Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Cu placere, poate reveniti cu amanunte despre modul cum s-a rezolvat problema.
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • studio72
      Membru
      • 21.ian.2015
      • 105

      Instalatie noua casa

      Buna,
      In primul rand vreau sa felicit creatori si pe cei care intretin acest forum.
      Foarte tare, bravo.

      Am si eu nevoie de un sfat de la o persoana cu experienta in domeniul instalatiilor electrice.
      Am o casa in constructie, si acum am ajuns la instalatia electrica si am niste dubii legat de sfaturi primite.
      Fiecare camera are circuite separat cu sigurantele aferente in tablou, pe iluminat 1,5mm cupru si pe prize 2.5mm, cu sigurante de 10A pentru iluminat si de 16A pentru prize.
      Firul este cupru plin, nu "litat"
      Necazul meu este,
      Ce ste mai indicat sa folosesti la conexiuni in doze, cleme Wago, sir de cleme, sau clasicul rasucit ?

      Multumesc anticipat pentru ajutor
      Cu respect Marian

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2107

        Răspuns la: Instalatie noua casa

        Postat în original de studio72
        Ce ste mai indicat sa folosesti la conexiuni in doze, cleme Wago, sir de cleme, sau clasicul rasucit ?
        Bun venit pe Forumul MC.
        Nu sunt electrician, dar mi-am facut o casa pe structura din lemn.
        Un prieten, autorizat ANRE, mi-a facut instalatia din conductor FY 1,5 pe iluminat si FY 2,5 pe prize, cu legaturile in doze prin rasucire (pe o portiune de 5-6 cm), cositorire si izolare cu banda de buna calitate.

        Comentariu

        • studio72
          Membru
          • 21.ian.2015
          • 105

          Răspuns la: Instalatie noua casa

          Vroiam sa stiu mai exact ce este cu aceste cleme Wago, am auzit de ele dar nu gasesc o explicatie.
          Stiu ca cositorirea (sau scufundarea lagaturilor in baie de cositor) se foloseste la fire conductor multifilar, deaoarece acestea nu un contact pefect prin rasucire, iar daca ai consumatori ai ricul sa se incalzeasca

          Comentariu

          • sisica_si
            Membru Marcant
            • 19.dec.2013
            • 925

            Răspuns la: Instalatie noua casa

            Cositorul la mono ajuta la protectia anticoroziva.
            Daca este protejat nici nu exista riscul de contact imperfect.
            Clasicul rasucit si o banda buna care sa nu se usuce in timp este destul.
            Daca nu ai garantia ca banda e buna poti folosi tuburi termocontractabile.

            Comentariu

            • studio72
              Membru
              • 21.ian.2015
              • 105

              Răspuns la: Instalatie noua casa

              Multumesc frumos pentru raspunsuri.
              Totusi aceste cleme Wago sunt bune de ceva, nu de alta, dar toti meseriasi cdu care am intrat in contact le recomanda

              Comentariu

              • sisica_si
                Membru Marcant
                • 19.dec.2013
                • 925

                Răspuns la: Instalatie noua casa

                Le recomanda ca sunt usor de utilizat, dar cand ma uit la suprafata de contact dintre fir si clema imi cam trece.
                Atasez o imagine sa vezi clema in sectiune cu firul in ea.

                Comentariu

                • studio72
                  Membru
                  • 21.ian.2015
                  • 105

                  Răspuns la: Instalatie noua casa

                  Multumesc,
                  Interesanat, exact cum banuiam legat de contact, si ei sustin ca e cel mai OK.
                  Eu as merge pe cositorire si ceva izolant peste, cred ca ar fi OK tuburi termocontractabile.

                  Comentariu

                  • sisica_si
                    Membru Marcant
                    • 19.dec.2013
                    • 925

                    Răspuns la: Instalatie noua casa

                    Sa verici suprafata de contact e simplu.
                    Dezizilezi un fir si il inegresti cu o bricheta/ lumanare si il bagi in clema si il scoti.
                    Le recomanda ca sunt rapide si gara izolate... merge treaba repede.
                    Eu sunt curios cat meserisi au cleme in casa lor.

                    Comentariu

                    • studio72
                      Membru
                      • 21.ian.2015
                      • 105

                      Răspuns la: Instalatie noua casa

                      O parere,
                      Acest ciocan

                      este ok pentru cositorirea firelor pline de cupru, 1.5mm si cele 2.5mm, impreuna cu pasta

                      Comentariu

                      • uceniculgica
                        Membru Marcant
                        • 10.ian.2013
                        • 572

                        Răspuns la: Instalatie noua casa

                        mai demult se folosea asa numita pipa pentru cositorit, dar merge si cu ciocanul de lipit, 150 w este ok, nu uita de sacaz

                        de asemenea, cu toata neincrederea unora si clemele sunt ok, se folosesc cu succes in multe tari unde cositoritul este istorie de mult
                        Ultima editare de uceniculgica; 21.ian.2015, 23:35.

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          Răspuns la: Răspuns la: Instalatie noua casa

                          Postat în original de studio72
                          O parere,
                          Acest ciocan

                          este ok pentru cositorirea firelor pline de cupru, 1.5mm si cele 2.5mm, impreuna cu pasta
                          http://www.adelaida.ro/pasta-decapanta-35gr.html
                          Nu utilizati sub nicio forma acea pasta decapanta la lipituri in doze decat daca curatati foarte bine locul cu alcool tehnic dupa ce lipitura s-a racit. Este o pasta decapanta mai "agresiva" decat colofoniul, intrucat cu ea se decapeaza si suprafete nichelate sau galvanizate. Am si eu in dotare o cutie din aceasta pasta (exact acest tip) si n-o folosesc deloc la cupru. Cautati in magazin cutiile pe care scrie "Kalafonia" (de la acelasi producator). Acela este un colofoniu (sacaz) de foarte buna calitate, fara alte adaugiri si vi-l recomand cu toata increderea (l-am testat "din greu").
                          Legat de WAGO, eu am facut un experiment : am luat un capat de conductor FY de 2,5 mmp, l-am introdus in clema, dupa care l-am rotit in timp ce era presat de lamela elastica. Am avut surpriza (neplacuta!!!) ca lamela sa se slabeasca. Ganditi-va ca o astfel de rotire a capatului conductorului se poate produce oricand in timpul manevrelor normale de aranjare a conductoarelor in doza, fara ca sa va dati seama. Daca conductorul ar fi fost MYf (flexibil), nu s-ar fi produs slabirea lamelei (am verificat si asta practic). De aceea eu nu recomand WAGO decat la conductoare flexibile si la circuite de curenti mici (iluminat).
                          Eu am consumat in zeci de ani de meserie o gramada de fludor si banda de izolat, plus ca am si prajit vreo cateva scule electrice de lipit, dar n-am avut niciodata necazuri cu conexiunile, care de regula sunt cele mai vulnerabile zone ale instalatiei. Daca tot faceti instalatia pentru dumneavoastra, inseamna ca nu sunteti presat de "termene-limita" care sa va oblige sa folositi metode de lucru cu productivitate mai mare, iar in aceste conditii faceti-va un bine si cositoriti legaturile, chiar daca asta inseamna un plus de o zi-doua la timpul necesar executarii instalatiei.
                          Ca fapt divers, eu cand mi-am schimbat instalatia electrica proprie am facut o incercare : in loc de cositorire am utilizat reglete de capat (asa-numitele "morsete"), pentru a putea urmari cum se comporta in timp si a sti daca le pot recomanda si in lucrari pentru diversi beneficiari. Pana acum mi se par mult mai sigure decat WAGO. Se comporta foarte bine, dar am instalatia facuta tot cu conductoare flexibile.


                          O alternativa interesanta la cositorire, valabila pentru conductoare unifilare, ar fi capsulele metalice izolate filetate la interior (se numesc "wire-nuts"), utilizate pe scara larga in SUA si Canada. Nu stiu in ce masura s-ar gasi si pe la noi (la mine in oras nu se gasesc), dar mi se par foarte bune, desi in descrierea de mai jos se spune ca ar fi interzise in UE.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • studio72
                            Membru
                            • 21.ian.2015
                            • 105

                            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            Buna
                            Am revenit cu o intrebare ?
                            Vreau sa imi execut eu instalatia electrica, vreau sa stiu ce mi se recomanda legat de legaturile in doze, defapt vreau sa stiu care este cea mai buna solutie.
                            1. deizolez vreo 5 cm, le rasucesc, le decapez si le cositoresc
                            2. Cleme Wago
                            3. Sir cleme (cele cu surb, cu toate ca cu aceasta ultima nu sunt prea deacord, suparafata pe care face presiune surubul este foarte mica )

                            Mentionez ca instalatia o execut cu fire de cupru plin, nu multifilar.

                            Multumesc anticipat

                            Comentariu

                            • studio72
                              Membru
                              • 21.ian.2015
                              • 105

                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie noua casa

                              Postat în original de Cherubino
                              Nu utilizati sub nicio forma acea pasta decapanta la lipituri in doze decat daca curatati foarte bine locul cu alcool tehnic dupa ce lipitura s-a racit. Este o pasta decapanta mai "agresiva" decat colofoniul, intrucat cu ea se decapeaza si suprafete nichelate sau galvanizate. Am si eu in dotare o cutie din aceasta pasta (exact acest tip) si n-o folosesc deloc la cupru. Cautati in magazin cutiile pe care scrie "Kalafonia" (de la acelasi producator). Acela este un colofoniu (sacaz) de foarte buna calitate, fara alte adaugiri si vi-l recomand cu toata increderea (l-am testat "din greu").
                              Legat de WAGO, eu am facut un experiment : am luat un capat de conductor FY de 2,5 mmp, l-am introdus in clema, dupa care l-am rotit in timp ce era presat de lamela elastica. Am avut surpriza (neplacuta!!!) ca lamela sa se slabeasca. Ganditi-va ca o astfel de rotire a capatului conductorului se poate produce oricand in timpul manevrelor normale de aranjare a conductoarelor in doza, fara ca sa va dati seama. Daca conductorul ar fi fost MYf (flexibil), nu s-ar fi produs slabirea lamelei (am verificat si asta practic). De aceea eu nu recomand WAGO decat la conductoare flexibile si la circuite de curenti mici (iluminat).
                              Eu am consumat in zeci de ani de meserie o gramada de fludor si banda de izolat, plus ca am si prajit vreo cateva scule electrice de lipit, dar n-am avut niciodata necazuri cu conexiunile, care de regula sunt cele mai vulnerabile zone ale instalatiei. Daca tot faceti instalatia pentru dumneavoastra, inseamna ca nu sunteti presat de "termene-limita" care sa va oblige sa folositi metode de lucru cu productivitate mai mare, iar in aceste conditii faceti-va un bine si cositoriti legaturile, chiar daca asta inseamna un plus de o zi-doua la timpul necesar executarii instalatiei.
                              Ca fapt divers, eu cand mi-am schimbat instalatia electrica proprie am facut o incercare : in loc de cositorire am utilizat reglete de capat (asa-numitele "morsete"), pentru a putea urmari cum se comporta in timp si a sti daca le pot recomanda si in lucrari pentru diversi beneficiari. Pana acum mi se par mult mai sigure decat WAGO. Se comporta foarte bine, dar am instalatia facuta tot cu conductoare flexibile.


                              O alternativa interesanta la cositorire, valabila pentru conductoare unifilare, ar fi capsulele metalice izolate filetate la interior (se numesc "wire-nuts"), utilizate pe scara larga in SUA si Canada. Nu stiu in ce masura s-ar gasi si pe la noi (la mine in oras nu se gasesc), dar mi se par foarte bune, desi in descrierea de mai jos se spune ca ar fi interzise in UE.
                              http://en.wikipedia.org/wiki/Twist-on_wire_connector
                              Multumesc frumos pentru sfaturile utile,
                              M-am hotarat, o sa merg pe cositorire + sacz dupa care voi folosi izolant termocontractant
                              Nu prea ma incredere in banda izolatoare ce este prin comert, am folosit o banda destul de scumpa luata dntr-un magazin de specialitate de la noi din oras si fupa 4 luni cand a fost nevoie sa fac unlele modificari am constatat ca banda efectiv si-a pierdut toate proprietatiile, cadea singura de pe fir , lipsa adeziv, sa uscat si sa facut un fel de "nisip", sai zic asa

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6701

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                Eu am folosit banda asta izolatoare care dupa vreo 2 ani , cand am vrut sa fac o modificare , am constatat ca s a lipit atata de bine ca m am chinuit o gramada de vreme s o desfac ( nici n am reusit s o desfasor frumos si a trebuit s o razuiesc )
                                Fișiere Atașate
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...