Circuite si intrerupatoare cap scara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • danhome_52
    a răspuns
    Salut!
    Varianta cu relee foloseste automentinerea?
    Exista in comert si variante cu tensiune de comanda 24 sau 12 V?
    Sau altfel spus daca ofera protectie in medii umede...
    Multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • electricbac
    a răspuns
    Postat în original de Consultant electrice
    Este o solutie si cu relee intr-adevar, am vazut chiar in mai multe case insa prin magazine mai rar. Nu prea sunt cunoscute, uneori si pretul isi spune cuvantul!
    daca sunteti interesat-ti puneti intrebari si in limita cunostintelor va vom raspunde. Pretul nu intodeauna este calitate. Trebuie verivicat.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Este o solutie si cu relee intr-adevar, am vazut chiar in mai multe case insa prin magazine mai rar. Nu prea sunt cunoscute, uneori si pretul isi spune cuvantul!

    Lasă un comentariu:


  • DM7
    a răspuns
    Eu de mult nu mai folosesc asa ceva. Incerc sa conving clientii ca mai bine sa se realizeze aprinderea becului din mai multe puncte cu relee pas cu pas. Este cu putin mai scump ca si realizarea clasica cu intrerupatoarele. Daca punem la socoteala ca aceste intrerup. sunt mai scumpe, necesita mai mult conductor + nervi mai multi = eu inclin spre varianta cu relee. Daca va intereseaza voi dezvolta ideea.

    Lasă un comentariu:


  • electricbac
    a răspuns
    De unde ai luat acea schema?

    Lasă un comentariu:


  • lenitsirc
    a răspuns
    Schema de mai sus e gresita, intrerupatoarele sunt inseriate pentru a putea lucra asa cum trebuie(lucreaza pe principiul microintreruptoarelor, un contact normal deschis, unul normal inchis).

    Lasă un comentariu:


  • naetiberiu
    a răspuns
    Un bec, doua intrerupatoare

    MULTUMESC! O sa tin cont si de avertismentul din subsolul post-ului.

    Lasă un comentariu:


  • electricbac
    a răspuns
    Re: Un bec, doua intrerupatoare

    Postat în original de naetiberiu
    MULTUMESC! Deci singura varianta este ca fiecare bec sa aiba circuitul propriu.

    Da . Sau se poate ca pe acel circuit cap-scara sa se faca in alt circuit care sa fie comandat de un intrerupator. Astfel cele doua becuri se vor putea actiona din cele doua intrerupatoare cap - scara si se va putea scoate din circuit( stinge) unul singur in momentul in care nu va fi nevoie de el. Puteti pune si un variator de tensiune pe acel circuit cap scara si atunci o sa va alegeti nivelul de lumina necesar, putand comanda si din doua puncte. Sper ca aceste informatii iti vor fi de ajutor.
    Stelian

    Lasă un comentariu:


  • naetiberiu
    a răspuns
    Un bec, doua intrerupatoare

    MULTUMESC! Deci singura varianta este ca fiecare bec sa aiba circuitul propriu.

    Lasă un comentariu:


  • electricbac
    a răspuns
    Re: Un bec, doua intrerupatoare

    Postat în original de naetiberiu
    Am inteles ca trebuie folosite comutatoare "cap de scara" pentru cele doua becuri. Dar as vrea sa stiu daca exista posibilitatea ca oricare din cele doua comutatoare sa actioneze ca si un comutator normal, adica sa aprinda si sa stinga cele doua becuri pe rind si nu amindoua deodata. Am vazut schita de mai sus,varianta 2,dar acolo apare un al treilea intrerupator (simplu). VA MULTUMESC!
    In cazul in care doriti sa se aprinda fiecare bec din doua locuri atunci va fi nevoie de 4 intrerupatoare si se vor face 2 circuite diferite.

    Stelian

    Lasă un comentariu:


  • naetiberiu
    a răspuns
    Un bec, doua intrerupatoare

    Am inteles ca trebuie folosite comutatoare "cap de scara" pentru cele doua becuri. Dar as vrea sa stiu daca exista posibilitatea ca oricare din cele doua comutatoare sa actioneze ca si un comutator normal, adica sa aprinda si sa stinga cele doua becuri pe rind si nu amindoua deodata. Am vazut schita de mai sus,varianta 2,dar acolo apare un al treilea intrerupator (simplu). VA MULTUMESC!

    Lasă un comentariu:


  • electricbac
    a răspuns
    Re: Un bec, doua intrerupatoare

    Postat în original de naetiberiu
    Daca am doua becuri si doua comutatoare, pot face cele doua becuri sa se aprinda separat de la fiecare din cele doua comutatoare ? Va multumesc!




    Va trebui sa ai intrerupatoare cap scara si atunci o sa poti aprinde si stinge cele doua becuri de unde unde doresti.

    Lasă un comentariu:


  • naetiberiu
    a răspuns
    Un bec, doua intrerupatoare

    Daca am doua becuri si doua comutatoare, pot face cele doua becuri sa se aprinda separat de la fiecare din cele doua comutatoare ? Va multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • idacian
    a răspuns
    Sorry, formatul bmp nu este permis la atasamente.
    Iata schema

    Lasă un comentariu:


  • idacian
    a răspuns
    Schema Cap scara

    Iata o schema cu doua intrerupatoare cap scara care comanda un bec.

    - mesaj modificat de administrator -

    ps: schimbul de informatii se face numai in cadrul forumului

    Lasă un comentariu:

Procesare...