Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • m1
    Membru
    • 14.nov.2007
    • 108

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    @ raducu_ilie Nu strica cum sa strice !
    ...

    Comentariu

    • mbostangiu
      Membru marcant
      • 31.dec.2011
      • 595

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      1. Sa inteleg ca aveti un bransament aerian la casa veche si doriti sa-l transformati intr-un bransament subteran la casa noua?
      2. Monofazic?
      3. 17 m de la stalp pana la casa noua?
      4. Cu acte sau fara?
      5. In ce oras? (Pentru Bucuresti v-as putea zice ceva preturi)
      6. Ceva poze cu tabloul existent?
      “Quality means doing it right when no one is looking.”

      Comentariu

      • m1
        Membru
        • 14.nov.2007
        • 108

        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        1.Da da exact. 2.Da monofazic 3.Da 17 m de la stalp la casa noua . 4. Cu un electrician ajutat de altul de la Eon,adica nu cu cerere catre e-on am inteles ca e foarte scump asa,cu acte facute mai romaneste sa spun adik totul legal cu sigiliu pe contor cu eliberare de document pentru mutare contor ceva de genu' , nici nu stiu exact legat de acte care sunt neaparat necesare sau obligatorii . 5. Piatra Neamt (un pret aproximativ corect pentru operatiunea asta) 6. Poze cu tabloul existent nu am dar e foarte vechi ,exclus sa mai poata fi folosit . Multumesc
        ...

        Comentariu

        • mbostangiu
          Membru marcant
          • 31.dec.2011
          • 595

          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          Sapat sant min. 70 cm adancime - 20 lei / m (include pozat cablu, astupat, nisip, compactat)
          Cablu CYABY 3*6 - 10 lei / m
          Accesorii / conectica cablu - 50 lei
          Tablou - 200 lei
          Manopera - 150 lei
          Altele - 50 lei
          Total estimativ: 950 lei
          Va recomand sa faceti lucrurile legal pentru ca daca la suma asta adaugati suma pentru care angajatul Eon e dispus sa isi riste slujba, cred eu ca faceti o afacere mai buna daca respectati regulile. E adevarat ca aveti ceva de umblat pentru avize si costurile pot fi ceva mai mari dar nu riscati nimic.
          “Quality means doing it right when no one is looking.”

          Comentariu

          • m1
            Membru
            • 14.nov.2007
            • 108

            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            @mbostangiu Multumesc pentru raspuns si preturile date , ce mi ati spus la sfarsit m-a pus pe ganduri . Din ce vorbeste lumea si am auzit costa foarte mult legal . Am vorbit cu un baiat electrician + inca unu de la e-on care sa puna sigiliul pe contor si ce mai are eventual de facut . Mi a spus ca 300 de euro costa plata pentru amandoi , cu santul sapat de mine . Ce ziceti e ok sau e prea mult ?
            ...

            Comentariu

            • mbostangiu
              Membru marcant
              • 31.dec.2011
              • 595

              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              Nu am lucrat pe zona Eon asa ca nu stiu sa va sfatuiesc.
              Un sfat general ar fi sa nu va uitati in gura lumii si sa solicitati aviz de racordare. Va costa in jur de 100 lei si veti avea si pretul oficial. E posibil ca in cei 300 euro sa va incadrati cu toata lucrarea plus un bloc de masura cu protectie diferentiala si supratensiune, acte in regula doar ca pierdeti ceva timp pana derulati hartiile cu ei. Spun asta pentru ca preturile nu pot diferi mult intre diversi operatori de distributie.
              “Quality means doing it right when no one is looking.”

              Comentariu

              • bogdanfnf`
                Membru marcant
                • 26.dec.2007
                • 623

                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                @m1 ,

                Dar cat costa legal cu tot ce trebuie la EON ?? Nu din auzite !

                Sfatul meu este mai intai sa intrebi la ei cat costa si dupa aceea sa cauti " baieti" care sa execute lucrarea ! Poate diferenta nu este asa de mare , ca si costuri !

                Comentariu

                • m1
                  Membru
                  • 14.nov.2007
                  • 108

                  Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  multumesc mult baieti de sfaturi maine merg pana la e-on sa intreb cat costa . @mbostangiu multumesc de raspuns si de sfaturi !
                  ...

                  Comentariu

                  • m1
                    Membru
                    • 14.nov.2007
                    • 108

                    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    @bogdanfnf Ms mult de tot sa stii ca merg maine sa ma interesez ca si costuri sa vad daca aflu ceva concret. O sa si postez rezultatul ! Multumesc inca o data .
                    ...

                    Comentariu

                    • m1
                      Membru
                      • 14.nov.2007
                      • 108

                      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      @mbostangiu Ce minunat ar fi sa fie asa . Maine merg sa intreb si sincer multumesc de idee .
                      ...

                      Comentariu

                      • bvmihai
                        Incepator
                        • 15.iul.2014
                        • 4

                        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        salutare tuturor mai intai vreau sa-mi cer scuze daca incalc vreo regula
                        am si eu o problema mare de curand mi-am cumparat un apartament cu trei camere (prin prima casa)si problema mea este ca trebuie sa refac toata instalatia electrica am vorbit cu 2 meseriasicare mi-au spus doua lucruri diferite
                        sa va explic
                        1bucataria 1centrala pe gaz-trebuie leg directa la panou? si ce valoare treb sa aiba siguranta
                        1 cuptor electric ce cablu trebuie folosit?si siguranta ce valoare?
                        1 frigider 1 masina de spalat trebuie leg directa la panou? ce cabluri trebuie folosite si sigurante va multumesc tuturor pentru ajutorul dat

                        Comentariu

                        • GeorgeTrisina
                          Membru marcant
                          • 27.sep.2012
                          • 748

                          Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          Postat în original de bvmihai
                          salutare tuturor mai intai vreau sa-mi cer scuze daca incalc vreo regula
                          am si eu o problema mare de curand mi-am cumparat un apartament cu trei camere (prin prima casa)si problema mea este ca trebuie sa refac toata instalatia electrica am vorbit cu 2 meseriasicare mi-au spus doua lucruri diferite
                          sa va explic
                          1bucataria 1centrala pe gaz-trebuie leg directa la panou? si ce valoare treb sa aiba siguranta
                          1 cuptor electric ce cablu trebuie folosit?si siguranta ce valoare?
                          1 frigider 1 masina de spalat trebuie leg directa la panou? ce cabluri trebuie folosite si sigurante va multumesc tuturor pentru ajutorul dat
                          1. centrala se leaga direct in tablou prin sig de 6A
                          2. cuptor electric - cablu 3x2,5mmp sig 16A
                          3. freigider + masina de spalat - cablu 3x2,5 mmp siguranta cu diferential16A/30mA

                          Comentariu

                          • bvmihai
                            Incepator
                            • 15.iul.2014
                            • 4

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            multumesc dl george ,meseriasi,mi-au spus in felul urmator,
                            prima varianta
                            1centrala se leaga direct la panou cu sig de 20 cablu 3x2,5
                            2 cuptor electric direct la panbou cu cablu de 3x 4 si sig de20(cuptoru are 3500)
                            3frigider direct cu cab 3x2,5 sig 16
                            4 masina de spala direct cu cab3x2,5
                            5 pe fiecare camera 3 prize -fiecare camera direct la panou sig de 16
                            lumina direct sig de 10

                            Comentariu

                            • bvmihai
                              Incepator
                              • 15.iul.2014
                              • 4

                              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              a doua 2 varianta
                              1centrala direct cu sig de 16
                              2 cuptoru direct cu 3x2,5 sig 16
                              3 frigideru+masina de spalat cu sig de 16
                              4 toate prizele se pot lega impreuna direct cu sig de 20
                              va multumesc tuturor pt ajutor dar vreau sa stiu care varianta este mai buna si toata instalatia prin perete

                              Comentariu

                              • RaduCA
                                Living Legend
                                • 09.oct.2005
                                • 6360

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                Eu ți-aș recomanda să-i uiți pe „meseriașii” ăștia și să cauți niște specialiști.
                                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                                Comentariu

                                Procesare...