Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • emanoil dumitrescu
    Membru
    • 10.iul.2010
    • 103

    Eu sunt electrician de moda veche. Cand am gasit acest forum ma interesa ce folosesc colegii electricieni pentru a face schitele si necesarul de materiale ptr ca ma saturasem de varianta cu creioane colorate si tabelul cu necesarul de materiale. Am trecut la pc si e mai bine.
    Ce nu am intels niciodata insa este urmatorul lucru: accept ca exista lucruri bune care pe vremea mea nu erau dar in acelasi timp daca e sa ma raportez la partea cu legislatia oricat m-as chinui nu gasesc nicaieir prin normativele pe care le-am studiat de-a lungul anilor ceea ce spuneti dvs dle paulorossi.
    Poate colegii mai batrani decat mine ma lamuresc. Eu cred ca dvs interpretati in sprijinul dvs I7 cat si restul normativelor. Si tot ca un exemplu: pana acuma cativa ani nu era voie sa folosesti in instalatii Vlpy (myf).
    Daca o faceai riscai ca cel care verifica sa te puna sa inlocuiesti totul altfel nu iti dadea avizul. Cei mai in varsta pot sa va confirme. Dar asa era legislatia. si o respectam. Cat despre folosirea copexului in instalatii electrice si ma refer la cel de plastic... mai aveti de invatat ce se foloseste conform normelor in Romania si ce nu.
    Imi cer scuze daca tonul meu v-a deranjat.
    Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      Postat în original de emanoil dumitrescu
      ...... Cat despre folosirea copexului in instalatii electrice si ma refer la cel de plastic... mai aveti de invatat ce se foloseste conform normelor in Romania si ce nu........
      Cind este bascalie , este bascalie ...
      Cind sint niste pareri , sint pareri ...
      Cind sint date tehnice , le dati pina la cap drept informatie pentru cei care ar putea fi interesati ...
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Paulorossi
        Membru
        • 24.aug.2010
        • 271

        Postat în original de emanoil dumitrescu
        Eu sunt electrician de moda veche. Cand am gasit acest forum ma interesa ce folosesc colegii electricieni pentru a face schitele si necesarul de materiale ptr ca ma saturasem de varianta cu creioane colorate si tabelul cu necesarul de materiale. Am trecut la pc si e mai bine.
        Ce nu am intels niciodata insa este urmatorul lucru: accept ca exista lucruri bune care pe vremea mea nu erau dar in acelasi timp daca e sa ma raportez la partea cu legislatia oricat m-as chinui nu gasesc nicaieir prin normativele pe care le-am studiat de-a lungul anilor ceea ce spuneti dvs dle paulorossi.
        Poate colegii mai batrani decat mine ma lamuresc. Eu cred ca dvs interpretati in sprijinul dvs I7 cat si restul normativelor. Si tot ca un exemplu: pana acuma cativa ani nu era voie sa folosesti in instalatii Vlpy (myf).
        Daca o faceai riscai ca cel care verifica sa te puna sa inlocuiesti totul altfel nu iti dadea avizul. Cei mai in varsta pot sa va confirme. Dar asa era legislatia. si o respectam. Cat despre folosirea copexului in instalatii electrice si ma refer la cel de plastic... mai aveti de invatat ce se foloseste conform normelor in Romania si ce nu.
        Imi cer scuze daca tonul meu v-a deranjat.
        Nu ma deranjat tonul d-voastra.
        Daca te uitai mai atent ai fi vazut ca folosesc tub flexibl, nu m-am referit neaparat la copex.
        Pentru linistea d-voastra vorbeam de tub flexibil pentru sapa gewiss, in cazul meu.
        E problema d-voastra ce credeti si ce nu. Te rog sa vii cu argumente tehnice nu sa te dai cu presupusul.
        Scopul meu, cel putin, e de a oferi suport tehnic si de a invata anumite lucruri nu de a ma contrazice cu d-voastra.
        E valabil si pt d-voastra dle costyn_man, vino cu argumente tehnice referitor la propunerile mele referitor stirict la partea tehnica.

        Comentariu

        • emanoil dumitrescu
          Membru
          • 10.iul.2010
          • 103

          Cind este bascalie, este bascalie...
          Cind sint niste pareri, sint pareri...
          Cind sint date tehnice, le dati pina la cap drept informatie pentru cei care ar putea fi interesati...

          Aveti atasat normativul dupa care lucreaza toti cei care executa instalatii electrice. In tot I7 nu exista notiunea de copex. Nici de firma x nici de y nici de z.
          Deci ce se executa cu acea componenta nu este conform normativelor deci lucrarea respectiva va fi refacuta. Aveti alaturat normativul pe care ar trebui sa-l cumoasca toti electricienii. Ce vreti mai tehnic decat atat? "Tub flexibil" la care va referiti dvs este doar de metal. Atat. Ma indoiesc ca ce aveti dvs in poza este metalic.
          Dvs aveti o intentie buna si nu o contest dar faceti-o in spiritul normativelor si a legilor din tara in care executati aceste instalatii electrice.
          In rest, numai bine.
          Fișiere Atașate
          Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

          Comentariu

          • Paulorossi
            Membru
            • 24.aug.2010
            • 271

            Prietene, nu am specificat nicaieri ca am folosit copex.
            Tubul flexibil la care am facut referire este din PVC,producator GEWISS.
            Normativul I7 este mult mai vast decat ce ai postat tu acolo, daca il studiezi nu se face referire la ce fel de tub.
            Singurul lucru mentionat e ca tubul flexibil sau nu trebuie sa satisfaca conditia de rezistenta mecanica si stabilitate termica (noninflamabil).
            Il poti studia scribd.com/doc/22889489/Normativ-I7-2009-2
            Succes!

            Comentariu

            • emanoil dumitrescu
              Membru
              • 10.iul.2010
              • 103

              Ceea ce ai postat acolo "prietene" este un proiect de I7.
              A mai aparut asa ceva la nivel restrans si in 2010.
              Actualmente se lucreaza cu I7 din 2002.
              In rest, numai bine, "prietene"!
              Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

              Comentariu

              • Admin.MC
                Membru Marcant
                • 05.dec.2005
                • 973

                Nu vad nicio problema in a exista mai multe pareri, insa ele trebuie expuse politicos.

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12202

                  Am tras concluzia : toata lumea e " fata mare " nimeni nu foloseste copex ! Mai sa fie !
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • mx81
                    Membru Marcant
                    • 21.ian.2006
                    • 322

                    Interesanta discutia .
                    Eu am o vorba prefer virtuozii , lautarilor . Virtuozul lucreaza dupa partitura , lautarul dupa ureche .
                    Lucrati dupa normative , lucrarile dupa ureche mai devreme sau mai tirziu le vedem la Stirile de la ora 5 .
                    Mi s-a cam luat de "meseriasi " . Fac lucrari aparent bune dar multe au hibe ascunse care se vor razbuna .
                    Cu stima , un inginer .

                    Comentariu

                    • bassu
                      Membru Marcant
                      • 25.nov.2008
                      • 475

                      Eu folosesc copexul metalic la lemn si cel de plastic doar la capetele tuburilor pe o portiune de 10 cm ca sa scoata meseriasii la fata dozele. Am avut la inceputurile intrarii lui pe piata romaneasca o "revelatie" ca am descoperit Sf Graal dar apoi, in timp s-a dovedit ca tot batranul tub este mai bun. In rest, fiecare cu meseria lui.

                      Comentariu

                      • komy
                        Membru Marcant
                        • 22.iul.2008
                        • 441

                        Eu folosesc 100% tub bergman cu MYF si sunt mai mult decat multumit.
                        Cat despre participarea beneficiarilor la executarea lucrarii, NU voi face niciodata acest lucru, deoarece in mod sigur va trebui sa explic fiecare lucru, de ce l-am facut, si oare nu era mai bine cum zicea beneficiarul? Si in mod inevitabil se ajunge la neintelegeri(certuri).
                        Asa ca, pe ce fac EU, pe aia dau GARANTIE. Oricum, eu prefer sa lucrez doar CALITATE, si concurenta cu zugravii nu prea am, caci aia oricum dau pret de sfert. Lucrul bun COSTA.
                        Imi place lumina!

                        Comentariu

                        • Paulorossi
                          Membru
                          • 24.aug.2010
                          • 271

                          Observ multa ironie in jur. Mentionasem ca beneficiarul eventual are parte de spargerea peretilor conform unei schite. Dar, asta e romanul, adora sa carcoteasca.
                          Referitor la tubul flexibil, cum am spus nu e mentionat in normativ un anumit tip ci doar cerintele pe care trebuie sa le indeplineasca in special daca producatorul iti ofera fisa de conformitate, pe care sunt sigur ca multi nu au cerut-o.
                          Incercati sa veniti cu argumente tehnice la aceste probleme.
                          Referitor la partea de garantie singurul lucru cert e garantia pentru legaturile executate restul garantiei teoretic il suporta producatorul de echipament. Spre exemul sunt cazuri in care unii au schimbat prizele la un interval de 2 ani datorita faptului ca benficiarul nu dispunea la momentul respectiv de un anumit buget, lucru care nu i-a permis sa-si monteze neaparat prize de cea mai buna calitate.
                          Desigur ca prizele erau la 16 A dar s-au distrus atat mecanic cat si termic la solicitari mult mai mici. De asemenea am intalnit cazuri in care conductorul MYF de Cu dupa cativa ani de exploatare oxida suprasolicitand reteaua in conditiile in care el nu a fost solicitat electric,probabil au fost si defecte de fabricatie.
                          Au fost si sigurante diferentiale si nu numai care au dezamagit in exploatare in foarte putin timp, spre exemplu am schimbat o siguranta Moller diferentala C16, 10m A, pentru care clientul platise 210 ron si l-a tinut 6 luni,s-a distrus partea de protectie diferentiala. Mai sunt multe alte probleme, sunt convins ca le stiti deja.
                          Acum va intreb d-le komy, d-voastra pe ce dati garantie?
                          Pe aceste echipamente? Va asumati raspunderea ca instalatie e perfect functionala cativa ani si d-voastra va obilgati sa suportati cheltuielile eventuale?
                          Sau garantati pe calitatea lucrarii efectuate...?
                          D-voastra abtineti-va cand va comparati cu altii,deocamdata nu ati vazut lucrarile efectuate de altii sau preferati sa va autoapreciati?
                          Repet,argumentati tehnic eventualele greselile expuse.
                          Succes!

                          Comentariu

                          • bassu
                            Membru Marcant
                            • 25.nov.2008
                            • 475

                            In primul rand eu dau garantie asupra lucrarii. Scrisa. Daca se intampla ceva cu ceea ce am facut eu (in speta, instalatia electrica) atunci pe cheltuiala mea ma oblig sa repar / remediez ceea ce este gresit. Tu faci la fel?
                            Apoi observ la tine o ambiguitate in exprimare. Emanoil dumitrescu te-a intrebat direct daca exista tubul de care spui tu si o dai cotita. Asta e una. I7 din 2009 sau 2010 sau 2011 ca inca nu a elaborat nimeni asa ceva este posibil sa contina si referire la copex dar si repet dar noi cei care lucram in bransa ar trebui sa respectam normativele in vigoare. Cat despre ironie nu stiu unde vezi tu asa ceva. Eu sunt electrician si cu asta ma ocup.
                            Ca sa ma ocup cu asa ceva am autorizatii, atestate ANRE, firma. Tu ai asa ceva? Daca nu atunci abtine-te pe viitor de la comentarii destepte. Ai inceput sa faci o descriere a modului in care se face o instalatie electrica. Este laudabila intentia ta. O sustin spunanad ca modul in care ai prezentat acea schema este ok pentru o instalatie simpla.
                            Dar daca vrei sa faci mai mult prezinta solutiile legale. Eu de-a lungul timpului am refuzat la receptie tot ce continea copex. Am somnul greu si prefer sa stau acasa decat sa dorm in alta parte 2-7 ani. Bafta!

                            Comentariu

                            • Paulorossi
                              Membru
                              • 24.aug.2010
                              • 271

                              Uite aici: magazin.euro1.ro/120-tub-flexibil-ignifug-copex-gewiss-16.html

                              In Italia numai cu asa ceva se lucreaza,el satisface toate conditiile cerute de normativ(rezistenta mecanica si stabilitate termica),in plus nu scrie nicaieri in normativ ca este interzis dar va place voua sa va sustineti.
                              Succes si somn usor!

                              Comentariu

                              • bassu
                                Membru Marcant
                                • 25.nov.2008
                                • 475

                                Dupa cum am mai mentionat da un link catre legislatia din Romania. As putea sa iti dau mai multe linkuri din UK de exemplu in care ceea ce propui tu se lasa cu amenzi (participarea clientului la lucrari etc).
                                Noi traim in Romania, aici facem doar instalatii electrice dupa I7. Linkul postat de tine arata ca se comercializeaza un produs care nu este trecut in I7. Pe net gasesti si trimiteri la alte produse.
                                Asta nu inseamna ca se pot folosi legal. Nu am inteles pana la urma: esti electrican si faci instalatii electrice legal sau iti dai cu parerea?
                                Somn usor si tie.

                                Comentariu

                                Procesare...