            7.2.15. Nu se admit ca măsuri de protecţie împotriva atingerilor directe "obstacole" şi "amplasarea în afara zonei de accesibilitate".
            7.2.16. În volumul 0, singura măsură de protecţie admisă este TFJS cu tensiuni până la 12 V c.a. sau 30 V c.c., sursa de alimentare fiind instalată în afara acestui volum.
            7.2.17. Atunci când se aplică măsura de protecţie TFJS, protecţia împotriva atingerilor directe trebuie asigurată indiferent de tensiunea nominală prin:
            - bariere corespunzătoare sau învelitori care prezintă gradul de protecţie minim IP 2X;
            - o izolaţie care poate rezista la o tensiune de 500 V timp de 1 min.
            7.2.18. Nu se admit legături echipotenţiale nelegate de pământ.
            7.2.19. Echipamentele electrice (receptoarele) trebuie să aibă cel puţin următoarele grade de protecţie:
            - în volumul 0: IP X8;
            - în volumul 1: IP X4;
            - în volumul 2:IP X2, pentru piscine interioare;
            IP X4, pentru piscine exterioare.
            7.2.20. În volumele 0 şi 1 se admit numai distribuţiile electrice necesare alimentării echipamentelor situate în aceste volume.
            7.2.21. Elementele electrice de încălzire înglobate în pardoseală sunt admise în volumele 1 şi 2 cu condiţia ca ele să fie acoperite cu o plasă metalică sau cu un înveliş metalic conectate la legătura echipotenţială locală.
            7.2.22. Nu se admit doze de legături în volumele 0 şi 1.
            7.2.23. În volumul 2 se admite montarea prizelor numai dacă este respectată una din următoarele condiţii:
            - să fie alimentate individual printr-un transformator de separare;
            - să fie alimentate dintr-un circuit de TFJS sau TFJP;
            - să fie protejate printr-un dispozitiv de protecţie diferenţial de cel mult 30 mA.


            2.Daca e interzis, exista prize/fise speciale pentru baie care se pot monta pe fir ?
            3.Interdictia e valabila si daca vin in baie cu tensiune mica, 12-24 v ?
            4.Exista elemente de conectica speciale (mediu umed) la aceasta tensiune ?
            5.Daca da, sunt si pe fir si pentru fixare in/pe perete ?
            6.Daca se lucreaza cu tensiuni foarte mici, cativa volti, fire pentru boxe de pilda,(tara arde si io ma pieptan, nu mai pot fara muzica in baie !), se admite montarea unor conductori uzuali sub faianta, in adeziv adica, atunci cand se pune faianta ?

            La intrebarile de mai sus consider ca aveti deja raspunsurile dupa ce cititi paragraful mentionat.

            7. Intenc-ul, cablul special pentru montare in tencuiala, este de diverse tipuri, pentru pentru diverse tensiuni ?

            Din cate stiu eu, Intencul este doar ptr un anumit segment de tensiune (cca 600V c.a.) fiind mai folosit la francezi si nu numai.
            Sanatate maxima si efort minim!

            Comentariu

            • Negulescu Corneliu
              Membru Marcant
              • 27.iun.2004
              • 850

              Multumesc, foarte educativ !
              Baia mea are o fereastra patrata cu latura de cca. 50, cu centrul la inaltimea de cca 1,8 m, in dreptul laturii mici a cazii (pe latimea ei, adica). , Am un ventilator "ELICENT MINIVITRO 120" de 25 w, cu debit de 160 m cubi/h pe care este inscris semnul de dubla izolatie (patrat in patrat) si in niste dreptunghiuri indicatiile (despre care habar n-am): "C325" , "2MV1232", "89/338". L-as putea monta in volumul 2 al acestei bai, in fereastra descrisa ? Precizez ca la conexiuni e absolut chior, nu are nicio protectie, are terminal de lustra.
              Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

              Comentariu

              • Negulescu Corneliu
                Membru Marcant
                • 27.iun.2004
                • 850

                Raman asa, neventilat ? Pe criza asta ? Hai, mai oameni buni, chiar asa ?
                Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                Comentariu

                • GERULA2007
                  Membru
                  • 04.sep.2007
                  • 181

                  Salut!
                  Cu sprijinul DVS am reusit in prima vara sa fac instalatia electrica.
                  Acum vreau sa fac si impamintarea. Ce parere aveti daca in loc de tarusii speciali folosesc teava zincata?
                  Are vreo importanta?
                  Multumesc!

                  Comentariu

                  • Jamy
                    Incepator
                    • 08.oct.2010
                    • 38

                    Niste poze s-ar putea, ca acum trebuie sa incep si eu instalatia dar nu prea am vazut poze cu doze si copex pozat;

                    Comentariu

                    • bassu
                      Membru Marcant
                      • 25.nov.2008
                      • 475

                      incercati sa nu folositi copex in instalatie decat la capetele tuburilor. In rest, bunul si batranul tub bergmann este mai mult decat util.

                      Comentariu

                      • RaspoElectric
                        Membru Marcant
                        • 17.feb.2009
                        • 707

                        Postat în original de GERULA2007
                        Salut!
                        Cu sprijinul DVS am reusit in prima vara sa fac instalatia electrica.Acum vreau sa fac si impamintarea. Ce parere aveti daca in loc de tarusii speciali folosesc teava zincata?Are vreo importanta?
                        Multumesc!
                        Puteti folosi si teava zincata.
                        Dar sa fie de 2".E vorba de suprafata desfasurata.
                        Tarusul de 1,5 ml are suprafata de contact cu solul mai mare decat o teava de 2" de 1,5 ml.
                        Teava de 2" (50,8 mm) de 1,5 ml are cu aproximatie 240 cm2.
                        Un tarus de 1,5 ml (50x50x3 mm) are cu aproximatie 320 cm2.
                        Deci e putina diferenta la aceeasi lungime.Ramane la latitudinea dvs sa alegeti.

                        Cu respect ... Ovi
                        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                        Comentariu

                        • rycy04
                          Incepator
                          • 06.mar.2010
                          • 5

                          CAUT INST PENTRU REALIZ INS LA O CASA NOUA !

                          Salutare,

                          Am si eu nevoie de putin ajutor, as dori sa realizez instalatia electrica la o casa noua (la rosu).
                          Ma intereseaza aproximativ 50 doze (prize + becuri) si 6 posturi pentru antena!
                          Am primit o oferta care mi se pare foarte mare pentru vremurile in care traim, respectiv 50 ron/priza, 45 ron/bec, 30 ron/antena.
                          Mentionez ca noua casuta este situata in Adunatii Copaceni, la 20 km de Bucuresti, si are parter + mansarda, 90 mp/nivel.
                          Doresc instalatia trasa prin teava de 16, postat pe caramida, nu se fac canale in caramida sau placa, doar la dozele de aparat si la dozele de legatura, tevile vor fi trase doar pe marginea camerelor pentru a permite in viitorul, sper, nu prea indepartat, sa montez instalatia de incalzire prin pardoseala.

                          Astept oferte, sfaturi!
                          Multumesc anticipat!
                          as vrea....

                          Comentariu

                          • RaspoElectric
                            Membru Marcant
                            • 17.feb.2009
                            • 707

                            Nu-s mari preturile.
                            Daca e meserias si face lucru de calitate, merita.
                            Faza cu "vremuri de criza" ma lasa rece.
                            E doar o expresie folosita pentru a da pretul jos.
                            Ma lovesc de ea aproape zilnic.
                            Si totusi nu-i criza.

                            Cu respect, Ovi
                            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                            Comentariu

                            • rycy04
                              Incepator
                              • 06.mar.2010
                              • 5

                              ovi....

                              Draga Ovi, iti multumesc pentru raspuns, eu nu am zis ca traiesc o criza, sau mai rau, ca as fi in criza.
                              Am zis doar ca sunt vremuri grele in care banii se obtin greu, foarte greu, datorita mentalitatii blocate de 2 ani incoace, ( criza de care zici tu ).
                              Criza asta ma face pe mine personal sa castig bani mai putini si mai greu chiar daca muncesc la fel ca si acum 2 ani.
                              Deci, daca eu am preturi mult mai mici in bussinessul meu e normal ca si altii sa scada tarifele la fel, de aceea, tinand cont ca este o lucrare foarte simpla, electricianul nu are nevoie decat de o bormasina probabil si cateva zile la dispozitie mi se pare normal sa nu accept preturile din 2008.
                              Nu crezi?
                              In continuare astept oferte de la electricieni seriosi, la tariful corect, chiar daca nu e cel dorit, visat!
                              Seara buna !
                              as vrea....

                              Comentariu

                              • RaspoElectric
                                Membru Marcant
                                • 17.feb.2009
                                • 707

                                Mda. Avand in vedere ca nu are de sapat canale prin pereti ar mai putea "lucra" la pretul la prize.
                                Desi si la pozat are nevoie de consumabile.
                                Eu la TV ma duc cu ramificatie in stea.
                                Un singur spliter pe toata distributia, nu din priza in priza.
                                Deci pot spune ca fiecare terminal de TV e un circuit dedicat.
                                Sincer 30 ron e insuficieni pentru el, dar ma rog, fiecare meserias e cu standardul lui de lucru si cu pretul lui.

                                Cu respect, Ovi
                                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                                Comentariu

                                Procesare...