Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdanfnf`
    Membru marcant
    • 26.dec.2007
    • 623

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Exact ce am scris si in alt post , " sa punem o siguranta mare , sa tina domne !! "

    @bvmihai ,

    - centrala - 6A
    -cuptor - 16A
    - frigider+masina de spalat -16A ( diferentiala pentru protectie )
    - fiecare camera ( prize) - 10A , nu mai mari deoarece nu aveti consumatori mari !

    O siguranta de 10A va tine pana la 2500W !

    Comentariu

    • gmtiby
      Living Legend
      • 24.oct.2008
      • 1044

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      Stiti ce nu inteleg eu ??
      De ce toata lumea, aici ma refer la "meseriasi" recomanda sigurantele de lumina, minim 10 A...

      Imi poate raspunde cineva ?

      Sunt foarte curios

      Multumesc

      Comentariu

      • bogdanfnf`
        Membru marcant
        • 26.dec.2007
        • 623

        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        Deoarece nu stie nimeni exact ce becuri veti pune in casa , cate spoturi , daca sunt sau nu becuri economice , etc . Si o siguranta pentru iluminat nu se pune pentru fiecare camera , de obicei se pune una pentru tot apartamentul sau casa ( cu un nivel) . De multe ori nu se ajunge la puterea maxima suportata de catre siguranta dar .... Sunt apartamente care mai au legat la circuitul de iluminat si un ventilator in baie de cateva sute de wati.
        De exemplu acum ceva timp am avut in casa ( 2 camere , baie , bucatarie , beci si un hol ) , insumate din cauza spoturilor din bucatarie , un consum de 1500 w , adunate toate becurile . Acest consum nu aparea tot timpul dar era maximul absorbit , lucru care se putea intampla pe o siguranta de 10A .

        Comentariu

        • gmtiby
          Living Legend
          • 24.oct.2008
          • 1044

          Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          Postat în original de bogdanfnf`
          lucru care se putea intampla pe o siguranta de 10A .
          De acord in mare parte, dar totusi, parca tragem spre becurie economice.. leduri... etc.
          10 A mie personal mi se pare enorm.

          Multumesc de raspuns

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru marcant
            • 27.sep.2012
            • 748

            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            Postat în original de bvmihai
            multumesc dl george ,meseriasi,mi-au spus in felul urmator,
            prima varianta
            1centrala se leaga direct la panou cu sig de 20 cablu 3x2,5
            2 cuptor electric direct la panbou cu cablu de 3x 4 si sig de20(cuptoru are 3500)
            3frigider direct cu cab 3x2,5 sig 16
            4 masina de spala direct cu cab3x2,5
            5 pe fiecare camera 3 prize -fiecare camera direct la panou sig de 16
            lumina direct sig de 10
            La punctul 5 au dreptate.
            la 1,2,3 si 4 zi-le sa mai citeasca.
            1. centrala fiind pe gaze nu consuma decat partea electronica si o pompa de circulatie pana in 200W si nu-i vad rostul la sig de 20A
            2. la cuptorul electric pana iti declansaza sig de 20A ti se arde priza care nu-ti rezista mai mult de 16A
            3. ce frigider ai frate de 2KW? asta nu consuma mai mult de max.300W se poate conecta fb cu masina de spalat.
            4. la masina de spalat trebuie neaparat protectie diferentiala 30mA la recomandarea producatorului. Sectiunea de 2,5 e buna.

            Comentariu

            • GeorgeTrisina
              Membru marcant
              • 27.sep.2012
              • 748

              Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              Postat în original de gmtiby
              De acord in mare parte, dar totusi, parca tragem spre becurie economice.. leduri... etc.
              10 A mie personal mi se pare enorm.

              Multumesc de raspuns
              Asa credeam si eu, dar mi-a spus un proiectant mai batran ca siguranta minima folosita pt iluminat e 10A.

              Comentariu

              • gmtiby
                Living Legend
                • 24.oct.2008
                • 1044

                Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                Postat în original de GeorgeTrisina
                Asa credeam si eu, dar mi-a spus un proiectant mai batran ca siguranta minima folosita pt iluminat e 10A.
                George daca si tu spui asta... asa e !
                Atunci cred

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  Daca luam in calcul sectiunea minima a conductoarelor prevazuta de normativ pentru circuite de iluminat (1,5 mmp) atunci, da, putem sa protejam un astfel de circuit cu 10 A, indiferent de puterea instalata a sa (in definitiv, siguranta este destinata sa protejeze circuitul, nu consumatorii conectati la el). Totusi, avand in vedere proliferarea pe scara tot mai larga a iluminatului cu becuri economice si cu LED in ultimii ani, s-a ajuns la scaderi semnificative ale puterilor instalate pe circuitele de iluminat (de exemplu , in apartamentul meu cu 2 camere, la 11 corpuri de iluminat, am o putere instalata de 132 W pe tot circuitul de iluminat, iar siguranta din tablou este de 2 A- valoare chiar prea mare in comparatie cu aceasta putere instalata). Prin urmare, cred ca ar fi mai corect sa "apropiem" oarecum valorile protectiilor de valorile reale ale puterilor instalate. Cred ca 6 A la un apartament cu 2-3 camere este mai mult decat suficient.
                  In rest, subscriu la sfaturile lui George Trisina, cu o mica observatie : cuptorul electric de 3500 W ar trebui conectat direct la circuitul separat (2,5 mmp protejat cu 16 A sau 4 mmp protejat cu 20 A), nu prin priza, deoarece prizele, fie ele chiar "de firma", n-ar trebui incarcate cu curenti de durata mai mari de 12-13 A, chiar daca pe ele scrie 16 A. Pentru conectarea cuptorului, in loc de priza se poate utiliza un heblu cu un curent nominal de minim 16 A (exista variante moderne care "sa bucure" si ochiul utilizatorului, dpdv estetic).
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • bvmihai
                    Incepator
                    • 15.iul.2014
                    • 4

                    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    multumesc tuturor pt sfaturi,din sfaturilor am inteles urmatoarele
                    1 centrala leg directa cablu de 2,5 cu 6A
                    2 cuptoru leg directa 2,5 mmp protejat cu 16 A sau 4 mmp protejat cu 20 A), nu prin priza, deoarece prizele, fie ele chiar "de firma", n-ar trebui incarcate cu curenti de durata mai mari de 12-13 A, chiar daca pe ele scrie 16 A. Pentru conectarea cuptorului, in loc de priza se poate utiliza un heblu cu un curent nominal de minim 16 A (exista variante moderne care "sa bucure" si ochiul utilizatorului, dpdv estetic).
                    3 frigider+masina 2,5 16A cu protectie
                    4 prize 2,5 10A
                    5lumina 1,5 10A

                    Comentariu

                    • gmtiby
                      Living Legend
                      • 24.oct.2008
                      • 1044

                      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      Postat în original de Cherubino
                      Prin urmare, cred ca ar fi mai corect sa "apropiem" oarecum valorile protectiilor de valorile reale ale puterilor instalate. Cred ca 6 A la un apartament cu 2-3 camere este mai mult decat suficient.
                      Salut Cherubino,
                      Nu se putea spune mai bine decat ai spus-o tu (eu am facut-o foarte pe scurt ), exact despre aceasta situatie era vorba si la asta ma refeream si eu. Daca mai punem si la calcul ca la un apartament cu 3 camere se vor monta DOAR becuri cu LED, nu cred ca o siguranta de 10 A isi mai are locul in tablou. Atentie, aici nu intra in calcul sectiunea conductorului, care ramane binenteles dupa normativele circuitelor de iluminat de 1,5 mmp. Desi in acest caz si o siguranta de 6 A este enorm de mare, eu as considera ca poate inlcoui fara probleme pe cea de 10 A.

                      Multumesc pt info.

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1688

                        Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        Postat în original de gmtiby
                        Salut Cherubino,
                        Nu se putea spune mai bine decat ai spus-o tu (eu am facut-o foarte pe scurt ), exact despre aceasta situatie era vorba si la asta ma refeream si eu. Daca mai punem si la calcul ca la un apartament cu 3 camere se vor monta DOAR becuri cu LED, nu cred ca o siguranta de 10 A isi mai are locul in tablou. Atentie, aici nu intra in calcul sectiunea conductorului, care ramane binenteles dupa normativele circuitelor de iluminat de 1,5 mmp. Desi in acest caz si o siguranta de 6 A este enorm de mare, eu as considera ca poate inlcoui fara probleme pe cea de 10 A.

                        Multumesc pt info.
                        Multumesc si eu pt. apreciere
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • floyd
                          Incepator
                          • 09.aug.2014
                          • 11

                          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          Salutare! Am si eu o mica problema si am nevoie de un sfat de la voi. M-am mutat de curand in alt apartament si azi dimineata cand am ajuns am observat cu nu functioneaza lumina decat in bucatarie si in baie. In rest nici prize si nici lumina. Am luat sigurantele la rand si am identificat-o pe cea arsa. Mentionez ca am contor de tip vechi cu 4 sigurante care se infileteaza(patron parca le spune). Siguranta respectiva era de 16A, am fost la magazin unde nu aveau decat de 10 si 20 A. Am luat una de 20 si am inlocuit-o. Insa nu s-a intamplat nimic, tot nu aveam lumina si curent la prize. Am scos din nou siguranta si am observat ca e mai scurta cu vreo 2 mm decat cea veche. M-am gandit ca nu face contact si am introdus o moneda de 10 bani in mansonul acela ceramic (sta deasupra gemuletului). Cand am incercat sa o pun din nou a pocnit si a facut o flama. Am incercat sa o desurubez si din nou a pocnit si a facut flama. De teama sa nu mai fac ceva mai rau am lasat-o asa. Acum de fiecare data cand incerc sa o insurubez in continuare sau sa o desfac face acelasi lucru. Ce ma sfatuiti sa fac? E vreun risc sa se arda ceva sau sa ma curenteze tot invartind la ea? Mentionez ca dupa cum probabil v-ati dat seama sunt incepator in aceste lucruri. Multumesc

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6701

                            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            Undeva ( posibil la o priza ) aveti un scurt-circuit .
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1688

                              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              Ati infiletat siguranta avand consumatori electrici conectati, iar acea flama apare la inchiderea circuitului. Daca e chiar asa de mare, inseamna ca aveati ceva aparate in priza la momentul respectiv. Scoateti tot din prize, opriti si luminile si incercati din nou. Veti vedea ca nu mai face flama, iar dupa ce ati terminat operatiunea cuplati consumatorii pe rand.
                              Cateva observatii : siguranta de 20 A este prea mare. Trebuie urgent sa gasiti una de maximum 16 A. Pe de alta parte, din descrierea dvs. reiese ca din cauza unei sigurante arse nu aveati curent nici la prize, nici la iluminat (partial). Asta inseamna ca nu sunt separate circuitele de iluminat de cele de prize (sau cel putin sunt legate impreuna in tablou), ceea ce reprezinta o functionare necorespunzatoare a instalatiei, intrucat sectiunea conductoarelor pe iluminat este mai mica decat a celor de la prize si, fiind protejate cu o siguranta DEJA SUPRADIMENSIONATA, pot aparea incalziri inadmisibile ale conductoarelor si, mai ales, a punctelor "critice", cum ar fi conexiunile din doze. De altfel, Normativul I7 impune fara echivoc separarea circuitelor de prize de cele pentru iluminat.
                              Parerea mea este ca s-ar impune o revizie serioasa a instalatiei din partea unui electrician ADEVARAT (exclus electrozugravi, electrofaiantari, electrorigipsari, electroinstalatori si, in general, orice electrogigei dintr-astia care se pricep la de toate, dar nu stiu sa faca nimic. In categoria asta trebuie inclus neaparat si eventualul "vecin dorel de la trei", la fel de priceput ca si cei ante-mentionati).
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • floyd
                                Incepator
                                • 09.aug.2014
                                • 11

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                Va multumesc pt raspunsuri. Intr-adevar erau consumatori (opriti) conectati la retea (calculator, modem, tv, aparat ac), iar luminile stinse. Este de asemenea corecta observatia lui Cherubino, mi s-a parut si mie straniu faptul ca nu merg prizele si doar o parte din lumini in conditiile in care doar o siguranta era arsa. Inca un amanunt pe care am omis sa il mentionez - toate cele 4 sigurante sunt de 16 amperi. Pentru siguranta am lasat totul asa si am luat legatura cu un electrician autorizat si maine va veni sa rezolve. Sunt un pic ingrijorat sa nu fie vorba de o instalatie electrica improvizata si sa fie nevoie de o lucrare de amploare pt remediere. Ma refer aici la faptul ca acele circuite pt prize si lumini sunt comune. Inca o data multumesc pt raspunsuri si orice sfat este binevenit.
                                Ultima editare de floyd; 09.aug.2014, 22:11.

                                Comentariu

                                Procesare...