Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Kim
    Incepator
    • 06.mar.2013
    • 6

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Va multumesc pentru raspunsuri. Am inteles cum e cu CYY-ul direct in zidarie, drept urmare o sa-l bag in copex, iar la mansarda in copex metalic.
    Ideal ar fi sa merg pe FY in tub pvc, dar asta mi-ar dubla timpul executiei.

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru marcant
      • 27.sep.2012
      • 748

      Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      Postat în original de Kim
      Va multumesc pentru raspunsuri. Am inteles cum e cu CYY-ul direct in zidarie, drept urmare o sa-l bag in copex, iar la mansarda in copex metalic.
      Ideal ar fi sa merg pe FY in tub pvc, dar asta mi-ar dubla timpul executiei.
      Timpul de executie e practic la fel pt ca pozezi toate 3 conductoarele deodata. In schimb, daca mergi pe cablu, iti dubleaza "buzunarul".

      Comentariu

      • IancuMIC
        Membru
        • 27.ian.2013
        • 276

        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        Aproape toate tipurile de conductoare si cabluri, au ca precizare in fişa tehnică, pozarea in tuburi de protecţie; cele cu agrement pentru montaj îngropat (in tencuială, zidarie) cu exceptia tipului cyaby, se găsesc foarte greu şi scumpe foc. Asa ca utilizarea tuburilor in cazul pozării instalaţiilor electrice interioare, este mai mult decat indicată.

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          Va rog sa cititi ce scrie pe pagina unui producator de cabluri despre domeniul de utilizare a cablurilor CYY :
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru marcant
            • 27.sep.2012
            • 748

            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            Postat în original de Cherubino
            Va rog sa cititi ce scrie pe pagina unui producator de cabluri despre domeniul de utilizare a cablurilor CYY :
            http://www.electroplast.ro/catalogue/28-Produs
            Interesant.
            Citeste si tu NTE007 la anexa 5.5. Daca tu vezi vreun cablu CYY-F sau NYY pozat direct in beton, eu il mananc.

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              Postat în original de GeorgeTrisina
              Interesant.
              Citeste si tu NTE007 la anexa 5.5. Daca tu vezi vreun cablu CYY-F sau NYY pozat direct in beton, eu il mananc.
              Daca te referi cumva la NTE 007/08/00, nu exista anexa 5.5, ci doar anexa 5, care se refera la raze de curbura, nicidecum la moduri de pozare.
              In schimb, la anexa A 10.2, se face referire la CYYF, dar nu in legatura cu modul de pozare, ci la lista cu tipuri de cabluri.
              Deci...?
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • GeorgeTrisina
                Membru marcant
                • 27.sep.2012
                • 748

                Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                Postat în original de Cherubino
                Daca te referi cumva la NTE 007/08/00, nu exista anexa 5.5, ci doar anexa 5, care se refera la raze de curbura, nicidecum la moduri de pozare.
                In schimb, la anexa A 10.2, se face referire la CYYF, dar nu in legatura cu modul de pozare, ci la lista cu tipuri de cabluri.
                Deci...?
                Scuze. Cu gandu la cabluri am scris nte007 involuntar. I7-2011 am vrut sa scriu Anexa 5.5 pag. 338

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  Postat în original de GeorgeTrisina
                  Scuze. Cu gandu la cabluri am scris nte007 involuntar. I7-2011 am vrut sa scriu Anexa 5.5 pag. 338
                  Nicio problema, scuzele sunt acceptate. Acuma, revenind la problema cu CYYF, in I7-2011, la anexa 5.6-7, punctul 57, pag. 345, apare "Cabluri cu un conductor sau multiconductoare incastrate direct in perete in zidarie fara protectie mecanica suplimentara"-referinta modului de pozare fiind C.
                  Bineinteles ca nu se specifica in mod expres CYYF, dar avand la dispozitie varianta "suna un prieten", am sunat si eu un amic, administrator al unei firme autorizate ANRE care a proiectat si executat niste bransamente pe la mine la serviciu, iar acesta mi-a confirmat faptul ca el a folosit mai demult cablu CYYF ingropat in tencuiala (ce-i drept la o singura instalatie, pentru ca asa i-a cerut clientul), intrucat in specificatiile tehnice pe care le avea la firma pentru acest tip de cablu era trecuta si aceasta varianta de pozare.
                  Mai mult, mi-am adus aminte ca in urma cu vreo 2 ani, o cunostinta de-a sefului meu, intr-o discutie cu acesta la care eram si eu prezent, se plangea ca, la o cabanuta pe care si-o construise in statiunea Parang, o firma autorizata ANRE (si al carei administrator a fost candva mare "stab" pe la fostul Renel-nu este acceasi persoana cu amicul pomenit mai sus) i-a facut instalatia interioara cu astfel de cablu ingropat direct in perete. Omul era nemultumit nu de faptul ca nu are acces la conductoare, ci de pretul instalatiei, care bineinteles ca a fost mult mai mare decat daca ar fi fost executata cu conductoare in tub.
                  Ultima editare de Cherubino; 08.mar.2013, 12:20.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • Kim
                    Incepator
                    • 06.mar.2013
                    • 6

                    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    Exact dupa acea anexa m-am luat cand m-am hotarat sa pozez CYY-F direct in perete, dar dupa raspunsurile de aici, am inteles ca interpretasem eu gresit.
                    In alta ordine de idei, eu nu gasesc asa mare diferenta de pret intre CYY-F si FY, tinand cont ca primul e cu intarziere marita la propagarea focului.

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 748

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      Postat în original de Cherubino
                      Nicio problema, scuzele sunt acceptate. Acuma, revenind la problema cu CYYF, in I7-2011, la anexa 5.6-7, punctul 57, pag. 345, apare "Cabluri cu un conductor sau multiconductoare incastrate direct in perete in zidarie fara protectie mecanica suplimentara"-referinta modului de pozare fiind C.
                      Bineinteles ca nu se specifica in mod expres CYYF, dar avand la dispozitie varianta "suna un prieten", am sunat si eu un amic, administrator al unei firme autorizate ANRE care a proiectat si executat niste bransamente pe la mine la serviciu, iar acesta mi-a confirmat faptul ca el a folosit mai demult cablu CYYF ingropat in tencuiala (ce-i drept la o singura instalatie, pentru ca asa i-a cerut clientul), intrucat in specificatiile tehnice pe care le avea la firma pentru acest tip de cablu era trecuta si aceasta varianta de pozare.
                      Mai mult, mi-am adus aminte ca in urma cu vreo 2 ani, o cunostinta de-a sefului meu, intr-o discutie cu acesta la care eram si eu prezent, se plangea ca, la o cabanuta pe care si-o construise in statiunea Parang, o firma autorizata ANRE (si al carei administrator a fost candva mare "stab" pe la fostul Renel-nu este acceasi persoana cu amicul pomenit mai sus) i-a facut instalatia interioara cu astfel de cablu ingropat direct in perete. Omul era nemultumit nu de faptul ca nu are acces la conductoare, ci de pretul instalatiei, care bineinteles ca a fost mult mai mare decat daca ar fi fost executata cu conductoare in tub.
                      Ce ai vazut acolo nu e beton, ci e perete izolant. (vata minerala, polistiren, poliuretan, etc. Nicidecum beton.

                      Comentariu

                      • GeorgeTrisina
                        Membru marcant
                        • 27.sep.2012
                        • 748

                        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        Postat în original de Kim
                        Exact dupa acea anexa m-am luat cand m-am hotarat sa pozez CYY-F direct in perete, dar dupa raspunsurile de aici, am inteles ca interpretasem eu gresit.
                        In alta ordine de idei, eu nu gasesc asa mare diferenta de pret intre CYY-F si FY, tinand cont ca primul e cu intarziere marita la propagarea focului.
                        Diferenta intre CYY-(F) si FY este la curenti admisibili.

                        Comentariu

                        • Kim
                          Incepator
                          • 06.mar.2013
                          • 6

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la c

                          Postat în original de GeorgeTrisina
                          Ce ai vazut acolo nu e beton, ci e perete izolant. (vata minerala, polistiren, poliuretan, etc. Nicidecum beton.
                          In anexa 5.6-7 se specifica ca e zidarie (in imagine e si simbolul) iar in anexa 5.5 e perete izolant:
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • GeorgeTrisina
                            Membru marcant
                            • 27.sep.2012
                            • 748

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie el

                            Postat în original de Kim
                            In anexa 5.6-7 se specifica ca e zidarie (in imagine e si simbolul) iar in anexa 5.5 e perete izolant:
                            Aaaa... Bine ca l-ai postat ca nu l-am vazut. Se poate, dar mie nu mi se pare in regula. Daca s-a impuscat cablul ala, inseamna ca l-ai pus degeaba, ai muncit degeaba si ai cheltuit niste bani degeaba.
                            Normativul asta se vede ca-i facut cu picioarele. Asta le-am reprosat celor de la SIEAR imediat dupa ce s-a publicat in MO, pt ca n-au tinut o ordine in idei, ci sareau "de la Ana la Kayafa" cum zice proverbul.
                            Tu asculta-ma pe mine: Vrei sa faci treaba de calitate, pune-l in tub; daca nu vrei... fa cum zice normativul si mai tarziu vom vedea.
                            Toata stima Kim!

                            Comentariu

                            • Kim
                              Incepator
                              • 06.mar.2013
                              • 6

                              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              Cum spuneam cu cateva posturi in urma, o sa-l bag prin copex, sa stau mai linistit.
                              Multumesc George!

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1688

                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie el

                                Postat în original de Kim
                                In anexa 5.6-7 se specifica ca e zidarie (in imagine e si simbolul) iar in anexa 5.5 e perete izolant:
                                Nu, nu, ai gresit, unde scrie in anexa 5.5 ca e perete izolant e alta referinta a modului de pozare (A1 pentru conductoare, respectiv A2 pentru cabluri), pentru ca acolo, pe langa ca e perete izolant, sunt pozate in tub. Referinta pentru incastrare directa in zidarie este C . Asa ca vorbesti de lucruri diferite. Oricum, e mai bine ca te-ai hotarat sa faci instalatia cu conductoare in tub.
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...