Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gmtiby
    Living Legend
    • 24.oct.2008
    • 1044

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de Skemosu
    La mine este sistemul "din priza in priza". Pt fiecare camera , am circuit separat de prize si cablul merge dintr-o priza in alta. Cablul este multifilar de 2.5mm2 . Folosesc "tuburi de capat" pe care le strang cu un cleste special pe fire. Este ok daca fac legatura direct in priza ? (leg faza care vine si faza care pleaca pe acelasi surub , la fel nulul si impamantarea - Folosesc prize Schneider Sedna). As vrea sa evit cositorirea sau diverse cleme care nu mi se par de incredere.

    Am desfacut cateva prize legrand si schneider (Sedna, Unica, Suno,Valena) si era cam acelasi lucru la toate , nici una nu avea arcuri cum aveau prizele negre "comuniste"cu impamantare. Singurele la care am gasit ceva erau niste prize duble Suno care aveau niste "sigurante" din sarma care tineau clemele apropiate.Stiti de vreo marca de prize care sa aiba arcuri sau alte sisteme pentru imbunaatirea contactului lamelelor cu stecherul ?
    Salut,
    Daca tot ai desfacut acele modele de prize, sunt sigur ca ai observat si simplul fapt ca spatele prizei, cel pe care vin lamelele, este din PLASTIC, si nu din ceramica la ca vechile prize (comuniste, cum bine spui ). Tocmai din acest motiv si lamelele sunt fara acele arcuri/sigurante care imbunatatesc contactul cu stecherul, deoarce aceste lamele sunt de o calitate superioara celor de pana acum. Eu am ales schneider deoarece aveai si protectie pentru copii (nu se poate baga un cui, sau alceva intr-o singura gaura a stecherului )

    Toate cele bune!

    Comentariu

    • gmtiby
      Living Legend
      • 24.oct.2008
      • 1044

      Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      Si la prizele schneider sunt la fel. Daca iti permite doza e ok sa faci asa legaturile.

      Comentariu

      • leon
        Membru Marcant
        • 19.sep.2006
        • 905

        Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        Postat în original de da_n
        la prizele legrand am vazut ca sunt prevazute pentru legatura din priza-n priza pur si simplu, fara alte legaturi...
        Aglomerarea cablurilor apar, de cele mai multe ori, in dozele comutatoarelor -exemplu:

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          Eu prefer ca, în măsura în care este posibl, în doze să nu fie conductori şi pentru iluminat şi pentru prize. Ştiu că nu au cum să se "certe", dar acesta este "piticul" meu .
          Concret, în cazul postat de Dl. leon, aleg varianta de mai jos.

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	conexiuni01 2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	110,1 KB 
ID:	606168
          Ultima editare de RaduCA; 08.nov.2012, 17:05.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • hot
            Membru
            • 12.nov.2010
            • 196

            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            Vorbind astazi cu un meserias din anglia acesta mi a propus sistemul de lucru care il foloseste acolo:cablu de 2,5 monofilar legaturi din priza in priza dar.......pentru 2 dormitoare vine cu un singur traseu de fire traseu care se reintoarce in tabloul de sigurante.Deci un singur traseu care face bucla adica nu se termina la ultima priza ci revina in tablou.Care sunt dezavantajele acestui tip de instalatie.De asemenea el spunea ca pentru cuptorul electric sa folosesc fire de 6 mm,eu motivand ca la noi se foloseste de 4mm.Pentru bucatarie traseu separat.
            merg ca melcul cu casa dupa mine

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              Pt mine , poza colegului LEON este corecta , si asa folosesc si eu in situatia unor aplice . Eu montez aplicele pe prize si in felul acesta nu ai cum sa stai in bezna nici 2 secunde.
              @ HOT / nu pricep ideea cu circuitul intors in tablou ! Pt o instalatie noua eu trag circuit de iluminat si de priza pt fiecare camera , pina in tablou .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • da_n
                Banned
                - Exclus de pe forum -
                • 10.mai.2009
                • 1226

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                Postat în original de leon
                Aglomerarea cablurilor apar, de cele mai multe ori, in dozele comutatoarelor
                corect, eu ma refeream la sistemul din priza-n priza

                la mine de exemplu legaturile (lumina) sunt in doza de aparat din tavan cu wirenuts

                Comentariu

                • hot
                  Membru
                  • 12.nov.2010
                  • 196

                  Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  Stiu MirceaG.Tot asa am facut instalatia la apartamentul in care locuiesc de 10 ani dar as dori sa stiu daca e posibil sistemul prezentat din anglia.Pentru iluminat separat monifilar de 1,5 mm iar pentru prizele din 2 dormitoare sistemul din priza in priza cu bucla nu stiu cum sa ii spun.De la ultima priza firele revin in tablou in acelasi loc unde sunt legate si cele care pleaca.
                  merg ca melcul cu casa dupa mine

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    Postat în original de hot
                    ..........De la ultima priza firele revin in tablou in acelasi loc unde sunt legate si cele care pleaca.
                    Nu cunosc sistemul . Probabil se tem de caderile de tensiune pe circuit si atunci il alimenteaza prin ambele capete ...
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      @Skemosu
                      E-hei, daca ati sti cate discutii am avut de-a lungul anilor cu diverse persoane legat de calitatea prizelor "de trista amintire". Nu vreau sa fac reclama negativa niciunei marci "de renume" din zilele noastre (in definitiv le folosesc si eu), dar niciuna nu se compara cu acele prize.
                      Legat de conectarea conductoarelor direct la bornele prizelor in cazul sistemului "din priza in priza", va sfatuiesc sa nu folositi aceasta metoda, intrucat, daca din diferite motive, va trebui sa demontati una dintre prize, va fi afectata functionarea tuturor prizelor din aval. Eu obisnuiesc sa conectez intrarile si iesirile din doza impreuna cu o ramificatie suficient de lunga ca s-o pot conecta la bornele prizei, dar in acelasi timp si suficient de scurta ca sa incapa in doza. Conexiunile le fac clasic, prin cositorire si acoperire cu banda adeziva.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1688

                        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        Postat în original de gmtiby
                        Salut,
                        Daca tot ai desfacut acele modele de prize, sunt sigur ca ai observat si simplul fapt ca spatele prizei, cel pe care vin lamelele, este din PLASTIC, si nu din ceramica la ca vechile prize (comuniste, cum bine spui ).

                        Toate cele bune!
                        Cu tot respectul, sunteti intr-o mare eroare!
                        Acele prize "comuniste, de trista amintire" nu aveau niciun strop de ceramica in ele iar contactele lor erau de o calitate ireprosabila, cum nu prea gasiti in ziua de azi. Eu mai am pe undeva o astfel de priza, daca o gasesc o sa pun o poza ca sa va edificati.
                        Prizele acelea ceramice la care va referiti sunt turcismele ordinare aparute ca ciupercile dupa ploaie in ultimii 22 de ani.
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • leon
                          Membru Marcant
                          • 19.sep.2006
                          • 905

                          Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          Postat în original de RaduCA
                          ... aleg varianta de mai jos...
                          Poate nu inteleg eu ceva, insa ...

                          Comentariu

                          • leon
                            Membru Marcant
                            • 19.sep.2006
                            • 905

                            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            In general, la acest tip de instalatie, nu se practica separarea circuitelor -(iluminat - prize) se merge pe circuitul camerei sau a aparatului.
                            Ca exemplu am putea lua tabloul unei garsoniere:

                            Comentariu

                            • da_n
                              Banned
                              - Exclus de pe forum -
                              • 10.mai.2009
                              • 1226

                              Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              Postat în original de hot
                              Deci un singur traseu care face bucla adica nu se termina la ultima priza ci revina in tablou.Care sunt dezavantajele acestui tip de instalatie.De asemenea el spunea ca pentru cuptorul electric sa folosesc fire de 6 mm,eu motivand ca la noi se foloseste de 4mm.
                              sunt tari care folosesc acest sistem, verifica daca este agreat de normativele romanesti in domeniu

                              dezavantajul este ca ai mai mult de spart, mai mult conductor, cost final mai mare, in schimb ai avantajul care nu-l vad asa mare dupa mine, ca nu ramai cu circuitul afara din serviciu in cazul unei avarii intr-un punct oarecare

                              in cazul circuitului de alimentare al cuptorului depinde de necesitati, daca ai un cuptor de ~3000w nu vad rostul conductorului de 6mm

                              Postat în original de Cherubino
                              Legat de conectarea conductoarelor direct la bornele prizelor in cazul sistemului "din priza in priza", va sfatuiesc sa nu folositi aceasta metoda, intrucat, daca din diferite motive, va trebui sa demontati una dintre prize, va fi afectata functionarea tuturor prizelor din aval.
                              asta se rezolva foarte simplu: se face legatura provizoriu cu o regleta, conector wago etc

                              Postat în original de Cherubino
                              Eu obisnuiesc sa conectez intrarile si iesirile din doza impreuna cu o ramificatie suficient de lunga ca s-o pot conecta la bornele prizei, dar in acelasi timp si suficient de scurta ca sa incapa in doza.
                              nu vad avantajul, e mai mult de lucru, material in plus, cost final mai mare

                              chiar daca se intampla o avarie, cam la toata casa se gaseste un prelungitor daca este neaparat nevoie de priza activa in zona circuitului avariat

                              cu toate astea se poate executa in ambele variante, dovada sta faptul ca producatorii au scos pe piata echipamente pentru ambele cazuri
                              Ultima editare de da_n; 08.nov.2012, 20:38.

                              Comentariu

                              • Skemosu
                                Incepator
                                • 12.mai.2012
                                • 9

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                Postat în original de Cherubino
                                @Skemosu
                                E-hei, daca ati sti cate discutii am avut de-a lungul anilor cu diverse persoane legat de calitatea prizelor "de trista amintire". Nu vreau sa fac reclama negativa niciunei marci "de renume" din zilele noastre (in definitiv le folosesc si eu), dar niciuna nu se compara cu acele prize.
                                Absolut de acord. Am zis "prize comuniste" oarecum la misto fata de prizele de azi. Am acasa in vechiul"apartament comunist" la bloc niste prize vechi si m-am gandit sa le schimb cu "noile prize...minunea tehnologiei".... Le-am desfacut si cand am vazut ca toate aveau cleme cu ARC ca sa apese pe contacte le-am lasat acolo. Am dat cu niste spray contacte , am mai strans un pic suruburile care prindeau firele si le-am lasat cum erau. Cred ca mai merg fara probleme INCA 30 de ani !
                                Ultima editare de Skemosu; 08.nov.2012, 21:58. Motiv: greaseala de tipar

                                Comentariu

                                Procesare...