Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Da, este indicat ca o data pe luna sa probati functionarea lor prin apasarea butonului de test pe care-l are fiecare diferential in partea frontala a carcasei. Daca disjunctorul declanseaza la apasarea butonului, atunci el este in stare de functionare.
    Daca doriti sa verificati si faptul ca impamantarea locuintei "lucreaza" bine in tandem cu diferentialul, puteti sa va confectionati un dispozitiv artizanal pentru producerea unor curenti de defect intre faza si impamantare. Pe al meu l-am facut astfel :
    Sigurantele sau disjunctoarele pot fi verificate. O solutie la indemana tuturor pentru verificarea disjunctoarelor.
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • erossore
      Incepator
      • 16.mar.2015
      • 37

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      sincer care ca este mai de incredere dispozitivul decat butonul de pe siguranta.. e mai babeste asa

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1688

        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        Butonul verifica doar functionarea diferentialului in sine si aceasta este de fapt verificarea recomandata de producator. Cu ajutorul dispozitivului artizanal prezentat se poate face si o verificare aproximativa a functionarii diferentialului in cazul aparitiei curentului de defect fata de pamant, fiind de fapt si o verificare a starii de buna functionare a instalatiei de protectie prin legare la pamant din cladire. Am spus ca verificarea este aproximativa pentru a sublinia caracterul sau empiric. Verificarile "adevarate" se fac cu truse de curent profesionale si n-are rost sa discutam aici despre ele.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • erossore
          Incepator
          • 16.mar.2015
          • 37

          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          daca as folosi ceva de genul asta : http://electroshops.ro/intreruptor-m...2me08/3445.htm in locul unei sigurante bipolare de aceeasi valoare sa zicem, exista vreo problema ?

          Comentariu

          • Galaxy
            Membru
            • 21.dec.2012
            • 261

            Re: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            Postat în original de Cherubino
            Daca doriti sa verificati si faptul ca impamantarea locuintei "lucreaza" bine in tandem cu diferentialul, puteti sa va confectionati un dispozitiv artizanal pentru producerea unor curenti de defect intre faza si impamantare. Pe al meu l-am facut astfel :
            http://www.vysblog.ro/dispozitiv-verificare-sigurante/
            Nu e mai simplu sa legi un bec la faza si la pamantare? (iei o dulie, legi 2 fire apoi introduci unul in priza si celalalt il atingi de masa... )
            Ultima editare de Galaxy; 19.mar.2015, 18:59.

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              Răspuns la: Re: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              Postat în original de Galaxy
              Nu e mai simplu sa legi un bec la faza si la pamantare? (iei o dulie, legi 2 fire apoi introduci unul in priza si celalalt il atingi de masa... )
              Daca ati fi deschis link-ul pus de mine mai sus, ati fi observat ca exact de un bec este vorba in el, dar nu este orice bec, ci este unul cu puterea de 7 W, deoarece acest bec absoarbe in functionare normala un curent de cca. 33 mA, putandu-se astfel verifica mai exact functionarea disjunctorului diferential. Daca faceti proba cu un bec de 100 W, diferentialul va declansa, dar nu aveti cum sa stiti daca a declansat corect la atingerea pragului de 30 mA, sau daca o fi declansat la un curent mai mare.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1688

                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                Postat în original de erossore
                daca as folosi ceva de genul asta : http://electroshops.ro/intreruptor-m...2me08/3445.htm in locul unei sigurante bipolare de aceeasi valoare sa zicem, exista vreo problema ?
                Nu vad de ce ar trebui sa va complicati cu un intreruptor pentru protectia motoarelor.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • erossore
                  Incepator
                  • 16.mar.2015
                  • 37

                  Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  pentru ca dispun deja de mai multe...
                  am probat unul, de declansat, declanseaza cat depasesc amperajul setat.Ca si inconvenient pe care il vad momentan ar fi doar gabaritul lui..de aceea intrebam daca ar mai fi si altceva ca si inconvenient.
                  Multumesc

                  Comentariu

                  • Galaxy
                    Membru
                    • 21.dec.2012
                    • 261

                    Re: Răspuns la: Re: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    Postat în original de Cherubino
                    Daca ati fi deschis link-ul pus de mine mai sus, ati fi observat ca exact de un bec este vorba in el, dar nu este orice bec, ci este unul cu puterea de 7 W
                    Sigur ca am deschis link-ul ca altfel nu intrebam. Nu ma refeream la puterea becului ci la instalatia complicata cu stecher si becul ingropat in silicon.

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      Răspuns la: Re: Răspuns la: Re: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      Postat în original de Galaxy
                      Sigur ca am deschis link-ul ca altfel nu intrebam. Nu ma refeream la puterea becului ci la instalatia complicata cu stecher si becul ingropat in silicon.
                      Dispozitivul respectiv il port mereu in cutia cu scule, unde nu sunt intotdeauna foarte atent la strangerea sculelor sa nu le trantesc in cutie, deci o protectie a becului era mai mult decat necesara. In plus, este comod de utilizat deoarece il introduc direct in priza.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • Galaxy
                        Membru
                        • 21.dec.2012
                        • 261

                        Re: Instalatie electrica la casa noua

                        Am inteles, mersi

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          Răspuns la: Re: Instalatie electrica la casa noua

                          Postat în original de Galaxy
                          Am inteles, mersi
                          Cu placere.
                          Revin cu o completare: cand am confectionat eu acele dispozitive era prin 2009 si in magazinele de profil (cel putin la cele din zona mea) nu aparusera inca becurile LED. In prezent sunt pline rafturile de ele si se poate folosi pentru verificarea protectiei diferentiale de 30 mA un bec LED cu puterea de 7 W, care nu mai prezinta riscul spargerii.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • erossore
                            Incepator
                            • 16.mar.2015
                            • 37

                            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            Buna ziua,
                            Daca am de aprins 3 becuri din 3 intrerupatoare (modular as vrea sa folosesc), imi comvine sa folosesc un releu pas cu pas sau teleruptoar in locul intrerupatoarelor cap scara, cap cruce?
                            Din ce am vazut eu pare mult mai simplu, mai putine conexiuni intre intrerupatoare..

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              Da, cablajul, adica circuitele folosesc mai putine conductoare. Veti avea nevoie de butoane specifice pentru aceste circuite, nu de intreruptoare.
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              • erossore
                                Incepator
                                • 16.mar.2015
                                • 37

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                Buton cu revenire,nu?
                                Cam cum ar arata o schema pt 3 becuri si 3 butoane?

                                Comentariu

                                Procesare...