Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gabriel 78
    Incepator
    • 10.ian.2012
    • 13

    Postat în original de raducu_ilie
    Dupa mine e o imparteala paguboasa. Daca aveti trifazic de ce nu duceti la fiecare nivel trifazic. Aveti posibilitatea sa impartiti echilibrat cat de cat consumatorii.
    cam asa ar sta treaba...dar depinde cu cite circuite a plecat din tablou

    Comentariu

    • moscra1
      Membru
      • 25.sep.2007
      • 138

      Deocamdata am doar BMP-ul instalat la limita proprietatii (fara contor - saptamana viitoare vine si contorul) si cablul de tensiunea adus de la BMP pe peretele exterior al constructiei, urmeaza sa pun o cutie de conexiune pe perete, unde sa pun un alt rand de sigurante, pentru conectarea ulterioara a circuitelor interioare . Instalatia a fost gandita pentru monofazic (am doar 3 cabluri scoase din interior, urmeaza sa le inlocuiesc cu 7 sau 5), dar oricum nu este nici o problema, in casa nu am nici un panou instalat, deci pot imparti circuitele si fazele cum vreau.
      Intrebare:-acele sigurante pe care le voi pune in cutia de conexiune trebuie sa fie 1+N pe fiecare faza (si sa intru in interior cu 7 cabluri ) sau pot pune 3 simple + 1 pentru nulul de lucru si sa intru cu 5 cabluri?

      Comentariu

      • Gabriel 78
        Incepator
        • 10.ian.2012
        • 13

        In primul rind pe nul nu se pune siguranta;de ce?pentru ca in cazul in care declansaza siguranta de pe nul,acesta fiind comun,fazele vor da intoarcere prin consumatori si vei avea 380V pe toti consumatorii...acestia fiind monofazici,se vor face scrum.In concluzie,vom pune 6 sigurante (3 pentru parter si 3 pentru etaj),nulul legindul pe direct,si plecam cu cite 4 fire pe etaj(varianta ieftina...in jur de 6x12,5 lei).ORICUM recomandarea mea finala este sa montati o singura siguranta tripolara diferantiala (prin care va trece si nulul)pentru ca asta va protejaza in cazul in care ramineti fara nul de la retea(cade siguranta si nu mai sta in ruptul capului ridicata oricit ati incerca)...si din ea sa plecati cu 8 fire(cite 4 fire pe etaj).Aceasta siguranta ar trebui sa fie montata in BMP,dar sfatul meu este sa muntati una si in instalatie. Costa cam 220 lei dar face banii...Acum,decizia va apartine.

        Comentariu

        • DanielF_67
          Membru marcant
          • 22.mar.2007
          • 336

          Postat în original de Gabriel 78
          In primul rind pe nul nu se pune siguranta;de ce?pentru ca in cazul in care declansaza siguranta de pe nul,acesta fiind comun,fazele vor da intoarcere prin consumatori si vei avea 380V pe toti consumatorii...acestia fiind monofazici,se vor face scrum.In concluzie,vom pune 6 sigurante (3 pentru parter si 3 pentru etaj),nulul legindul pe direct,si plecam cu cite 4 fire pe etaj(varianta ieftina...in jur de 6x12,5 lei).ORICUM recomandarea mea finala este sa montati o singura siguranta tripolara diferantiala (prin care va trece si nulul)pentru ca asta va protejaza in cazul in care ramineti fara nul de la retea(cade siguranta si nu mai sta in ruptul capului ridicata oricit ati incerca)...si din ea sa plecati cu 8 fire(cite 4 fire pe etaj).Aceasta siguranta ar trebui sa fie montata in BMP,dar sfatul meu este sa muntati una si in instalatie. Costa cam 220 lei dar face banii...Acum,decizia va apartine.
          De ce sa plece cu 4 fire pe etaj?De ce sa nu plect cu 5?[trei faze nul de lucru si nul de protectie]Nu am auzit pana acum de chestia asta ca nu se pune nul pe siguranta ca se fac scrum consumatorii.De ce s-au inventat sigurante tetrapolare pentru trifazat si bipolare pt monofazat?Pretul pentru siguranta tripolara cu diferential e cam mare[parca dincolo era mai ieftin halatul...]

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            Postat în original de Gabriel 78
            In primul rind pe nul nu se pune siguranta;de ce?pentru ca in cazul in care declansaza siguranta de pe nul,acesta fiind comun,fazele vor da intoarcere prin consumatori si vei avea 380V pe toti consumatorii...acestia fiind monofazici,se vor face scrum.In concluzie,vom pune 6 sigurante (3 pentru parter si 3 pentru etaj),nulul legindul pe direct,si plecam cu cite 4 fire pe etaj(varianta ieftina...in jur de 6x12,5 lei).ORICUM recomandarea mea finala este sa montati o singura siguranta tripolara diferantiala (prin care va trece si nulul)pentru ca asta va protejaza in cazul in care ramineti fara nul de la retea(cade siguranta si nu mai sta in ruptul capului ridicata oricit ati incerca)...si din ea sa plecati cu 8 fire(cite 4 fire pe etaj).Aceasta siguranta ar trebui sa fie montata in BMP,dar sfatul meu este sa muntati una si in instalatie. Costa cam 220 lei dar face banii...Acum,decizia va apartine.
            Cu tot respectul, mesajul asta contine o serie de informatii incorecte .Nulul trebuie trecut prin sigurante (cea mai buna varianta pentru circuitele monofazate dedicate (prize, lumini, etc.) o reprezinta sigurantele bipolare de tip faza/nul (P+N) deoarece acestea ocupa in tablou acelasi spatiu ca o siguranta monopolara si sunt ceva mai ieftine decat cele de tip 2P. Acea supratensiune periculoasa datorata deplasarii nulului de lucru apare doar in situatia in care acesta se intrerupe accidental de la furnizor si nu exista montat un dispozitiv de protectie adecvat (de exemplu o bobina MSU asociata disjunctorului principal). Siguranta diferentiala tripolara se foloseste pentru protectia la curenti reziduali a consumatorilor care nu functioneaza cu neutrul distribuit si care absorb un curent egal pe fiecare faza (de exemplu un motor trifazat in conexiune triunghi), si nicidecum pentru instalatiile casnice alimentate trifazat si in care sunt consumatori monofazati. Prin acest tip de diferentiala se trec doar cele 3 faze, nicidecum nulul. Diferentialele principale care se folosesc pentru protectia instalatiilor trifazate cu neutru distribuit sunt cele tetrapolare, prin care sunt trecute cele 3 faze si nulul de lucru, in timp ce nulul de protectie se duce direct la consumatori, fara sa fie intrerupt de niciun fel de dispozitiv. De aceea se foloseste distributia cu 5 conductoare, nicidecum cea cu 4. Nu sunt sigur (si sper sa nu spun o prostie), dar cred ca diferentiala tetrapolara declanseaza la deplasarea (disparitia) nulului de lucru.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • Gabriel 78
              Incepator
              • 10.ian.2012
              • 13

              <<Siguranta diferentiala tripolara se foloseste pentru protectia la curenti reziduali a consumatorilor care nu functioneaza cu neutrul distribuit si care absorb un curent egal pe fiecare faza (de exemplu un motor trifazat in conexiune triunghi), si nicidecum pentru instalatiile casnice alimentate trifazat si in care sunt consumatori monofazati. Prin acest tip de diferentiala se trec doar cele 3 faze, nicidecum nulul.>>

              Asta e siguranta tripolara...cind spunem diferentiala ne gindim la diferenta dintre nulul de lucru respectiv de protectie

              <<Diferentialele principale care se folosesc pentru protectia instalatiilor trifazate cu neutru distribuit sunt cele tetrapolare, prin care sunt trecute cele 3 faze si nulul de lucru, in timp ce nulul de protectie se duce direct la consumatori, fara sa fie intrerupt de niciun fel de dispozitiv. De aceea se foloseste distributia cu 5 conductoare, nicidecum cea cu 4. Nu sunt sigur (si sper sa nu spun o prostie), dar cred ca diferentiala tetrapolara declanseaza la deplasarea (disparitia) nulului de lucru. >>

              Asta e siguranta diferentiala trifazica 3P+N.
              Poate nu m-am exprimat atit de bine avind in vedere ca ajunsesem de la tura a2-a si eram cam obosit...dar cred ca defapt incercam sa spunem amindoi acelasi lucru cu cuvinte diferite

              <<Nulul trebuie trecut prin sigurante (cea mai buna varianta pentru circuitele monofazate dedicate (prize, lumini, etc.) o reprezinta sigurantele bipolare de tip faza/nul (P+N) deoarece acestea ocupa in tablou acelasi spatiu ca o siguranta monopolara si sunt ceva mai ieftine decat cele de tip 2P>>

              Eu nu le-as recomanda in situatia data pentru ca sunt consumatori mari iar aceste sigurante au contactele (clemele de legatura) cam prea finute...parerea mea...si am gasit foarte multe arse cu consumatori mai mici

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1688

                Postat în original de Gabriel 78
                <<Siguranta diferentiala tripolara se foloseste pentru protectia la curenti reziduali a consumatorilor care nu functioneaza cu neutrul distribuit si care absorb un curent egal pe fiecare faza (de exemplu un motor trifazat in conexiune triunghi), si nicidecum pentru instalatiile casnice alimentate trifazat si in care sunt consumatori monofazati. Prin acest tip de diferentiala se trec doar cele 3 faze, nicidecum nulul.>>

                Asta e siguranta tripolara...cind spunem diferentiala ne gindim la diferenta dintre nulul de lucru respectiv de protectie

                <<Diferentialele principale care se folosesc pentru protectia instalatiilor trifazate cu neutru distribuit sunt cele tetrapolare, prin care sunt trecute cele 3 faze si nulul de lucru, in timp ce nulul de protectie se duce direct la consumatori, fara sa fie intrerupt de niciun fel de dispozitiv. De aceea se foloseste distributia cu 5 conductoare, nicidecum cea cu 4. Nu sunt sigur (si sper sa nu spun o prostie), dar cred ca diferentiala tetrapolara declanseaza la deplasarea (disparitia) nulului de lucru. >>

                Asta e siguranta diferentiala trifazica 3P+N.
                Poate nu m-am exprimat atit de bine avind in vedere ca ajunsesem de la tura a2-a si eram cam obosit...dar cred ca defapt incercam sa spunem amindoi acelasi lucru cu cuvinte diferite

                <<Nulul trebuie trecut prin sigurante (cea mai buna varianta pentru circuitele monofazate dedicate (prize, lumini, etc.) o reprezinta sigurantele bipolare de tip faza/nul (P+N) deoarece acestea ocupa in tablou acelasi spatiu ca o siguranta monopolara si sunt ceva mai ieftine decat cele de tip 2P>>

                Eu nu le-as recomanda in situatia data pentru ca sunt consumatori mari iar aceste sigurante au contactele (clemele de legatura) cam prea finute...parerea mea...si am gasit foarte multe arse cu consumatori mai mici
                Observ ca trebuie sa intervin din nou. Asadar :
                1."Diferentiala" nu se refera la diferenta dintre nulul de lucru si cel de protectie. Dispozitivul diferential de curent rezidual (DDR, dupa cum este el abreviat in normativul I7-2011), numit si disjunctor diferential sau siguranta diferentiala este un mijloc de protectie impotriva curentilor de scurgere reziduali. Acesti curenti de scurgere pot sa apara din cauza unei slabiri sau deteriorari a izolatiei intr-un punct dintr-un circuit, sau atunci cand o persoana atinge in mod accidental un punct al instalatiei aflat sub tensiune. principiul sau de functionare se bazeaza pe diferenta dintre curentul care "iese" pe la unul din polii sai si curentul care "intra" la celalalt pol. Pentru o informare mai detaliata, intra aici :http://www.vysblog.ro/2011/06/01/sig...-diferentiala/
                "Siguranta diferentiala trifazata 3P+N" se numeste "tetrapolara" pentru ca are 4 poli, iar in cazul ei "monitorizarea" valorilor de intrare si iesire a curentilor se face separat intre fiecare faza si nulul de lucru.
                In cazul "sigurantei diferentiale tripolare" se trec prin polii sigurantei doar cele 3 faze, iar "monitorizarea" diferentei de curent se face intre faze, de aceea nu se pot folosi in circuite cu neutrul distribuit, deoarece in acestea extrem de rar se pot obtine valori ale curentilor de faza care sa nu difere intre ei cu mai mult decat valoarea sensibilitatii (pragului de declansare) a sigurantei.
                In ceea ce priveste contraindicarea sigurantelor de tip P+N pentru protectia circuitelor dedicate, asta chiar ca n-am mai auzit-o !!!!!! Cu tot respectul, ideea asta este chiar demna de "Cascadorii rasului".
                Nu stiu ce marca erau sigurantele acelea pe care zici ca le-ai gasit arse la consumatori mici, dar daca erau cumva SENTAI, MERVE, sau alte marci produse pe vapor in Stramtoarea Bosforului sau in Marea Chinei, apoi alea nu se pot numi sigurante. Studiaza putin o siguranta P+N Schneider sau Legrand sau Moeller sau ABB sau Elmark, sau etc... si apoi revino te rog si spune-ne unde ai gasit acele contacte slabe la ele.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  Instalatie electrica aparenta

                  Sigurantele de firma, "alea mici cu cleme finute" accepta conductor de pana la 25mm2, iar daca totul este strans cum trebuie , nu pe izolatie, problema nu va aparea la borne atata timp cat totul este dimensionat corect.

                  Nu are legatura cu discutia de mai sus insa are legatura cu topicul. Va atasez o poza cu o instalatie electrica lasata aparenta pentru design intr-un sediu de birouri de la o firma de creatie publicitara. Birourile au fost amenajate in zona Filaret Bucuresti intr-o cladire industriala si s-a incercat pastrarea acestei imagini.
                  Fișiere Atașate
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • stefan1
                    Membru Marcant
                    • 20.sep.2009
                    • 346

                    La noi sunt o noutate dar, afara nu !

                    Comentariu

                    • komy
                      Membru Marcant
                      • 22.iul.2008
                      • 442

                      Mie chiar mi-a placut cum au lasat oamenii instalatia aparenta. Chiar foarte cool.
                      Imi place lumina!

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1688

                        Postat în original de stefan1
                        La noi sunt o noutate dar, afara nu !
                        N-am inteles la ce te referi
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • stefan1
                          Membru Marcant
                          • 20.sep.2009
                          • 346

                          Vreau sa zic ca afara de exemlu in Spania am vazut in majoritatea fabricelor de gresie aceasta instalatie electrica aparenta montata pe canalete (cum i se spune aici), chiar am demolat cateva fabrici falimentate ce le cumparase seful meu ptr fier vechi, km de cabluri electrice adunam, le trageam foarte usor de pe aceste canalete, in schimb daca erau prin pereti prin tuburi era mult mai greu !

                          Comentariu

                          • Cherubino
                            Living Legend
                            • 10.iul.2006
                            • 1688

                            Dar nu sunt o noutate la noi, instalatiile aparente in hale industriale sunt ceva obisnuit si se utilizeaza de zeci de ani. Poate ar fi oarecum neobisnuit in exemplul prezentat mai sus, care nu era o hala industriala. Oricum, si mie mi-a placut cum arata.
                            LARGO AL FACTOTUM

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              Instalatii electrice in spatii industriale sau in depozite, uneori chiar in magazine de haine (pentru aspect de depozit) exista si la noi destule. Este mult mai usor sa intervii sau sa mai adaugi un circuit si evident mai ieftin dpdv al costurilor. Mie mi-a placut ideea de a realiza estetic o astfel de instalatie si de a o lasa aparenta intr-un spatiu de birouri de lux as zice dupa tot ce am vazut pe acolo in rest.
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1688

                                Postat în original de Consultant electrice
                                Instalatii electrice in spatii industriale sau in depozite, uneori chiar in magazine de haine (pentru aspect de depozit) exista si la noi destule. Este mult mai usor sa intervii sau sa mai adaugi un circuit si evident mai ieftin dpdv al costurilor. Mie mi-a placut ideea de a realiza estetic o astfel de instalatie si de a o lasa aparenta intr-un spatiu de birouri de lux as zice dupa tot ce am vazut pe acolo in rest.
                                Da, este o realizare neobisnuita, dar chiar interesanta. Mi-a placut.
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...