Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Bucuresti.
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • helbet
      Incepator
      • 04.mai.2010
      • 43

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      Salut!

      Sunt la faza de executie a instalatiei electrice la o casa nou in regim DIY. Sunt convins ca nu este varianta optima si de aceea va cer ajutorul.
      Bransamentul casei este trifazat 16A - aprox. 7,5KW. Intentionez sa schimb ”cumva” siguranta din firida de alimentare cu una de 32A (am deja promisiuni in acest sens).

      In schema pe care o atasez, m-ar interesa, in principiu daca sunt dimensionati corect conductorii care fac legatura intre panourile electrice din casa (am folosit FY 4mmp prin copex).
      Inca mai pot face modificari la instalatie pentru ca nu am tencuit si de aceea v-as ruga sa aruncati un ochi pe schema si sa faceti sugestii de orice fel.

      Multumesc mult!
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • mbostangiu
        Membru marcant
        • 31.dec.2011
        • 595

        Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        Pe circuite monofazice cu FY4 puteti urca cu siguranta pana la maxim 25A. In cazul dvs. as proceda astfel:
        1. As schimba 'cumva' legal siguranta din BMPT (cu acte in regula). Daca nu e posibil legal m-as intreba care este motivul... Daca as monta 32A in BMPT ar urma punctele 2,3,4.
        2. As monta 3 sigurante bipolare de 25A in tabloul de la subsol pe post de siguranta generala si din fiecare dintre cele 3 as alimenta cate 1 tablou.
        3. Fiecare dintre cele 3 tablouri ar avea o diferentiala generala de 25A/30mA (pentru a tine costurile cat mai jos)
        4. Pentru tablourile de la P si E as face circuite de alimentare diferite in tuburi diferite.
        “Quality means doing it right when no one is looking.”

        Comentariu

        • helbet
          Incepator
          • 04.mai.2010
          • 43

          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          Multumesc pentru rspuns!

          Alimentarea BMPT-ului se face de la o firida situata la 1m distanta. In firida sunt singur pe 3 sigurante de cate 100A. Din cate am inteles, transformatorul din zona nu este foarte bine dimensionat si din aceasta cauza nu se aproba puteri prea mari.. Cred ca am si gresit un pic in momentul in care am solicitat bransamentul (un prieten din apropiere a primit 20A trifazic).
          Oricum, legal sau mai putin legal, voi face cumva sa am o siguranta generala de 32A.

          In casa ar fi intradevar bine sa folosesc 3 bipolare pe post de sigurante pentru cele 3 circuite: subsol, parter, etaj (in configuratia actuala pot sa intrerup toate circuitele in acelasi timp din tetrapolara). Ma gandeam ca sigurantele diferentiale de la parter si etaj sa fie folosite pe post de intrerupatoare pentru fiecare etaj..

          Inteleg ca ar fi ideal sa existe circuite separate pentru panourile de la parter si etaj. Dar nu este suficient sa fie doar faza separata? Intreb pentru ca nulul si impamantarea oricum sunt comune in subsol, iar distantele dintre panouri sunt de 3-4 metri.

          Ar fi bine sa schimb conductorii dintre etaje de la 4mmp la 6 mmp si in acest caz sa folosesc bipolare la subsol de 32A si diferentiale la etaje de 32A 30mA?

          Multumesc!
          Ultima editare de helbet; 04.mai.2014, 08:33. Motiv: Completari..

          Comentariu

          • bogdan1
            Membru
            • 08.mai.2013
            • 125

            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            Impartirea fazelor nu se face in functie de etaje ci in functie de puterea simultan absorbita de consumatori pe fiecare faza.La o impartire a fiecarei faze pe etaj cum propuneti d.voastra veti creea dezechilibru ,respectiv chiar si caderi de tensiune daca puterea simultan absorbita de consumatorii de pe un etaj depaseste cei 7,5kw instalati pe faza respectiva.

            Comentariu

            • mbostangiu
              Membru marcant
              • 31.dec.2011
              • 595

              Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              Circuitele trebuie sa fie separate. Nu se admite folosirea in comun a nulului pentru 2 circuite monofazice. Inteleg si incurajez DIY dar nu in orice conditii. Va spun asta pentru ca incercand sa va ajut imi dau seama ca va pot indruma gresit din lipsa tuturor informatiilor. Va sfatuiesc sa angajati o persoana autorizata sa va faca un proiect pentru instalatia electrica, oricum va trebuie pentru documentele casei (daca construiti legal). Un proiectant analizeaza toate conditiile existente, toate nevoile dvs. specifice si impreuna realizati instalatia potrivita pentru dvs. In plus proiectantul isi asuma si responsabilitatea proiectului ceea ce e important totusi si nu costa foarte mult daca va ganditi ca statistic majoritatea incendiilor au la cauza instalaltiile electrice necorespunzatoare.
              “Quality means doing it right when no one is looking.”

              Comentariu

              • helbet
                Incepator
                • 04.mai.2010
                • 43

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                Multumesc pentru raspunsuri.

                I. Daca:

                - as monta 3 sigurante bipolare de 32A in tabloul de la subsol pe post de sigurante generale pentru etaje
                - din fiecare dintre cele 3 as alimenta cate 1 tablou, cu circuite separate (nul, faza, impamantare)
                - in fiecare tablou as avea cate o siguranta diferentiala de 30mA

                ar fi ok?

                II. Inteleg si stiu ca fazele trebuie echilibrate. Teoretic doar la parter as avea consum mai mare (presupunand ca merg simultan masina de spalat, cuptorul, fierul de calcat, microundele..).
                As putea totusi sa merg cu trifazat pana la parter, acolo sa instalez un panou mare din care sa ma duc direct si la consumatorii de la etaj si pod, eliminand astfel tabloul de la etaj. Copexurile de la etaj sunt trase pe jos si urca la panoul de la etaj, deci m-as incadra la lungimea cablurilor pozate prin copex. Astfel as scapa de dezechilibre pe faze. Ar fi mai greu de facut treaba asta, dar ar fi mult mai bine, nu?

                III. In localitatea in care stau eu, toti instalatorii, constructorii, electricienii s.a.m.d. au impresia ca sunt din Viena. Este greu sa gasesti pe cineva in care sa ai incredere ca stie meserie. In schimb te taxeaza exact ca la Viena sau mai mult. De aceea vreau sa fac cat mai multe lucruri singur. Altfel nu stiu cand as termina casa, bugetar fiind.

                IV. Deja am bransament electric, deci nu mai vine nimeni sa verifice instalatia interioara.
                Ultima editare de helbet; 04.mai.2014, 13:29. Motiv: Completari

                Comentariu

                • mbostangiu
                  Membru marcant
                  • 31.dec.2011
                  • 595

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  Eu nu sunt dispus sa va ajut in acest mod. Daca vreti va ofer ajutorul in mod gratuit astfel: trimiteti schitele casei pe niveluri si specificati la fiecare camera pozitionarea prizelor, corpurilor de iluminat, intrerupatoare/comutatoare, tablouri si alti consumatori de energie electrica inclusiv caracteristicile acestora. Astfel va facem partia proiectul instalatiei aici, on line, pe baza informatiilor puse la dispozitie de dvs. Sunt sigur ca veti beneficia si de experienta si sfaturile celorlalti forumisti astfel incat Viena sa fie invidioasa.
                  “Quality means doing it right when no one is looking.”

                  Comentariu

                  • helbet
                    Incepator
                    • 04.mai.2010
                    • 43

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la c

                    OK,

                    atasez 3 planuri pentru subsol, parter si etaj. Am specificat si numarul de prize si surse de lumina. Nu am figurat pozitionarea acestora intrucat sunt deja cablate si, oricum, ma intereseaza de principiu doar traseele si dimensionarea conductorilor intre panouri..

                    Dupa cum am scris pe schema, teoretic pot renunta la panoul de la etaj si pot inlocui panoul de la parter cu unul mai mare, sa zicem de 36T.

                    In plus, mai exista un pod mansardabil, care va functiona ca hobbyroom open space. Aici voi avea nevoie de 4 prize duble si 2 surse de iluminat.

                    daca este OK ce am atasat, v-as ramane indatorat pentru sfaturi.

                    Multumesc!
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • mbostangiu
                      Membru marcant
                      • 31.dec.2011
                      • 595

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie el

                      Pe afara nu aveti nimic? Iluminat, pompa apa, poarta, etc
                      Incalzirea este cu centrala electrica sau gaz?
                      Gatitul este cu plita electrica sau gaz?
                      ACM este electica sau gaz?
                      Aveti vreun consumator trifazic?
                      Aer conditionat?
                      E ceva in planurile de viitor? Acum e momentul sa ganditi viitorul
                      “Quality means doing it right when no one is looking.”

                      Comentariu

                      • helbet
                        Incepator
                        • 04.mai.2010
                        • 43

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: I

                        1. Afara am iluminat in fata si in spatele casei. Se vede figurat pe plan in balcoane. Am in plan si o pompa de drenaj care nu va depasi 400W.
                        2. Incalzirea va fi cu gaz.
                        3. Nu voi avea plita electrica. Voi folosi cu gaz.
                        4. Cuptorul va fi cu curent.
                        5. Nu am consumatori trifazici.
                        6. Nu voi avea aer conditionat.
                        7. Pe viitor nu prevad nimic deosebit (consumatori care sa-mi dea peste cap necesarul de putere).
                        Se poate schimba ceva daca va creste foarte mult pretul la gaz.

                        Multumesc inca o data ca va rapiti din timpul liber pentru mine.

                        Comentariu

                        • mbostangiu
                          Membru marcant
                          • 31.dec.2011
                          • 595

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

                          Va incadrati conform I7 la "vila 5 camere + dependinte". Asta inseamna Pi=28kW, Pa=16.8A ceea ce inseamna ca aveti nevoie de un bransament de 32A (la limita va incadrati si in 25A). Faceti un singur tablou la parter alimentat cu un cablu 5x10 Cu si echipat astfel:
                          - siguranta tetrapolara generala de 32A si diferential de 30mA
                          - sigurante bipolare 10A pentru prize si circuite 3FY2.5
                          - sigurante bipolare 6A pentru iluminat si circuite 2FY1.5
                          Astfel obtineti o echilibrare optima pe faze
                          Daca in BMPT nu puteti avea o siguranta cu o treapta mai mare decat cea generala din casa atunci faceti o selectivitate partiala folosind curbe de declansare tip B pentru siguranta generala din casa si tip C sau D pentru cea din BMPT
                          “Quality means doing it right when no one is looking.”

                          Comentariu

                          • Cherubino
                            Living Legend
                            • 10.iul.2006
                            • 1688

                            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            Mai bine 3FY 1,5 pe iluminat, ca e bine sa aiba si corpurile de iluminat impamantare.
                            LARGO AL FACTOTUM

                            Comentariu

                            • Negulescu Corneliu
                              Membru Marcant
                              • 27.iun.2004
                              • 850

                              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              Bun, daca au parti metalice ce pot fi atinse, e bine ! Dar obliga normativul la o astfel de impamantare ?
                              Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1688

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                Orice parte metalica a instalatiei electrice care in functionare normala nu se afla sub tensiune, dar care printr-un defect de izolatie poate capata un potential periculos, trebuie legata obligatoriu la conductorul PE.
                                Ca o parere personala, mi se pare mult mai periculos un soc electric suportat de un om care schimba un bec cocotat pe o scara decat un soc electric suportat de un om care sta pe sol. Motivul ? Suplimentar socului electric apare si pericolul caderii de la inaltime in primul caz.
                                Eu unul am impamantat corpurile de iluminat la toate instalatiile pe care le-am facut in ultimii ani, fie la serviciu.
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...