Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Armata
    Membru
    • 14.sep.2008
    • 251

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Este ok sa puneti siguranta de 20A in tabloul principal pentru conductorul de 4 si la capatul lui sa puneti un tablou secundar din care sa plece circuitele(cate aveti nevoie) din noua constructie protejate de sigurante de 16A pentru cele de 2.5 si de 10A pentru cele de 1.5. Regula generala de care trebuie sa tineti cont pentru siguranta dumneavoastra indiferent ce parere are acel "electrician" este ca circuitele de 1.5 se protejeaza cu siguranta de max 10A, cele de 2.5 cu max 16A iar cele de 4 cu max 20A.

    In functie de lungimea conductorului, o sa aveti o pierdere de tensiune dar aceasta pierdere este irelevanta in contextul dimensionarii sigurantelor.
    Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      La lungimea de 13 m a circuitului, caderea de tensiune n-are cum sa nu fie corespunzatoare.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • vali_dragomir66
        Membru
        • 03.feb.2008
        • 170

        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        Habar nu am ce trebuie facut pe acel sait d-le Bogdan , e intr-o limba pe care nu o cunosc. Oricum va multumesc mult.
        O sa schimb atunci acea sig. si sa adaug acel tablou secundar cu 3 sig. de 16A .Ceva de spart , ceva reparatii , dar la asta ma pricep si o sa vad ce va iesii . Sper ceva mai bine.
        Va multumesc tuturor pt ajutor!
        omul cat traieste invata.
        nimeni nu s-a nascut expert,

        Comentariu

        • Jan
          Membru
          • 06.iul.2006
          • 176

          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          Postat în original de vali_dragomir66
          ...O sa schimb atunci acea sig. si sa adaug acel tablou secundar cu 3 sig. de 16A .Ceva de spart , ceva reparatii , dar la asta ma pricep si o sa vad ce va iesii . Sper ceva mai bine....
          Daca nu s-a realizat deja separarea circuitelor pe fiecare incapere, in punctul in care cablul de 4mmp ajunge in corpul secundar, nu cred ca este chiar simpla montarea sigurantelor de 16A.

          Varianta colegului -@uceniculgica- ar fi fost cea mai usoara si sigura de pus in practica... pentru realizarea ei insa, era nevoie de o separare a circuitului de iluminat de cel de prize.

          Comentariu

          • Jan
            Membru
            • 06.iul.2006
            • 176

            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            continuare la mesajul de mai sus:

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1387

              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              Sal. Find vorba de sigurante automate merg pe ideea ca o siguranta buna tine f multi ani ca sa nu zic o viata. Am montat de la mai multe firme si daca am intilnit 3-4 cazuri de siguranta cu probleme am renuntat sa mai cumpar respectivul brand
              Din ce stiu Traconul are probleme la sigurantele automate in sensul ca unele fie biizie fie nu mai stau cuplate.
              In ultimul timp am folosit Legrand dar am inteles ca acum recent au schimbat si ei gama veche si buna cu una noua mai ieftina si mai slabuta(spun unii,nu stiu, nu am montat inca) Daca at intilnit cazuri repetate de sig.cu probleme cred ca e util de semnalat avind in vedere ca o siguranta ce nu-si face treaba poate creea pagube ce-i depasesc de multe ori valoarea

              Spor la lucru de calitate
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • m1
                Membru
                • 14.nov.2007
                • 108

                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                bunaziua am cateva intrebari legate de instalia electrica intr o casa noua la rosu P+M caramida porotherm de 20cm , voi fi recunoscator celui care imi va raspunde , multumesc ! 1. Este neaparat nevoie sa fac santuri in caramida pe unde v a trece traseul firelor daca urmeaza sa tencuiesc dupa si doar pentru doze sa fac gauri ? Si cum este mai bine cu sau fara santurile respective ? 2 . Terenul pe care este casa construita are casa batraneasca inca are contoar nou si energie elctrica trasa , cat ar trebui sa ma coste sa l aduc subteran pana la casa cu tot cu cutia respectiva si eventual cu tabloul de sigurante ? stalpul fiind in aceeasi curte iar pana la casa sunt 17 m ? 3. Se poate continua si lasa fire la exterior cu iesire pentru continuarea instalatiei la celelalte parte de casa ? casa este jumatate facuta asa am incercat sa o fac limitandu ma astfel din punct de vedere financiar , partea cealalta v-a fi facuta ulterior si cuprinde P+1 , 2 camere 2 bai 2 holuri , un garaj si desupra lui terasa. in tot spatiul respectiv va fi masina de spalat si de uscat rufe , becuri cate unul pe fiecare camera, cate 2 prize la fiecare camera la hol langa baie si alte consumatoare electrice , tv sisteme audio si altele. Am scris destul de mult pentru a explica exact situatia din teren . RECUNOSTINTA TUTUROR CELOR CE MI VOR RASPUNDE !
                ...

                Comentariu

                • mbostangiu
                  Membru marcant
                  • 31.dec.2011
                  • 595

                  Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  1. Nu este obligatoriu sa faceti santuri dar, daca nu doriti sa faceti instalatia electrica aparenta, santurile scutesc multa tencuiala.
                  2. Daca construiti legal (cu AC) inseamna ca aveti aviz de amplasament de la operatorul de distributie din zona si v-au comunicat in aviz faptul ca pentru a alimenta casa noua trebuie sa obtineti alt aviz de racordare (spor de putere sau aceiasi putere). Daca doriti sa schimbati bransamentul din aerian in subteran asta implica de asemenea obtinerea unui nou aviz si e posibil sa vi se solicite si AC pentru bransament electric. Costurile depind de puterea solicitata, de instalatiile existente, de politica operatorului de distributie, ...
                  3. Daca as fi pus in situatia sa construiesc casa in 2 etape (jumate - jumate) as face pentru fiecare jumatate cate un tablou separat.
                  “Quality means doing it right when no one is looking.”

                  Comentariu

                  • m1
                    Membru
                    • 14.nov.2007
                    • 108

                    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    @mbostangiu MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI . LA INTREBAREA 3 AS MAI AVEA O NELMURIRE DACA LE FAC SEPARAT PENTRU FIECARE JUMATATE DE CASA LA PARTEA A DOUA DE UNDE PLEACA PRIMUL FIR DE CURENT ? TREBUIE ALT FIR PRINCIPAL DE LA STALP SI IAR SAPAT IN PAMANT ? SAU TOT DE LA TABLOUL INITIAL ? MULTUMESC MULT !
                    ...

                    Comentariu

                    • mbostangiu
                      Membru marcant
                      • 31.dec.2011
                      • 595

                      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      In final cate tablouri veti avea?, 1 la casa veche si 2 la casa noua?
                      Daca e asa, in functie de amplasarea tablourilor, plecati de la blocul de masura la cel mai apropiat tablou si de acolo distribuiti la celelalte prin circuite indviduale (cabluri corespunzatoare modului de pozare, dimensionate si protejate conform puterilor absorbite.
                      “Quality means doing it right when no one is looking.”

                      Comentariu

                      • m1
                        Membru
                        • 14.nov.2007
                        • 108

                        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        @ mbostangiu Casa batraneasca o sa o demolez , e foarte veche . Doar ce e construit nou ramane , cele doua parti de casa construite una acum si una ce v-a urma . MULTUMESC!
                        Ultima editare de Consultant electrice; 04.iul.2014, 11:44.
                        ...

                        Comentariu

                        • m1
                          Membru
                          • 14.nov.2007
                          • 108

                          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          nu mai e nici un expert pe aici ?
                          ...

                          Comentariu

                          • mbostangiu
                            Membru marcant
                            • 31.dec.2011
                            • 595

                            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            Postat în original de m1
                            nu mai e nici un expert pe aici ?
                            Aveti vre-o problema?... sau ... daca tot e gratis doriti opinia unui expert...sau mai multi...
                            “Quality means doing it right when no one is looking.”

                            Comentariu

                            • raducu_ilie
                              Living Legend
                              • 10.apr.2008
                              • 1043

                              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              Doua pareri gratuite nu strica.
                              Sanatate maxima si efort minim!

                              Comentariu

                              • m1
                                Membru
                                • 14.nov.2007
                                • 108

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                @ mbostangiu nici o problema nu am , la a doua intrebare pe care am pus o nu am primit un raspuns de la cineva care face asta ,la asta m am referit expert . Legat de pret cat ma costa de la stalp pana la casa cu datele de la intrebare cati metri sunt pe sub pamant cat ar trebui corect sa coste cu tablou respectiv care vine pe casa . De asta mai intrebam niste pareri
                                ...

                                Comentariu

                                Procesare...