Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GeorgeTrisina
    Membru marcant
    • 27.sep.2012
    • 748

    Răspuns la: Re: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de Galaxy
    Poate e cam tarziu acum, dar stii ca exista relee de schimbare de stare?
    Pui unul de-ala in tablou (pentru un bec) si mai multe intrerupatoare legate la el. La un impuls i se schimba starea, deci becul se stinge sau se aprinde de la oricare din intrerupatoarele legate la releu.
    Ce rost are sa puna relee cand omul a pus cap-scara????

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru marcant
      • 27.sep.2012
      • 748

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      Postat în original de bogdan1
      Relee FINDER,cu cuplare din mai multe puncte.iar in locul intrerupatorului cap scara se foloseste intrerupatoare cu revenire[ca cele de la sunerie.]
      Bine ca nu-l sfatuiesti sa-si puna sistem KNX pt case inteligente cu push-butoane ca tot la pretul ala ajunge.

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru marcant
        • 27.sep.2012
        • 748

        Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        Postat în original de cmanica
        @ Galaxy
        @ Bogdan
        Multam de hint. Am "trecut" la un moment dat peste ele, dar nu m-am oprit indeajuns. Studiez daca ma avantajeaza (cred ca sunt mai ok decat clasica instalatie, daca as avea unul sau mai multe cap cruce). Nu e tarziu deloc, instalatia e doar pe plansa deocamdata

        @ Cherubino
        Din cate stiu, nu e interzis nulul comun in I7, atata timp cat e dimensionat corespunzator. Sa zic, pt iluminat, nulul comun sa aiba un 2.5 mmp, iar pt prize vreo 4 mmp. De-asta si intreb, in cazul meu cand am doar vreo cateva becuri (undeva la 150 W max, vor fi economice), as putea poate sa-mi permit o mica "aroganta", stiu si eu? (pastrand aceleasi sectiuni)

        @ mbostangiu
        Ai dreptate, diferentiala va declansa, dar doar in cazul in care ca ma leg cu nulul in alt tablou. Daca ma leg cu nulul in alta doza decat cea din care iau faza, dar ambele doze pleaca din acelasi tablou (si deci se presupune ca sunt pe aceeasi sig diferentiala), atunci nu cred ca mai declanseaza. O sa am diferenta de curenti doar pe cele 2 trasee de la doze la siguranta.
        Dar chiar si asa, nu o sa am diferentiala pe iluminat, ci doar pe anumite circuite de priza.
        Corect ce spun?

        O alta problema:
        In //, discut si cu diversi constructori pt tencuieli. As vrea tencuiala mecanizata, insa masinile alea sunt trifazate.
        La momentul asta, eu am curent monofazic de santier. As putea sa fac cerere pt trifazat, dupa ce intabulez casa.
        Spuneti-mi va rog, care ar fi plusurile si minusurile trifazatului fata de monofazat. De ex:
        Ce putere maxima se aloca pt monofazic, dar pt trifazic?
        Costuri in plus ale instalatiei trifazate fata de monofazata.
        In cazul trifazatului, trebuie sa echilibrez fazele (dpdv al consumurilor) IN INTERIORUL casei?
        Costul kWh e mai mare/la fel/mai mic?
        Daca am proiectat acum instalatia pe curent monofazic, cum as putea sa o "trec" pe trifazic?
        Etc.

        Multumesc.
        Spre exemplu: cum ai ajuns la concluzia ca-ti trebuie nul de 2,5 pe iluminat?
        Plusurile si minusurile la trifazat????
        N-am vazut asa ceva in curent alternativ nici macar pe monofazat. Monofazatul are doar o faza si un nul, iar trifazatul are 3 faze si un nul. Nu exista + si - ca doar n-ai curent continuu.
        Puterea maxima pentru care se da monofazat este de 11 KVA putere aparenta, adica in jur de 8 KW putere activa. Ce depaseste aceasta putere iti da automat bransament trifazat.
        Da, costuri in plus aproape de doua ori si inca putin daca nu de trei ori. Eu totusi zic sa nu te apuci de proiectare chiar si pt propria ta casa daca nu esti in tema. Te-as fi crezut pe cuvant ca te pricepi, dar problema cu + si - in trifazat.... m-ai dat pe spate, asa ca lasa pe altul (vezi sa fie autorizat)
        Cherubino are dreptate cu nulul comun ca e interzis, dar sa vedem cum ai dimensionat tu acel nul comun care ti-a iesit de 2,5 si la prize de 4???

        Comentariu

        • cmanica
          Incepator
          • 08.mai.2012
          • 63

          George, plusuri si minusuri = avantaje si dezavantaje. Tie iti arat ca unu' care nu stie ce-i ala curent alternativ?? asa, dupa discutia purtata... dar na, mai trebuie sa si citesti putin, inainte sa sari la gat...
          Nul de 2.5 pe iluminat in cazul cand ai nul comun la mai multe circuite.
          Nu esti de acord ca pe un nul comun ai curent mai mare decat pe nuluri separate? Si daca ai curent mai mare, n-ar trebui sectiune mai mare (asa, doar teoretic macar). Sau vroiai sa-ti spun ca o sa instalez un nul de 1.83 mmp, ca atat mi-a dat din calcul?

          Iar discutia cu nulul comun e una mai off topic. Instalatia mea am proiectat-o cu nuluri separate pe fiecare circuit. Am cazuri izolate cand mi-ar pica bine sa iau faza dintr-o doza si nulul din alta doza, ambele pleaca din acelasi tablou. E mai sus discutia.
          Ultima editare de Consultant electrice; 18.apr.2014, 23:33.

          Comentariu

          • mbostangiu
            Membru marcant
            • 31.dec.2011
            • 595

            Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            Inteleg ca aveti un tablou care are o diferentiala generala pentru mai multe circuite, caz in care imprumutarea nulului nu va duce la declansarea diferentialei. Personal as evita aceasta solutie pentru ca amesteca circuitele si chiar daca initial totul pare OK, o problema intr-un circuit le poate afecta pe ambele.
            Referitor la bransament:
            Monofazic se poate merge teoretic pana la 11kVA insa practic operatorii de distributie merg in general pana la 32 A ceea ce inseamna aproape 7,5 kVA.
            Daca puterea absorbita se incadreaza in cei 7,5 kVA si nu aveti consumatori trifazici care sa impuna bransamentul trifazic atunci este de preferat sa alegeti monofazic pentru ca nu aveti probleme de echilibrare si in plus datorita faptului ca aveti toti consumatorii pe o singura faza va rezulta coeficienti de simultaneitate mai mici. Alte avantaje ale monofazicului: bransament mai ieftin, instalatie interioara mai simpla si mai ieftina, obtinerea avizului tehnic de racordare mai usor. Prin comparatie un bransament trifazic sa zicem de 11 kVA ar insemna o siguranta de 16 A in BMPT iar asta inseamna limitari la interior (grija echilibrarii consumatorilor, circuite mai multe, limitare consum la 16 A pe faza - nu puteti folosi un aparat de sudura mai serios,...)
            Pretul kW este acelasi.
            “Quality means doing it right when no one is looking.”

            Comentariu

            • GeorgeTrisina
              Membru marcant
              • 27.sep.2012
              • 748

              Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              Postat în original de cmanica
              George, plusuri si minusuri = avantaje si dezavantaje. Tie iti arat ca unu' care nu stie ce-i ala curent alternativ?? asa, dupa discutia purtata... dar na, mai trebuie sa si citesti putin, inainte sa sari la gat...
              Nul de 2.5 pe iluminat in cazul cand ai nul comun la mai multe circuite.
              Nu esti de acord ca pe un nul comun ai curent mai mare decat pe nuluri separate? Si daca ai curent mai mare, n-ar trebui sectiune mai mare (asa, doar teoretic macar). Sau vroiai sa-ti spun ca o sa instalez un nul de 1.83 mmp, ca atat mi-a dat din calcul?
              1. Pai daca vorbesti cifrat, eu ce sa-ti fac? Aici nu facem rebus sau integrame. Ori spui lucrurilor pe nume, ori nu le mai spui.
              2. Poate daca ai fi in GB, ar merge si 1,83, dar deocamdata esti in RO. Posteaza si tu calculul aici sa vedem si noi cum ai calculat ca deh om fi mai prosti si s'avem ce invata de la tine.

              Comentariu

              • bogdan1
                Membru
                • 08.mai.2013
                • 125

                Răspuns la: Re: Instalatie electrica la casa noua

                Postat în original de GeorgeTrisina
                Ce rost are sa puna relee cand omul a pus cap-scara????
                Depinde de ce doreste sa obtina.De exemplu un client a cerut acest lucru la un spatiu comercial.Detinea 6 becuri si omul dorea sa le aprinda in functie de necesitate doar cate doua,al doilea comutator cu revenire l-a dorit langa iesire sa aiba posibilitatea de a intrerupe lumina la plecare.Cerintele clientilor sunt variate si fac ce-mi cer atat cat este legal si sunt platit corect.

                Comentariu

                • bogdan1
                  Membru
                  • 08.mai.2013
                  • 125

                  Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  Referitor la prb cu nul comun nu prea inteleg ce se doreste.Plec dintr-un disjunctor cu o faza de iluminat pentru un circuit,din altul cu alta faza pentru iluminat ,iar nulul de lucru il dau comun pentru ambele circuite urmand a dimensiuna nulul de lucru in functie de puterea maxima simultan absorbita de de consumatorii de pe cele 2 circuite? Pai daca am o intoarcere pe nulul de lucru cauzata de o defectiune ? 1 trebuie sa decuplez ambele circuite pentru siguranta mea proprie,2 decuplez doar un circuit si cand execut interventia risc sa incasez un soc de tensiune.3 in caz de defectiune pe un circuit raman fara tensine pe tot ansamblul lociuntei.

                  Comentariu

                  • bogdan1
                    Membru
                    • 08.mai.2013
                    • 125

                    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    Postat în original de GeorgeTrisina
                    Bine ca nu-l sfatuiesti sa-si puna sistem KNX pt case inteligente cu push-butoane ca tot la pretul ala ajunge.
                    Atata timp cat montajul unei automatizari este legal beneficiarul are dreptul sa aleaga solutia care o doreste.Daca omul doreste module xenta ,cu conexiune la internet telefonie si sa comande de la PARIS,aprinderea becului in casa de la BUCURESTI,nu vad de ce nu as executa asa ceva?.Am montate automatizari in care proiectorul de la casa de vacanta este comandat sa se aprinda prin sms de pe tel mobil.E o prb.daca asta a cerut beneficiarul?

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      Postat în original de cmanica
                      @ Galaxy
                      @ Cherubino
                      Din cate stiu, nu e interzis nulul comun in I7, atata timp cat e dimensionat corespunzator. Sa zic, pt iluminat, nulul comun sa aiba un 2.5 mmp, iar pt prize vreo 4 mmp. De-asta si intreb, in cazul meu cand am doar vreo cateva becuri (undeva la 150 W max, vor fi economice), as putea poate sa-mi permit o mica "aroganta", stiu si eu? (pastrand aceleasi sectiuni)
                      .
                      Chiar daca subiectul de fata nu e despre conductorul neutru, ia cititi, boieri dumneavoastra, la pagina 98 din I7-2011, art. 5.2.4.6.4. Asta e valabil si obligatoriu chiar si pentru cei care "isi proiecteaza singuri instalatia din locuinta proprie" fara sa fie 100% capabili de a face asa ceva. Dupa lecturare, astept niste scuze publice.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • cmanica
                        Incepator
                        • 08.mai.2012
                        • 63

                        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        @ George
                        Nu cred ca a fost asa cifrata exprimarea mea, sau altfel spus, cu greu puteai intelege altceva. In fine, scuze pt inducerea in eroare.

                        @ Cherubino
                        Iti multumesc pt referirea la acel paragraf din I7. Am inceput cu "Din cate stiu..." - s-a dovedit ca am stiu gresit => greseala mea. Insa nu cred ca am de ce sa-mi cer scuze, fiindca: 1) n-am batut cu pumnul in masa (si nici in piept) ca stiu I7-le pe dinafara, si 2) n-am incercat sa dau jos de pe piedestal pe cineva. Din partea mea cel putin, tonul nu a fost ofensiv, atata timp cat si ceilalti stiu sa comunice nedistructiv.

                        Ca sa aduc discutia pe linia initiala, fac precizarile:
                        1) NU am nul comun in instalatia mea. Ceea ce inseamna ca respecta normativele, din pct asta de vedere cel putin. Eu unul stiam ca este "recomandat" sa nu fie nul comun, nu ca e chiar "interzis".
                        2) singura "derogare", pe care am supus-o discutiei, ar fi fost la un circuit cap-scara, si anume daca pot lua faza dintr-o doza si nulul din alta doza, ambele doze apartinand aceluiasi tablou. Daca as fi fost sigur ca e bine asa, nu mai imi puneam intrebari. Vroiam sa stiu daca se permite in anumite situatii un nul comun pe un traseu dintre 2 doze de ramificatie, si ce riscuri sunt - atat. Sig diferentiala NU e prevazuta pe acest circuit.
                        3) nu sustin ca sunt 100% in stare sa proiectez o instalatie electrica perfecta. Sunt inginer in "curenti slabi". Tot ce am facut pana acum a fost sa desenez traseele diverselor circuite, sa ma gandesc la pozitiile diverselor tablouri de sigurante, sa vad unde mi-ar trebui circuite cap-scara, sa estimez costurile materialelor etc.
                        Instalatia va fi executata de un electrician autorizat, care va detecta si corecta anumite greseli, daca sunt.

                        Avantajele si dezavantajele monofazatului fata de trifazat, le-am primit intre timp, multumesc mbostangiu.
                        Mi s-au confirmat niste chestiuni de care am mai citit pe ici pe colo.
                        Singurul motiv pt care imi pun problema trifazicului, este ca pot utiliza masini trifazice pt tencuieli mecanizate, si cine stie ce alte masinarii trifazate vor fi disponibile in viitor. Insa chiar si asa, nu cred ca se merita trifazatul.

                        Mi s-a clarificat ceea doream. Multumesc pt contributiile la acest topic.

                        Va doresc un Paste fericit !

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          Postat în original de cmanica
                          @ George
                          Nu cred ca a fost asa cifrata exprimarea mea, sau altfel spus, cu greu puteai intelege altceva. In fine, scuze pt inducerea in eroare.

                          @ Cherubino
                          Iti multumesc pt referirea la acel paragraf din I7. Am inceput cu "Din cate stiu..." - s-a dovedit ca am stiu gresit => greseala mea. Insa nu cred ca am de ce sa-mi cer scuze, fiindca: 1) n-am batut cu pumnul in masa (si nici in piept) ca stiu I7-le pe dinafara, si 2) n-am incercat sa dau jos de pe piedestal pe cineva. Din partea mea cel putin, tonul nu a fost ofensiv, atata timp cat si ceilalti stiu sa comunice nedistructiv.

                          Ca sa aduc discutia pe linia initiala, fac precizarile:
                          1) NU am nul comun in instalatia mea. Ceea ce inseamna ca respecta normativele, din pct asta de vedere cel putin. Eu unul stiam ca este "recomandat" sa nu fie nul comun, nu ca e chiar "interzis".
                          2) singura "derogare", pe care am supus-o discutiei, ar fi fost la un circuit cap-scara, si anume daca pot lua faza dintr-o doza si nulul din alta doza, ambele doze apartinand aceluiasi tablou. Daca as fi fost sigur ca e bine asa, nu mai imi puneam intrebari. Vroiam sa stiu daca se permite in anumite situatii un nul comun pe un traseu dintre 2 doze de ramificatie, si ce riscuri sunt - atat. Sig diferentiala NU e prevazuta pe acest circuit.
                          3) nu sustin ca sunt 100% in stare sa proiectez o instalatie electrica perfecta. Sunt inginer in "curenti slabi". Tot ce am facut pana acum a fost sa desenez traseele diverselor circuite, sa ma gandesc la pozitiile diverselor tablouri de sigurante, sa vad unde mi-ar trebui circuite cap-scara, sa estimez costurile materialelor etc.
                          Instalatia va fi executata de un electrician autorizat, care va detecta si corecta anumite greseli, daca sunt.

                          Avantajele si dezavantajele monofazatului fata de trifazat, le-am primit intre timp, multumesc mbostangiu.
                          Mi s-au confirmat niste chestiuni de care am mai citit pe ici pe colo.
                          Singurul motiv pt care imi pun problema trifazicului, este ca pot utiliza masini trifazice pt tencuieli mecanizate, si cine stie ce alte masinarii trifazate vor fi disponibile in viitor. Insa chiar si asa, nu cred ca se merita trifazatul.

                          Mi s-a clarificat ceea doream. Multumesc pt contributiile la acest topic.

                          Va doresc un Paste fericit !
                          Paste fericit si tie!
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • bubusan
                            Incepator
                            • 27.iul.2012
                            • 51

                            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            Va salut ,


                            Am atasat cateva poze cu tabloul/dozele . Multumesc tuturor ce m-au ajutat: Paulorossi,raducu_ilie,Jan si tuturor celorlalti ce au postat. Eu am tras cablurile si am chemat un electrician pentru legaturi in doze/tablou dedistributie si impamantare.

                            Paste fericit!
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • adriann
                              Incepator
                              • 28.sep.2010
                              • 70

                              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              Buna ziua,

                              Imi poate recomanda cineva (aici sau in privat) un electrician autorizat foarte bun / firma in care pot avea incredere pentru verficarea (si eventual modificarea) unei instalatii electrice pentru o casa noua (P+M). Instalatia a fost efectuata acum 3 ani (casa ramanand intre timp la stadiul de constructie "la rosu"). Vreau sa ma asigur ca am totul in regula inainte de a continua cu finisarea interioara (sape, pereti etc).

                              Multumesc.

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1688

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                Zona geografica
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...