Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • birica
    Incepator
    • 04.feb.2011
    • 8

    cabluri prin tavan

    salutare. As avea nevoie de o sugestie pentru realizarea unui traseu optim de CE intr-o bucatarie de 4x3.5m. Am ales sa pun pe un perete un sistem de lumini. As dori sa va intreb daca pentru a pune inca o sursa de lumina in centrul camerei pe placa, prin gaurirea placii din beton pentru a aduce cablul de CE se pierde din rezistenta placii. e fiabil?
    PS: as dori sa nu mai duc un alt traseu prin perete in interiorul camerei, ci prin exterior si sa cobor in centrul bucatariei(acelasi lucru vreau sa aplic si pentru o sufragerie, casa fiind construita cu mansarda).

    Comentariu

    • RaspoElectric
      Membru Marcant
      • 17.feb.2009
      • 707

      Una doua gauri se pot da fara probleme.Nu afecteaza placa.Ar fi grav daca a-ti taia traseu pe tavan( canal cu polidiscul in placa de beton in partea de jos a placii).Daca la etaj nu e turnata sapa,se poate duce traseul cu urcare prin placa pe marginea peretelui bucatariei in zona intrerupatorului sau unei doze apropiate si coborarea traseului de CE in mijlocul incaperii.Succes.
      Cu respect ... Ovi
      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

      Comentariu

      • birica
        Incepator
        • 04.feb.2011
        • 8

        Multumesc RaspoElectric! Voi da o gaura mica traversand pe deasupra placii(nu am turnat sapa inca).Toate bune.

        Comentariu

        • jjy
          Incepator
          • 06.dec.2011
          • 30

          am niste nelamuriri legate de instalarea unui stabilizator de tensiune.
          avand in vedere ca am un bransament trifazat de 18 kw, am nevoie de un stabilizator trifazat? daca da, e nasol, ca am vazut ca au niste preturi........
          acuma pot aparea 2 situatii, in functie de consumatorii care ii voi avea:
          1. toti consumatorii vor fi monofazici - voi putea pune un stabilizator monofazic, sau trebuie tot trifazat?
          2. s-ar putea sa instalez o centrala electrica de 12-15 kw trifazata (singurul consumator trifazat). ce solutie pot adopta in acest caz?
          pe urma, aceste stabilizatoare (mono sau trifazate) pot fi montate in exterior? aceeasi intrebare si pentru tabloul electric. de exemplu, as vrea sa le montez pe o terasa acoperita (ar fi protejate de ploaie si razele solare).
          mentionez ca instalatia electrica interioara nu e inca executata, doar ma informez deocamdata.
          multumesc.

          Comentariu

          • Paulorossi
            Membru
            • 24.aug.2010
            • 271

            7.9190.40.002

            Comentariu

            • jjy
              Incepator
              • 06.dec.2011
              • 30

              traduce cineva?

              Comentariu

              • Paulorossi
                Membru
                • 24.aug.2010
                • 271

                Postat în original de Paulorossi
                7.9190.40.002
                Nu prea inteleg de unde a aparut asta...scrisesem altceva
                jjy,nu esti obligat sa pui un stabilizator de tensiune.Furnizorul de energie e obligat sa furnizeze energia la parametrii stabiliti de legislatie iar aparatele tale trebuie sa suporte valoarea marimilor electrice respective.

                Comentariu

                • jjy
                  Incepator
                  • 06.dec.2011
                  • 30

                  multumesc frumos, stiu si eu ca nu sunt obligat si ca EON-ul ar trebui sa furnizezez energia la anumiti parametri constanti. dar, in practica nu e deloc asa, din pacate.

                  Comentariu

                  • moscra1
                    Membru
                    • 25.sep.2007
                    • 142

                    Salutare tuturor.
                    Am cateva nelamuriri legate de conectarea la trifazic. Am o casa noua, acum trag curentul trifazic si vreau sa stiu care ar trebui sa fie valoarea sigurantelor din BMP, avand in vedere ca in avizul de racordare Eon mi-a aprobat 8KW trifazic. Cei care mi-au montat BMP-ul mi-au montat o siguranta tripolara de 20A/faza si mi se pare cam putin. In casa instalatia electrica este pe cablu de cupru 2,5mm/prize si 1,6mm/iluminat, incalzirea mi-am propus sa o realizez cu plasme termice (deja achizitionate, deci nu mai au rost comentariile). In principiu nu mi-am propus sa folosesc aparate(scule) pe trifazic, voi imparti fazele si folosesc monofazic. Acum vin intrebarile:
                    - sigurantele au fost bine dimensionate de cei de la firma, daca nu, care ar trebui sa fie valoarea lor?
                    - folosind monofazic inseamna ca am 3x8KW?

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1687

                      Considerand valoarea standardizata a tensiunii de linie de 400 V si un factor de putere de 0,95, atunci valoarea curentului nominal absorbit in cazul unei puteri active instalate de 8 KW este de aprox.12,169A, deci valoarea de 20 A este corecta.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • moscra1
                        Membru
                        • 25.sep.2007
                        • 142

                        Dar daca folosesc monofazic inseamna 3x8KW?

                        Comentariu

                        • Gabriel 78
                          Incepator
                          • 10.ian.2012
                          • 13

                          Ar trebui sa ne dai detalii...cum ar fi citi consumatori mari ai,si cum le echilibrezi pe fiecare faze,respectiv puterile aparatelor. Oricum,nu prea te ajuta trifazicul la consumatori monofazici pentr ca,printr-un calcul simplu(P=UxI <=>I=P/U adica intensitatea = cu puterea impartita la tensiune)ne vom da seama ca un consumator monofazic va lua o intensitate mult mai mare decit unul trifazic de aceeasi putere (aproape dublu). Deci daca instalatia interioara este facuta pe o singura faza,adica un circuit de becuri si unul de prize,nu vei putea sa ai un consum mai mare de 5Kwh si asta pe durata mica de timp ca sa nu soliciti firele.Mai depinde si ce curenti suporta contorul,pentru ca ai putea aranja sa-ti schimbe siguranta din BMP cu una mai mare(~40A),cumparata de dv.Eu lucrez in sistem,si am mai facut asa ceva...dar apare dezechilibru pe faze la contor...e cam cu cintec

                          Comentariu

                          • moscra1
                            Membru
                            • 25.sep.2007
                            • 142

                            Treaba sta cam asa. Consumatori mari am doar pe timp de iarna, plasmele termice, care in total, daca merg toate la putere maxima ar fi 14Kwh. Imi propun sa pun o faza pe parter (becuri + prize), o faza pe etaj (becuri + prize), o faza (exterior+garaj pt bormasina, flex, etc).

                            Comentariu

                            • raducu_ilie
                              Living Legend
                              • 10.apr.2008
                              • 1043

                              Dupa mine e o imparteala paguboasa. Daca aveti trifazic de ce nu duceti la fiecare nivel trifazic. Aveti posibilitatea sa impartiti echilibrat cat de cat consumatorii.
                              Sanatate maxima si efort minim!

                              Comentariu

                              • moscra1
                                Membru
                                • 25.sep.2007
                                • 142

                                Multumesc de sfaturi.

                                Comentariu

                                Procesare...