Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de Negulescu Corneliu
    Multumesc ! Cred ca e suficient ce scrie in I7. Daca puteti, va rugam sa postati niste elemente care sa ne lamureasca. Ar fi util pentru multa lume preocupata. Sigur, se pot face multe "dupa ureche", dar intre muzicanti si muzicieni e o MARE deosebire !
    Puteti descarca din linkul de mai jos normativul I7-2011. Am vrut sa-l incarc eu direct aici, dar fisierul e prea mare:

    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • mbostangiu
      Membru marcant
      • 31.dec.2011
      • 595

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      studio72
      Un circuit monofazat de 2.5mmp e ok sa fie protejat cu siguranta de 16A si puteti "duce" pe el 3.68 kVA. Asta inseamna 3.38 kW daca consumatorii au un factor de putere de 0.92.
      @fanero
      In alte tari se fac asigurari conditionat de rezultatul verifcarii instalatiei electrice. Este evident faptul ca pentru instalatii proiectate si executate necorespunzator/de oameni neatestati, pentru modificari neautorizate, pentru instalatii neverificate samd compania de asigurari nu plateste daune in caz de Doamne fereste. Astfel toata lumea constientizeaza lucrurile putin diferit fata de noi dar vor veni si aici obiceiuri din acestea candva...
      “Quality means doing it right when no one is looking.”

      Comentariu

      • sisica_si
        Membru Marcant
        • 19.dec.2013
        • 925

        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        Nu mai comparati cu alte tari... traim in Romani si asta ne ocupa tot timpul.
        Aici toate sunt putin pe langa...

        Comentariu

        • mbostangiu
          Membru marcant
          • 31.dec.2011
          • 595

          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          Postat în original de sisica_si
          Nu mai comparati cu alte tari... traim in Romani si asta ne ocupa tot timpul.
          Aici toate sunt putin pe langa...
          Trăim în România - cu asta sunt de acord.
          În rest aș vrea sa-mi păstrez un orizont mai larg.
          “Quality means doing it right when no one is looking.”

          Comentariu

          • uceniculgica
            Membru Marcant
            • 10.ian.2013
            • 572

            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            Postat în original de mbostangiu
            In alte tari se fac asigurari conditionat de rezultatul verifcarii instalatiei electrice.
            in alte tari este la fel ca-n Ro, adica se face ca la carte si ca pe langa carte, ti-o spun pe baza experientei de viata din doua in alte tari din vestul Europei

            in alte tari tot natul, exceptie ala care nu vrea/nu stie, baga mana in orice, inclusiv curent, daca cauti pe net, peste tot gasesti forumuri de DIY unde se explica cum sa faci orice, chiar si la curent
            Ultima editare de uceniculgica; 08.feb.2015, 11:43.

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              Postat în original de uceniculgica
              in alte tari este la fel ca-n Ro, adica se face ca la carte si ca pe langa carte, ti-o spun pe baza experientei de viata din doua in alte tari din vestul Europei

              in alte tari tot natul, exceptie ala care nu vrea/nu stie, baga mana in orice, inclusiv curent, daca cauti pe net, peste tot gasesti forumuri de DIY unde se explica cum sa faci orice, chiar si la curent
              Suntem deja in afara subiectului de fata (si sper sa nu fiu apostrofat pentru asta), dar am si eu o parere in legatura cu afirmatiile de mai sus.
              N-am lucrat niciodata in afara tarii, dar am cunostinte si fosti colegi care sunt prin "tarile calde", si, punand cap la cap ceea ce-am mai aflat de la ei, indraznesc sa afirm ca in Romania domeniul acesta este (oare de ce nu ma mir?) suprareglementat fata de alte tari. Mai concret, procedura de autorizare ANRE este extrem de stufoasa, greoaie si costisitoare, ca sa nu mai punem la socoteala ca un electrician autorizat ANRE are un spectru limitat de lucrari pe care are voie sa le execute singur. Acesta, in mod sigur, este unul dintre motivele pentru care multi meseriasi care chiar cunosc bine domeniul ezita sa faca pasul catre autorizare. Bun, asta e pe partea de autorizare (adica pe partea "birocratica"). In "teren" insa, multe din lucrarile efectuate nu se verifica , sau se verifica "din stampila" din vreun birou, motiv pentru care chiar operatori autorizati fac greseli majore in proiectarea si executia instalatiilor electrice, ca sa nu mai vorbim de "electrodoreii" fara calificare, sau cu o terfeloaga de diploma de calificare luata pe bani, pe care nu-i verifica absolut nimeni, si care fac prapad pe cuprinsul patriei.
              Spre deosebire de situatia din Romania, am inteles de la cunoscutii mei "de dincolo", ca in vest este mult mai usor sa ti se permita sa executi instalatii electrice, daca dovedesti ca ai studii si esti calificat in domeniu, in schimb verificarile se fac "la sange". Un amic care lucreaza prin Belgia mi-a spus lucrurile astea, un altul de prin Italia mi-a zis ceva asemanator, iar un altul care lucreaza in Chicago de vreo 10 ani (da, e America, sunt alte conditii, alte tipuri de instalatii fata de Europa) imi spunea chiar in urma cu cateva saptamani ca el, pentru a executa instalatii electrice la case particulare nu are nevoie de nicio autorizare, ci doar de diploma de calificare pe care a obtinut-o acolo (cea din Romania nu i-a fost recunoscuta) si de o forma de organizare juridica legala pentru a plati taxele si impozitele aferente. Pe de alta parte, dupa ce executa lucrarea (pentru care nu-i trebuie nici proiect, daca e la o casa particulara), vine un "nene" de la primarie care-i verifica pana si lungimea capetelor conductoarelor din doze sau raza de curbura cu care au fost indoite tevile metalice. Si acolo se sustin examene de autorizare (cam la fel de grele ca cele de la noi), dar numai pentru cei care vor sa activeze in domeniul industrial.
              Mie unul mi-ar conveni sa pot obtine o autorizare in 2 zile, dar in schimb sa vina un inspector de la urbanism care sa-mi verifice lucrarile "pana la ultima virgula".
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • uceniculgica
                Membru Marcant
                • 10.ian.2013
                • 572

                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                in alte tari, ca si in Ro de altfel, omul sfinteste locul, sunt reguli care se respecta si care se ocolesc, ca peste tot, depinde de om

                eu de cate ori vad un "asa nu" imi aduc aminte cum citesc aici si nu numai cum in alte parti asa si pe dincolo

                spre deosebire de voi eu scriu din vazute, nu din povestite

                nu contest ca in general nu se respecta regula, cum de altfel si-n Ro exista meseriasi care lucreaza ca la carte

                Comentariu

                • electricman
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2009
                  • 691

                  Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  Ai sa fii surprins dar exista destule lucrari care se fac in baza unui proiect si care sunt executate conform reglementarilor in vigoare.
                  Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                  Comentariu

                  • uceniculgica
                    Membru Marcant
                    • 10.ian.2013
                    • 572

                    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    probabil nu intelegi despre ce se vorbeste, reciteste postul 1082, aliniatul care incepe cu "in alte tari"

                    Comentariu

                    • electricman
                      Membru Marcant
                      • 26.iul.2009
                      • 691

                      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      Am citit si postul ala,si pot sa-ti spun ca si in Romania asiguratorul cere documente justificative ,prroiect,memoriu tehnic,proces verbal de verificare si receptie a lucrarilor ,cel putin la institutii publice, si ca un caz particular cunoscut de mine la o fabrica de mobila,iar in caz de incendii provocate de instalatiile electrice se fac verificari riguroase .
                      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                      Comentariu

                      • mbostangiu
                        Membru marcant
                        • 31.dec.2011
                        • 595

                        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        Henry Ford spunea ceva de genul "Calitate inseamna sa faci treaba buna chiar daca nu se uita nimeni"
                        Din pacate istoria a dovedit ca acest lucru este o utopie (chiar daca exista exceptii, acestea doar intaresc regula) si toata lumea ia masuri.
                        E adevarat ca la noi exista legislatie, inspectori, diriginti de santier, responsabili tehnici cu executia, ... insa regulile disponibile nu se aplica coerent si consecvent iar fara pedepse facem treaba buna doar ca exceptie de la regula generala.
                        Eu personal m-am convins de faptul ca daca vrei calitate trebuie sa impui acest lucru prin reguli, verificari si pedepse toate aplicate nemteste.
                        “Quality means doing it right when no one is looking.”

                        Comentariu

                        • electricman
                          Membru Marcant
                          • 26.iul.2009
                          • 691

                          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          Din punctul meu de vedere,fiecare proiectant, executant ,trebuie sa-si ia toate masurile sa predea lucrarea corect realizata,lucru certificat de toti cei in masura,atunci stii ca esti acoperit de acte,ca dupa aia modifica beneficiarul dupa capul lui.problema lui.
                          Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                          Comentariu

                          • erossore
                            Incepator
                            • 16.mar.2015
                            • 37

                            Alimentare cu energie casa noua

                            Buna seara,
                            Am casa in constructie, cred ca mai dureaza cam 1,5 luni pana se va face instalatia electrica, dar pana atunci as vrea sa ma informez asupra unor aspecte generale pentru moment.
                            Casa este situata la aproximativ 50 de metri de contor.Bransamentul va fi trifazat, de la contor la casa vrea sa merg cu un cablu 4X6 cyaby daca nu gresesc, sau 5X6..
                            1. sa merg cu alimentare 4X6 si sa fac lanaga casa o priza de pamant sau sa vin cu nulul de protectie de la contor si sa vin cu 5X6?
                            O data ajuns la casa vreau sa pun un tablou exterior, pe casa eventual, cu o siguranta trifazata pentru a avea ulterior tensiune afara ( poate un garaj, o poarta, iluminat etc ),din acest tablou merg in casa unde nu sunt sigur daca sa pun o siguranta generala diferentiala, unde am mai intrebat si eu, toti au zis ca tipul acesta creeaza probleme, declanseara des etc... ?Casa este una mica, aproximatic 115 mp, cam cate circuite ar fi recomandate pt prize si cate iluminat?
                            Mentionez ca o sa pun si la etaj un tablou cu 2-3 sigurante eventual una 16A bipolara prize, una 10A bipolara iluminat si una pt pod unde probabil ca va fi doar un bec si o priza.
                            Si inca ceva, prin casa, traseul cum este mai bine sa fie facut, teava sau copex?
                            Cu siguranta o sa mai am si alte intrebari pe parcurs, dar momentan sa le lamuresc pe acestea..
                            Va multumesc !

                            Comentariu

                            • mbostangiu
                              Membru marcant
                              • 31.dec.2011
                              • 595

                              Răspuns la: casa noua

                              Părerea mea:
                              Cablu cu 5 conductoare, conductorul de protecție conectat la priza de pământ și la contor și la casa.
                              Diferențiala nu face probleme. Funcționează atunci când apare defect diferențial și va.poate salva viata. Nu excludeți aceasta protectie.
                              La o casa mica un singur tablou e suficient, dimensionati conductoarele în funcție de consumatori și siguranțele de asemenea.
                              Intre tub și conexiuni eu aleg tub.
                              “Quality means doing it right when no one is looking.”

                              Comentariu

                              • kelloo
                                Incepator
                                • 13.mai.2012
                                • 45

                                Răspuns la: Alimentare cu energie casa noua

                                Postat în original de erossore
                                buna seara,
                                am casa in constructie, cred ca mai dureaza cam 1,5 luni pana se va face instalatia electrica, dar pana atunci as vrea sa ma informez asupra unor aspecte generale pentru moment.
                                Casa este situata la aproximativ 50 de metri de contor.bransamentul va fi trifazat, de la contor la casa vrea sa merg cu un cablu 4x6 cyaby daca nu gresesc, sau 5x6..
                                1. Sa merg cu alimentare 4x6 si sa fac lanaga casa o priza de pamant sau sa vin cu nulul de protectie de la contor si sa vin cu 5x6?
                                O data ajuns la casa vreau sa pun un tablou exterior, pe casa eventual, cu o siguranta trifazata pentru a avea ulterior tensiune afara ( poate un garaj, o poarta, iluminat etc ),din acest tablou merg in casa unde nu sunt sigur daca sa pun o siguranta generala diferentiala, unde am mai intrebat si eu, toti au zis ca tipul acesta creeaza probleme, declanseara des etc... ?casa este una mica, aproximatic 115 mp, cam cate circuite ar fi recomandate pt prize si cate iluminat?
                                Mentionez ca o sa pun si la etaj un tablou cu 2-3 sigurante eventual una 16a bipolara prize, una 10a bipolara iluminat si una pt pod unde probabil ca va fi doar un bec si o priza.
                                Si inca ceva, prin casa, traseul cum este mai bine sa fie facut, teava sau copex?
                                Cu siguranta o sa mai am si alte intrebari pe parcurs, dar momentan sa le lamuresc pe acestea..
                                Va multumesc !
                                ai mesaj privat!stima!
                                Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

                                Comentariu

                                Procesare...