Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kpk1
    Incepator
    • 13.feb.2008
    • 83

    Pt o casa (BMP trifazat, 63A) cu toate aparatele electrice (inlcusiv centrala alectrica, plita inductie, boiler, etc.) ce scenariu de echilibrare este mai bun ? 2 faze pt consumatorii mari si o faza pt living dormitoare si iluminat sau se impart zone din casa (inclsuiv iluminat) pe cate o faza ? Mai iau in calcul si influenta pe care o au consumatorii mari asupra aparatelor sensibile, gen plasma, pc, iluminat.

    Comentariu

    • kpk1
      Incepator
      • 13.feb.2008
      • 83

      2. In situatia cand sunt legate mai multe prize (ramificatii) pe un singur circuit si acesta protejat de o siguranta de ce este nevoie sa se supradimensioneze conductorul de circuit ? Nu este logic ca siguranta circuitului sa fie dimensionata dupa conductorul ramificatiei ?
      Spre exemplu avem o siguranta de 16A si ramificatii de Cu de 4mm. Consider suficient un conductor pt circuitul principal tot de 4mm.
      Am observat ca se practica conductori cu sectiune mai mare de 4. In cazul acesta conductorul mare este inutil iar daca supradimensionam si siguranta, ramificatiile sunt expuse defectiunilor.
      Gresec undeva ?

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1688

        Postat în original de kpk1
        2. In situatia cand sunt legate mai multe prize (ramificatii) pe un singur circuit si acesta protejat de o siguranta de ce este nevoie sa se supradimensioneze conductorul de circuit ? Nu este logic ca siguranta circuitului sa fie dimensionata dupa conductorul ramificatiei ?
        Spre exemplu avem o siguranta de 16A si ramificatii de Cu de 4mm. Consider suficient un conductor pt circuitul principal tot de 4mm.
        Am observat ca se practica conductori cu sectiune mai mare de 4. In cazul acesta conductorul mare este inutil iar daca supradimensionam si siguranta, ramificatiile sunt expuse defectiunilor.
        Gresec undeva ?
        Pe un circuit protejat cu siguranta de 16 A, sectiunea conductoarelor trebuie sa fie 2,5 mmp cupru, incepand de la bornele de iesire ale sigurantelor si pana la cel mai indepartat aparat (priza).
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • kpk1
          Incepator
          • 13.feb.2008
          • 83

          Strategie:
          Se pleaca din panoul central/etaj cu un conductor gros (8-10mmp) iar la fiecare incapere sau cate 2 incaperi vecine se monteaza un mic tablou cu siguranta pt iluminat, siguranta pt fiecare priza cu consumator mare si alte automatizari.
          Este corecta instalatia de mai sus ?

          Comentariu

          • raducu_ilie
            Living Legend
            • 10.apr.2008
            • 1043

            Nu.
            Risipa de material. Si transformati casa in Cernavoda. Sau in Portile de fier II. Conductor de 8 mm nu o sa reusiti sa gasiti la noi in comert. De 10 da. Dar acela se foloseste la amperaje mari (sau puteri). Ideal ar fi sa incercati sa pozitionati tabloul electric intr-o zona catre care sa vina usor toate partile componente ale instalatiie dvs electrice. Este corect sa doriti ca fiecare circuit de prize dintr-o camera sa fie pe o siguranta. Nu este economic. Dar puteti pune prizele dintr-o camera pe cate o siguranta. Iluminatul in schimb nu justifica acest lucru adica fiecare camera sa aiba circuitul de iluminat separat. Luati in calcul un viitor AC (aer conditionat), daca incalzirea va fi electrica sau nu, daca aveti masina de spalat la etaj, cada cu hidromasaj, etc.
            Faceti-va o lista cu ce anume doriti sa aveti si apoi reveniti.
            Stima!
            Sanatate maxima si efort minim!

            Comentariu

            • Griavram
              Incepator
              • 14.mai.2012
              • 1

              Răspuns la: instalatie electrica la casa noua

              Multumesc mult pentru raspuns.
              De la tabloul de sigurante vor fi sigur circuite separate de iluminat si prize pentru fiecare camera. Voi folosi tub PVC.
              Forum Kabbanet.http://www.kabbanet.ro

              Comentariu

              • tina90
                Incepator
                • 16.mai.2012
                • 7

                Răspuns la: instalatie electrica la casa noua

                Buna... puteti sa ma ajutati si pe mine cu ceva? Realizez o cercetare de marketing despre IKEA. Chestionarul dureaza aprox 5 min si datele sunt folosite numai in scop didactic (pentru realizarea licentei).
                Linkul spre chestionar: http://www.marketerclub.ro/cercetare......924&lang=ro
                Va multumesc!!!

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  Răspuns la: instalatie electrica la casa noua

                  Postat în original de tina90
                  Buna... puteti sa ma ajutati si pe mine cu ceva? Realizez o cercetare de marketing despre IKEA. Chestionarul dureaza aprox 5 min si datele sunt folosite numai in scop didactic (pentru realizarea licentei).
                  Linkul spre chestionar: http://www.marketerclub.ro/cercetare......924&lang=ro
                  Va multumesc!!!
                  Lasand la o parte faptul ca linkul nu se deschide, care ar fi legatura cu subiectul de fata?????????????
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • matmar
                    Incepator
                    • 12.feb.2012
                    • 16

                    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    Am si eu o intrebare.Am facut bransamentul la casa iar cei care lau facut a pus un cablu CYABI de 6x3 .Lungimea pana la casa e de 182 m. subteran .Intrebarea este daca esre destul de gros pentru aceasta distanta si daca nu am pierderi de curent ..multumim..

                    Comentariu

                    • electricman1
                      Incepator
                      • 14.mai.2012
                      • 21

                      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      Postat în original de matmar
                      Am si eu o intrebare.Am facut bransamentul la casa iar cei care lau facut a pus un cablu CYABI de 6x3 .Lungimea pana la casa e de 182 m. subteran .Intrebarea este daca esre destul de gros pentru aceasta distanta si daca nu am pierderi de curent ..multumim..
                      Poate CYABY,si trebuie sa spui si pt ce putere l-au calculat.

                      Comentariu

                      • matmar
                        Incepator
                        • 12.feb.2012
                        • 16

                        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        Probabil CYABY, nu am contractul la mine ,e monofazic 5 kw. scria in contract ,cablu are cam 3 cm invelit intro manta neagra urmat de o manta de tabla ,iarasi o manta neagra unde se afla 3 fire de aluminiu de 6 invelite separat

                        Comentariu

                        • electricman1
                          Incepator
                          • 14.mai.2012
                          • 21

                          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          Postat în original de matmar
                          Probabil CYABY, nu am contractul la mine ,e monofazic 5 kw. scria in contract ,cablu are cam 3 cm invelit intro manta neagra urmat de o manta de tabla ,iarasi o manta neagra unde se afla 3 fire de aluminiu de 6 invelite separat
                          Din ceea ce scrii este ACYABY,tie iti trebuia un 3x16,nu un 3x6

                          Comentariu

                          • matmar
                            Incepator
                            • 12.feb.2012
                            • 16

                            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            Acum nu mai pot face nimic ,cei de la Enel nu stiau ce cablu sa-mi puna ?ei au analizat ei au masurat ,eu doar am platit ,am dat 2000 ron. pe cablu separat de bransament si contuar.As vrea sa stiu ce probleme voi avea cu pierderi de tensiune Ma voi limita la un consum pana la puterea cea scrisa in contract sau in cel mai rau caz sper ca va duce 5 kw. acel cable ..

                            Comentariu

                            • catriz
                              Incepator
                              • 27.dec.2011
                              • 5

                              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              Buna ziua,
                              daca doresti sa nun ai probleme cu instalatia electrica fa un pic de efort si respecta normativul I7.
                              La prizele de uz general din camere sepot pune pe acelasi circuit (dar nu mai mult de ;
                              La bucatarie prizele trebuie sa fie protejate pe sigurant diferentiala cu I inv. de 30mA;
                              La baie la fel ca la bucatarie iar pentru consumatorii dedicati ( masina de spalat, aer conditionat, frigider, centrala termica,....) pune sigurante separate in tablou.
                              Pentru trasee eu unul am rezolvat cu doza de distributie in fiecare camera cu dresing de unde am distribuit la fecare loc de priza, intrerupator si loc de lampa.
                              De la doza de distributie la TD traseele sunt comune pe hol. Am prevazut TD general la parter si un TD pentru etaj. deci pentru prizele din dormitor este suficient un circuit si un circuit separat pentru aer conditionat.
                              Daca doresti mai multe detalii ma gasesti pe catriz@gmail.com

                              Comentariu

                              • raducu_ilie
                                Living Legend
                                • 10.apr.2008
                                • 1043

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                Asta este raspuns la ce anume? Incercati sa scrieti corect si sa despartiti frazele in propozitii mai simple. Asteptam o varianta editata.
                                Sanatate maxima si efort minim!

                                Comentariu

                                Procesare...