Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1687

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de provilla
    in iarna aceasta o sa imi fac instalatia electrica , ce parere aveti despre circuitul in ring ?
    Este OK, dupa parerea mea.
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • uceniculgica
      Membru Marcant
      • 10.ian.2013
      • 573

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      Postat în original de provilla
      in iarna aceasta o sa imi fac instalatia electrica , ce parere aveti despre circuitul in ring ?
      ai avantajul ca nu scoti din functie tot circuitul dupa priza avariata, dar trebuie sa spargi mai multi metri de canal in pereti, mai mult conductor etc

      dupa parerea mea neesential, daca este bine dimensionat si folosit corespunzator ai acelasi rezultat si cu circuitul din priza-n priza

      tipul asta de instalatie se practica in UK, daca nu ma insel, dar aici sunt alte conditii, de exemplu, un circuit are o gramada de prize, in general duble si cu toate ca sectiunea conductorului este 2,5, protectia pe circuit este 32A, protectia diferential este 60A, 30mA si intrerupatorul general este de 100A

      Comentariu

      • provilla
        Membru Marcant
        • 23.mar.2010
        • 681

        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        nu am mai deloc habar cu electricitatea , nici macar nu pot compara celalalt sistem cu ringul cu care mam oisnuit aici in uk .

        mie unul mi se pare mai eficient pentru ca nu folosesti doze , impamantarea este mai eficienta ( cred ) traseul pana la priza de pamant fiind mai scurt ......
        Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

        Comentariu

        • electricman
          Membru Marcant
          • 26.iul.2009
          • 690

          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          Postat în original de provilla
          in iarna aceasta o sa imi fac instalatia electrica , ce parere aveti despre circuitul in ring ?
          De preferat solutia clasica .
          Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

          Comentariu

          • uceniculgica
            Membru Marcant
            • 10.ian.2013
            • 573

            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            Postat în original de provilla
            nu am mai deloc habar cu electricitatea , nici macar nu pot compara celalalt sistem cu ringul cu care mam oisnuit aici in uk
            nu vad de ce trebuie sa te obisnuiesti cu un sistem de montaj sau altul, bagatul stecherului in priza-i la fe

            Postat în original de provilla
            mie unul mi se pare mai eficient pentru ca nu folosesti doze
            montajul in inel si cablare cu cablu (nu conductori in tub) specific UK nu are nevoie de doze, doza fiind insasi priza de fapt

            Postat în original de provilla
            impamantarea este mai eficienta ( cred ) traseul pana la priza de pamant fiind mai scurt ......
            nu cred, nu vad cum este mai scurt

            singurul avantaj pe care-l vad eu este ca in caz de defect nu scoti din functie prizele din bucata de circuit de dupa zona afectata, dar la o dimensionare/exploatare echilibrata avantajul asta-si pierde efectul

            Comentariu

            • driverdan1
              Incepator
              • 12.dec.2013
              • 10

              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              Buna seara
              As dori sa intreb,vreau sa schimb instlatia electrica veche de AL,intr-o casa,de la 1 priza de camera la 3 prize ,montajul sa fie fiecare priza cu firele ei de 2.5 de la doza sau un fir care se imparte la toate 3 prize
              iar intr-o bucatarie noua de 6*3*2.6 sa montez o instalatie completa gen luminat plus electrocasnice permanente frigider+ocazionale hota,microunde,TV,reciver,alte electrocasnce mici
              Un tablou nou pe cite circuite sa fie daca in baie am masina de spalat +ocazional foehn aparat de tuns,in rest 4 camere obisnuit 1 corp luminat +3 prize electronice obisnuite tv reciver,dvd,pc,laptop,o magazie cu un bec si o moara cu motor de 1.8 kw,si o camera ptr.o centrala pe lemne si carbuni,si 2 iesiri spre 1 magazie generala si un garaj cu utilizari obisnuite,care sunt la 5 m de casa ,cum sa fie solutia de alimentare aerian la peste 6 m sau ingropate ?
              Va multumesc anticipat

              Comentariu

              • bogdan1
                Membru
                • 08.mai.2013
                • 125

                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                Postat în original de uceniculgica
                ai avantajul ca nu scoti din functie tot circuitul dupa priza avariata, dar trebuie sa spargi mai multi metri de canal in pereti, mai mult conductor etc

                dupa parerea mea neesential, daca este bine dimensionat si folosit corespunzator ai acelasi rezultat si cu circuitul din priza-n priza

                tipul asta de instalatie se practica in UK, daca nu ma insel, dar aici sunt alte conditii, de exemplu, un circuit are o gramada de prize, in general duble si cu toate ca sectiunea conductorului este 2,5, protectia pe circuit este 32A, protectia diferential este 60A, 30mA si intrerupatorul general este de 100A
                La extern,general de 100A? Pai la trafo de pe cartier cat montam250 A pe faza? Nu prea am vazut pe acolo,la locuintele mai vechi tablou individual.Se bazau pe disjunctorul de 42 A,montat dupa contor proprietate ENEL.

                Comentariu

                • bubusan
                  Incepator
                  • 27.iul.2012
                  • 51

                  Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  Va salut ,

                  Trebuie sa trag cablul pentru imapamantare - din tablou in cutia de separatie , ce grosime trebuie sa aiba?
                  bransamentul este trifazat,siguranta in bmp de 50A .

                  O seara placuta!

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru Marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 594

                    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    Egal cu sectiunea fazei.
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • provilla
                      Membru Marcant
                      • 23.mar.2010
                      • 681

                      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      am reusit sa termin instalatia , sunt foarte fericit , treaba a mers ca e roate datorita unei echipe super profesionale din iasi .


                      o sa atasez ceva poze
                      Fișiere Atașate
                      Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                      Comentariu

                      • traiang
                        Incepator
                        • 10.oct.2013
                        • 31

                        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        O întrebare!
                        Cum se face citirea corectă dintr-un tabel....
                        De exemplu, fir de cupru, montare în tub, 3 conductoare, mediu ambiant 25 grade C.
                        Nr. de conductoare din tabel se referă la toate cele existente în tub sau se referă doar la cele prin care circulă curentul electric.
                        S-au altfel spus... într-un circuit monofazic în tub ai 3 fire, Faza,Nul şi Protecţia. Citirea valorii corecte este pentru 3 conductoare sau 2 ?

                        Comentariu

                        • RaspoElectric
                          Membru Marcant
                          • 17.feb.2009
                          • 707

                          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          Se refera doar la firele active.
                          Adica 2
                          Cu respect ... Ovi
                          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            Este vorba de conductoarele care se incalzesc in anumite conditii de functionare, respectiv cele active. De aceea exista limitari in amplasare in acelasi tub a mai multor conductoare active.
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • traiang
                              Incepator
                              • 10.oct.2013
                              • 31

                              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              Mulţumesc pentru răspuns.
                              Din tabelul următor, 2 conductoare (faza şi nulul) de 2,5mm, montate în tub suportă un curent în regim permanent de 24A la temperatura de 25 grade C. Asta înseamnă că se poate pune pe acel circuit o siguranţă de 20A ,dacă respectiva priză suportă sau dacă consumatorul este conectat direct la firele circuitului.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1q.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	211,0 KB 
ID:	615454

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1687

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                In acel tabel sunt dati curentii MAXIMI admisibili. In alegerea valorii protectiilor trebuie avut in vedera faptul ca conductoarele nu trebuie niciodata sa ajunga sa fie incarcate in regim de lunga durata cu aceste valori maxim admisibile. Mai trebuie tinut cont si de faptul ca aceste protectii nu declanseaza instantaneu la atingerea valorii curentului lor nominal. Un disjunctor de 20 A poate suporta chiar si curenti de peste 24 A pentru perioade scurte de timp, in functie de curba de declansare. Pentru o alegere corecta a protectiei, valoarea acesteia ar trebui sa fie cam 80% din valoarea maxima aleasa din tabel. De exemplu, la 2,5 mmp, 24A*0,8=19,2 A. Neexistand o valoare standardizata a sigurantelor de 19,2 A, se va alege valoarea standardizata imediat inferioara, adica 16 A.
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...