Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1105

    Mie nu-mi place. Cum va arata peste citiva ani, dupa ce praful si lumina vor lucra? Pe linga asta, se putea lucra mai bine si cu alta tehnologie. Instalatia asta imi aminteste de un fost loc da munca.

    Comentariu

    • Gabriel 78
      Incepator
      • 10.ian.2012
      • 13

      @Cherubino@"In ceea ce priveste contraindicarea sigurantelor de tip P+N pentru protectia circuitelor dedicate, asta chiar ca n-am mai auzit-o !!!!!! Cu tot respectul, ideea asta este chiar demna de "Cascadorii rasului".
      Ma refeream strict la cele subtiri cit cele monopolare...am gasit intr-adevar contacte slabe la ele,pentru ca in momentul in care le stringi mai tare se sparge carcasa,indiferent ca sunt de firma.Acum,imi cer scuze daca spun prostii...dar sunt chiestii de care m-am lovit in practica...In ceea ce priveste sigurantele:trifazica diferentiala 3P+N si tetrapolara,ma gasit gasit pe unele saituri ambele denumiri la acelas tip de siguranta...apoi daca cer la magazin,sigur nu fac diferenta.Acum,vazind ca sunteti pe problema in ceea ce priveste instalatiile electrice,va rog umil sa-i dati dumneavoastra o solutie completa la problema culegului de forum...si poate invat si eu ceva,ca doar nu sunt absurd sa cred ca le stiu pe toate.Sunt duar un muncitor,fara pretentii de inginer,dar am lucrat in particular instalatii complexe,si nu am avut plingeri referitor la modul de executie sau pa protectiile montate...cu toate astea,sunt dispus sa mai invat cite ceva.

      Comentariu

      • urdnaxela
        Incepator
        • 20.ian.2012
        • 10

        Salutare la toata lumea,
        As avea nevoie de cateva sfaturi legate de instalatia electrica pe care trebuie sa o fac in viit apropiat.Mai exact este vorba despre o anexa la curte care contine :
        -un hol
        - o baie
        -o bucatarie(nu prea mare)
        -o camera(living)
        Am aplecat urechea in stanga si in dreapta pe ici pe colo,am discutat cu un electrician(din pacate nu la fata locului) si am aflat urmatoarele:
        -se pleca din contor pana la panoul ce va fi instalat cu conductor de minim 4mm
        -fiecare camera sa aibe cate doua sigurante bipolare ,una pe prize una pt iluminat
        -pt prize conductor 2,5mm iar iluminat 1,5
        -sigurantele pt ilumiat sa fie de 6A sau 10 A in functie de cate becuri iar pt prize 16 A sau 20-25A pt mai multe prize
        -pt prize in baie necesar siguranta diferentiala la 300 miliamperi
        -la bucatrie si baie se trage si fir de impamantare la corpurile de iluminat.
        -am invatat cum sa cositoresc firele pt doze(proba practica)

        Acum daca ma puteti sfatuii am o serie de intrebari:
        1.In tabloul cel nou trebuie sa pun o siguranta generala care sa imi opreasca curentul pe toata anexa? de cati A trebuie sa fie?
        2.As vrea ca in baie sa montez 3 prize(cu capac), una pt un boiler una pt masina de spalat si una langa oglinda pt diverse.este ok? ce siguranta mi-ar trebuii sa sustina toate cele 3? este necesar sa trag din tablou circuite separate pt fiecare priza sau este suficient un singur circuit pana in doza(care va fi pe hol nu in baie)iar din doza sa plec la cele 3 prize.
        3.Pentru prizele din bucatarie 4-5 prize e suficient un circuit pana in doza iar din doza sa plec la fiecare priza? ce siguranta ar trebuii ,cati A?
        4.Este permis ca la prize sa plec" din una in alta"? sau trebuie sa trag conductori separat de la doza pt fiecare priza in parte?
        5.Este necesara doza pt corpurile de iluminat daca sunt decat 2 pe camera?
        6.Ca tub de protectie este ok "copex" sau tevile din pvc? am inteles ca tevile din pvc le pot curba cu un pistol cu aer cald.curbarea o pot face dupa introducerea conductorilor ? este pericol sa se topeasca izolatia firelor?

        Va multumesc anticipat si as aprecia daca v-ati rapii putin timp pentru un ucenic ca mine.!

        Comentariu

        • komy
          Membru Marcant
          • 22.iul.2008
          • 442

          Chemati un electrician autorizat si o sa va realizeze instalatia electrica, fara a avea probleme ulterioare. Ceea ce cereti dumneavoastra se gaseste in normativul pentru executia de instalatii electrice, se numeste I7 din 2011. Il puteti cumpara si apoi citi pentru a va clarifica la toate intrebarile pe care le-ati enumerat.
          Imi place lumina!

          Comentariu

          • Paulorossi
            Membru
            • 24.aug.2010
            • 272

            Postat în original de urdnaxela
            Salutare la toata lumea,
            As avea nevoie de cateva sfaturi legate de instalatia electrica pe care trebuie sa o fac in viit apropiat.Mai exact este vorba despre o anexa la curte care contine :
            -un hol
            - o baie
            -o bucatarie(nu prea mare)
            -o camera(living)
            Am aplecat urechea in stanga si in dreapta pe ici pe colo,am discutat cu un electrician(din pacate nu la fata locului) si am aflat urmatoarele:
            -se pleca din contor pana la panoul ce va fi instalat cu conductor de minim 4mm
            -fiecare camera sa aibe cate doua sigurante bipolare ,una pe prize una pt iluminat
            -pt prize conductor 2,5mm iar iluminat 1,5
            -sigurantele pt ilumiat sa fie de 6A sau 10 A in functie de cate becuri iar pt prize 16 A sau 20-25A pt mai multe prize
            -pt prize in baie necesar siguranta diferentiala la 300 miliamperi
            -la bucatrie si baie se trage si fir de impamantare la corpurile de iluminat.
            -am invatat cum sa cositoresc firele pt doze(proba practica)

            Acum daca ma puteti sfatuii am o serie de intrebari:
            1.In tabloul cel nou trebuie sa pun o siguranta generala care sa imi opreasca curentul pe toata anexa? de cati A trebuie sa fie?
            2.As vrea ca in baie sa montez 3 prize(cu capac), una pt un boiler una pt masina de spalat si una langa oglinda pt diverse.este ok? ce siguranta mi-ar trebuii sa sustina toate cele 3? este necesar sa trag din tablou circuite separate pt fiecare priza sau este suficient un singur circuit pana in doza(care va fi pe hol nu in baie)iar din doza sa plec la cele 3 prize.
            3.Pentru prizele din bucatarie 4-5 prize e suficient un circuit pana in doza iar din doza sa plec la fiecare priza? ce siguranta ar trebuii ,cati A?
            4.Este permis ca la prize sa plec" din una in alta"? sau trebuie sa trag conductori separat de la doza pt fiecare priza in parte?
            5.Este necesara doza pt corpurile de iluminat daca sunt decat 2 pe camera?
            6.Ca tub de protectie este ok "copex" sau tevile din pvc? am inteles ca tevile din pvc le pot curba cu un pistol cu aer cald.curbarea o pot face dupa introducerea conductorilor ? este pericol sa se topeasca izolatia firelor?

            Va multumesc anticipat si as aprecia daca v-ati rapii putin timp pentru un ucenic ca mine.!
            Salut.
            O sa incerc sa-ti dau un raspuns cat mai obiectiv.
            De la contor la tabloul din anexa vei pleca cu cablu de sectiune 3*6mm2.Pt protectie il vei pune intr-un tub copex de metal daca mergi aplicat pe lemn sau vei folosi tub pvc sau copex calitativ daca mergi aplicat(dar nu pe lemn sau materiale inflamabile) sau ingropat.
            Acest cablu il vei proteja in tabloul din anexa cu o siguranta diferentiala de 25 A,30 mA.Din aceasta siguranta se vor alimenta celelalte sigurante de pe circuite
            Vei avea urmatoarele circuite:
            -circuit boiler protejat de o siguranta bipolara 16 A, 2P sau 1P+N,vei folosi conductor de sectiune 2,5 mm2
            -circuit masina spalat+priza servici baie protejat de o siguranta bipolara 16 A, 2P sau 1P+N,vei folosi conductor de sectiune 2,5 mm2
            -circuit bucatarie protejat de o siguranta bipolara 16 A, 2P sau 1P+N,vei folosi conductor de sectiune 4 mm2(Am supradimensionat conductorul deoarece in viitor este posibila cresterea necesarului de energie si deci posibilitatea montarii unei sigurante de 20A).Cu acest conductor mergi pana la doza din bucatarie iar de acolo te ramifici cu conductor de 2,5 mm2 la fiecare priza.Nu recomand varianta"din priza in priza"deoarece in caz de defect la o priza poti ramane fara curent si la celelale prize.
            -circuit prize hol+prize living protejat de o siguranta bipolara 16 A, 2P sau 1P+N,vei folosi conductor de sectiune 2,5 mm2
            -circuit lumina protejat de o siguranta bipolara 6 A, 2P sau 1P+N,vei folosi conductor de sectiune 1,5 mm2.Nu se justifica montarea mai multor circuite de lumina deoarece consumatorii sunt putini.
            Referitor la prizele din baie normativul spune ca sunt permise doar in zona 2 de siguranta(cea mai putin expusa umiditatii).Acestea trebuie sa fie minim IP44 si sa fie protejate de o siguranta diferentiala de maxim 30 mA curent de defect,deci atentie ce prize folosesti si mai ales unde le pui.
            Toate aceste lucrari trebuiesc executate de un electrician autorizat.In functie de ceea ce doresti el iti poate face o alta configuratie.
            Succes!
            Ultima editare de Paulorossi; 07.feb.2012, 14:04.

            Comentariu

            • dumitrescu
              Membru marcant
              • 14.sep.2008
              • 330

              Nu ai specificat ce siguranta generala ai inainte de contor,pentru ca nu poti sa pui o siguranta mai mare la anexa decit cea principala,la fel si cu sectiunea conductorilor.

              Comentariu

              • Paulorossi
                Membru
                • 24.aug.2010
                • 272

                Am banuit ca are siguranta generala de 32 A in BMP pt un bransament de 6 kw.Daca are doar de 25 A atunci in anexa se poate pune un general de 20 A 30 mA,fara modificarea sectiunii conductorului de la tablou general la tabloul din anexa in ipoteza ca in viitor se va suplimenta bransamentul avand in vedere tendinta cresterii consumului de energie.

                Comentariu

                • urdnaxela
                  Incepator
                  • 20.ian.2012
                  • 10

                  Imi cer scuze.Nu am specificat pentru ca nu stiam la momentul ala.Sunt la 170 km departare... dar raspunsul este 32A.
                  Multumesc.

                  Comentariu

                  • urdnaxela
                    Incepator
                    • 20.ian.2012
                    • 10

                    Postat în original de komy
                    Chemati un electrician autorizat si o sa va realizeze instalatia electrica, fara a avea probleme ulterioare. Ceea ce cereti dumneavoastra se gaseste in normativul pentru executia de instalatii electrice, se numeste I7 din 2011. Il puteti cumpara si apoi citi pentru a va clarifica la toate intrebarile pe care le-ati enumerat.
                    Multumesc pentru ajutor.am acel normativ dar pentru un necunoscator nu e tocmai ca o carte de colorat pentru copii,am nevoie de la oameni cu experienta,de sfaturi pe limba mea .

                    Comentariu

                    • urdnaxela
                      Incepator
                      • 20.ian.2012
                      • 10

                      Postat în original de Paulorossi
                      Salut.
                      O sa incerc sa-ti dau un raspuns cat mai obiectiv.
                      De la contor la tabloul din anexa vei pleca cu cablu de sectiune 3*6mm2.Pt protectie il vei pune intr-un tub copex de metal daca mergi aplicat pe lemn sau vei folosi tub pvc sau copex calitativ daca mergi aplicat(dar nu pe lemn sau materiale inflamabile) sau ingropat.
                      Acest cablu il vei proteja in tabloul din anexa cu o siguranta diferentiala de 25 A,30 mA.Din aceasta siguranta se vor alimenta celelalte sigurante de pe circuite
                      Vei avea urmatoarele circuite:
                      -circuit boiler protejat de o siguranta bipolara 16 A, 2P sau 1P+N,vei folosi conductor de sectiune 2,5 mm2
                      -circuit masina spalat+priza servici baie protejat de o siguranta bipolara 16 A, 2P sau 1P+N,vei folosi conductor de sectiune 2,5 mm2
                      -circuit bucatarie protejat de o siguranta bipolara 16 A, 2P sau 1P+N,vei folosi conductor de sectiune 4 mm2(Am supradimensionat conductorul deoarece in viitor este posibila cresterea necesarului de energie si deci posibilitatea montarii unei sigurante de 20A).Cu acest conductor mergi pana la doza din bucatarie iar de acolo te ramifici cu conductor de 2,5 mm2 la fiecare priza.Nu recomand varianta"din priza in priza"deoarece in caz de defect la o priza poti ramane fara curent si la celelale prize.
                      -circuit prize hol+prize living protejat de o siguranta bipolara 16 A, 2P sau 1P+N,vei folosi conductor de sectiune 2,5 mm2
                      -circuit lumina protejat de o siguranta bipolara 6 A, 2P sau 1P+N,vei folosi conductor de sectiune 1,5 mm2.Nu se justifica montarea mai multor circuite de lumina deoarece consumatorii sunt putini.
                      Referitor la prizele din baie normativul spune ca sunt permise doar in zona 2 de siguranta(cea mai putin expusa umiditatii).Acestea trebuie sa fie minim IP44 si sa fie protejate de o siguranta diferentiala de maxim 30 mA curent de defect,deci atentie ce prize folosesti si mai ales unde le pui.
                      Toate aceste lucrari trebuiesc executate de un electrician autorizat.In functie de ceea ce doresti el iti poate face o alta configuratie.
                      Succes!

                      Multumesc foarte mult pentru raspuns.In mare parte am inteles.Am totusi cateva nelamuriri.
                      -am cautat despe IP44 dar tot nu stiu ce inseamna si la ce se refera.
                      -ce inseamna 2P /1P+N?
                      - sa inteleg caprizele din holul + living sa vina legate la aceeasi siguranta?
                      -nu am inteles daca pentru iluminat am nevoie de cate o siguranta pe fiecare incapere (baie,bucatarie,living/hol) cum credeam eu inainte sau decat o siguranta pe toate.

                      multumesc

                      Comentariu

                      • Paulorossi
                        Membru
                        • 24.aug.2010
                        • 272

                        Salut.
                        -IP44 indica gradul de protectie la umiditate.Cu cat e mai mare cu atat e mai bine protejata priza.Sunt si prize IP55.
                        -siguranta de tip 2P la care se leaga atat faza cat si nulul are protectie atat pe faza cat si pe nul,deci un defect poate fi sesizat pe oricare dintre poli si siguranta declanseaza.
                        -siguranta de tip 1P+N la care se leaga atat faza cat si nulul are protectie doar pe faza iar nulul este legat printr-un separator,deci un defect poate fi sesizat doar pe faza.In concluzie siguranta de tip 2P este superioara sigurantei 1P+N datorita faptului ca ofera siguranta in plus in exploatare.
                        -pt iluminat am sugerat o singura siguranta de 6A pentru toate circuitele.Nu se justifica montarea unei sigurante pe fiecare circuit in parte deoarece sunt consumatori(becuri) putini.
                        Succes!

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          IP 44 inseamna un produs in care nu patrund alte obiecte straine cu dimensiuni mai mari de 1 mm si rezista la stropirea accidentala cu apa.
                          Legat de sigurante mai trebuie subliniat faptul ca cele 2P ocupa si mai mult spatiu in panou si costa simtitor mai mult in raport cu protectiile 1P sau 1P+N;
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • TudorB
                            Incepator
                            • 13.mar.2012
                            • 53

                            Salutare! Recunosc ca nu am apucat sa citesc tot postul din lipsa de timp, momentan, dar vreau sa va intreb si eu ceva: ar fi mai bine sa pun conductor de 4 mm de la tablou pana la dozele de legatura, adica coloana principala, cel putin la prize, de unde sa pleaca, normal, cu 2,5 mm la fiecare? Am casa cu etaj si ar fi cam 12 LP pe etaj, fiecare cu tabloul lui.

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1688

                              Postat în original de TudorB
                              Salutare! Recunosc ca nu am apucat sa citesc tot postul din lipsa de timp, momentan, dar vreau sa va intreb si eu ceva: ar fi mai bine sa pun conductor de 4 mm de la tablou pana la dozele de legatura, adica coloana principala, cel putin la prize, de unde sa pleaca, normal, cu 2,5 mm la fiecare? Am casa cu etaj si ar fi cam 12 LP pe etaj, fiecare cu tabloul lui.
                              Se poate pune conductor de 4 mmp, dar protectia trebuie asigurata tot cu sigurante de max. 16 A pe fiecare circuit, din cauza ca plecarile din doze catre prize sunt cu 2,5 mmp.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • TudorB
                                Incepator
                                • 13.mar.2012
                                • 53

                                Postat în original de Cherubino
                                Se poate pune conductor de 4 mmp, dar protectia trebuie asigurata tot cu sigurante de max. 16 A pe fiecare circuit, din cauza ca plecarile din doze catre prize sunt cu 2,5 mmp.
                                Deci daca pune conductor de 2,5 mm de la prize pana la tablou, e OK si asa?

                                Comentariu

                                Procesare...