Circuite si intrerupatoare cap scara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • Bruttus
    a răspuns
    ...

    Incerc sa-l fac sa inteleaga pe cel care are nevoie de aceasta instalatie ca in fiecare doza trebuie sa existe 3 fire,mai putin cea cruce care are patru.

    Lasă un comentariu:


  • alex virtual
    a răspuns
    deci dupa cum poti vedea faza montajului (cel rosu) <a> ajunge in prima doza de aparat impreuna cu conductorul de la bec (cel portocaliu )<f> .de retinul e ca respectivul conductorul portocaliu o sa mearga de la bec pana la ultimul "intrerupator" neintrerupt!. nulul se duce direct la bec (conductorul negru ) (alaturi de cel portocaliu)!din prima doza pleaca 3 fire 2 verzi<b si c> care o sa se opreasca in a doua doza si cel portocaliu care nu avem treaba cu el (doar il trecem prin doza de aparat) si continuam cu el impreuna cu alte 2 conductoare verzi<d si e> pana in ultima doza unde o sa avem un alt "intrerupator"!
    simplu nu?!
    sper ca nu m-am chinuit sa desenez degeaba in "spatiu" si ca iti e de folos sa intelegi cum sta treaba ! schema postata de colegi mei e doar principiul de functionare a acestui montaj !eu am tradus-o practic.!
    va salut!
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • alex virtual
    a răspuns
    Re: iluminat cu trei intrerupatoare pe acelasi bec.

    Postat în original de Bruttus
    trebuie sa aveti doua fire adica b si c din desen+.. a ..care merge in doza de unde luati faza.
    .
    de ce mai e nevoie de a?

    Lasă un comentariu:


  • Bruttus
    a răspuns
    Re: iluminat cu trei intrerupatoare pe acelasi bec.

    Cu permisiunea dvs domnule Mircea,si considerind ca persoana respectiva nu cunoaste multa electricitate am sa fac o mica descriere pe schema dvs.
    In primul rind trebuie ca intre cele trei intrerupatoare sa se adauge citeva fire(cabluri).Explic:intre intrerupatorul i1 si cel cruce 12 trebuie sa aveti doua fire adica b si c din desen+.. a ..care merge in doza de unde luati faza.
    De la intrerupatorul i2 continuati cu alte doua fire..e..si..f.. catre intrerupatorul i3 ceea ce inseamna ca veti avea in doza intrerupatorului cruce i2 patru fire.De la intrerupatorul i3 iese un fir catre bec.Modul de conectare al acestora in cazul in care nu depistati punctele de conexiune nu este critic,in sensul ca indiferent ce ati face nu puteti produce un scurt circuit pt ca prin intrerupatoare circula doar faza,deci fara frica,dar cu MULTA ATENTIE,eventual decuplati curentul.Cel mai grav lucru daca gresiti conexiunile este acela ca nu vor functiona asa cum trebuie.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Re: iluminat cu trei intrerupatoare pe acelasi bec.

    Postat în original de Catalin.Florescu
    Buna,

    Este prima data cand postez pe acest forum si vad ca sunt multi oameni priceputi pe aici.
    as vrea sa intreb daca cineva a vazut, stie sa faca un sistem de iluminat cu trei intrerupatoare care sunt legate la acelasi bec si care functioneaza in felul urmator: oricare intrerupator este actionat acesta schimba starea becului(il stinge sau il aprinde).

    am vazut acest lucru la un hotel si anume:
    intrai in camera, aprindeai lumina....te puneai in pat si stingeai lumina de la intrerupatorul de langa pat, acelasi lucru il putea face o alta persoana dar care stingea lumina de la un alt intrerupator, al treilea.

    As avea nevoie de o schema.
    Multumesc.
    ........................... Daca doriti o schema ...
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • Bruttus
    a răspuns
    Simplu

    In comert veti gasi cu siguranta intrerupatoare pt ce aveti nevoie.Asa cum a zis cineva mai sus doua cap scara si unul cruce.Singura problema ca trebuie sa mai bagati niste fire in plus,dar pretul total si simplitatea acestui sistem merita efortul.Eu folosesc acest sistem in toata casa.

    Lasă un comentariu:


  • TDJ
    a răspuns
    Si daca discutia a ajuns pe domeniul wireless, exista si varianta de achizitionare a unui set care consta intr-un anumit numar de relee, de la 2 la 8, care se poate monta la lustra sau in doza, montaj actionat pentru ON/OFF cu orice telecomanda IR aferenta aparaturii electronice.
    adelaida.ro/product_info.php?cPath=54&products_id=513

    Lasă un comentariu:


  • MaxOffroad
    a răspuns
    Exista si sitemul wireless de la Moeller unde la o doza poti seta mai multe intrerupatoare (cel putin 2 sunt sigur) cu care poti sa actionezi becul respectiv.
    Avantaj: poti lipi intrerupatorul oriunde in casa fara sa mai tragi fire pana la el. Chiar si pe sticla. Si poti a il muti daca ai chef vreodata.

    Dezavantaj: nu sunt foarte ieftine.

    In living eu imi pun un asemenea set pt. ca vreau sa pun intrerupatoarele pe niste stalpi din lemn care raman natur si nu as vrea sa nenorocesc totul sapand santuri pentru fire in ei sau pozand firele.

    Lasă un comentariu:


  • dandutz
    a răspuns
    Alta varianta de relee pas-cu-pas: finder.ro/comuni/pdf/S13RO.pdf

    Lasă un comentariu:


  • dmugurel
    a răspuns
    Postat în original de raduca
    @ Consultant electrice: Se gasesc aceste relee pas-cu-pas in comertul din Romania? Care dintre cele doua variante este mai rentabila d.p.d.v. al costurilor?
    Se gasesc, am folosit doua variante:
    -prima varianta era releu pe sina de marimea unui modul de siguranta (vezi in cataloage la diferite firme sunt trecute teleruptoare mai ale la cele de provenienta franceza)
    - a doua varianta sunt niste relee micute 47/32/22 mmm pe care le-am montat in doze de derivatie, in doza de aparataj in spatele butonului cu revenire, in lustra in capacul care mascheaza legaturile (sub tavan)

    Varianta cu releu e mai rentabila, din urmatorele motive:
    -un push buton e mai ieftin decat un intrerupator cap scara sau cruce scara
    - reduci cantitatea de conductor folosita
    - poti folosi intre butonele de comanda conductor mai subtire (de ex myf de 0.75)
    - un releu costa maxim 25 ron
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    @ Consultant electrice: Se gasesc aceste relee pas-cu-pas in comertul din Romania? Care dintre cele doua variante este mai rentabila d.p.d.v. al costurilor?

    Lasă un comentariu:


  • leon
    a răspuns
    Postat în original de Consultant electrice
    Instalatia respectiva se face cu asa numitele relee pas cu pas.....
    sau cu 3 intrerupatoare - 2"cap scara"+1"cruce"

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Instalatia respectiva se face cu asa numitele relee pas cu pas. Acestea sunt niste dispozitive electronice de mici domensiuni care se pot monta in doze. Becul se leaga la releu iar butoanele (Atentie: este nevoie de butoane nu comutatoare) se monteaza in paralel. Se pot monta si mai mult de 3 butoane daca doriti ca lumina respectiva sa o stingeti din mai multe locuri. Aceasta solutie inlocuieste solutia clasica folosita in general pentru scari; acolo se foloseau comutatoare speciale numite cap de scara, insa presupune o schema mai complicata si mai mult conductor folosit. Subiectul a mai fost discutat si aici:http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...&highlight=bec
    Tot aici gasiti si scheme de conexiuni.

    Lasă un comentariu:


  • Catalin.Florescu
    a răspuns
    iluminat cu trei intrerupatoare pe acelasi bec.

    Buna,

    Este prima data cand postez pe acest forum si vad ca sunt multi oameni priceputi pe aici.
    as vrea sa intreb daca cineva a vazut, stie sa faca un sistem de iluminat cu trei intrerupatoare care sunt legate la acelasi bec si care functioneaza in felul urmator: oricare intrerupator este actionat acesta schimba starea becului(il stinge sau il aprinde).

    am vazut acest lucru la un hotel si anume:
    intrai in camera, aprindeai lumina....te puneai in pat si stingeai lumina de la intrerupatorul de langa pat, acelasi lucru il putea face o alta persoana dar care stingea lumina de la un alt intrerupator, al treilea.

    As avea nevoie de o schema.
    Multumesc.

    Lasă un comentariu:


  • leon
    a răspuns
    Postat în original de b30kdt
    mi-am montat 2 intrerupatoare cap -scara si intampin urmatoarea problema:

    daca aprind becu de la primu intrerupator si il sting de la al doilea nu mai pot sa-l aprind de la primul,doar de la al doilea se aprinde

    banuiesc ca e eroare de montaj

    Lasă un comentariu:

Procesare...