Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bassu
    Membru Marcant
    • 25.nov.2008
    • 475

    Pai si ce ti se pare 50 de lei pret mare?
    La tien dat fiind ca sunt mai multe eventual poate cobora la 45
    dar mai jos.
    Eu unul nu as merge.
    Cat despre ce zici de criza, anul asta o sa am profit cu 30% mai mult decat anul trecut.
    Unde o fi criza aia nu stiu. Cel putin in zona mea (Oltenia) exista de lucru. Totul e sa fii serios si sa iti respecti meseria.
    Faza cu 2008 e pentru cei care se arunca si la faianta si la parchet etc.
    In rest, mottoul lui Ovy este cat se poate de actual si ramane la fel.

    Comentariu

    • Admin.MC
      Membru Marcant
      • 05.dec.2005
      • 974

      Postat în original de bassu
      Cat despre ce zici de criza, anul asta o sa am profit cu 30% mai mult decat anul trecut.
      Si comparativ cu 2008?

      Comentariu

      • bassu
        Membru Marcant
        • 25.nov.2008
        • 475

        Mult mai bine. Se schimba proprietatile, se schimba proprietarii se schimba tot.

        Comentariu

        • Admin.MC
          Membru Marcant
          • 05.dec.2005
          • 974

          Felicitari, in cazul asta!

          Probabil ca tuturor le merge mai bine, dar nu vor sa recunoasca.

          Acum, serios vorbind, criza este definita de majoritate.

          Comentariu

          • RaspoElectric
            Membru Marcant
            • 17.feb.2009
            • 707

            Postat în original de Admin.MC
            Felicitari, in cazul asta!

            Probabil ca tuturor le merge mai bine, dar nu vor sa recunoasca.

            Acum, serios vorbind, criza este definita de majoritate.
            Subscriu ...ceea ce am facut si adineaori.
            Cu respect ... Ovi
            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

            Comentariu

            • komy
              Membru Marcant
              • 22.iul.2008
              • 442

              Pai daca e casa noua trebuie sa luati in calcul si tablourile + o eventuala priza de pamant eventual si daca va face montajul final al prizelor, intrerupatoarelor si corpurilor de iluminat.
              Toata lucrarea ar face intre 2000-2500 lei doar manopera.
              Materialele intre de 1500-2000 fara prize, intrerupatoare si corpuri de iluminat.
              Imi place lumina!

              Comentariu

              • bassu
                Membru Marcant
                • 25.nov.2008
                • 475

                Postat în original de rycy04
                tinand cont ca este o lucrare foarte simpla, electricianul nu are nevoie decat de o bormasina probabil si cateva zile la dispozitie
                Fara sa fiu rautacios ii propun celui care a intrebat despre preturi sa-si cumpere o bormasina, o trusa de surubelnite, un aparat de masura, de cablator, doi patenti si sa citeasca atent ce scrie pe aici si de ce nu si pe alte forumuri ca sa verifice informatiile din cel putin doua surse si apoi sa se apuce de munca.
                Salveaza si bani si, apoi cine stie, poate intra in bransa.
                Sau o sa se convinga ca nu este o lucrare foarte simpla.
                Dar eu sper contrariul, deoarece romanul este inteligent.

                Comentariu

                • electricman
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2009
                  • 691

                  Re: ovi....

                  Postat în original de rycy04
                  Draga Ovi, iti multumesc pentru raspuns, eu nu am zis ca electricianul nu are nevoie decat de o bormasina probabil
                  Si de o pregatire temeinica, banuiesc ca proiect nu aveti!
                  Unii confunda aceasta profesie cu sapatorul de santuri!
                  Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                  Comentariu

                  • Negulescu Corneliu
                    Membru Marcant
                    • 27.iun.2004
                    • 850

                    Postat în original de bassu
                    ...de cablator...
                    Ce e ?
                    Postat în original de bassu
                    ...romanul este inteligent.
                    Nu dam pe-afara ! Atunci neamtul, coreeanul sau japonezul cum mai e ?
                    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                    Comentariu

                    • rycy04
                      Incepator
                      • 06.mar.2010
                      • 5

                      Postat în original de bassu
                      Postat în original de rycy04
                      tinand cont ca este o lucrare foarte simpla, electricianul nu are nevoie decat de o bormasina probabil si cateva zile la dispozitie
                      Fara sa fiu rautacios ii propun celui care a intrebat despre preturi sa-si cumpere o bormasina, o trusa de surubelnite, un aparat de masura, de cablator, doi patenti si sa citeasca atent ce scrie pe aici si de ce nu si pe alte forumuri ca sa verifice informatiile din cel putin doua surse si apoi sa se apuce de munca.
                      Salveaza si bani si, apoi cine stie, poate intra in bransa.
                      Sau o sa se convinga ca nu este o lucrare foarte simpla.
                      Dar eu sper contrariul, deoarece romanul este inteligent.
                      Nu vrei sa fii rautacios dar ai reusit!
                      Daca tu crezi ca e normal ca in trei-patru zile sa castigi 3000 ron....(electricianul avand costuri de 200 lei maxim, benzina pana la mine ) inseamna ca eu ar trebui sa ma reprofilez.
                      Eu intr-o luna castig maxim 3000 ron (de luni pana sambata, de la 08 la 18, apropo acum iti scriu de la birou, e ora 21.34! ).
                      Apropo de verificat, pe softpedia patru din patru mi-au raspuns ca sunt mari preturile.
                      Cu stima!
                      as vrea....

                      Comentariu

                      • nicu78
                        Living Legend
                        • 25.mar.2010
                        • 1164

                        instalatii electrice

                        Da, dupa cum vad, a inceput cu exagerarea un aceasta meserie si pacat ca unii au luat-o razna din cauza crizei.
                        Eu am mai vorbit de aceasta meserie pe acest forum si nu vreau s-o iau de la capat.
                        Intr-adevar meseria de electrician se invata, NU SE FURA, sa fie bine inteles.
                        Dar domnule bassu, ti-a crescut nasul. Cu profitul mai taie, ca si la voi in oltenia, ca si la noi in moldova, e aceeasi criza, asa ca hai sa fim cinstiti si corecti.
                        E valabil spentru domnu Ovi.
                        Cu respect, nicu.

                        Comentariu

                        • bassu
                          Membru Marcant
                          • 25.nov.2008
                          • 475

                          Fara sa intru in polemica tin doar sa iti re-amintesc ca unele meserii nu se contabilizeaza la ora.
                          Apoi, nu stiu daca te-ar mira sau nu, dar asa cum spune si Ovy, instalatiile electrice sunt ceva din ce noi ne traim existenta.
                          Asta am invatat, asta facem.
                          Dam acte, facturi etc. E problema mea daca eu si echipa mea (ca nu fac de unul singur ca nu-s erou de benzi desenate) facem un apartament de 4 camere in 3 zile si luam 30 de milioane. Respect ca tu muncesti o luna pentru banii astia.
                          Fiecare face ce a invatat. Cat despre ce spune nicu78 greseste.
                          Vin sarbatorile. Ai idee cati vor sa fie siguri ca atunci cand sunt la munte cabana sau vila lor e in siguranta pe parcursul respectivelor evenimente?
                          In rest, fiecare cum isi asterne asa doarme.

                          Comentariu

                          • bassu
                            Membru Marcant
                            • 25.nov.2008
                            • 475

                            bassu a scris:
                            ...de cablator...

                            Ce e ?

                            Eroare de tastare. Este vorba despre decablator. Dispozitiv pentru dezizolat conductorii electrici.

                            Comentariu

                            • emanoil dumitrescu
                              Membru
                              • 10.iul.2010
                              • 103

                              Da,..dupa cum vad a inceput cu exagerarea un aceasta meserie ,...si pacat ca unii au luat-o razna din cauza crizei....
                              Eu am mai vb de aceasta meserie pe acest forum ,..si nu vreau s-o iau de la capat.....intr-adevar meseria de electrician se invata NU SE FURA ,...sa fie bine inteles ,...
                              Dar ,domnul bassu ,tia crescut nasul,... ...cu profitul mai taie ,...ca si la voi in oltenia ,...ca si la noi in moldova e aceeasi criza ,...asa ca hai sa fim cinstiti si corecti ,... e valabil spentru domnu Ovi....
                              cu respect nicu....

                              Eu sunt din Oltenia si anul asta mi-a mers mai bine ca anul trecut. Nu stiu daca are legatura cu criza sau nu dar la noi in zona se construieste. Si nu ma refer doar la case. Acuma nu stiu in ce domeniu activati dvs dar in Oltenia sau cel putin in Gorj chiar este de munca. Stima

                              Bine a zis dl electricman

                              "Unii confunda aceasta profesie cu sapatorul de santuri!".
                              Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

                              Comentariu

                              • raducu_ilie
                                Living Legend
                                • 10.apr.2008
                                • 1043

                                In pretul dvs aveti inclus si costul tablourilor si al sigurantelor? Sau dvs vorbiti doar de pozarea tuburilor cu doze de derivatie si doze de aparat pe perete fara legaturi? Banuiesc ca dvs va referiti la o instalatie electrica functionala. Atunci, la acel pret care vi s-a comunicat adaugati si costul tablourilor fara de care instalatia dvs nu ar fi decat un prelungitor intins pe doua nivele. Dosarul instalatiei electrice interioare, buletinul de verificari si cam asta ar fi totul. Binenteles cu factura si garantia de rigoare. Asa ceva vi s-a oferit de catre acel electrician? Sau e vorba de o lucrare la negru. Daca e la negru pretul este bun. Puteti chiar sa negociati si sigur o sa gasiti pe cineva care o sa va execute lucrarea sub pretul acela. Actele banuiesc ca vi le faceti dvs rost. Daca este legala e un pret sub ceea ce se practica.
                                Sanatate maxima si efort minim!

                                Comentariu

                                Procesare...