Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mitipas
    Incepator
    • 12.mar.2015
    • 34

    Prin oricare colt de camera.Dupa placarea cu rigips copexul va fi acoperit de plasa si pasta de imbinare .

    Comentariu

    • Mitipas
      Incepator
      • 12.mar.2015
      • 34

      Pentru iluminat se pot baga firele de 1,5 prin copex de 13 care se acopera foarte usor la coltul unei camere.

      Comentariu

      • Mitipas
        Incepator
        • 12.mar.2015
        • 34

        Cam asa ceva. Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Capture.JPG 
Afișări:	773 
Mărime:	93,5 KB 
ID:	670524

        Comentariu

        • kawasaki
          Incepator
          • 20.dec.2018
          • 11

          Pai peretii vor fi acoperiti de tencuiala clasica, numai tavanul cu rigips.
          Tencuiala cred ca o sa aiba apox 2 cm.
          La parter am toate traseele de pe pereti ingropate, am facut santuri cu o masina de canelat.
          Merci pt raspuns.
          Ar mai fi varianta de a ocoli centura prin exteriorul zidului, ma gandesc.
          Ies de la bec in exterior, cobor sub centura prin exterior si intru inapoi sub centura.
          La exterior va fi izolat cu polistiren de 10 cm, deci va avea loc si copexul ala daca fac o scobitura in polistiren.

          Comentariu

          • tymotyman
            Membru Marcant
            • 01.nov.2009
            • 570

            Daca o sa tencuiti 2 cm nu sunt probleme ,mergeti direct pe centura cu copex de 13mm si apoi tencuiti . au lejer 2 fire loc,sau mai puteti folosi teava de 13 si o incalziti si inter 2 bucatie de lemn o turtiti un pic si o sa se prinda lejer in tencuiala. verificati si verticalitatea zidului cu un poloboc ,in anumite zone se incarca mai mult de 2 cm,treceti pe acolo.

            Comentariu

            • kawasaki
              Incepator
              • 20.dec.2018
              • 11

              Mai am o intrebare: la instalatia electrica folosesc fir litat, am cumparat in complectare din greseala si o rola cu fir rigid ( firul de nul).
              Nu mi-am dat seama numai dupa ce am taiat din el.
              Are ceva daca o sa am instalatia mixta?
              Adica nulul cu fir rigid , si celelalte litate?
              Ma gandesc ca nu are nimic, dar am zis sa intreb totusi.
              Oricum de la contor pana in casa la TEG merg cu fir rigid de 3x6 (aprox 20 metri), iar de aici pana sus la mansarda tot cu 3x6 (7 metri) pana la tabloul de la mansarda.
              Multumesc.
              Cu iluminatul la mansarda o sa procedez astfel: am gasit intr-o camera de la etaj o portiune unde centura e intrerupta (acolo acoperisul are o forma mai aparte), si am hotarat sa urc pe acolo cu cablurile, chiar daca traseele vor fi mai lungi.

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1687

                Nu este nicio problemă dacă se folosește atât conductor unifilar, cât și multifilar. Importantă este respectarea secțiunilor.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • tymotyman
                  Membru Marcant
                  • 01.nov.2009
                  • 570

                  [QUOTE=kawasaki;n670838]
                  Are ceva daca o sa am instalatia mixta?
                  Adica nulul cu fir rigid , si celelalte litate?
                  Ma gandesc ca nu are nimic, dar am zis sa intreb totusi.

                  Problema este la conectarile din doze legatura . Daca se cositoreste nu sunt probleme,dar la rasucire sau prindere in bride e mai dificil.

                  Comentariu

                  • kawasaki
                    Incepator
                    • 20.dec.2018
                    • 11

                    Sectiunea a fost respectata, e vorba de conductor de 1,5 mm2 pt iluminat, la parter sunt litate toate, la mansarda o sa fie nul cu conductor plin , dar tot de 1,5 mm2.
                    Cat despre conexiunile din doze eu am folosit peste tot cleme wago, nu ar trebui sa fie probleme cred.

                    Comentariu

                    • tymotyman
                      Membru Marcant
                      • 01.nov.2009
                      • 570

                      Daca aceeasi clema prinde si litat si rigid nu cred ca sunt probleme.

                      Comentariu

                      • kawasaki
                        Incepator
                        • 20.dec.2018
                        • 11

                        Inca o intrebare:
                        In zona pragurilor am tras copexul prin profile metalice de rigips, pt a le proteja.
                        Astea vin scoase la turnarea sapei?
                        Sau raman acolo?

                        Comentariu

                        • ombun
                          Membru Marcant
                          • 12.feb.2007
                          • 569

                          Salut...
                          Stiu ca am mai postat aceeasi nelamurire si pe alt site (VYS_blog)....dar vreau sa ma lamuresc mai bine (sa stiu catre ce device-uri sa-mi "arunc" privirea ca si...compatibilitate, fiabilitate, pret...etc). Pe scurt la casa unde am de curand bransament nou monofazat , am in contor_BMP (a se vedea in foto) pe langa un diferential de 0.3A, de C_32A, in amonte....inca un "fel de disjunctor" monopolar de 63A si..... nu stiu ce rol are ! (ma ajuta intr-un fel ca protectie in aval , catre TG ? ) In TG am deocamdata doar o diferentiala EATON de 0.3A B_25A (din care pleaca doua prize de lucru. Unde se monteaza (fata de acest ultim diferential) ... si in ce mod ar trebui sa aleg protectiile la supratensiune pe retea sau atmosferice ? Impamantarea o am facuta separat, langa TG, nemasurata insa.
                          Multumesc anticipat....
                          vreau sa fac o casa !

                          Comentariu

                          • ombun
                            Membru Marcant
                            • 12.feb.2007
                            • 569

                            vreau sa fac o casa !

                            Comentariu

                            • ombun
                              Membru Marcant
                              • 12.feb.2007
                              • 569

                              Ultima fotografie este cu legaturile existente in TG; Firul de impamantare inca nu este legat la bara nulului de protectie...dar...este pregatit ( ...respectiv este un cablu multifilar de 16 mmp, cupru, avand la un capat o "cupla" zincata cu care voi face lagatura la platbanda zincata subterana, iar la celalalt capat-unde va fi legat la bara - am impartit "fuiorul" de lite in 3 codite cositorite...pt a le prinde in bara nulului de protectie!...estet OK....?)
                              vreau sa fac o casa !

                              Comentariu

                              • nick20
                                Incepator
                                • 17.mar.2015
                                • 5

                                Salut! Vreau sa fac instalatia electrica pentru o casa cu 4 camere(parter+demisol pe o 1/3 din suprafata).
                                Casa va avea:
                                3 circuite pentru lumini (2 interior + 1 exterior) - conductor cupru FY 1.5 mmp cu sigurante 10A
                                4 circuite pentru prize (4 prize duble pe circuit, fara consumatori mari) - conductor cupru FY 2.5 mmp cu sigurante 16A
                                2 circuite pentru prize (1 priza pe circuit) - conductor cupru FY 4 mmp cu sigurante 20A(25A???)
                                Conductorii vor fi trasi prin copex PVC de 20 ingropat in perete din BCA iar tabloul electric va fi monofazic.

                                Mentionez ca instalatia electrica nu va fi realizata de catre mine, ci de catre un electrician, insa am cateva intrebari la care nu am gasit raspuns dupa citirea mai multor forumuri:

                                1. In momentul asta am mai multe sigurante Schneider Domae 1P+N si un diferential 1P+N Schneider iDPNa Vigi 32A 30mA, ramase de cand s-a schimbat instalatia electrica la un apartament in urma cu cativa ani, insa toate sunt curba C. Am tot citit si am vazut ca sunt recomandate cele cu curba B. La momentul acela nu cunosteam acest aspect si nici electricianul respectiv nu mi-a zis nimic, asa ca atunci am cumparat ce am gasit in Hornbach si recomandat ca fiind "bun". Sa folosesc ce am deja sau sa cumpar altele care sunt curba B?

                                2. Vreau sa montez diferential/diferentiale RCBO, insa am citit ca si acesta poate fi montat in mai multe feluri(unul general pentru toate circuitele, pe fiecare circuit in parte, insa costurile cresc considerabil si varianta de mijloc(un diferential pentru mai multe circuite)-asta ar fi alegerea mea).

                                Legat de diferential am gasit pe internet urmatorul paragraf:
                                In cazul folosirii unui intrerupator diferential pentru protectia mai multor circuite la electrocutare , se vor monta obligatoriu pe fiecare circuit disjunctoare (sigurante automate) calibrate corespunzator curentilor fiecarui circuit , iar intrerupatorul diferential va fi dimensionat astfel incat suma curentilor circuitelor protejate sa nu depaseasca curentul nominal al acestuia.

                                Sa inteleg de aici ca un difential de 32A ar trebui montant pentru maxim 2 circuite de prize de 16A? De cati A ar trebui sa fie diferentialul care va fi montat ca general?

                                3. Pe unul din circuitele de 4mmp, voi conecta la o priza un aparat de sudura tip invertor(WMI-140A 1.6-4mm cu urmatoarele specificatii: 20A/20.8V-140A/25.6V, I1 max = 26.2 A) . De sudat voi suda folosind numai electrozi rutilici de 2.5, maxim 3.2 .
                                Pot monta o siguranta de 25A pe acest circuit? Circuitul as fi vrut sa fie de aproximativ 18 m lungime pentru ca nu voi folosi aparatul de sudura decat ocazional, iar priza as fi vrut sa o folosesc pentru alti consumatori mai mari. Este suficient conductorul de cupru FYde 4 mmp pentru circuitul de 18 m, sau trebuie sa folosesc conductor FY de 6 mmp?

                                Multumesc!
                                Ultima editare de nick20; 18.feb.2021, 22:47.

                                Comentariu

                                Procesare...