Circuite si intrerupatoare cap scara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • dumitrescu
    a răspuns
    Postat în original de xena
    Pentru asta pledam si eu. Teleruptoare rulz...
    puneti un link unde se pot gasi

    Lasă un comentariu:


  • electricman
    a răspuns
    Postat în original de Armand_h
    Intradevar, din explicatiile primite imi dau seama ca poate fi mult mai usor sa folosesc un teleruptor.

    Acum se pune intrebarea daca la magazinele de bricolaj gasesc asa ceva si cam la ce preturi. Sunt anumite marci recomandate sau nu conteaza acest aspect ?
    Dute la obor,la iesirea din pasaj din directia Stefan cel Mare spre Mihai Bravu,pe dreapta este un magazin specializat O...n E.......s unde are aparatura ,si vanzatorii au idee despre ce vrei.

    Lasă un comentariu:


  • Armand_h
    a răspuns
    Intradevar, din explicatiile primite imi dau seama ca poate fi mult mai usor sa folosesc un teleruptor.

    Acum se pune intrebarea daca la magazinele de bricolaj gasesc asa ceva si cam la ce preturi. Sunt anumite marci recomandate sau nu conteaza acest aspect ?

    Lasă un comentariu:


  • xena
    a răspuns
    Pentru asta pledam si eu. Teleruptoare rulz...

    Lasă un comentariu:


  • xena
    a răspuns
    E foarte simplu; la teleruptor ai 4 borne: 2 pentru aplicarea tensiunii de comanda (230 V in cazul nostru) si 2 borne de forta la care se cupleaza consumatorul.
    In momentul cand aplici un puls de tensiune (apesi un intrerupator cu revenire) pe bornele de comanda, teleruptorul trece din starea inchis in starea deschis iar la urmatorul impuls din starea deschis in starea inchis (exact ca un intrerupator).
    Asta e tot. Depinde de imaginatia si cerintele fiecaruia cum realizeaza schemele cu teleruptoare.
    Din proprie experienta iti spun ca mie imi vine mult mai usor sa lucrez cu teleruptoare, decat cu intrerupatoare cruce si cap scara, dar tu alegi.

    Lasă un comentariu:


  • Armand_h
    a răspuns
    Cam asa ceva. Ati intuit bine.

    Doua intrerupatoare cap-scara intr-o camera pentru a comanda aprindere/stingerea aplicelor.

    Pentru lustra este suficient un singur intrerupator simplu. Momentan exista un intrerupator dublu montat langa usa, care comanda aplicele si lustra. As fi vrut sa stiu daca acest intrerupator dublu mai poate fi folosit in noua configuratie insa se pare ca nu.

    Teleruptoare nu am folosit niciodata pana acum si mi-e teama sa nu ma incurc ... Nu le cunosc principiul de fuctionare si nici modul de montaj.

    Lasă un comentariu:


  • electricman
    a răspuns
    [quote="Armand_h"]Am si eu o intrebare si ma alipesc acestui subiect, si anume:

    Vreau sa montez un intrerupator tip cap-scara intr-o camera care va comanda aprinderea unor aplic
    A doua intrebare: exista si intrerupatoare duble care se pot preta la sistemul cap-scara ?


    Cred ca ai vrut sa spui ca vrei sa montezi doua cap-scara,pt ca unul singur.. e stingher si nu are cu cine sa lucreze ,cat priveste faptul ca ai vrea sa aprinzi si sa stingi doua circuite diferite( de exemplu plafoniera din tavan odata,si aplicele de pe perete odata, asta am inteles eu din intrebarea cu intrerupatoare duble) sunt doze de aparat modulare in care pui 2 cap-scara intr-o doza,si doua in celelalta doza si ai rezolvat problema.Oricum pune ce vrei sa stingi si sa aprinzi in camera(desen),si vedem.

    Lasă un comentariu:


  • electricman
    a răspuns
    Postat în original de xena
    La magazin tb cerut intrerupator cap de scara; are 3 conexiuni.
    Ti-as recomanda calduros folosirea unui releu pas cu pas; schema e foarte simpla si poti sa pui o infinitate de intrerupatoare cu revenire (tip sonerie) pentru aprindere si stingere.
    Este corect ce spui tu,dar putini stiu ca folosind un releu pas cu pas nu mai sunt nevoiti sa traga o gramada de conductori sau sa faca fel de fel de artificii ca sa le iasa comenzile.

    Lasă un comentariu:


  • xena
    a răspuns
    Eu am lucrat cu 2 modele de teleruptoare (relee pas cu pas); cele pentru tablou care arata exact ca o siguranta automata si se prind pe sina iar cea de-a doua varianta, e cea de doza, ca dimensiune e aproximativ ca o cutie de chibrituri.

    Lasă un comentariu:


  • xena
    a răspuns
    La magazin tb cerut intrerupator cap de scara; are 3 conexiuni.
    Cele in cruce au 4 conexiuni.
    Un comutator (intrerupator dublu) nu poate face ceea ce face un intrerupator cap de scara- poate doar cu niste artificii mecanice.
    Ti-as recomanda calduros folosirea unui releu pas cu pas; schema e foarte simpla si poti sa pui o infinitate de intrerupatoare cu revenire (tip sonerie) pentru aprindere si stingere.

    Lasă un comentariu:


  • Armand_h
    a răspuns
    Daca m-ati putea ajuta cu o imagine a unui astfel de aparat v-as ramane recunoscator, mai ales ca trebuie sa ma apuc sa fac santuri prin pereti pentru cabluri si as vrea sa minimalizez deranjul, pe cat posibil.

    Lasă un comentariu:


  • ggelu
    a răspuns
    De ce nu pui un teleruptor ? Si poti folosi intrerupatoare normale fara retinere. Din cate stiu e o varianta mai ieftina si mai simplu de cablat.

    Lasă un comentariu:


  • Armand_h
    a răspuns
    Am si eu o intrebare si ma alipesc acestui subiect, si anume:

    Vreau sa montez un intrerupator tip cap-scara intr-o camera care va comanda aprinderea unor aplice.

    Am deja un intrerupator insa am constatat ca acesta are doar 2 borne pentru fire, si nu trei. De aici am tras concluzia ca acestea sunt diferite. Ce trebuie sa cer la magazin ca sa nu ma fac de ras ?

    A doua intrebare: exista si intrerupatoare duble care se pot preta la sistemul cap-scara ?

    Va multumesc.

    Lasă un comentariu:


  • Armand_h
    a răspuns
    Am si eu o intrebare si ma alipesc acestui subiect, si anume:

    Vreau sa montez un intrerupator tip cap-scara intr-o camera care va comanda aprinderea unor aplice.

    Am deja un intrerupator insa am constatat ca acesta are doar 2 borne pentru fire, si nu trei. De aici am tras concluzia ca acestea sunt diferite. Ce trebuie sa cer la magazin ca sa nu ma fac de ras ?

    A doua intrebare: exista si intrerupatoare duble care se pot preta la sistemul cap-scara ?

    Va multumesc.

    Lasă un comentariu:


  • Jupinu
    a răspuns
    OK, ca sa incheiem subiectul, va pot spune ca am rezolvat problema prin metoda clasica. Am montat un senzor de prezenta cu crepuscul incorporat. Am reglat senzorul de prezenta ca sa nu bata prea departe, iar lumina se aprinde numai dupa ce se insereaza. Acum totul este OK. Costul a fost minim, adica 35 lei.

    Lasă un comentariu:

Procesare...