Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mpatachia
    Incepator
    • 19.mai.2010
    • 84

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    nu, nu s-au urcat ei pe stalp, au chemat pe careva, probabil firma autorizata care a facut bransamentul.
    sa vedem ce zic cand or sa vina, va tin la curent. Mi-e teama sa nu incep sa desfac dozele prin casa ca sa verificam legaturile, stiu ca la tabloul din casa au verificat ultima data toate legaturile si nu era nimic in neregula.

    Comentariu

    • Kim
      Incepator
      • 06.mar.2013
      • 6

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      Va salut,
      incep executarea instalatiei electrice la casa noua, din caramida, si as opta pentru cablu rigid CYY-F (2,5/1,5) pozat direct in santuri sapate in caramida (~2cm adancime), fara a mai folosi copex sau tub pvc. Legaturile in doze le fac cu cleme precum cele din imagine.
      Stiu ca e mai indicat sa se folosesca tuburi de protectie, ca la o eventuala avarie nu poti inlocui conductorul, dar tinand cont ca dimensionarea o sa fie corecta in functie de consumatori, iar materialele vor fi de calitate, credeti ca fac o prostie?
      Multumesc!
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru marcant
        • 27.sep.2012
        • 748

        Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        Postat în original de Kim
        Va salut,
        incep executarea instalatiei electrice la casa noua, din caramida, si as opta pentru cablu rigid CYY-F (2,5/1,5) pozat direct in santuri sapate in caramida (~2cm adancime), fara a mai folosi copex sau tub pvc. Legaturile in doze le fac cu cleme precum cele din imagine.
        Stiu ca e mai indicat sa se folosesca tuburi de protectie, ca la o eventuala avarie nu poti inlocui conductorul, dar tinand cont ca dimensionarea o sa fie corecta in functie de consumatori, iar materialele vor fi de calitate, credeti ca fac o prostie?
        Multumesc!
        Nu poti poza cablul direct in tencuiala decat daca folosesri cablu INTENC 3x1,5 sau 3x2,5.
        Cablului de tip CYY-(F) nu-i rezista izolatia in contact cu tencuiala.
        Ce lungime au clemele din imagine. Urmareste sa aibe lungimea intre 2 si 2,5cm.
        Cele mai bune "cleme" sunt atunci cand cositoresti firele.
        Ultima editare de GeorgeTrisina; 06.mar.2013, 10:35.

        Comentariu

        • IancuMIC
          Membru
          • 27.ian.2013
          • 276

          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          Postat în original de GeorgeTrisina
          Nu poti poza cablul direct in tencuiala decat daca folosesri cablu INTENC 3x1,5 sau 3x2,5.
          Se mai găseşte acest tip de cablu?
          Ultima editare de IancuMIC; 06.mar.2013, 11:00.

          Comentariu

          • Kim
            Incepator
            • 06.mar.2013
            • 6

            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            E pentru prima daca cand aud ca CYY-ul nu rezista sub tencuiala. Cablu INTENC unde gasesc, ca prietenul google nu ma prea juta?
            Cleme alea din imagine erau cu titlu de prezentare, o sa caut cum mi-ai recomandat. Multumesc!

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              Postat în original de Kim
              E pentru prima daca cand aud ca CYY-ul nu rezista sub tencuiala. Cablu INTENC unde gasesc, ca prietenul google nu ma prea juta?
              Cleme alea din imagine erau cu titlu de prezentare, o sa caut cum mi-ai recomandat. Multumesc!
              Cablul CYYF se poate monta ingropat direct in zidarie, are mantaua exterioara rezistenta pentru acest sistem de pozare. Cred ca colegul George Trisina a facut o mica confuzie cu MYYM (toti mai gresim, ca doar oameni suntem, nu roboti).
              Nu este nicio problema incastrarea cablului in perete, deoarece normativul nu instituie obligativitatea tragerii conductoarelor prin tuburi. Totusi, in aceasta situatie, ar trebui sa tii cont de urmatoarele :
              -sigurante dimensionate "ca la carte" (adica max. 10 A pentru 1, 5 mmp si max. 16 A pentru 2,5 mmp) si neaparat o marca "consacrata" (NU de pe tarabe!)
              - executarea conexiunilor in doze prin rasucire si cositorire (dupa cum bine a sugerat si George Trisina), intrucat acest tip de conexiune executata corect e "fara moarte"-ori in situatia in care nu poti schimba un conductor eventual topit din cauza unei conexiuni proaste, este esential sa ai conexiuni care sa reziste la fel de mult cat durata de viata a locuintei.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • electricman
                Membru Marcant
                • 26.iul.2009
                • 691

                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                Rezista ,dar sa-ti faci in casa ta asa....eu unul recomand prin tubulatura deoarece de multe ori beneficiarii isi inchipuie ca stiu ce vor si la sfarsit..
                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  Postat în original de electricman
                  Rezista ,dar sa-ti faci in casa ta asa....eu unul recomand prin tubulatura deoarece de multe ori beneficiarii isi inchipuie ca stiu ce vor si la sfarsit..
                  Bineinteles ca solutia cea mai buna este cea in care poti avea oricand acces la conductoare. Dar asta nu inseamna ca, daca se doreste neaparat, nu se poate ingropa cablul in slit.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • GeorgeTrisina
                    Membru marcant
                    • 27.sep.2012
                    • 748

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    Postat în original de IancuMIC
                    Se mai găseşte acest tip de cablu?
                    Da se mai gaseste, e numai din cupru, dar se aduce numai la comanda, deoarece nu are cerere.

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 748

                      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      Postat în original de Cherubino
                      Cablul CYYF se poate monta ingropat direct in zidarie, are mantaua exterioara rezistenta pentru acest sistem de pozare. Cred ca colegul George Trisina a facut o mica confuzie cu MYYM (toti mai gresim, ca doar oameni suntem, nu roboti).
                      Nu este nicio problema incastrarea cablului in perete, deoarece normativul nu instituie obligativitatea tragerii conductoarelor prin tuburi. Totusi, in aceasta situatie, ar trebui sa tii cont de urmatoarele :
                      -sigurante dimensionate "ca la carte" (adica max. 10 A pentru 1, 5 mmp si max. 16 A pentru 2,5 mmp) si neaparat o marca "consacrata" (NU de pe tarabe!)
                      - executarea conexiunilor in doze prin rasucire si cositorire (dupa cum bine a sugerat si George Trisina), intrucat acest tip de conexiune executata corect e "fara moarte"-ori in situatia in care nu poti schimba un conductor eventual topit din cauza unei conexiuni proaste, este esential sa ai conexiuni care sa reziste la fel de mult cat durata de viata a locuintei.
                      Offf, nu te exalta atat..., probabil tu faci o confuzie intre CYY si CYAbY.
                      Tot ce e de tip Y adica PVC il termina tencuiala. La CYAbY il apara armatura de otel (blindajul)
                      Nu te gandi ca fac asa de usor confuzii, pt ca la cati ani de experienta am in spate sunt "Stan patitul". (Cine nu munceste nu greseste)
                      Deci concluzia: fara suparare, dar eu va impartasesc unele probleme de care m-am lovit eu in anii tineretii si n-as vrea sa se mai loveasca si altii.
                      Vreti sa-mi urmati sfatul.... ma bucur, daca nu..., va plang de mila.

                      Comentariu

                      • IancuMIC
                        Membru
                        • 27.ian.2013
                        • 276

                        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        Asta inseamnă ca metoda de pozare in tencuială nu prea mai este nici agreată, nici folosita.
                        Am senzaţia că tipul acesta de conductor utilizeaza la metoda in tencuială; H05V2-K sau H07V2-K

                        Despre cablurile din categoria CYY, sau NYY, europenizate, nu am văzut sa fie recomandate pentru pozare directă in tencuială.
                        Ultima editare de IancuMIC; 06.mar.2013, 20:51.

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          Postat în original de GeorgeTrisina
                          Offf, nu te exalta atat..., probabil tu faci o confuzie intre CYY si CYAbY.
                          Tot ce e de tip Y adica PVC il termina tencuiala. La CYAbY il apara armatura de otel (blindajul)
                          Nu te gandi ca fac asa de usor confuzii, pt ca la cati ani de experienta am in spate sunt "Stan patitul". (Cine nu munceste nu greseste)
                          Deci concluzia: fara suparare, dar eu va impartasesc unele probleme de care m-am lovit eu in anii tineretii si n-as vrea sa se mai loveasca si altii.
                          Vreti sa-mi urmati sfatul.... ma bucur, daca nu..., va plang de mila.
                          Am dat si eu cu "presupusul" (fara suparare, sper) si in niciun caz nu m-am gandit sa-ti pun la indoiala experienta (cum as putea sa-mi permit asa ceva?). Totusi, lasand la o parte faza cu confuzii (fie ele existente sau nu) , sustin in continuare ca se poate monta CYYf in zidarie (chiar daca eu n-as recomanda nimanui sa faca asta).
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • Cherubino
                            Living Legend
                            • 10.iul.2006
                            • 1688

                            Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            Postat în original de IancuMIC
                            Asta inseamnă ca metoda de pozare in tencuială nu prea mai este nici agreată, nici folosita.
                            Am senzaţia că tipul acesta de conductor utilizeaza la metoda in tencuială; H05V2-K sau H07V2-K
                            In niciun caz, astea sunt conductoare din cupru multifilare cu izolatie din PVC si se monteaza numai in sisteme de pozare gen tuburi / jgheaburi.
                            LARGO AL FACTOTUM

                            Comentariu

                            • GeorgeTrisina
                              Membru marcant
                              • 27.sep.2012
                              • 748

                              Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              Postat în original de IancuMIC
                              Asta inseamnă ca metoda de pozare in tencuială nu prea mai este nici agreată, nici folosita.
                              Am senzaţia că tipul acesta de conductor utilizeaza la metoda in tencuială; H05V2-K sau H07V2-K

                              Despre cablurile din categoria CYY, sau NYY, europenizate, nu am văzut sa fie recomandate pentru pozare directă in tencuială.
                              Cablurile CYY (NYY), niciodata in tencuiala.
                              Eu personal folosesc aceste cabluri mai mult in localuri publice (restaurante, baruri, cluburi, hoteluri, etc), pozate in jgheab metalic, iar pt ramificatii, in tub fie IPEY, fie copex.
                              Pentru locuinte folosesc conductoare FY trase in tub IPEY sau copex, iar in locurile unde sunt pozate pe material combustibil, le pozez in copex metalic-plastifiat (pun plastifiat ca sa nu rugineasca).

                              Comentariu

                              • GeorgeTrisina
                                Membru marcant
                                • 27.sep.2012
                                • 748

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                Postat în original de Cherubino
                                Am dat si eu cu "presupusul" (fara suparare, sper) si in niciun caz nu m-am gandit sa-ti pun la indoiala experienta (cum as putea sa-mi permit asa ceva?). Totusi, lasand la o parte faza cu confuzii (fie ele existente sau nu) , sustin in continuare ca se poate monta CYYf in zidarie (chiar daca eu n-as recomanda nimanui sa faca asta).
                                Nici o suparare Cherubino!
                                Eu am spus cum e bine. Daca tu vrei sa faci altfel.... nu ma amestec.

                                Comentariu

                                Procesare...