Circuite si intrerupatoare cap scara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ovigota
    Incepator
    • 27.aug.2006
    • 15

    #76
    ok, inseamna ca nu imi afiseaza mie browserul pozele... Textul l-am citit, dar fara o schema e destul de greu...
    O sa mai incerc.
    Thanks anyway!

    Comentariu

    • leon
      Membru Marcant
      • 19.sep.2006
      • 903

      #77

      Comentariu

      • ear1976
        Living Legend
        • 09.aug.2007
        • 1050

        #78
        Postat în original de ovigota
        ok, inseamna ca nu imi afiseaza mie browserul pozele... Textul l-am citit, dar fara o schema e destul de greu...
        O sa mai incerc.
        Thanks anyway!
        Daca nu esti autentificat nu vezi pozele.

        Hope this help, am patit-o si eu!
        ratzele se trag din camioane

        Comentariu

        • b30kdt
          Membru
          • 06.dec.2006
          • 244

          #79
          mi-am montat 2 intrerupatoare cap -scara si intampin urmatoarea problema:

          daca aprind becu de la primu intrerupator si il sting de la al doilea nu mai pot sa-l aprind de la primul,doar de la al doilea se aprinde

          banuiesc ca e eroare de montaj

          Comentariu

          • DanielF_67
            Membru marcant
            • 22.mar.2007
            • 336

            #80
            Daca ai respectat schema postata de LEON mai sus nu au cum sa nu lucreze intrerupatoarele de capat.

            Comentariu

            • leon
              Membru Marcant
              • 19.sep.2006
              • 903

              #81
              Postat în original de b30kdt
              mi-am montat 2 intrerupatoare cap -scara si intampin urmatoarea problema:

              daca aprind becu de la primu intrerupator si il sting de la al doilea nu mai pot sa-l aprind de la primul,doar de la al doilea se aprinde

              banuiesc ca e eroare de montaj

              Comentariu

              • Catalin.Florescu
                Incepator
                • 11.apr.2007
                • 2

                #82
                iluminat cu trei intrerupatoare pe acelasi bec.

                Buna,

                Este prima data cand postez pe acest forum si vad ca sunt multi oameni priceputi pe aici.
                as vrea sa intreb daca cineva a vazut, stie sa faca un sistem de iluminat cu trei intrerupatoare care sunt legate la acelasi bec si care functioneaza in felul urmator: oricare intrerupator este actionat acesta schimba starea becului(il stinge sau il aprinde).

                am vazut acest lucru la un hotel si anume:
                intrai in camera, aprindeai lumina....te puneai in pat si stingeai lumina de la intrerupatorul de langa pat, acelasi lucru il putea face o alta persoana dar care stingea lumina de la un alt intrerupator, al treilea.

                As avea nevoie de o schema.
                Multumesc.

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #83
                  Instalatia respectiva se face cu asa numitele relee pas cu pas. Acestea sunt niste dispozitive electronice de mici domensiuni care se pot monta in doze. Becul se leaga la releu iar butoanele (Atentie: este nevoie de butoane nu comutatoare) se monteaza in paralel. Se pot monta si mai mult de 3 butoane daca doriti ca lumina respectiva sa o stingeti din mai multe locuri. Aceasta solutie inlocuieste solutia clasica folosita in general pentru scari; acolo se foloseau comutatoare speciale numite cap de scara, insa presupune o schema mai complicata si mai mult conductor folosit. Subiectul a mai fost discutat si aici:http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...&highlight=bec
                  Tot aici gasiti si scheme de conexiuni.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • leon
                    Membru Marcant
                    • 19.sep.2006
                    • 903

                    #84
                    Postat în original de Consultant electrice
                    Instalatia respectiva se face cu asa numitele relee pas cu pas.....
                    sau cu 3 intrerupatoare - 2"cap scara"+1"cruce"

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6452

                      #85
                      @ Consultant electrice: Se gasesc aceste relee pas-cu-pas in comertul din Romania? Care dintre cele doua variante este mai rentabila d.p.d.v. al costurilor?
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • dmugurel
                        Membru marcant
                        • 14.feb.2006
                        • 306

                        #86
                        Postat în original de raduca
                        @ Consultant electrice: Se gasesc aceste relee pas-cu-pas in comertul din Romania? Care dintre cele doua variante este mai rentabila d.p.d.v. al costurilor?
                        Se gasesc, am folosit doua variante:
                        -prima varianta era releu pe sina de marimea unui modul de siguranta (vezi in cataloage la diferite firme sunt trecute teleruptoare mai ale la cele de provenienta franceza)
                        - a doua varianta sunt niste relee micute 47/32/22 mmm pe care le-am montat in doze de derivatie, in doza de aparataj in spatele butonului cu revenire, in lustra in capacul care mascheaza legaturile (sub tavan)

                        Varianta cu releu e mai rentabila, din urmatorele motive:
                        -un push buton e mai ieftin decat un intrerupator cap scara sau cruce scara
                        - reduci cantitatea de conductor folosita
                        - poti folosi intre butonele de comanda conductor mai subtire (de ex myf de 0.75)
                        - un releu costa maxim 25 ron
                        Fișiere Atașate
                        Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                        Comentariu

                        • dandutz
                          Membru
                          • 17.apr.2007
                          • 192

                          #87
                          Alta varianta de relee pas-cu-pas: finder.ro/comuni/pdf/S13RO.pdf

                          Comentariu

                          • MaxOffroad
                            Incepator
                            • 25.oct.2007
                            • 82

                            #88
                            Exista si sitemul wireless de la Moeller unde la o doza poti seta mai multe intrerupatoare (cel putin 2 sunt sigur) cu care poti sa actionezi becul respectiv.
                            Avantaj: poti lipi intrerupatorul oriunde in casa fara sa mai tragi fire pana la el. Chiar si pe sticla. Si poti a il muti daca ai chef vreodata.

                            Dezavantaj: nu sunt foarte ieftine.

                            In living eu imi pun un asemenea set pt. ca vreau sa pun intrerupatoarele pe niste stalpi din lemn care raman natur si nu as vrea sa nenorocesc totul sapand santuri pentru fire in ei sau pozand firele.

                            Comentariu

                            • TDJ
                              Living Legend
                              • 10.apr.2006
                              • 2398

                              #89
                              Si daca discutia a ajuns pe domeniul wireless, exista si varianta de achizitionare a unui set care consta intr-un anumit numar de relee, de la 2 la 8, care se poate monta la lustra sau in doza, montaj actionat pentru ON/OFF cu orice telecomanda IR aferenta aparaturii electronice.
                              adelaida.ro/product_info.php?cPath=54&products_id=513

                              Comentariu

                              • Bruttus
                                Incepator
                                • 02.nov.2007
                                • 22

                                #90
                                Simplu

                                In comert veti gasi cu siguranta intrerupatoare pt ce aveti nevoie.Asa cum a zis cineva mai sus doua cap scara si unul cruce.Singura problema ca trebuie sa mai bagati niste fire in plus,dar pretul total si simplitatea acestui sistem merita efortul.Eu folosesc acest sistem in toata casa.

                                Comentariu

                                Procesare...