Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Sorin03
    Incepator
    • 04.nov.2010
    • 95

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    O sa merg cu atentie, oricum trebuie sa-l anunt ca tai tevile vechi de incalzire.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      Este bine sa anuntati si sa mentionati ce probleme pot aparea. In cazul asta chiar daca se intampla necazul vecinul nu va face scandal pentru ca a fost avertizat Sau cel putin scandalul va fi mai mic
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Sorin03
        Incepator
        • 04.nov.2010
        • 95

        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        De la magazinul de materiale electrice mi s-a recomandat sigurantele schrack(austria). Voi ce parere aveti?
        As vrea sa montez si un contor de genul acesta: http://www.materialeelectrice.ro/det...45-elmark-9718 . Credeti ca cei de la electrica o sa accepte sa monteze un astfel de contor?

        Comentariu

        • gmtiby
          Living Legend
          • 24.oct.2008
          • 1044

          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          Postat în original de Sorin03
          De la magazinul de materiale electrice mi s-a recomandat sigurantele schrack(austria). Voi ce parere aveti?
          As vrea sa montez si un contor de genul acesta: http://www.materialeelectrice.ro/det...45-elmark-9718 . Credeti ca cei de la electrica o sa accepte sa monteze un astfel de contor?
          Foarte interesant modelul de contor ! Si pretul e foarte decent ! Sunt curios Electrica ce spune, in rest eu zic ca merita !!!

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            Nu stiu ce sa zic de contor, nu cunosc produsul, dar am avut cateva experiente nefericite cu marca Elmark, asa ca eu unul am devenit extrem de circumspect cand vad marca asta.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • gmtiby
              Living Legend
              • 24.oct.2008
              • 1044

              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              Postat în original de Cherubino
              Nu stiu ce sa zic de contor, nu cunosc produsul, dar am avut cateva experiente nefericite cu marca Elmark, asa ca eu unul am devenit extrem de circumspect cand vad marca asta.
              Inseamna ca m-am bucurat degeaba .....

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1688

                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                Postat în original de gmtiby
                Inseamna ca m-am bucurat degeaba .....
                Nu neaparat. Eu n-am vrut sa spun ca produsul e musai prost, ci doar ca sunt circumspect datorita unor "antecedente" ale producatorului respectiv, antecedente care se refereau la disjunctoare magnetotermice. Poate ca o fi bun contorul, cine stie. Poate exista unii colegi pe forum care au lucrat cu asa ceva si pot oferi o parere mai la obiect.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • RaspoElectric
                  Membru Marcant
                  • 17.feb.2009
                  • 707

                  Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  Eu am montat cateva contoare ELMARK,ADELEQ,PERRY (5/100 A) analogice in subcontorizari monofazice si trifazice si nu am avut probleme cu niciunul de cativa ani buni.Pe ELECTRICA/ENEL/CEZ nu-i intereseaza subcontorizarile la mica intelegere sau montarea lor in aval de grupul de masura.Daca eu vreau sa vad cat consum pe un circuit,nu ma poate obliga nimeni sa nu o fac.Am facut si cateva tablouri la care clientul avea Elmark achizitionat.La sigurante automate Elmark lasa de dorit la numarul de declansari suportate in regim electromagnetic ( scurtcircuit ).Dupa 2 scurturi ,a treia oara nu am mai putut sa o mai armez.
                  Cu respect ... Ovi
                  Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    Postat în original de RaspoElectric
                    .La sigurante automate Elmark lasa de dorit la numarul de declansari suportate in regim electromagnetic ( scurtcircuit ).Dupa 2 scurturi ,a treia oara nu am mai putut sa o mai armez.
                    Au probleme si cu bornele, mai exact cu suruburile de strangere ale caror filete se uzeaza usor.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1043

                      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      Chiar daca arata altfel decat marcile consacrate, schrack este o firma care se respecta. Sunt chiar austriece si nu se compara cu ce fac cei de la elmark, TG, etc. Cu contorii de la elmark nu am avut probleme dar cu sigurantele...of, of, of.
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • Sorin03
                        Incepator
                        • 04.nov.2010
                        • 95

                        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        Postat în original de RaspoElectric
                        Eu am montat cateva contoare ELMARK,ADELEQ,PERRY (5/100 A) analogice in subcontorizari monofazice si trifazice si nu am avut probleme cu niciunul de cativa ani buni.Pe ELECTRICA/ENEL/CEZ nu-i intereseaza subcontorizarile la mica intelegere sau montarea lor in aval de grupul de masura.Daca eu vreau sa vad cat consum pe un circuit,nu ma poate obliga nimeni sa nu o fac.Am facut si cateva tablouri la care clientul avea Elmark achizitionat.La sigurante automate Elmark lasa de dorit la numarul de declansari suportate in regim electromagnetic ( scurtcircuit ).Dupa 2 scurturi ,a treia oara nu am mai putut sa o mai armez.
                        Cu respect ... Ovi

                        Eu vroiam sa-l montez ca si contor principal , nu in aval, ca si subcontorizare. Se poate asa?

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          Postat în original de Sorin03
                          Eu vroiam sa-l montez ca si contor principal , nu in aval, ca si subcontorizare. Se poate asa?
                          Ma indoiesc ca furnizorul de electricitate o sa aprobe asa ceva. ENEL-ul "local" de la mine din zona nu accepta decat contoarele furnizate de ei.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • Sorin03
                            Incepator
                            • 04.nov.2010
                            • 95

                            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            Ma gandeam eu, oricum il acopar cu o scafa de rigips unde o sa incastrez si tabloul de sigurante.

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              Echipamentele de masura sunt furnizate de catre distribuitorul de energie electrica si metrologizate in regie proprie deci nu se accepta altceva.
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              • provilla
                                Membru marcant
                                • 23.mar.2010
                                • 647

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                in iarna aceasta o sa imi fac instalatia electrica , ce parere aveti despre circuitul in ring ?
                                Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                                Comentariu

                                Procesare...