Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Adi_M
    Incepator
    • 30.mai.2011
    • 57

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Salut! Intreb si aici poate raspunde cineva. Pt un bransament trifazat subteran la o casa noua unde casuta de distributie se afla la aprox 100 m iar totala instala este de 9 kw am doua variante: 1. cablu acyaby 3x35+16 sau 2. cyaby 4x10. Care este mai potrivit? Multumesc!

    Comentariu

    • Paulorossi
      Membru
      • 24.aug.2010
      • 272

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      Salut
      Dpdv al sectiunii ambele conductoare satisfac conditia de stabilitate termica.Problema apare datorita traseului lung pe care apar pierderi de tensiune.
      Iata cum sta treaba:
      P=3*Uf*I
      I=P/3*Uf=9000/3*230= 13A
      deci I=13 A -curent pe fiecare faza, presupunand ca consumatorii sunt perfecti echilibrati
      Pentru sectiunea 10 mm2 caderea de tensiune va fi:
      U=I*R
      R=(2 * q * l)/S,unde
      R este rezistența electrică
      S este aria secțiunii transversale a conductorului electric, în mm²;
      ρ este rezistivitatea electrică specifică (a cuprului = 0,0179 Ωmm²);
      l este lungimea cablului de transport, măsurată în metri
      R=(2 * 0,017 * 100) / 10 = 0.34 ohm
      deci U=13*3,4=4,42 V , valoare acceptabila pt caderea de tensiune,deci poti opta pt cablul de sectiune cyaby 4x10.
      Acest regim este cel mai favorabil(consumatorii perfect echilibrati).In realitate nu ai cum sa-i echilibrezi perfect,de aceea trebuie calculata pierderea de tensiune pt regimul cel mai nefavorabil(faza cea mai incarcata) si dupa aceea se stabileste sectiunea conductorului.
      Mult succes!

      Comentariu

      • Adi_M
        Incepator
        • 30.mai.2011
        • 57

        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        Multmesc frumos pentru raspunsul complet si complex pe care mi l-ati dat. Numai bine!

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          @Aurelian - Pentru supratensiuni de natura atmosferica sunt descarcatoare - sub aceasta denumire le gasiti aici pe forum cat si in literatura de specialitate.
          Nu confundati instalatia de paratrasnet care se executa dupa niste reguli stricte in functie de forma constructiei, de materialele din care este realizata etc si instalatia cu descarcatoare din tablou care directioneaza catre pamant supratensiunile din retea produse ca urmare a conditiilor atmosferice. Aceste doua sisteme pot lucra fie impreuna fie separat. Lovitura de trasnet insa poate ajunge si indirect la aparatele dvs. electrice chiar daca aveti paratrasnet, iar acolo va va ajuta descarcatorul.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • electricman
            Membru Marcant
            • 26.iul.2009
            • 691

            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            Postat în original de Aurelian 6n2
            Ok, multumesc de link-uri se face din ce in ce mai lumina. Am stat de vorba cu cativa electricieni si au zis ca e cel mai stupid lucru in a lega impamantarea casei cu cea a paratrasnetului care suporta descarcari de orinul milioanelor de volti.
            Spune-le sa puna mana pe i7/2011,sau pe manualele de specialitate ,dupa aia sa emita o parere,priza de pamant a paratrasnetului si a instalatiei electrice trebuie sa fie comuna ,sau ele trebuie sa fi legate intre ele daca distanta dintre el este mai mai mica de 20 m,si asta nu este optional, ci obligatoriu.
            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

            Comentariu

            • braniciioan
              Incepator
              • 22.sep.2011
              • 44

              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              va salut cu respect,pt instalatia la o casa noua din caramida merge bagat cablu fara tub prin pereti,ma refer la cablu din ala de 3 fire cupru masiv cu nu stiu ce fel de izolatie...mi-a spus cineva ca merge si fara tub
              incepator

              Comentariu

              • da_n
                Banned
                - Exclus de pe forum -
                • 10.mai.2009
                • 1226

                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                Postat în original de braniciioan
                va salut cu respect,pt instalatia la o casa noua din caramida merge bagat cablu fara tub prin pereti,ma refer la cablu din ala de 3 fire cupru masiv cu nu stiu ce fel de izolatie...mi-a spus cineva ca merge si fara tub
                imagineza-ti ce-o fi acolo daca tre sa-l schimbi in caz de avarie

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  Postat în original de braniciioan
                  va salut cu respect,pt instalatia la o casa noua din caramida merge bagat cablu fara tub prin pereti,ma refer la cablu din ala de 3 fire cupru masiv cu nu stiu ce fel de izolatie...mi-a spus cineva ca merge si fara tub
                  Cablu CYY, merge bagat direct in tencuiala, dar trebuie sa va ganditi ca in acest caz, dupa cum s-a scris si mai sus, nu mai puteti schimba nimic (de exemplu daca vreodata va fi nevoie sa schimbati un conductor deteriorat). Pe de alta parte, daca la executia lucrarii respectati absolut tot ceea ce scrie in I7-2011 si manifestati o atentie deosebita la executarea durabila a conexiunilor in doze este putin probabil ca veti avea vreodata nevoie sa inlocuiti conductoare deteriorate prin pereti.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • komy
                    Membru Marcant
                    • 22.iul.2008
                    • 442

                    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    Eu folosesc tub deoarece am mai intalnit cazuri cand s-a dat o gaura pentru o hota fix in tubul meu. In acest caz am scos conductorul vehi deteriorat, si am pus unul nou fara bataie de cap. Daca se facea instalatia cu cablu, atuci era nevoie de 2 imbinari.
                    Imi place lumina!

                    Comentariu

                    • crhamnusia
                      Incepator
                      • 04.aug.2012
                      • 11

                      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      Bine v-am gasit pe acest forum.
                      Am si eu o intrebare legata de numarul de conductoare admise in tubul de pexal. Cu alte cuvinete, cate fire de 2.5, respectiv 1.5 pot trage printr-un copex de 16. Dar prin unul de 20. Multumesc. Astept raspunsul d-voastra.

                      Comentariu

                      • bmcatalin
                        Incepator
                        • 29.apr.2012
                        • 29

                        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        copex nu-i tot una cu pexal.
                        printr-un tub de protectie cu diametrul INTERIOR de 11 mm (informativ exterior 16 mm) se pot trage 4 conductoare de 1,5 sau 3 de 2,5. daca tubul de protectie de 16 mm are grosimea mai mica (astfel incat diametru interior=12,3) se pot trage 5 conductoare de 1,5.
                        pentru un diametru interior de 13,5 (informativ, exterior 20mm) se pot trage 4 conductoare de 2,5. daca diametrul interior este de 15,1 (exterior tot 20 mm) atunci se pot trage 5 conductoare de 2,5mmp
                        mai multe informatii se pot gasi in I7, 5.2.12.1.7., tabelul 5.7.
                        tragerea in tub se face folosindu-se materiale de lubrifiere (talc, de exemplu; nu se vor folosi vaselina sau alte nebunii de acest gen)

                        Comentariu

                        • mikkishor
                          Incepator
                          • 15.aug.2012
                          • 4

                          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          Bine v-am gasit! am si eu o mare problema la renovarea apartamentului..la partea de electrica in unul din dormitoare, tavanul e din placi de beton turnate iar canalul este ingropat 5 cm in placa si nu ies firele..din cate a zis electricianul nu se poate sapa in beton...aveti vreo solutie salvatoare? cum pot sa trag alt canal?
                          Multumesc mult!!

                          Comentariu

                          • komy
                            Membru Marcant
                            • 22.iul.2008
                            • 442

                            Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            pt mikisor: poti sapa in tencuiala din tavan si sa pui in cablu de 3x1,5 sau chiar 3x1. Apoi acoperi cu tencuiala si cam asta e tot.
                            pt chramnusia: intr-un tub de 16 poti baga 3 conductoare de 2,5mmp si 5 conductoare de 1,5; Intr-un tub de 20 poti baga 5 conductoare de 2,5 si 7 de 1,5 mmp.
                            Pexalul se foloseste la instalatii de apa, iar tubul PVC la instalatii electrice.
                            Imi place lumina!

                            Comentariu

                            • crhamnusia
                              Incepator
                              • 04.aug.2012
                              • 11

                              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              Va multumesc mult pentru raspuns.
                              Da... greseala mea. Ma gandeam la copex, nu la pexal.... scuze.
                              Mai am totusi o intrebare.
                              Sunt la stadiul de instalatie electrica la o casa la rosu.
                              Va rog sa ma sfatuiti cum sa fac instalatia electrica, prin sapa sau prin pereti (caramida). Puteti sa-mi prezentati principalele avantaje, respectiv dezavantaje a celor doua solutii?
                              Am apelat la doi electricieni. Unul imi recomanda prin perete, cu ceva mai multe doze, iar celalalt prin sapa, dar tot prin sapa am sa vin cu instalatia de incalzire.
                              Va multumesc.

                              Comentariu

                              • gerula2006
                                Membru
                                • 15.feb.2011
                                • 183

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                Mai bine prin caramida.Prin sapa se va intersecta cu incalzirea si te v-a arunca prea sus cu nivelul.

                                Comentariu

                                Procesare...