Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • duridas
    Incepator
    • 11.iun.2013
    • 28

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    buna ziua !ca sa incep vreau sa multumesc echipei MISIUNEA CASA .Eu ma comfrunt cu urmatoarea problema: trebuie sa montez in plafonul de gipscarton corpurile de iluminat. Plafonul e montat pe grinzile din lemn intre care urmeaza sa umplu golurile dintre ele cu vata minerala.atunci la incalzirea corpurilor de iluminat exista pericol de incendiu?

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      Daca folositi spoturi exista doze ptr acest lucru.
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • bassu
        Membru Marcant
        • 25.nov.2008
        • 475

        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        Sunt foarte practice si te scutesc de o multime de neplaceri.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          Pana la incendiu initial se ard spoturile din cauza caldurii acumulate si nedisipate. Daca lasam la o parte cauze electrice, supraincalziri de conductoare, flame si alte astfel de situatii, doar din functionarea normala si incalzirea lampii sansa sa autoaprindeti vata minerala este mica raportat la produsele actuale tratate in acest sens.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Bernat
            Incepator
            • 22.aug.2013
            • 72

            Instalatie electrica casa in rosu

            Buna seara. Am de facut instalatia electrica la o casa destul de mare. In principiu in fiecare camera vor fi 3 prize si un corp de iluminat. In bucatarie fir separat pentru masina de spalat, iluminat cu spoturi si cu bec. In rest peste tot cate un corp de iluminat. Pe hol se va aprinde lumina de la fiecare iesire din camera/buc/living. In C.T. va fi o centrala pe lemne un boiler electric si va trebui sa las un fir prin care pe urma sa ma pot conecta la un sistem off grid sau on grid (inca nu se stie exact) pentru toata casa. Problema este ca nu stiu cat pot sa cer pentru asemena lucrare (manopera). Ma poate sfatui cineva cam cat se poate cere fara sa fie prea putin dar nici mult?
            Multumesc
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • bubusan
              Incepator
              • 27.iul.2012
              • 51

              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              Va salut !

              Azi am sapat cu un excavator pentru fosa+camp de dren , din neatentie soferul a taiat cablul acyaby 3x35+16 - inca nu avem curent .

              Recomandati-mi va rog un tip de manson , cablul este situat aproape de limita de proprietate si nu pot sa-l scot mai mult din pamant si sa fac conexiunea intr-o cutie metalica.

              Inca de la inceput cablul nu mi-a ajuns pana la tabloul electric - am vrut sa evit mansonul, pe forum mi-a zis cineva sa montez o cutie metalica la limita proprietatii din care sa vin cu alt cablu in casa insa eu am pus cutia pe casa.
              cam cat costa mansonul + manopera - daca e cineva interesat casa e in Berceni/If.

              Multumesc !

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                Puteti folosi si un manson termocontractibil pt. cablu armat 16-50mmp - 75 ron, mufa al 35mmp - 4 ron, aveti nevoie de 3 buc si mufa al 16mmp - 3.85 ron si aveti nevoie de 1 buc. Preturile sunt luate la intamplare dupa net de pe cabluelectric.ro
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • bubusan
                  Incepator
                  • 27.iul.2012
                  • 51

                  Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  Asta am cumparat . Multumesc pentru raspuns !

                  Comentariu

                  • astratc
                    Incepator
                    • 08.oct.2010
                    • 83

                    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    Am instalatia electrica la casa pe un abonament monofazat.
                    Intrucat doresc achizitia unei plite pe inductie de 7.5 kw si a unui cuptor electric de 3.5 kw am decis sa ma bransez si la trifazat.
                    Trifazatul va fi folosit doar pentru alimentarea celor 2 aparate. Restul instalatiei o sa ramana pe monofazat.
                    Intentionez sa cumpar plita si cuptorul cu alimentare trifazic 3P + N + PE pentru a avea un consum echilibrat pe cele 3 faze.
                    Sunt in momentul proiectarii tabloului. Siguranta de pe stalp din BMP o sa fie de 63A.
                    Ma gandeam sa pun o generala in tabloul meu de 63A si 1 siguranta pentru cei 2 consumatori trifazati.
                    Dupa sa plec cu un cablu de 5 x 2.5 mm pana in bucatarie, acolo sa fac o doza in care sa cositoresc legaturile, si sa ma duc cu 5 x 1.5 mm pana la plita si cu 5x1.5 mm pana la cuptor.
                    Ce valoare sa pun siguranta din tablou pentru cei 2 consumatori trifazati?
                    Sa pun sigurante tripolare ?
                    Ce protectii se pot instala in tablou ( gen IMSU, diferentiala ) ?

                    Comentariu

                    • bogdan1
                      Membru
                      • 08.mai.2013
                      • 125

                      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      Daca in BMPT,aveti tripolara de 63 A,atunci in casa trebuie sa puneti una generala de valoare mai mica 32 sau 45 A.trebuie sa executati o impartire echilibrata a fazelor in panou pentru a nu apare caderi de tensiune.Practic consumatorii monofazici din casa ai veti lega in panou pe faze diferite.Nu va trebuie plita si cuptor trifazic ci puteti folosi si monofazic.Achizitionati intai electrocasnicele apoi pe parcurs veti mai primi informatii care sper sa va ajute.

                      Comentariu

                      • bogdan1
                        Membru
                        • 08.mai.2013
                        • 125

                        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        Dupa sa plec cu un cablu de 5 x 2.5 mm pana in bucatarie, acolo sa fac o doza in care sa cositoresc legaturile, si sa ma duc cu 5 x 1.5 mm pana la plita si cu 5x1.5 mm pana la cuptor.
                        Nu inteleg de unde apare moda ca in sa mergi pana in doza cu un cablu de o anumita dimensiune ,iar de acolo sa_i schimbi dimensiunea cu unul mai mic.Calculul conductorului se face in functie de puterea consumatorilor si de distanta de la panou la consumator.Adica daca este o problema cablul de la panou la doza sa reziste,iar de la doza la consumator sa se incinga linistit.

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          Postat în original de bogdan1
                          Nu inteleg de unde apare moda ca in sa mergi pana in doza cu un cablu de o anumita dimensiune ,iar de acolo sa_i schimbi dimensiunea cu unul mai mic.Adica daca este o problema cablul de la panou la doza sa reziste,iar de la doza la consumator sa se incinga linistit.
                          Se intampla asta pentru ca cei care aleg sa-si faca asa instalatiile nu vor in ruptul capului sa priceapa ca alegerea valorii protectiei se face (printre altele) si in conditiile de functionare cele mai defavorabile (in cazul de fata "cea mai defavorabila conditie" ar fi sectiunea cea mai mica). Poate sa puna si conductor de 50 mmp intre dozele de derivatie, ca daca de la ultima doza la consumator are 1,5 mmp nu poate pune mai mult de 10 A. Asta daca siguranta e montata de un electrician responsabil si competent.. Daca vine Dorel electrorigipsaru' sa monteze sigurantele, atunci merge si de 63 A, plus un abonament gratuit la 112 ca sa poata chema mai repede pompierii.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • bogdan1
                            Membru
                            • 08.mai.2013
                            • 125

                            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            Multumesc pentru explicatie. Vorba cuiva de pe forum ''lucrul prost costa scump''.Domnilor care nu sunteti de meserie,cereti informatii,documenti-va,dar la executii apelati la personal calificat.Nu va jucati cu viata si bunurile d.voastra.

                            Comentariu

                            • astratc
                              Incepator
                              • 08.oct.2010
                              • 83

                              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              Pe cablul de 5x1.5 o sa fie doar cuptorul care are 3.5 KW
                              Dar aveti dreptate, in viitor s-ar putea ca cineva sa schimbe pozitia aparatelor, si atunci am ajunge la situatia descrisa de dvstra.
                              Asa ca o sa plec din doza cu 5x2.5 mm catre ambele aparate.
                              Cumparand aparatele cu alimentare trifazica, nu mai trebuie sa imi mai fac griji pentru echilibrarea fazelor.
                              Precum am spus, voi folosi trifazicul doar la plita si cuptor. Restul instalatiei din casa este pe un abonament monofazat diferit.
                              Siguranta din BMP este tripolara de 63A.
                              O sa pun siguranta generala din tablou tripolara iC60N 25A, o diferentiala tripolara Vigi iC60 25A - 30mA.
                              Pe viitor daca o sa apara alt consumator trifazat prin curte, schimb in tablou, ii pun o siguranta generala tripolara de 40A si o iesire o trec prin circuitul pe care il fac acum.
                              Momentan cele 3 faze care ies le-as mai trece prin 3 IMSU, sau alta protectie pentru supratensiuni daca aveti ceva recomandari.
                              Ultima editare de astratc; 01.nov.2013, 16:37.

                              Comentariu

                              • astratc
                                Incepator
                                • 08.oct.2010
                                • 83

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                Postat în original de bogdan1
                                Multumesc pentru explicatie. Vorba cuiva de pe forum ''lucrul prost costa scump''.Domnilor care nu sunteti de meserie,cereti informatii,documenti-va,dar la executii apelati la personal calificat.Nu va jucati cu viata si bunurile d.voastra.
                                Daca eu consider ca pot face chestia asta cu putin research, atunci o fac, "pe pielea mea" sau "pe buzunarul meu".
                                Daca nu, chem pe altcineva, si in functie de cat experienta are, s-ar putea sa faca ceva mai bun decat mine, sau s-ar putea sa faca ceva mai prost si mai scump.
                                Oricum postez aici, pentru diferite pareri si critici.

                                Comentariu

                                Procesare...