Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    Postat în original de bassu
    Fara sa intru in polemica........ Asta am invatat, asta facem. dam acte, facturi, etc. ..........
    Avem dreptul sa facem.Suntem autorizati,certificati ISO,si astea n-au venit pe baza diplomei de electrician sau a unei probe de lucru.
    SI raspundem pt ce facem.Juridic.
    Apropo...la ultima negociere am saltat pretul de la 12 la 15 euro /priza pe urmatorul motiv:
    L-am intrebat pe client cat da pe manopera la un calorifer(trasee cupru prin sapa).Ca a zis ca e mult 12 euro/priza.Nu ca nu ar avea de unde dar nah...negocierea e mama comertului.
    Nu va spun cat da pe calorifer.
    I-am zis..si atunci o priza nu merita 15 euro? Cu ce ii mai important un calorifer ca o priza?De calorifer inca nu o murit nimeni....sau poate ca nu stiu eu.Poate electrocutat ca o pus mana pe el off ca mi-s rautacios acuma.Si 15 euro o ramas.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • nicu78
      Living Legend
      • 25.mar.2010
      • 1191

      instalatii electrice

      Postat în original de bassu
      Fara sa intru in polemica tin doar sa iti re-amintesc ca unele meserii nu se contabilizeaza la ora.
      Apoi, nu stiu daca te-ar mira sau nu, dar asa cum spune si Ovy, instalatiile electrice sunt ceva din ce noi ne traim existenta.
      Asta am invatat, asta facem.
      Dam acte, facturi etc. E problema mea daca eu si echipa mea (ca nu fac de unul singur ca nu-s erou de benzi desenate) facem un apartament de 4 camere in 3 zile si luam 30 de milioane. Respect ca tu muncesti o luna pentru banii astia.
      Fiecare face ce a invatat. Cat despre ce spune nicu78 greseste.
      Vin sarbatorile. Ai idee cati vor sa fie siguri ca atunci cand sunt la munte cabana sau vila lor e in siguranta pe parcursul respectivelor evenimente?
      In rest, fiecare cum isi asterne asa doarme.

      Sint de acord cu tine si iti respect meseria, dar eu vorbesc acum de casele nevoiasilor, care au din ce in ce mai putin bani si se apuca ei sa faca instalatia electrica, ca si cum pui faianta sau gresie sau dai cu var.
      Nu vorbesc, de privatizati, acolo inca se mai cistiga, dar citi mai sint?
      Si acum sa ma prezint pentru domnul Emanoil.
      Sint promotia 1981-1982 la scoala Gheorghe Gheorghiu Dej, din Tirgu Mures, BOBINATOR ELECTRICIAN, si se invata meserie atunci.
      Si mai tirziu am facut liceul la seral de electrotehnica la mine in oras.
      Nu sint eu de vina ca acum numai profesez, asa sint timpurile acum.
      Pai nu vezi ca te fugareste din tara.

      Comentariu

      • emanoil dumitrescu
        Membru
        • 10.iul.2010
        • 103

        Ma bucur sa aud ca sunteti in aceiasi bransa. Si eu cred ca pe vremea noastra ( 1978-1982) se facea carte. Dar atunci cand ieseai in productie daca iti placea ce faceai chiar aveai unde sa inveti meserie. Bine ati zis ca aceasta meserie se invata nu se "fura". In rest, imi pare rau pentru dvs ca nu profesati. Cat despre ce spuneti dvs referitor la casele nevoiase emult de scris pe aceasta tema. Economia de piata e altfel. Sanatate si stima!
        Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

        Comentariu

        • da_n
          Banned
          - Exclus de pe forum -
          • 10.mai.2009
          • 1228

          Postat în original de rycy04
          Eu intr-o luna castig maxim 3000 ron (de luni pana sambata, de la 08 la 18, apropo acum iti scriu de la birou, e ora 21.34! ).
          Nenica o duci bine.
          3000 de lei si te dai pe netul firmei rezolvand problemele personale, eu zic ca nu-i rau, mi-ar placea asa serviciu.

          Comentariu

          • komy
            Membru Marcant
            • 22.iul.2008
            • 441

            Traba e ca e cam gresita mentalitatea la noi la romani.
            Adica majoritatea oamenilor vor ce e mai ieftin cand vine vorba de o lucrare de contructii(eu sincer nu prea lucrez pentru astfel de oameni).
            Oare acesti oameni, comanda ce e mai ieftin din meniu cand merg la restaurant, sau daca isi iau o masina din targul de masini o iau pe cea mai ieftina? Sau daca se duc sa isi ia un TV, din zecile de modele prezentate il cumpara pe la cel mai ieftin?
            Traba e ca la noi chiar daca e reglementata meseria, nu verifica nimeni ce si cum se face, si se lucraza mult la negru. Am mai zis eu pe aici chiar de electricieni, care dupa program iau sculele de la munca si se duc si realizeaza o lucrare la pretul de sub sfert. Da ei nu au taxe, scule de platit, burghie, dalti, etc.
            De zugravii-rigipsari-faiantari nici nu mai vorbesc.
            Si inca ceva, referitor la castiguri. Spre exemplu un antreprenor nu are de lucru luna viitoare asigurat, pe cand un salariat are un salar constant luna de luna. Deci e si normal ca veniturile sa fie proportional cu riscul asumat.
            Imi place lumina!

            Comentariu

            • Habib
              Membru
              • 23.mai.2007
              • 195

              Si unii din electricieni aia lucreaza cu un circuit de lumina unul de priza si un circuit acolo de rezerva, cand poate omul are multe aparate in casa care necesita mai multe circuite separate deci timp mai mult de executie.
              Si dupa ce termina si se aseaza la casa lui constat in timp ca e cam solicitata instalatia si fireste ca tot la noi apeleaza.
              Oricum ca pe un sfat nu te zgarci la materiale ca o sa regreti mai tarziu.
              Te salut!

              Comentariu

              • leon
                Membru Marcant
                • 19.sep.2006
                • 903

                Da…
                “Clientul nostru, stapanul/regele nostru!“

                Comentariu

                • Paulorossi
                  Membru
                  • 24.aug.2010
                  • 271

                  Postez aici o schema exemplificativa pentru o instalatie monofazata pentru cei care doresc sa-si construiasca o casa noua.
                  Macar cablarea o pot face ei singuri urmand ca legaturile electrice sa fie facute de electrician, asa vor scapa mai ieftin cu manopera.
                  Modelul e doar unul simplificativ, fiecare il poate imbunatati dupa bunul lui plac.
                  Succes!
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • bassu
                    Membru Marcant
                    • 25.nov.2008
                    • 475

                    E buna initiativa dvs dar trebuie sa duceti treaba pana la sfarsit daca tot v-ati apucat.
                    Faptul ca ati postat o shita nu ajuta cu nimic. Scheme din acestea se gasesc pe net din greu.
                    Explicati-le oamenilor ce este ala Myf, cu ce se mananca, cum se fac santurile pentru tuburile bergman, cum se imbina acestea, ce tipuri de doze de derivatie sa foloseasca, ce tipuri de doze de aparate.
                    De ce sa foloseasca modulare si de ce nu si tot asa. Mai lipseste tabloul, dosarul electric si electricianul sa semneze si atat.
                    In rest, numai bine.

                    P.S.: Mai trebuie sa va mentionez ca instalatiile electrice se executa doar de electricieni sau firme autorizati /e ANRE si contrariul se pedepseste conform legii?

                    Comentariu

                    • rycy04
                      Incepator
                      • 06.mar.2010
                      • 5

                      Postat în original de Paulorossi
                      Postez aici o schema exemplificativa pentru o instalatie monofazata pentru cei care doresc sa-si construiasca o casa noua. Macar cablarea o pot face ei singuri urmand ca legaturile electrice sa fie facute de electrician,asa vor scapa mai ieftin cu manopera.
                      Modelul e doar unul simplificativ, fiecare il poate imbunatati dupa bunul lui plac.
                      Succes!
                      multumesc frumos !
                      as vrea....

                      Comentariu

                      • rycy04
                        Incepator
                        • 06.mar.2010
                        • 5

                        Postat în original de da_n
                        Postat în original de rycy04
                        Eu intr-o luna castig maxim 3000 ron (de luni pana sambata, de la 08 la 18, apropo acum iti scriu de la birou, e ora 21.34! ).
                        nenica o duci bine, 3000 de lei si te dai pe netul firmei rezolvand problemele personale, eu zic ca nu-i rau, mi-ar placea asa serviciu
                        Scuza-ma ca iti scriu asa tarziu, dar din pacate am fost plecat din Romania doua zile, tot cu serviciul ca sa adun marfa de la un tir care mi sa facut praf in Bulgaria.
                        Acolo cel mai important lucru era sa protejez marfa de bulgarii care roiau in jur sa fure din marfa imprastiata pe sosea, asa ca daca in continuare vrei un loc de munca platit asa bine, internet moca program de lucru (cat e nevoie ) plus bonus plimbari prin Europa te astept cu un cv!
                        As mai avea cate ceva de povestit cu tine, dar din cauza ca am stat doua zile pe camp in vant, zapada etc am racit rau.
                        Toate bune!
                        as vrea....

                        Comentariu

                        • Paulorossi
                          Membru
                          • 24.aug.2010
                          • 271

                          Postat în original de bassu
                          E buna initiativa dvs dar trebuie sa duceti treaba pana la sfarsit daca tot v-ati apucat.
                          Faptul ca ati postat o shita nu ajuta cu nimic. Scheme din acestea se gasesc pe net din greu.
                          Explicati-le oamenilor ce este ala Myf, cu ce se mananca, cum se fac santurile pentru tuburile bergman, cum se imbina acestea, ce tipuri de doze de derivatie sa foloseasca, ce tipuri de doze de aparate.
                          De ce sa foloseasca modulare si de ce nu si tot asa. Mai lipseste tabloul, dosarul electric si electricianul sa semneze si atat.
                          In rest, numai bine.

                          P.S.: Mai trebuie sa va mentionez ca instalatiile electrice se executa doar de electricieni sau firme autorizati /e ANRE si contrariul se pedepseste conform legii?
                          O sa revin cu detalii de executie in curand.
                          Schema respectiva am construit-o personal doar ca si imagine exemplificativa.

                          PS: Orice persoana poate cabla instalatia cu conditia sa fie supravegheat de un electrician ANRE, deci ar fi o manopera mai mica lucru care ar fi benefic pentru toti cei in cauza.

                          Comentariu

                          • bassu
                            Membru Marcant
                            • 25.nov.2008
                            • 475

                            Mentionati va rog unde scrie asa ceva in Ordonanta 90 din 2009. Cei care executa instalatiile electrice trebuie sa fie electricieni si sa fie sub conducerea unui electrician autorizat ANRE. E o diferenta. Incercati sa fiti obiectiv si sa reproduceti exact ceea ce scrie.

                            Comentariu

                            • raducu_ilie
                              Living Legend
                              • 10.apr.2008
                              • 1043

                              Daca ar fi sa ma iau dupa ce spuneti dvs rezulta ca eu ca si electrician autorizat ANRE nici nu trebuie sa angajez electricieni ca sa realizez instalatii electrice.
                              As putea sa merg la client si sa-i propun ca impreuna cu familia sa sparga, sa taie, sa monteze instalatia electrica in timp ce eu as supraveghea toata operatia.
                              Apoi as lega in doza, as monta tabloul si toata lumea ar fi fericita. Eu as plati mai putin la cartea de munca si la impozite, clientul ar fi fericit ca a redus costul manoperei mele si toti am trai fericiti pana la adanci batraneti.
                              Insa, in viata reala nu este asa. Ordinul mentionat de colegul de mai sus spune ca lucrarile in instalatiile electrice de orice fel se excuta de electricieni sub supravegherea unui electrician autorizat ANRE.
                              Apoi acelasi ordin stipuleaza ca nu ai voie sa semnezi pentru o lucrare electrica care nu a fost executata de tine etc.
                              Credeti ca daca era asa de simplu, ne-am mai bate capul cu autorizari, cu examene date la cinci ani, cu re-autorizari in cazul celor care au SRL-urile atestate ANRE?
                              Sa nu mai aduc aminte de sumele de bani necesare acestor autorizari si monitorizari din partea ANRE. Din pacate, la noi, s-a incetatenit ideea ca poti sa faci tu ce vrei ca apoi dai un ban si se rezolva totul. E chestie de mentalitate.
                              Am mai auzit zilele astea o legenda: de la iesirea din contor poti sa faci ce vrei ca e instalatia ta si distribuitorul este interesat doar de partea care este pana acolo.
                              Alta tampenie. Orice modificare intr-o instalatie electrica trebuie adusa la cunostinta distribuitorului si trebuie executata de o persoana (firma) autorizata ANRE.
                              Ar fi bine ca pe viitor sa se tina cont si de legislatia in domeniu.
                              In rest, va doresc bine.
                              Sanatate maxima si efort minim!

                              Comentariu

                              • komy
                                Membru Marcant
                                • 22.iul.2008
                                • 441

                                Un coleg din UK mi-a spus ca orice interventie neuatorizata(executata cu personal neautorizat) sa taxeaza pe loc cu amenda de 1000 lire. Care la ei se plateste. La noi.. e doar pe hartie.
                                Imi place lumina!

                                Comentariu

                                Procesare...